Nejlepší cyklovozíky pro děti 2024 – recenze, test, srovnání

Cyklovozík je šikovné zařízení, které vám pomůže skloubit rodičovské povinnosti s vaší zálibou pro cyklistiku. Současná tržní nabídka je tradičně velmi široká a existuje množství různých značek a modelů.

Jak vybrat cyklovozík

Právě proto jsme si pro vás připravili kompletního průvodce nákupem cyklovozíků. Které parametry sledovat, z jakých typů si můžete vybírat nebo jaké jsou důležité funkce – to vše se dozvíte v našem článku.

Nejlepší cyklovozíky

Názov Hodnotenie Detail
Hamax Avenida One   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Croozer Kid For 1   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Thule Chariot Sport 1   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Hamax Cocoon 2v1   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Qeridoo Sportrex 1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Cyklovozíky – recenze

Milujete cyklistiku a chcete se jí věnovat i vedle malých dětí? Řešením je cyklovozík. Vy se věnujete jízdě na kole a dítě může pozorovat svět kolem, případně během jízdy spát. Podívali jsme se na pár oblíbených modelů a připravili pro vás krátké recenze spolu s hlavními plusy a minusy daných výrobků. Doufáme, že mezi nimi najdete to, co hledáte.

Co je to cyklovozík?

Cyklovozík je přídavné zařízení, které se napojuje na zadní tyč kola a umožňuje vzít vaše dítě na cykloturistiku spolu s vámi – bezpečně a komfortně. Právě tyto dvě vlastnosti jsou při výběru klíčové a je třeba mít je na zřeteli při většině parametrů.

Zelený cyklovozík

Pokud píšeme o parametrech, tak máme na mysli rozměry, hmotnost, typ vozíku, odpružení a další jiné, které si postupně rozebereme. Na cyklovozík si je nutné zvyknout, o tom není pochyb, ale pokud se budete řídit našimi radami a vyberete si správně, tak se kvalita vaší jízdy nezhorší a dítě si výlet užije spolu s vámi.

Jaký je vhodný věk dítěte?

Shodneme se, že prvořadým záměrem každého rodiče je bezpečnost jeho dítěte a mnozí jsou až vystrašení z toho, že dítě se může v cyklovozíku vozit již prakticky od příchodu domů, neboť právě toto mnozí výrobci a prodejci deklarují.

A skutečně je to pravda. Pro novorozence jsou vyvinuty speciální dětské vložky a miminkovníky – ty spolu vytvoří pro malé dítě bezpečnou a hlavně pohodlnou výstelku s ohledem na jejich fyzický vývoj. Podložka je navržena tak, aby poskytovala rovnoměrný tlak na obratle děťátka a nezatěžovala páteř.

Cyklovozík je vhodný i pro novorozence

Ve výsledku tak do cyklovozíku můžete dát novorozence až dítě ve věku 5 až 6 let, závisí na modelu/výrobci. Při těch nejmladších je důležité, aby byly uložení ve stabilní poloze a ochráněny před otřesy a výkyvy.

TIP: S několikatýdenními dětmi jezděte zejména po rovných asfaltových cestách.

Jaké parametry při výběru sledovat?

V následujících částech si rozebereme všechny důležité proměnné, které jsou klíčové při výběru správného cyklovozíku. Důležité je zaměřit se na typ vozíku, jeho rozměry, vybavení nebo i ovládání.

Typ vozíku

Na základě funkcí a využití si můžete vybírat ze tří dostupných modelů cyklovozíků:

  • Klasický cyklovozík: Klasické cyklovozíky jsou základním modelem určeným pouze na cyklistiku a nelze na ně namontovat přídavné nástavce. Mají omezené funkce, ale pro ty, kteří se chtějí s dítětem čistě jen kole, tak je to ideální volba. Výše ceny ovlivňuje rozměry kol nebo také kvalitu sedačky.
  • Vozík a jogger (2 v 1): V případě, že byste chtěli cyklovozík někdy využívat i jako kočárek nebo s ním běhat, tak vám doporučujeme tuto volbu. Vozík a jogger (kočárek) má obvykle jedno přední kolo nebo nástavec na jogging. I tak je nutné zdůraznit, že vozík + jogger je určen primárně na cyklistiku.
  • Multifunkční vozík: Jak již přívlastek napovídá, tak multifunkční vozík je univerzálním řešením pro cyklisty, bruslaře, běžce a je také vhodný i na obyčejné "kočíkovaní". Doporučujeme ho pro sportovně aktivní rodiny, protože má řadu funkcí, je bezpečný a pohodlný a se speciálním joggingovým setem zvládne i náročnější terén.

TIP: Poraďte se s prodejcem/výrobcem ohledně ideálního terénu pro daný model.

Cyklovozík je vhodný pro děti do 5-6 let

Odpružení

Další metodou, podle které si můžete zúžit výběr, je kategorizování na základě toho, zda vozík má nebo nemá odpružení:

  • Odpružené: Vozíky s odpružením zvládnou i jízdu v terénu, nabízejí lepší požitek z jízdy, a proto jsou dražší.
  • Neodpružené: Neodpružené vozíky doporučujeme využívat jen na hladké vozovce, upravených cyklostezkách nebo velmi jemném terénu – tehdy byste měli podhustit gumy.

Rozměry

Co se týče rozměrů, tak si můžete vybírat cyklovozíky pro jedno nebo pro dvě děti. Je pochopitelné, že vozíky pro jednoho jsou menší, užší, lehčí a i když mohou mít méně úložného prostoru, tak jsou levnější. Vozíky pro dva jsou širší, mají více úložného místa, jsou těžší a také bývají dražší.

TIP: Před koupí je dobré vidět reálné rozměry vozíku ve složeném i rozloženém stavu.

Úložný prostor

Každý vozík má v zadní části úložný prostor, kde si můžete odložit dětské hračky, plenky, bundy nebo cokoliv, co potřebujete. Velikost úložného prostoru je ovlivněna tvarem vozíku. Doporučujeme vám, abyste do úložného prostoru ukládali měkké předměty, protože tvrdé a velké objekty by při jízdě mohli dítě tlouci do zad.

Kola

Kola vozíku byste si měli vybírat na základě jejich velikosti – od 16 "až po 20". V tomto případě platí, že větší kola jsou lepší, protože dokáží dobře tlumit nerovnosti a nabízejí pohodlnější jízdu. Zároveň doporučujeme, abyste preferovali kovové disky před plastovými.

Brzdy

Pokud si kupujete cyklovozík, který lze přeměnit na klasický kočárek, tak v povinné výbavě musí být i brzdy. Vybírat si můžete z těchto typů:

  • Parkovací brzda: Tento jednoduchý typ brzdy spočívá v nylonovém popruhu, který je obtočen okolo zadní pneumatiky, díky čemuž se kočárek nemůže točit. Je levný, ale poměrně nepraktický a využijete ho jen při zaparkování, aby vám kočárek neutekl.
  • Nožní brzda: Obdobně jako u klasických kočárcích, tak i zde nožní brzdy stlačením zamykají zadní kola. Najdete je prakticky na modelech ze všech cenových kategorií.
  • Ruční brzda: Na rozdíl od předešlých modelů, tyto brzdy neslouží na úplné zastavení kočárku, ale jen na jeho zpomalení, což využijí zejména běžci na kopcích.

Šedý cyklovozík

Rídítka

Podobně jako brzdy, tak i řídítka jsou důležité při cyklovozících jogger. Je dobré, abyste je uměli nastavovat, čímž si značně usnadníte ovládání kočárku. Základní modely nabízejí obvykle dvě různé výšky, dražší produkty mají i otočné řídítka. Jsou vhodné pro páry s velkým výškovým rozdílem.

Doplňky

Mezi doplňky patří různé příslušenství, které zpříjemňuje děťátku požitek z jízdy a hlavně zvyšuje jeho bezpečnost. Patří sem například dětské vložky, které umožňují přeměnit vozík na kočárek vhodný na běhání/bruslení. Podobnou "vychytávkou" je také miminkovník – ten slouží pro bezpečné uložení miminek v útlém věku.

Pokud vás zastihne déšť, tak určitě oceníte plastové dešťové kryty, které jsou v drtivé většině případů přímo připevněné na vozík a v případě potřeby si je můžete pohodlně vysunout. Mohou být vyřešeny buď elastickými páskami (levnější verze), nebo voděodolnými zipem (dražší).

Opačným případem je silné slunce, se kterým vám pomohou sluneční clony nebo slunečník; ten je však většinou nutné dokoupit. Sluneční clony jsou praktické, protože jsou odnímatelné.

TIP: Při krytí před deštěm nezapomínejte zajistit ve vozíku dobrou cirkulaci vzduchu.

Výhody a nevýhody cyklovozíků

Na závěr vám přinášíme celkové shrnutí cyklovozíků na základě jejich výhod a nevýhod.

Výhody:

  • Nejlepší možnost, jak spojit sport a rodičovství.
  • Úložný prostor využitelný například při nakupování.
  • Alternativa kočárku, přičemž dítě je v bezpečí a kryté i před deštěm.
  • Jízda s cyklovozíkem není náročná.
  • Jednoduché možnosti skladování.

Nevýhody:

  • Vyšší cena.
  • Delší brzdná dráha pro zvýšenou hmotnost.
  • Horší komunikace s dítětem.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Máte malé děti a cyklistika je vaší zálibou? Svého hobby se nemusíte vzdávat, stačí vám si pořídit vhodný cyklovozík. O jeho výběru jsme vám prozradili vše podstatné, na závěr vám ještě nabízíme několik informací, o které se budoucí majitelé cyklovozíků zajímají nejčastěji.

Odkdy dokdy mohu cyklovozík používat?

Závisí to na konkrétním modelu. Některé jsou vhodné k použití již od narození dítěte, některé se dají používat až do 5-6 let dítěte.

Ovlivňuje cyklovozík nějakým způsobem řízení kola?

Na tažení vozíku si jen třeba zvyknout a jízdu s ním si předem vyzkoušet. Třeba myslet na to, že kolo je s vozíkem těžší, takže musíte při jízdě z kopce více brzdit. Také si musíte uvědomit, že s vozíkem jste na cestě delší a širší.

Které značky cyklovozíků jsou nejkvalitnější?

Výrobě cyklovozíků se věnuje více společností, k těm nejoblíbenějším ze strany uživatelů se řadí značky Thule a Croozer. Dobře hodnocené jsou také značky Qeridoo či Hamax.

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek