Nejlepší výrobník ledu do domácnosti, baru, kavárny – recenze, test, srovnání

Možná jste již uvažovali o tom, jak zajistit dostatečný přísun ledu hostem na vaší letní párty. Některé dražší chladničky (zejména ty americké) mají pro tento účel vestavěný výrobník ledu. Tato zařízení se však dají koupit i samostatně.

Jak si vybrat výrobník ledu?

Poradíme vám, který výrobník ledu si vybrat a podle čeho se při výběru orientovat.

Nejlepší výrobníky ledu

Názov Hodnotenie Detail
Guzzanti GZ 122   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Domo DO9220IB   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Clatronic EWB 3526   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Klarstein Albaron   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sencor SIM 3000BK   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Výrobníky ledu – recenze

Ať už máte rádi letní párty, nebo led používáte na koktejly běžně, výrobník ledu je pro vás užitečným pomocníkem. Pokud nad tímto přístrojem uvažujete, naše recenze by vám mohli s výběrem pomoci.

Jak fungují výrobníky ledu

Typický výrobník ledu se skládá z nádoby na vodu, v níž se voda ochlazuje odčerpáváním tepla do okolního prostředí, které zajišťuje kompresor a chladicí látka v uzavřeném okruhu. Jde tedy o stejný princip, na jakém funguje chladnička či mrazák.

Do výrobníků ledu s vysokým výkonem nemusíte dolévat vodu, protože se napojují přímo na vodovod. Velmi výkonné modely, které jsou zpravidla profesionální třídy a jsou určeny k použití v gastronomických provozech, neodvádějí teplo do okolí, ale jsou chlazené právě vodou z vodovodu.

Výrobník ledu Klarstein

Takové výrobníky mají i odpadovou hadici, kterou musíte vyvést do umyvadla nebo napojit na kanalizaci, protože ní odchází ohřátá voda využita právě na chlazení zařízení. Zároveň mají i vysokou spotřebu vody.

Při výběru velmi výkonného výrobníku ledu se tedy pro jistotu zkontrolujte, zda není chlazen vodou.

Tvar a velikost kousků ledu

Výrobníky na domácí použití většinou neprodukují ledové kostky, ale kousky ve tvaru kuželů. Je to dáno principem, kdy je voda ochlazována v bezprostředním okolí speciálně tvarovaných výčnělků chladicích trubek.

Ledové kužely jsou vhodné pro ochlazování běžných i míchaných nápojů, i když v šejkru jsou na jejich přípravu vhodnější ledové kostky, které nápoj díky hranatému tvaru lépe promíchají. Nevýhodou kuželů je, že se poměrně rychle tají a ředí ochlazován nápoj, což je nevýhodou např. při podávání whisky.

Ledové kousky ve tvaru kuželů

Na rychlost tání ledových kousků má vliv i jejich velikost. Menší kousky se roztají rychleji, ale zároveň jej snadněji zpracujete např. v mixéru při výrobě ledové tříště či smoothie nápoje. Ideální výrobník ledu by měl mít velikost ledových kousků nastavitelnou, v praxi se s touto funkcí setkáte jen u dražších modelů.

S výrobníky ledových kostek pro domácí použití se setkáte jen zřídka. Jde totiž o zařízení s vysokým výkonem a zejména s vyšší hlučností.

Parametry výrobníků ledu

  • Objem zásobníku na vodu – čím je nižší, tím častěji budete muset do výrobníku dolévat vodu. V praxi se setkáte s hodnotami od cca 1 do 3 l, výjimečně i s většími.
  • Objem zásobníku na led – čím menší, tím častěji budete muset led ze zásobníku vybírat, aby se mohl tvořit další. Pokud nebudete využívat velké množství ledu, volte raději méně výkonný výrobník s menším zásobníkem – jestliže led neodeberete, začne se po čase rozpouštět.
  • Rychlost produkce ledu – pohybuje se od cca 10 kg/24 h při domácích výrobnících až po více než 30 kg/24 h při profesionálních modelech. Pokud si chcete jen posedět s přáteli u vychlazených drincích, postačí vám nejnižší hodnoty. Pokud pořádáte větší zahradní párty, poohlédněte se po výkonnějších modelech.

Ledové kostky

  • Příkon – pohybuje se od cca 100 W při nejlevnějších modelech až po 500 W při těch profesionálních. Zpravidla zde platí, že čím vyšší je el. příkon, tím větší množství ledu dokáže zařízení vyrobit za 24 h, i když dva výrobníky se stejným výkonem mohou mít různou účinnost.
  • Spotřeba energie – při výrobnících ledu bohužel většina výrobců spotřebu el. energie v kWh neuvádí. Nezbývá vám tedy nic jiného, ​​pouze spotřebu odhadnout na základě el. příkonu a doby provozu výrobníku.

Funkce výrobníků ledu

  • Displej – můžete na něm sledovat nastavený čas zapnutí, vypnutí, nastavené parametry či průběh procesu výroby ledu. Je výsadou dražších modelů.
  • Upozornění na události – výrobník s touto funkcí vás může rozsvícením kontrolky nebo zvukovým signálem upozornit např. na dokončení výroby ledu, prázdný zásobník na vodu či na plný zásobník vyrobeného ledu.
  • Časovač – díky němu lze nastavit přesný čas, kdy se má výrobník spustit i čas, kdy se má vypnout. Po příchodu domů vás tedy může čekat čerstvý led.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se pro výrobník ledu? Sejde se vám nejen během letních párty, grilovačiek, ale i na rodinných oslavách či jen tak, pro domácí potřeby. Parametry a technické vlastnosti jsou důležitou součástí výběru, zapomínat však netřeba ani na praktické využití stroje. Před koupí výrobníku ledu si odpovězte na několik základních otázek:

Výrobník ledu s čerpadlem nebo bez? Který je pro mě vhodný?

To závisí na tom, kde máte odpad na vodu. Pokud se bude nacházet v blízkosti výrobníku, postačí vám i výrobník bez čerpadla. Nezapomeňte, že z výrobníku ledu je nutno vylévat odpadní vodu. Pokud budete mít stroj napojen na vodovod, můžete jej napojit na odpadní hadici. Celý proces bude probíhat automaticky. Upozorňujeme, že ne všechny výrobníky ledu přípojku na odpadovou hadici mají. Běžný domácí výrobník ledu má zátku, pomocí které odpadní vodu vypustíte např. do kbelíku.

Kde koupit výrobník ledu?

Výrobníky ledu v kamenných obchodech i na internetu. Nakupování přes internet je o něco pohodlnější, protože si můžete porovnat více produktů, prohlédnout si jejich recenze a zboží vám přinesou přímo domů. Doporučujeme vám značky Klarstein a Guzzanti.

Na co všechno se dají různé velikosti ledových kostek použít?

Malé kostky ledu, které rychle tají, jsou např. vhodné pro přípravu smoothie nápojů. Středně velké kostky ledu se hodí do většiny nápojů. Můžete je přidat do míchaných drinků a jiných chlazených nápojů, např. džus nebo Cola. Velké kostky ledu jsou ideální volbou např. do whisky. Nápoj se vychladí, avšak kostka neroztaje příliš rychle a neznehodnotí ho.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 13.02.2020
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek