Nejlepší domácí vodárny 2024 – recenze, test, srovnání

Toto zařízení se postupně stává v mnoha domácnostech, hlavně na vesnicích, doslova nezbytnou součástí zahradní techniky. A nejen té. Domácí vodárna se sejde všude tam, kde je třeba vodu přivést nebo naopak tam, odkud ji třeba dostat. Jednoduše, domácí vodárna slouží jako přepravník vody. Často se využívá na zahradách, chatách, ale také v domácnostech, kde není dobudována vodovodní síť. Jak domácí vodárnu vybrat?

Jak vybrat domácí vodárnu?

Domácí vodárny jsou segmentem na trhu, který je vyhledáván v okamžiku, kdy lidé řeší problém s přívodem (odvodem) vody na místě, kde to není úplně jednoduché. Vždyť doba, kdy se chodilo s vědry a kanystry po vodu do studny či k jezeru již není tak aktuální. Alespoň ve většině civilizovaného světa, a tedy i v našich regionech.

Domácí vodárny jsou v zásadě "moudré čerpadla", které se postarají o distribuci vody z vodního zdroje – studna, zásobník dešťové vody či jezero. Kterou domácí vodárnu si vybrat se může jevit jako náročný hlavolam, ale stačí vědět načež domácí vodárnu potřebuji a následně poznat, co jednotlivé parametry znamenají.

Nejlepší domácí vodárny

Názov Hodnotenie Detail
Metabo HWW 3300/25 G   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Grundfos Scala 2 3-45A   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Gardena 3500/4E Classic   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Elpumps VB 50/1500 B   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Güde HWW 3100 K   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Domácí vodárny – recenze

Při výběru domácí vodárny je samozřejmě třeba sledovat jednotlivé parametry, ale zapomínat netřeba ani na zkušenosti a recenze uživatelů. Abychom vám s výběrem pomohli co nejvíce, připravili jsme krátké recenze s plusy a minusy několika oblíbených modelů.

Načež vodárny budeme potřebovat?

Do zahrady, domácí vodárna na chatu či do rodinného domu? Domácí vodárna je určena k zásobování a distribuování vody do domu, chaty či na zahradu. Rovněž může domácí vodárna sloužit k odčerpávání nadbytečné vody. Pro každý účel se však hodí domácí vodárna, která splňuje určité parametry.

Domácí vodárna je vhodná k čerpání vody na chatu, zahradu či do domu

Zároveň vám však nedoporučujeme sáhnout po vodárnách od neověřených výrobců. Podezřele levné domácí vodárny mohou být rizikem a mohou způsobit vysoké škody. Do takového zařízení se vyplatí investovat, nekupujete ho přece každý měsíc.

Důležité součásti domácí vodárny

Domácí vodárna se skládá ze tří základních částí. Důležité je, aby byla kvalitní nejen vodárna, ale i zdroj vody. Pouze v takovém případě je předpokládaná správná funkčnost domácí vodárny. I tomuto parametru musíte podřídit váš výběr. Nejdůležitější součásti jsou:

 • Čerpadlo – bez něj se voda jen těžko dá do pohybu. Součástí domácí vodárny je nejčastěji samonasávací čerpadlo, resp. povrchové čerpadlo. Běžně je však možné objednat dle potřeby i ponorné nebo jiné druhy čerpadel.
 • Automatika – jde o řadu kompaktních součástek, jako tlakový spínač, manometr, sací hadice, gekospojka a řadí se sem i samotné elektrické připojení či tepelná pojistka proti přehřátí. Bližší funkce jednotlivých komponentů si projdeme dál.
 • Expanzní nádoba – je tlaková nádrž na vodu, která má v závislosti na typu vodárny různý objem. Nádoba může být vertikální či horizontální. Buď to disponuje gumovým vakem, nebo jej nemá, což je případ starších domácích vodáren.

Důležitost nádrže domácí vodárny

Potřebuji vůbec domácí vodárnu? Nestačí mi čerpadlo? Než přejdeme k dalším parametrům, je dobré znát význam expanzní nádoby, která je specifickou součástí vodárny. V opačném případě by šlo skutečně o klasické čerpadlo s hydrokontrolu, a tedy tlakovým průtokovým spínačem, které by posloužilo například na zavlažování zahrady. Toto čerpadlo udržuje tlak v průtokovém obvodu častým spínáním. Tím se zvyšuje i spotřeba energií a zároveň se čerpadlo namáhá.

