Nejlepší stolní kotoučové a okružní pily 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Práce se dřevem vyžaduje nejen zručnost, ale také nářadí, nástroje a přístroje, které práci nejen urychlí a usnadní, ale zaručí i výslednou kvalitu. Nejčastější aktivitou při práci se dřevem je jeho řezání. Každý kutil má doma ruční nebo kotoučovou pilu. Ne vždy si však s těmito nářadím vystačíte a pro přesný řez a vyšší frekvenci řezání je dobré zvážit koupi přístroje, kterým je stolní pila – cirkulár.

Jak vybtať stolní kotoučovou pilu?

Cirkulár nebo stolní pila, je zařízením, které zná téměř každý mistr. Pro profesionální účely budeme používat právě pojmenování stolní pila, neboť cirkulár je často vnímán i jako podomácku vyrobená stolová pila. Tento přístroj má význam především pro ty mistry, kteří plánují se dřevem pracovat častěji a ve větším objemu a požadují, aby byl řez přesný. Pokud chcete vědět, jak si vybrat stolní pilu, které parametry si všímat a které stolní pily jsou nejlepší, poradíme vám a pomůžeme s výběrem.

Nejlepší stolní pily

Názov Hodnotenie Detail
Hikoki C10RJWAZ   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Güde GTK 2000 A   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Einhell TC-TS 2025/2 Classic U   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Black+Decker BES720   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
DeWalt DWE7492   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Stolové pily – recenze

Stolní pila by neměla ve vaší dílně chybět, pokud pracuje s dřevem skutečně často. Ať už si vyberete značku Scheppach, Einhell, Makita, Güde nebo Hecht, neuděláte krok vedle. Každá z těchto značek však nabízí lepší i horší modely. Abyste si vybrali skutečně správně, museli byste vyzkoušet několik modelů, což však je časově i finančně náročné. Nabízíme vám proto krátké recenze několika oblíbených stolních pil. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Kdy potřebuji stolní kotoučovou pilu?

Stolní pila nemusí být nutně ve výbavě každého kutila, který se příležitostně chystá pracovat i s dřevem. Proto si dobře promyslete, jak často a na jaký účel byste stolní pilu chtěli využívat. Běžný mistr si totiž pohodlně vystačí i s ruční kotoučovou pilou. Princip stolní pily není v ničem výrazně odlišný. Stačí si představit kotoučovou pilu, která je pevně ukotvena ve stabilní pracovní ploše. Je tedy méně kompaktní a hůře přenosná i kvůli vyšší hmotnosti. Nicméně, dokáže toho více než obyčejná kotoučová pila.

Právě díky stabilnímu ukotvení a masivní kovové konstrukci, umožňuje toto řešení řezat i tvrdé dřevo, a to s vysokou přesností řezu. Pracovní plocha (stůl) ve kterém je kotoučová pila osazena, umožňuje lepší manipulaci s řezaným materiálem. Řezání je rychlejší a přesnější, navíc lze regulovat i úhel řezu, obvykle od 90 ° až po 45 °. Existují dokonce modely, které lze ke stolu připevnit a nejsou pevně osazené v stole. Tím pádem se s nimi lépe manipuluje.

Stolní pila s pracovní plochou má velký význam i právě kvůli stolu, na kterém je položen řezaný materiál. Tyto stoly bývají vybaveny vodítky a kolejnicemi pro plynulý posun materiálu a přesný řez. Pracovní plocha musí být robustní a odolná. Netřeba se tedy divit, že takové pily váží i desítky kilogramů. Zvažte tedy, jak často takovou pilu budete využívat, na jaký materiál a zda máte pro takové zařízení dostatek místa. Rovněž se liší nároky amatérského mistra, který pilu využije jednou za čas, nebo mistra, který bude s pilou pracovat denně.

Okružní pila je specifickým typem pily, který je však na rozdíl od kotoučové stolní pily určený spíše na prořezávání kratších kusů materiálu. Rozdíl je v tom, že kotouč není zabudovaný přímo v konstrukci pracovního stolu, ale ho držíte v rukou a připevněný je samotný materiál. Výhodou je menší hmotnost a manipulace takové pily.

Příkon elektromotoru

O tom, kolik toho samotná stolní pila zvládne, vám hodně prozradí i samotný příkon elektromotoru. Existují méně výkonné stolní pily, které bychom mohli zařadit i do kategorie hobby stolní kotoučové pily. Jejich příkon se pohybuje na úrovni 900 až 1 200 W. Samozřejmě, pokud někdo plánuje takovou pilu využívat příležitostně, s takovým výkonem si vystačí.

Řezání dřeva pomocí stolní kotoučové pily

Ideální volbou jsou poloprofesionální stolní kotoučové pily. S těmi si už vystačí každý mistr, který se doma chystá realizovat různé projekty a pracovat se dřevem. Zde se příkon pohybuje na úrovni 1 400 – 1 800 W. Truhláři či řezbáři nebo mistři, kteří konstruují různé dřevěné stavby a jiné projekty, se už potěší i příkonu zařízení na úrovni 2 000 – 2 200 W. Právě příkon ve vysoké míra ovlivňuje i další parametr, který ve vysoké míře ovlivňuje samotné schopnosti stolní pily, a to je počet otáček.

Počet otáček stolové pily

Tento parametr je výrazně ovlivněn samotným příkonem, jakož i průměrem kotouče. Počet otáček se totiž liší i na základě toho, jak velký kotouč elektromotor pohání. Stále je však podstatné, kolik otáček za minutu řezný kotouč vyprodukuje. Následně totiž můžeme hovořit o rychlosti řezu. Vyšší otáčky mají smysl zejména tehdy, pokud se chystáte řezat masivnější a hrubší kusy materiálu. Pokud bude mít kotouč rozměr 250 mm, optimálních je 5 000 otáček za minutu. Pokud bude mít kotouč větší rozměr – průměr, postačí i menší počet otáček, protože stejnou rychlost dosáhne dříve. Primárně tedy záleží na tom, jakým řezným kotoučem a s jakým průměrem stolní pila disponuje.

Vlastnosti řezného kotouče

O výsledek v případě stolní kotoučové pily se nestará jen samotný elektromotor, počet otáček, ale i řezný kotouč. Stolová pila a její řezný kotouč mají výrazný vliv na kvalitu řezu. Kromě hloubky a délky řezu je třeba si všímat i samotný průměr kotouče, který tyto a další parametry ovlivňuje.

V principu platí přímá úměra. Čím jsou stolní pily výkonnější, tím dokáží realizovat větší průměr řezu a na řez využívají kotouče s větším rozměrem. Příkladem může být stolová pila s příkonem 900 W. Kotouč s rozměrem větším než 200 mm by rozhodně nezvládla. Stolní kotoučová pila s příkonem 2 000 W dokáže pohánět kotouč i s rozměrem 300 mm.

Řezný kotouč stolní pily

Další podstatnou vlastností řezného kotouče je počet zubů, které má. Jejich počet se může lišit i podle toho, na jaký materiál je kotouč určený, případně na jaký účel. Například pro příčné řezy je potřebný kotouč s větším počtem zubů. Zuby počítat nemusíte, rozdíl uvidíte v samotné hustotě a velikosti zubů. Pokud naopak chcete řezat větší plochu podélně, zubů na kotouči by mělo být určitě méně.

Hloubka řezu a délka řezu

Parametry, které se řadí mezi ty nejdůležitější. Právě hloubka řezu je parametrem, který sleduje množství hobby i profesionálních mistrů. Jde totiž o to, že samotná hloubka řezu limituje mistra přitom, jaký vysoký – hrubý materiál dokáže stolová pila prořezat. Hloubka i délka závisí na parametrech kotouče. Pila smí totiž pracovat pouze s takovým kotoučem, na který je konstrukčně stavěná. Pokud byste tedy chtěli při stolní pile s menším průměrem kotouče používat větší, v lepším případě na to doplatí samotná pila, ale v horším ohrožujete své zdraví.

Hloubka řezu se standardně pohybuje od 55 mm až po 85 mm, ale na trhu se najdou stolní pily s kotoučem s rozměry 350 mm. Takový kotouč dokáže jít až do hloubky 100 mm. Ještě jednou upozorňujeme, že hloubka řezu není variabilní, nelze ji regulovat a závisí pouze na tom, jaký kotouč používáte, přičemž byste vždy měli používat výrobcem předepsaný rozměr kotouče. Délka řezu je přirozeně větší v případě většího kotouče.

Nastavení úhlu řezu

Obrovskou výhodou a doménou stolních pil je právě možnost nastavení úhlu řezu. Stolní kotoučové pily disponují sklopnou řezací hlavou, což dává mistrům právě možnost řezat materiál pod určitým úhlem. Tím pádem vám stolní pila umožňuje řezaný materiál tvarovat. Tuto možnost využívají především profesionálové, kteří se dřevem pracují a realizují různé projekty. Odříznout materiál pod úhlem 90 ° až 45 ° je někdy nutné v případě sestrojování konkrétní konstrukce nebo při výrobě některých kusů nábytku a podobně. Tuto možnost nastavení úhlu řezu umožňují všechny poloprofesionální a profesionální stolní kotoučové pily.

Profesionální a poloprofesionální stolní pily umožňují nastavení úhlu řezu

Platforma stolní kotoučové pily a stabilita

Pracovní plocha a konstrukce samotná jsou velmi důležitou součástí stolní pily. Důležité je, aby byly použity kvalitní a odolné materiály. Třeba počítat s tím, že robustní stolní pily mohou vážit desítky kilogramů a i proto je třeba vyčlenit pro daný přístroj konkrétní a stabilní místo. Je rozdíl, pokud si pořídíte kotoučovou pilu s podstavcem, která je lehčí a přenosnější nebo stolovou kotoučovou pilu se stolem, které jsou těžší. Podstatné je, aby byla platforma kotoučové pily stabilní a pevná. Pro skutečné mistry jsou ideální stolní pily s dlouhou a širokou pracovní plochou, kterou je možné rozšířit. Pracovní plocha bývá často vybavena i pojezdem, po kterém se pohybuje i samotný materiál.

Příslušenství

Kvalitní stolní kotoučové pily bývají často vybaveny a doplněny o různé funkce a příslušenství. Velmi praktickým příslušenstvím nebo funkcí je rozhodně systém odsávání pilin a prachu. Buď to je pila sama vybavena sběrným vakem a odsává do něj přímo, nebo umožňuje pila připojení klasického, ideálně průmyslového vysavače, za pomoci kterého lze tento odpad odsávat.

Příslušenství stolní kotoučové pily

Praktické je i LED osvětlení pracovní plochy, které se ukáže velmi efektivní v případě, že světelné podmínky nejsou ideální. Zároveň je osvětlení i bezpečnostním prvkem. Praktickým prvkem je například laserové ukazovátko, které umožňuje držet přesnou linii řezu. Přesnosti řezu mohou napomoci i různé podpěry, které usnadňují manipulaci s většími kusy řezaného materiálu a zároveň zajišťují i ​​stabilitu.

Cena

Cenové kategorie jako u všech nářadí, nástrojích a přístrojích jsou různé. Nejlevnější stolní pily koupíte už od 2 500 Kč. Někdy je i taková hobby stolní pila s podstavcem skvělým pomocníkem, ale netřeba očekávat prémiovou kvalitu. Pro hobby uživatele je to ideální volba.

Pokud však patříte mezi zručnější mistry a plánujete se realizovat při práci se dřevem či jiným materiálem, který potřebujete řezat, poohlédněte se po stolních pilách v cenové kategorii od 3 700 do 7 500 Kč. Tato kategorie přístrojů už bude pro většinu i náročnější kutily dostačující. Zkušení řemeslníci, kteří chtějí investovat do prémiové kvality a hledají "Rolls Royce" mezi stolními pilami, sáhnou po produktech okolo hranice 15 000 až 30 000 Kč.

Značka

Při koupi stolní pily, zejména pokud jde o větší investici, investujte raději do produktů od ověřených výrobců, kteří nabízejí spolehlivost, kvalitu a vyšší životnost. Takových značek je na trhu několik. Za nejlepší značky lze považovat stolní pily japonské značky Makita. Velmi dobré zkušenosti mají zákazníci rovněž s německými výrobci Scheppach a Bosch. Zkušenostmi zákazníků je prověřena i značka Einhell a Güde. Pokud narazíte na stolovou pilu značky Parkside, nemusíte se obávat také. Výrobce nabízí záruku až tři roky a jde o poloprofesionální nářadí.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O výběru stolní pily jsme vám prozradili vše podstatné. Na závěr vám nabízíme ještě několik důležitých info ohledně jejího použití a údržby.

Co vše je třeba zkontrolovat před prací se stolní pilou?

Jako první zkontrolujte, zda jsou všechny díly v jedné rovině. To vám zajistí, že obráběné dřevo bude celou plochou ležet na základní desce. Zkontrolujte kolmost a rovnoběžnost kotouče, následně je nutná kontrola pravoúhlosti vodítka a kotouče. Samozřejmě, je třeba se ujistit, že je kotouč pevně upnutý k tělu pily a pouhým okem na něm nevidět žádné defekty a nedokonalosti.

V čem spočívá údržba stolní pily?

Vždy po použití stolní pily ji třeba důkladně vyčistit. Piliny a odpad, který vzniká řezáním dřeva, můžete vysát či zamést. Elektromotor se nebude díky tomu zbytečně přehřívat a postaráte se i o bezpečnost při následném použití.

Jaká je ideální hmotnost stolní pily?

To závisí na tom, zda si vyberete profi model, nebo si zvolíte hobby stolní pilu. Obvykle je hmotnost několik desítek kg (cca 20-30 kg), které zajišťují pile pevnost.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 16.07.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek