Nejlepší sušičky prádla 2019 - Test a Srovnání

Sušička je perfektní nástroj do každé domácnosti. Dokáže prádlo dokonale vysušit a vyrovnat. Často není nutné prádlo vybranou ze sušičky ani žehlit. Problém nastává až v případě, kdy si vyberete nekvalitní model. Ten nám může nadělat více starostí než radosti.

Sušení prádla

I proto jsme sesbírali světové žebříčky, testy sušiček prádla, recenze a hodnocení uživatelů a vybrali jsme ty nejlepší sušičky. Nezapomněli jsme ani na návod, jak si sušičku vybrat správně.

Nejlepší sušičky prádla

Jak vybrat sušičku prádla

Za posledních pár let se sušička, spotřebič moderní generace, dostala do popředí. Praktická pomůcka do domácnosti má několik výhod. Kromě toho, že už nebudete potřebovat sušák zabírající příliš prostoru ve vaší domácnosti, oceníte šetření času, ochranu barev a kvality oblečení. Díky parním programem sušička eliminuje nutnost žehlení, čili se můžete zbavit další neoblíbené činnosti.

Jelikož je na trhu několik typů sušiček, poradíme vám, která by mohla být ideální právě pro vás.

Umístění

Jako první si třeba promyslet, kam sušičku umístíte. Bude to koupelna, prádelna, technická místnost, nebo dokonce kuchyň? Umístění úzce souvisí s tím, na jaký typ sušičky máte prostor - pomůže vám se rozhodnout pro samostatně stojící sušičku nebo sušičku kombinovanou s pračkou.

 • Samostatná sušička: Vhodná pro lidi, kteří již mají doma pračku, ale i pro ty, kteří mají dostatek prostoru na umístění 2 spotřebičů (vedle sebe či nad sebe).
 • Pračka se sušičkou: Hodí se pro lidi, kteří musí šetřit prostorem. Její výhodou je   úspora místa v bytě či menším domě.

Typ sušičky

Buď si vyberete spotřebič 2v1 nebo zvolíte jeden z volně stojících modelů. Při výběru máte několik možností.

Pračka a sušička v jednom

Tento spotřebič oceníte v případě, že potřebujete ušetřit prostor. Jeho nevýhodou je vyšší spotřeba vody a nižší kvalita sušení. Kapacita pračky ji větší než kapacita   sušičky, proto pokud pračku naplníte zcela prádlem, tak musíte část prádla před   sušením vybrat a sušit ji na více etap.

Ventilační sušička

Tento typ sušičky prádlo suší pomocí teplého vzduchu, který nasává z místnosti. Vzduch ohřeje a vpustí do bubnu, von je horký vzduch spolu s párou   vypuštěn pomocí větrací trubice. Je tedy třeba napojit hadici (minimálně 1,2 m dlouhá a umístěna 30 cm od stěny) na větrací otvor ve zdi či okně. Náklady na provoz jsou nízké.

Sušička prádla

Kondenzační sušička

V uzavřeném obvodu přeměňuje tento typ sušičk vodní páru na vodu. Ohřátý vzduch nasycuje vodní párou, následně ho zchlazuje a vodu odvádí do sběrné nádobky, kterou je třeba před každým použitím vylít. V případě, že ji napojíte na odpad, bude se nasbíraná voda odvádět sama.

Na trhu jsou 3 varianty kondenzační sušičky:

 • Kondenzační sušička s přímým ohřevem: Tento starší model je vhodný pouze na příležitostné využití. Důvodem je, že na ohřev využívá elektrickou energii, tím pádem má sušička vyšší spotřebu. Sice jde o levnou sušičku, tento typ vám v případě, že jej chcete používat často, nedoporučujeme.
 • Kondenzační funkce s parní funkcí: Prádlo suší pomocí horké páry, buben se přitom netočí. Jelikož si poradí s každým záhybem na vašem oblečení, žehličku už nebudete potřebovat. Prádlo je čistá, voňavá a navíc se nešuchorí.
 • Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem: Sušička funguje na principu obrácené chladničky. To značí, že čerpadlo suší prádlo při nižších teplotách a vodu kondenzuje tím, že vzduch rovnou chladí. zbytkové teplo se vrací zpět do bubnu a je opětovně využívané. Sušička má nízkou spotřebu (představuje až 3-násobnou úsporu oproti jiným kondenzačním sušičkám). Ocení ji lidé, kteří perou často a pravidelně.

Důležité parametry sušičky

Víte, co od nového spotřebiče očekáváte? Při výběru konkrétního modelu se zaměřte na několik důležitých parametrů:

 • Kapacita bubnu: Vybírat si můžete z modelů s kapacitou náplně do 6 kg, ale i z takových, do kterých se vejde až 10 kg prádla. Zlatou střední cestou je sušička prádla s kapacitou bubnu 8 kg. Tento parametr závisí na tom, kolik lidí žije s vámi v jedné domácnosti. V případě, že se rozhodnete pro pračku se sušičkou, všímejte si 2 parametry - max. kapacitu bubnu při praní a max. kapacitu bubnu při sušení. Objem prádla na sušení je ve většině případů 50% z plně naložené pračky.
 • Energetická třída: Vzhledem k tomu, že praní a sušení oblečení patří k nejčastějším činnostem v domácnosti, úsporný spotřebič, jehož provoz nezatíží rodinný rozpočet, bude pro vás vhodnější volbou. Přestože se lepší energetická třída (A+++/A++/A+) odrazí na ceně samotného spotřebiče, náklady se vám časem vrátí.Pokud chcete co naúspornejší model, poohlédněte se po kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem.

Použití sušičky

 • Třída účinnosti kondenzace: Tento údaj vám napoví, jaké množství vody se v prádle nacházelo před začátkem sušení a jaké po jeho ukončení, tedy kolik vody v nádobě na kondenzát.
 • Inteligentní technologie a speciální programy: Vaše nová sušička může mít 6. smysl či jinou funkci, která ušetří energii a usnadní vám práci. Pořádně si prostudujte popis každého výrobku, abyste se ujistili, že jste si vybrali model s takovými funkcemi, po jakých toužíte.

Výhody a nevýhody sušičky

Pokud se vám zdá investice do kvalitní sušičky příliš drahé, možná vás přesvědčí výhody / nevýhody, které vám sušička poskytne.

Výhody:

 • Prádlo nemusíme věšet na sušák, stačí jen poskládat a uložit do skříně,
 • zbavíte se vzdušné vlhkosti, která může způsobit vznik plísní,
 • žádná žehlička, prádlo bude krásně rovná,
 • oproti sušení na slunci si oblečení zachovává krásné, jasné barvy,
 • na oblečení nebudete mít žádné vnější alergeny a pyl,
 • vlasy a chloupky po vašich mazlíčků nezůstanou na oblečení.

Nevýhody:

 • V některých případech vyšší cena,
 • hluk, který je však snesitelný.

Recenze a hodnocení

Nejlepší sušičky prádla

Seznam článků

Jakou sušičku prádla? Recenze chválí Bosch

Jakou sušičku prádla? Recenze chválí Bosch

Kdysi byla sušička prádla v domácnosti nadstandardním spotřebičem, avšak v dnešní době se stává čím dál více součástí běžné domácnosti. Výhodou sušičky je především rychlost sušení prádla, no nabízí další benefity v podobě měkké a téměř vyžehlené prádla. Sušička je tedy vhodná... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.6%)

Přidat komentář