Pokud jde o vodárnu s expanzní nádobou, různého objemu (15, 20, 40, 60 nebo až 100 litrů), neustále je v nádobě tlak i bez toho, aby musel tlakový průtokový spínač neustále spínat čerpadlo. Zároveň je však při expanzní nádobě potřeba, aby byl tlak správný. Ne nízký ani ne příliš vysoký.

Vodárna do domu

Nižší tlak způsobuje častější spínání vodárny a vysoký pro změnu může způsobit poškození některých součástek. I proto je v nádobách gumový mech, který se o úroveň tlaku stará i za pomoci tlakového spínače nebo redukčního ventilu. Velikost nádrže je vaší volbou, ale při častém používání, čím větší nádoba, tím lépe. Dokoupit však můžete i externí nádrž s mnohem větším objemem než nabízí samotná domácí vodárna.

Tlak vody

Pro správné fungování vodárny v domácnosti je potřebný dostatečný tlak vody. Ten uvádí v barech. O tlak vody v expanzní nádobě se stará tlakový spínač a prostřednictvím dostatečného tlaku dokáže vodu distribuovat po potrubí do sprchy – vodovodu či do závlahy. Tlak neovlivňuje velikost nádoby, podstatný je výkon čerpadla. Doporučujeme proto domácí vodárny s tlakem od 3 až do 5 barů. Tlak vody v potrubí samočinně zabezpečuje tok vody. Úkolem tlakového spínače je tedy i správné nastavení tlaku v poměru s výkonem čerpadla.

Průtok vody

Jde o údaj, který informuje o množství litrů, které dokáže vodárna distribuovat během jedné minuty. Případně může jít o údaj, se kterým se setkáte častěji, který hovoří o maximálním přečerpaném množství vody za hodinu. Doporučujeme průtok 40-70 litrů za minutu. A maximální přepravní množství vody od 3 200 do 5 000 litrů za hodinu. Pokud máte vyšší nároky, například potřebujete zavlažovat velkou plochu zahrady, sáhnout musíte po větší domácí vodárně nebo klasickém průtokovém čerpadle.

Domácí vodárna s velkou nádrží

Čerpadlo

 • Samonasávací čerpadlo – toto čerpadlo je schopno nasát vodu poté, co je hydraulika ponořena do vody. Samočinně je schopno nasát vodu do potrubí v případě, že sací výška nepřesáhne 7-8 metrů. Pokud je zdroj vody hlouběji, je nutné, abyste použili ponorné čerpadlo. Rovněž závisí jeho schopnost na tom, jak daleko je toto čerpadlo – vodárna od zdroje vody.
 • Ponorné čerpadlo – jedná se o čerpadla určená k ponoření do čerpané vody. Jejich výhodou je, že mají vyšší výkon a tlak vody, protože jsou přímo ve zdroji vody. Při studních v domácnosti doporučujeme právě využití ponorných čerpadel (vrtané studny, kopané studny).

Nejlepší čerpadla 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší čerpadla 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Připravili jsme pro vás srovnávací test čerpadel. Vychází z údajů, které jsme sesbírali z různých zdrojů dostupných na internetu. Věříme, že vám tak dokážeme ušetřit spoustu času a odborně vám poradíme. V tabulce se nacházejí TOP modely, které patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejkvalitnější produkty na našem trhu. Nejlepší zahradní čerpadla Nejlepší kalová... Přečíst článek

Maximální výtlak

Ten je mnohem důležitější než příkon motoru. Právě údaj o výtlaku vám řekne o skutečné síle čerpadla. Na základě výkonu, tlaku a průtoku vody dokáže domácí vodárna vyvinout maximální výtlak. Zde hraje roli faktor vzdálenosti domácí vodárny od zdroje vody. Výtlak by měl být alespoň na hranici 40 až 45 metrů.

Hlučnost

Není rozhodně nejdůležitějším parametrem, ale pokud máte umístěnou domácí vodárnu bezprostředně v prostoru, kde se pohybujete a může vám hluk překážet, určitě je dobré se poohlédnout po vodárně, která má hladinu hluku nižší. Ne vždy je to pravidlem, ale méně výkonné motory bývají tišší. Ponorná čerpadla pracují velmi tiše, protože jsou přímo ve zdroji vody. Povrchové čerpadla jsou hlučnější. No ideální, tichá hodnota je kolem 70 decibelů. Tišší vodárny už nedisponují dostatečným výkonem.

Čerpání vody pomocí domácí vodárny

Předfoukání nádrže

Při údržbě domácí vodárny je vždy dobré a někdy i potřebné dofouknout nádrž na určený protitlak, který je mezi kovovým pláštěm nádoby a gumovým měchem, který tlak v nádobě pomáhá udržovat. Každá vodárna má předepsaný protitlak. Pokud čerpadlo spíná často, minimálně jednou za čtvrtletí tento protitlak zkontrolujte. Právě časté spínání čerpadla totiž může být příznakem, že protitlak je nízký.

Tlak třeba dofouknout jako při klasické pneumatice na autě – přes klasickou ventilku, která je na nádrži. Důležité je odpojit vodárnu z elektrické sítě. Uvolnit tlak v potrubí, otevřením kohoutku na vodovodu. Manometr by měl ukázat nulový tlak. Ventilku odšroubujete a za pomoci vlastního manometru zkontrolujete hodnotu protitlaku v nádrži. Nahustěte na výrobcem uvedenou hodnotu, zkontrolujte ventilku. Následně zavřete kohoutek, zapojte do elektrické sítě a tlak by měl být v pořádku.

Příslušenství

 • Gekospojka – jde o spojovací díl, spojku, mezi domácí vodárnou a hadicí, přes kterou se voda distribuuje.
 • Sací hadice – ideálně vyztužená či z odolného plastu, aby se nezdeformovala tlakem a jeho změnami. Automaticky zalévá čerpadlo. Podstatná je její zpětná klapka, aby zajistila, že voda netekla zpět ke zdroji.
 • Manometr – ukazatel hodnoty tlaku v expanzní nádobě.
 • Odpískovací filtr – jeho úkolem je zachytit nečistoty velikosti písku a větší. Doporučuje se to především při čerstvě vrtaných a kopaných studních v domácnosti. Nejenže voda může být znečištěná, ale nečistoty mohou poškozovat čerpadlo a usazovat se ve vodovodním systému. Takový filtr slouží k zachycení takových nečistot. Tento filtr je třeba pravidelně kontrolovat, aby nedošlo k ucpání průtoku vody.
 • Redukční ventil – pokud máte v objektu průtokový ohřívač nebo zásobník s ohřevem vody, doporučujeme využít redukční ventil, kterým se vyhnete kolísání teploty vody při dodatečném plnění zásobníku. Redukční ventil zároveň udržuje konstantní tlak v potrubí a nejen v nádobě jako tlakový spínač.
 • Tepelná ochrana – jde o ochranu při případném přehřátí motoru. Pojistka motor automaticky vypne a zabrání jeho zkratu.
 • Ochrana nasucho – není totéž jako tepelná ochrana. Pokud náhodou vodárna ztratí tlak a voda vyteče z čerpadla, to bude mít tendenci táhnout nasucho a motor může shořet. Proto se doporučuje právě instalace tohoto prvku, který této hrozbě dokáže předejít.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Domácí vodárna, která slouží jako přepravník vody, se využívá v zahradách, na chatách i v domácnostech bez vodovodní sítě. Je to dobrý pomocník, při jehož výběru třeba přihlížet na parametry a technické vlasnosti stroje. Avšak nejen na ty. Ještě před koupí domácí vodárny si zkuste odpovědět na několik základních otázek.

Kam vodárnu umístit?

Vodárna by se měla nacházet na suchém a relativně teplém místě (např. venku jí hrozí mráz a sněh). Jelikož spínání vodárny a i samotný provoz jsou dost hlučné, doporučujeme vodárnu umístit do technické místnosti.

Co všechno potřebuji k zapojení?

Potřebná je sací hadice (pletená s výztuží) se zpětnou klapkou, která zajišťuje, aby voda netekla zpět, výtlačná hadice (buď 1-palcová zahradní nebo hadice do interiérů), gekospojka a předfiltr.

Potřebuji čerpadlo nebo domácí vodárnu?

To závisí na tom, zda chcete sami zapínat/vypínat čerpadlo, nebo chcete mít po otočení kohoutku k dispozici vodu jako z klasického vodovodu. V prvním případě vám postačí čerpadlo, ve druhém potřebujete vodárnu. Domácí vodárna je soubor zařízení sloužících k automatickému zajištění dodávky vody s požadovaným tlakem.

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 25.02.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek