Nejlepší retro chladničky 2024 – recenze, test, srovnání

Kromě spotřebičů s elegantním minimalistickým či těch s méně propracovaným designem občas narazíte i na modely s retro vzhledem. Výrobci spotřebičů nabízejí s tímto designem nejen gramofony a rádia, ale i chladničky.

Retro lednice – jak vybrat?

Podívali jsme se, v čem se retro chladničky odlišují od těch běžných a našli jsme pro vás 5 nejoblíbenějších modelů. Také vám poradíme, jaké parametry si při výběru retro chladniček všímat.

Nejlepší retro chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Gorenje ONRK619DR   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Snaige FR24SM-PRC30E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Amica KGCR 387100 B   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
ETA 253590040E   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Amica VD 1442 AM   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Retro design – vyšší cena

Retro chladničky jsou navrhovány tak, aby jejich vzhled odpovídal období 50. či 60. let. Nezaujmou tedy každého a hodí se spíše do kuchyní, resp. bytů či domů, jejichž interiér je obohacen i o další prvky připomínající toto období.

Od běžných chladniček se výbavou v podstatě neliší, v mnoha najdete funkce pro delší udržení čerstvosti potravin, ale z důvodu retro vzhledu jim zpravidla chybí smart funkce, jaké najdete na nejlépe vybavených běžných chladničkách.

Modrá retro chladnička v retro kuchyni

Retro ledničky se vyrábějí v provedení jako mini chladničky i jako chladničky s mrazničkou či bez v jednodveřové či dvoudveřovém provedení s dvířky nad sebou. Samozřejmě, najdete je pouze v podobě samostatně stojících modelů, u vestavěných by retro design ztratil smysl.

Při mnoha retro chladničkách nemůžete zaměnit směr otevírání dveří přehozením pantů na druhou stranu. Při nákupu si tedy nezapomeňte zvolit, zda chcete otevírání směrem doleva nebo doprava.

Pokud se rozhodnete pro retro lednici, připravte si pár stovek či dokonce tisíců korun navíc oproti modelům s běžným designem.

S mrazákem, či bez?

Ve většině retro chladniček najdete i vestavěnou mrazničku. Při ní si všímejte mrazicí třídu, která vyjadřuje, jakou teplotu mrazák dosahuje a na jaký účel je vhodný.

Mrazicí třída

Teplota 

Účel 

*

-6 °C

krátkodobé uchování polotovarů

**

-12 °C

krátkodobé uchování polotovarů

***

-18 °C

dlouhodobé skladování potravin

****

-24 °C

dlouhodobé skladování potravin

Výkonnost mrazničky je také specifikována parametrem nazvaným mrazicí kapacita, který vyjadřuje, jaké množství potravin dokáže mraznička zmrazit na teplotu -16 °C po dobu 24 hodin. Při retro chladničkách se zpravidla pohybuje do 5 kg/24 h, takže pokud míváte v zahrádce bohatou úrodu, kterou chcete zamrazit, retro chladnička nebude nejlepším řešením.

Dvoudveřové i jednodvéřové

Retro lednice se vyrábějí jako jednodveřové bez mrazáku či s vestavěným mrazákem, případně jako dvoudveřové s mrazničkou ve vrchní nebo spodní části. Objem chladící části se pohybuje v rozmezí 90 – 280 l, objem mrazničky v rozsahu 15 – 95 l.

Jednodveřová červená retro chladnička

Z hlediska vnitřního uspořádání jde o plnohodnotné moderní chladničky, které nabízejí např. odkládací prostory na vínové láhve či prostory v bočních dveřích na vejce, lahve apod.

Lepší modely vám nabídnou i specializované přihrádky – např. odkládací box na zeleninu s nastavitelnou vlhkostí (výrobci ho nazývají i crisp zone či humidity control) či tzv. nulovou zónu s teplotou blízkou nule pro rychle se kazící potraviny (např. maso, sýry).

S mechanickým i elektronickým termostatem

Ovládání retro chladniček je zpravidla řešeno klasickým mechanickým termostatem, ty nejdražší modely mají elektronický termostat s tlačítky a displejem, který zobrazuje aktuální či nastavenou teplotu.

Většina retro chladniček disponuje automatickým odmrazováním, což je systém, při kterém kondenzovaná vlhkost stéká po zadní stěně přes malý otvor do nádobky v zadní části chladničky. Odtud se pak odpařuje. Tento systém nedokáže tvorbě námrazy zabránit úplně, problém mívá zejména v letních měsících, kdy se na zadní stěně kondenzuje velké množství vlhkosti.

Volně stojící retro chladnička

Pro zcela zabránění tvorbě námrazy jsou dražší chladničky vybaveny systémem no frost. Ten funguje na principu ventilátoru, který vlhkost rozptyluje a zabraňuje jejímu shromažďování. Ventilátor zároveň pomáhá rovnoměrně rozložit teplotu v chladicím prostoru. Některé chladničky s ventilátorem jsou hlučnější, v některých modelech ventilátor můžete vypnout a zapínat ho např. jen v letních měsících.

Případné pachy pak dokáže zachytit uhlíkový filtr u ventilátoru, bakterii vás zase zbaví aktivní ionizátor nebo stěny s antibakteriální povrchovou úpravou.

Za nejúspornější i 20 000 Kč

Retro chladničky patří mezi ty dražší, výrobci si proto dávají záležet, aby byly také úsporné. Mnohé modely spadají do energetické třídy A++, pokud si potrpíte na úspornost, za modely ve třídě A+++ zaplatíte přes 20 000 Kč.

Hlučnost se pohybuje v rozmezí 38 – 45 dB, pokud chcete tichou chladničku, sáhněte po modelu s hlučností pod 40 dB.

Další parametry a funkce retro chladniček

  • Akumulační doba – udává, jak dlouho chladnička udrží potraviny zmrazené a zchlazené po výpadku el. energie.
  • Osvětlení – dražší modely ho mají řešeny prostřednictvím úsporných LED, takže nebudete mít starosti s výměnou žárovek.
  • Rychlé zchlazení a zmrazení – díky této funkci chladnička dočasně sníží teplotu v chladicí, resp. mrazící části, aby co nejrychleji zchladila či zmrazila čerstvé potraviny, které jste právě přinesli z obchodu či ze zahrádky.
  • Alarm otevřených dveří – upozorní vás zvukovým signálem na špatně zavřené dveře.
  • Automatické zavírání dveří – pokud nechtěně pouze přivřete dveře na ledničce, speciální mechanismus je zavře na doraz.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Retro chladnička ozvláštní každou kuchyni. Přitáhne na sebe pozornost, stane se šperkem mezi spotřebiči. Při výběru se však nezajímejte pouze o hezký design, ale také o funkce a praktické využití. Odpovězte si na několik základních otázek:

Jsou retro chladničky stejně kvalitní jako klasické modely?

Vzhledem k tomu, že retro je především věcí designu, nemá tento parametr s kvalitou chladničky nic společného. Odpověď je proto ano. Retro chladničky se kvalitou vyrovnají klasickým modelům.

Kde koupit retro ledničku?

Retro modely má ve své nabídce několik výrobců. K oblíbeným patří chladničky Klarstein (např. modely Audrey, PopArt), Gorenje a Snaige. Najdete je v e-shopech Klarstein, Mall, Alza nebo Datart.

Jaké typy retro chladniček existují?

Takové, jaké nabízejí klasické modely. V retro provedení najdete jednodveřové chladničky, kombinované chladničky, americké, pultové a i monoklimatické chladničky.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 12.12.2019
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek