Nejlepší aku šroubováky 2024 – recenze, test, srovnání

Akumulátorové šroubováky jsou na trhu velmi oblíbeným nářadím a v dílně žádného pořádného, ​​ale i příležitostného mistra by šroubovák chybět neměl. Akumulátor jako zdroj energie má při práci řadu výhod. Před koupí byste si však měli udělat průzkum a zjistit si, jaké parametry si je třeba všímat. Zároveň musíte zvážit, pro jaký účel budete šroubovák pravidelně či méně pravidelně využívat.

Jak vybrat aku šroubovák

Aku nářadí všeho druhu si v domácnosti, při pracích okolo domu nebo při profesionální činnosti najde své uplatnění. Nejčastěji se skloňují vrtačky a šroubováky, no záběr akumulátorem poháněného nářadí je mnohem širší – sekačky, kultivátory, kotoučové pily, motorové pily a mohli bychom pokračovat. Největší výhodou AKU nářadí jako takového je vysoký točivý moment a rovněž nízké náklady na údržbu nebo minimální hlučnost. Dále je to určitě nižší hmotnost a kompaktnost samotná.

Nejlepší aku šroubováky

Názov Hodnotenie Detail
Stanley FMC625D2   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bosch GSB 180-Li   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Makita DDF453SYX5   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Fieldmann FDS 10101-A   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
DeWalt DCD796D2   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Aku šroubováky – recenze

Aku šroubovák se vyplatí mít v dílně každému mistrovi. Při instalaci poliček či práci s dřevem jde o nedoceněného pomocníka. Je lepší šroubovák Parkside, Makita, Metabo nebo Bosch? Vyzkoušeli jsme několik modelů a připravili pro vás recenze. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Účel užívání

Víte, načež budete aku šroubovák používat? Před koupí byste se měli zamyslet, jaký bude primární účel nářadí. Budete šroubovák využívat pravidelně na větší projekty, potřebujete aku šroubovák pro výkon vašeho řemesla nebo jste občas v roli domácího kutila?

Pokud budete šroubovák využívat jen sporadicky, vystačíte si i s levnějším modelem s menším výkonem. Pokud naopak bude šroubovák ve vašich rukou častěji a budete jeho účel využívat, vyšší výkon a kvalitnější modely jsou to, co potřebujete.

Aku šroubovák vs Aku vrtačka

Často se při výběru aku šroubováku setkáte i s nářadím, které se nazývá aku vrtačka. Jaký je mezi nimi rozdíl? Drobný rozdíl se určitě najde. Aku šroubováky i aku vrtačky pracují s točivým momentem a vytvářejí rotační pohyb. Díky tomu je lze využít k šroubování a vrtání. A právě to je rozdíl.

Akumulátorový šroubovák

Aku vrtačka na rozdíl od aku šroubováku obvykle pracuje při vyšších otáčkách a umožňuje efektivnější vrtání do tvrdších a odolnějších materiálů. Akumulátorové vrtačky jsou tedy výkonnější a mohou být vybaveny příklepem, což zvyšuje jejich efektivitu. Rozdíl může být i v regulaci otáček. Aku vrtačky lze využívat zároveň i jako šroubováky. Na druhé straně šroubováky jsou kompaktnější zařízení s nižší cenou. Dnes však v drtivé většině objevíte kombinace aku šroubováku a aku vrtačky v jednom.

Typy aku šroubováků podle upínání

Podle upínání se akumulátorové šroubováky dělí na přístroje se sklíčidlem a šroubováky s vnitřním šestihranem. Jaký je v nich rozdíl?

Aku šroubováky se sklíčidlem

Klasické sklíčidlo je tvořeno soustavou tří protilehlých čelistí. Při otáčení se přibližují nebo oddalují a vzájemným působením tedy dokážou upnout samotný nástavec – vrták, břit a podobně. Jsou vhodné pro vrtání a šroubování do tvrdších materiálů. Vhodné jsou i na míchání či broušení. Aku šroubováky se sklíčidlem dokáží pracovat při vyšších otáčkách i s příklepem.

Aku šroubováky s vnitřním šestihranem

Právě tento systém využívá většina levnějších aku šroubováků. Samozřejmě, je s nimi možné i vrtat, ale spíše jsou určeny pro práci s měkčími materiály – šrouby do dřeva, plastu. Často jde o méně výkonné nářadí určené například pro skládání nábytku, montáži různých komponentů, montáži elektroniky a podobně. Jejich výhodou je i menší hmotnost, což je při mnoha činnostech nepochybně výhodou.

Typy aku šroubováků podle počtu převodů

Rozdělení šroubováků na základ převodových stupňů není žádná věda. Měli byste však alespoň vědět, proč se vyplatí mít více než jeden převod. Jednorychlostní aku šroubováky s jedním stálým převodovým stupněm jsou úplným základem. Využívají menší rozsah otáček a tím pádem i menší točivý moment. Přirozeně, technicky jsou nejméně náročné. Hodí se právě na jednodušší činnosti – například skládání nábytku z IKEA.

Dvourychlostní akumulátorový šroubovák

Dvourychlostní jsou v rámci sortimentu nejrozšířenější. Mají vyšší točivý moment, právě díky převodovce. Umožňují vrtání do odolnějších materiálů nebo dokonce vrtání otvorů s větším průměrem. Právě druhá rychlost umožňuje i vrtání větších otvorů nebo upínání větších vrutů.

Třírychlostní šroubováky jsou spíše rarita, ale jsou to výkonné stroje, které si poradí při nižších otáčkách se šroubením různých šroubů a při vyšších otáčkách dokážou vrtat opravdu do různorodých materiálů. V rámci sortimentu je nenabízí velké množství výrobců.

Točivý moment a otáčky

Počet otáček a točivý moment jdou ruku v ruce a s těmito parametry se při výběru určitě setkáte. Počet otáček je parametrem, který definuje v případě aku šroubováku množství provedených otáček za minutu. Pro šroubování postačuje od 400 do 1 500 ot./min. Na trhu najdete i dvourychlostní či třírychlostní šroubováky, které při každém převodovém stupni pracují s jiným počtem otáček. Pro vrtání je klíčem k úspěchu právě vyšší počet otáček.

Točivý moment, jinak uváděn v Nm (newtonmeter), je spíše podstatnější pro vrtačky. V zásadě definuje schopnost aku nářadí proniknout do materiálu nebo jeho schopnost efektivního utažení (šrouby). Na trhu najdete modely s opravdu vysokým rozsahem točivého momentu od 3 do 200 Nm.

Vlastnosti akumulátoru

Jaké jsou základní vlastnosti akumulátoru v případě nářadí napájeného právě přes dobíjecí baterii? Především jde o kapacitu akumulátoru, který se stará o jeho chod. Nejčastěji jsou využívání jako zdroj Li-ion baterie (lithium-iontové články). V bytě si vystačíte s akumulátorem, jehož kapacita bude 1 000 až 1 300 mAh. S takovou kapacitou máte k dispozici zhruba půlhodinu pracovní doby. Nižší kapacita značí i menší pracovní dobu.

Při častějším používání nebo potřebě delšího pracovní doby jsou k dispozici i aku šroubováky s kapacitou baterie okolo 2 000 až 5 000 mAh. Případně se vyplatí mít k dispozici akumulátory dva a průběžně je dobíjet.

Aku šroubovák používaný při rekonstrukci

Všimnout si určitě všimnete i údaj o napětí akumulátoru. Lithium-iontové akumulátory používané v aku šroubováků a vrtačkách obvykle obsahují tři články. Napětí v jednotlivých článcích je 1,2 V. Záhadné čísla, jako 10,8 nebo 3,6, tedy hovoří o napětí akumulátoru. Častěji však najdete údaje než 12 V, 16 V, 18 V a podobně. Zde si výrobci nedělají hlavu s násobením článků a desetinou čárkou, ale údaj zaokrouhlí. Opět platí, že pokud máte pro šroubovák připravenou pořádnou dávku zátěže, vyšší napětí je výhodou.

Další funkce a příslušenství

Netřeba očekávat inovativní zázraky. Aku šroubováky jsou jednoduché zařízení. Do pozornosti třeba dát zpětný chod, ten však není funkcí extra, ale často už samozřejmostí. Další funkcí je například LED světlo, které vám osvětlí přesně místo, kde se šroubovákem pracujete. Praktický je i LED indikátor stavu nabití akumulátoru.

Důležitá je i ergonomie pro komfortní pracovní činnost i po dlouhých hodinách. Plynulé nastavování otáček a nastavitelná síla utahovacího momentu jsou praktické rovněž. V rámci příslušenství potěší praktický kufřík a alespoň základní sada nástavců.

Cena aku šroubováku

Kolik investujete do aku šroubováku, je obvykle před koupí největší dilema. Koneckonců jde o individuální volbu a vaše možnosti, kolik si můžete do aku šroubováku dovolit investovat. Rozhodně se však nebojte, že šroubovák by patřil mezi ty zařízení, které by zruinovali celý váš rozpočet.

Cena aku šroubováku

Nejlevnější modely obvykle neoplývají nejvyšší kvalitou. Platí to nejen o výkonu, ale také o použitých materiálech. Aku šroubovák té nejnižší kvalitativní úrovně koupíte i okolo částky 500 až 750 Kč. Pro někoho to může být správná volba a za tu cenu si obstará i dva či tři. Naopak, výhodnější však může být investovat do kvality a zde se cenovka začíná na úrovni okolo 2 000 Kč. Jde o tzv. zlatou střední cestu. Profesionální nářadí s adekvátním výkonem a kvalitou materiálů seženete nad hranicí 2 500 Kč a více.

Ověřené značky

Jak to již v tomto kutilském segmentu bývá, o výrobce takového nářadí určitě není nouze. Výrobci nabízejí různé alternativy. V jejich nabídce najdete levnější modely, které si často najdou cestu k množství zákazníků, no a samozřejmě, pak jsou tu modely, které něco stojí a prezentují se vysokou kvalitou.

Mezi ověřené výrobce, kteří jsou ověření časem i zkušenostmi, patří určitě značky Bosch, Narex Metabo, Milwaukee nebo Makita. Rovněž najdete kvalitu u výrobců jako DeWalt, Hitachi nebo Black & Decker. Mezi levnější, ale poměrně kvalitní výrobce patří Extol, Fieldmann, Einhell nebo Parkside.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se pro aku šroubovák? O jeho výběru už víte téměř vše. Doplňující informace získáte z odpovědí na časté otázky týkající se tohoto nářadí.

Jaký typ šroubováku je pro mě nejvhodnější?

Pokud potřebujete šroubovák na kutilství v bytě, vystačíte si s lehčím šroubovákem s baterií do 10,8 V a kapacitou 2 000 mAh. Na práci v zahradě budete potřebovat silnější stroj (cca 18 V) s kapacitou 2 000 až 5 000 mAh. Nejvýkonnější stroj se vám sejde v případě, že plánujete stroj používat často. Vybírejte z modelů s bezuhlíkovým motorem, 18 V baterií a kapacitou 3 000 až 5 000 mAh.

Jak se o akumulátorový šroubovák starat?

Šroubovák třeba pravidelně čistit od prachu, aby nedošlo k ucpání otvorů, kterými motor nasává vzduch. Pokud máte šroubovák s elektromotorem, budete muset občas vyměnit opotřebované uhlíky.

Jak dlouho trvá dobíjení baterie?

To závisí na konkrétním modelu a typu akumulátoru. Dobíjení trvá cca 1 až 3 hodiny, pokud vlastníte rychlonabíječku, rychlost může být mnohem vyšší (přibližně půl hodiny).

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(86.4%)
Datum publikování: 30.07.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek