Nejlepší sušičky prádla 2024 – recenze, test, srovnání

Sušička je perfektní nástroj do každé domácnosti. Dokáže prádlo dokonale vysušit a vyrovnat. Často není nutné prádlo vybranou ze sušičky ani žehlit. Problém nastává až v případě, kdy si vyberete nekvalitní model. Ten nám může nadělat více starostí než radosti.

Sušení prádla

I proto jsme sesbírali světové žebříčky, testy sušiček prádla, recenze a hodnocení uživatelů a vybrali jsme ty nejlepší sušičky. Nezapomněli jsme ani na návod, jak si sušičku vybrat správně.

Nejlepší sušičky prádla

Názov Hodnotenie Detail
Beko DPS 7405 G B5   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
AEG TR939M6CC   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Whirlpool FFT M22   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Samsung DV90T5240AX/S7   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
LG RC91V9AV4N   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Sušičky prádla – recenze

Sušička prádla Electrolux, Bosch, Beko, AEG, Samsung? Hledáte tu nejlepší sušičku? Pro každého to může být jiná. Naše recenze vám pomohou se v problematice zorientovat a zvolit si ten nejvhodnější model pro vaše potřeby.

Jak vybrat sušičku prádla

Za posledních pár let se sušička, spotřebič moderní generace, dostala do popředí. Praktická pomůcka do domácnosti má několik výhod. Kromě toho, že už nebudete potřebovat sušák zabírající příliš prostoru ve vaší domácnosti, oceníte šetření času, ochranu barev a kvality oblečení. Díky parním programům sušička eliminuje nutnost žehlení, čili se můžete zbavit další neoblíbené činnosti.

Jelikož je na trhu několik typů sušiček, poradíme vám, která by mohla být ideální právě pro vás.

Umístění

Jako první si třeba promyslet, kam sušičku umístíte. Bude to koupelna, prádelna, technická místnost, nebo dokonce kuchyň? Umístění úzce souvisí s tím, na jaký typ sušičky máte prostor – pomůže vám se rozhodnout pro samostatně stojící sušičku nebo sušičku kombinovanou s pračkou.

 • Samostatná sušička: Vhodná pro lidi, kteří již mají doma pračku, ale i pro ty, kteří mají dostatek prostoru na umístění 2 spotřebičů (vedle sebe či nad sebe).
 • Pračka se sušičkou: Hodí se pro lidi, kteří musí šetřit prostorem. Její výhodou je úspora místa v bytě či menším domě.

Typ sušičky

Buď si vyberete spotřebič 2v1, nebo zvolíte jeden z volně stojících modelů. Při výběru máte několik možností.

Pračka a sušička v jednom

Tento spotřebič oceníte v případě, že potřebujete ušetřit prostor. Jeho nevýhodou je vyšší spotřeba vody a nižší kvalita sušení. Kapacita pračky ji větší než kapacita sušičky, proto pokud pračku naplníte zcela prádlem, tak musíte část prádla před sušením vybrat a sušit ho na více etap.

Ventilační sušička

Tento typ sušičky prádlo suší pomocí teplého vzduchu, který nasává z místnosti. Vzduch ohřeje a vpustí do bubnu, von je horký vzduch spolu s párou vypuštěn pomocí větrací trubice. Je tedy třeba napojit hadici (minimálně 1,2 m dlouhá a umístěna 30 cm od stěny) na větrací otvor ve zdi či okně. Náklady na provoz jsou nízké.

Sušička prádla

Kondenzační sušička

V uzavřeném obvodu přeměňuje tento typ sušičk vodní páru na vodu. Ohřátý vzduch nasycuje vodní párou, následně ho zchlazuje a vodu odvádí do sběrné nádobky, kterou je třeba před každým použitím vylít. V případě, že ji napojíte na odpad, bude se nasbíraná voda odvádět sama.

Na trhu jsou 3 varianty kondenzační sušičky:

 • Kondenzační sušička s přímým ohřevem: Tento starší model je vhodný pouze na příležitostné využití. Důvodem je, že na ohřev využívá elektrickou energii, tím pádem má sušička vyšší spotřebu. Sice jde o levnou sušičku, tento typ vám v případě, že jej chcete používat často, nedoporučujeme.
 • Kondenzační funkce s parní funkcí: Prádlo suší pomocí horké páry, buben se přitom netočí. Jelikož si poradí s každým záhybem na vašem oblečení, žehličku už nebudete potřebovat. Prádlo je čisté, voňavé a navíc se nešuchorí.
 • Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem: Sušička funguje na principu obrácené chladničky. To značí, že čerpadlo suší prádlo při nižších teplotách a vodu kondenzuje tím, že vzduch rovnou chladí. zbytkové teplo se vrací zpět do bubnu a je opětovně využívané. Sušička má nízkou spotřebu (představuje až 3-násobnou úsporu oproti jiným kondenzačním sušičkám). Ocení ji lidé, kteří perou často a pravidelně.

Kapacita bubnu a energetická třída

Víte, co od nového spotřebiče očekáváte? Při výběru konkrétního modelu se zaměřte na několik důležitých parametrů:

 • Kapacita bubnu: Vybírat si můžete z modelů s kapacitou náplně do 6 kg, ale i z takových, do kterých se vejde až 10 kg prádla. Zlatou střední cestou je sušička prádla s kapacitou bubnu 8 kg. Tento parametr závisí na tom, kolik lidí žije s vámi v jedné domácnosti. V případě, že se rozhodnete pro pračku se sušičkou, všímejte si 2 parametry – max. kapacitu bubnu při praní a max. kapacitu bubnu při sušení. Objem prádla na sušení je ve většině případů 50 % z plně naložené pračky.
 • Energetická třída: Vzhledem k tomu, že praní a sušení oblečení patří k nejčastějším činnostem v domácnosti, úsporný spotřebič, jehož provoz nezatíží rodinný rozpočet, bude pro vás vhodnější volbou. Přestože se lepší energetická třída (A+++/A++/A +) odrazí na ceně samotného spotřebiče, náklady se vám časem vrátí. Pokud chcete co nejúspornější model, poohlédněte se po kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem.

Třída účinnosti kondenzace:

Tento údaj vám napoví, jaké množství vody se v prádle nacházelo před začátkem sušení a jaké po jeho ukončení, tedy kolik vody v nádobě na kondenzát.

 • Inteligentní technologie a speciální programy: Vaše nová sušička může mít 6. smysl či jinou funkci, která ušetří energii a usnadní vám práci. Pořádně si prostudujte popis každého výrobku, abyste se ujistili, že jste si vybrali model s takovými funkcemi, po jakých toužíte.

Výhody a nevýhody sušičky

Pokud se vám zdá investice do kvalitní sušičky příliš drahé, možná vás přesvědčí výhody / nevýhody, které vám sušička poskytne.

Výhody:

 • Prádlo nemusíme věšet na sušák, stačí jen poskládat a uložit do skříně,
 • zbavíte se vzdušné vlhkosti, která může způsobit vznik plísní,
 • žádná žehlička, prádlo bude krásně rovné,
 • oproti sušení na slunci si oblečení zachovává krásné, jasné barvy,
 • na oblečení nebudete mít žádné vnější alergeny a pyl,
 • vlasy a chloupky po vašich mazlíčcích nezůstanou na oblečení.

Nevýhody:

 • V některých případech vyšší cena,
 • hluk, který je však snesitelný.

Sušička prádla s hloubkou do 50 cm

Úzké, tzv. slim sušičky se vyznačují menší hloubkou, standardně je to 45 cm. Hodí se do domácností s menším počtem osob, ale i pro lidi, kteří bydlí v menším bytě a nemají dostatek prostoru na klasickou sušičku. Rozdíl mezi klasickými a slim sušičkami je pouze ve velikosti a kapacitě prádla (max. 7 kg), jinak jsou tyto modely obvykle stejně kvalitní a výkonné jako jejich objemnější kolegyně. Disponují různými funkcemi (odložený start, Wi-Fi připojení či dětská pojistka) i nízkou hlučností (běžná hlučnost slim sušičky je 65 dB).

Slim sušička prádla

Jak sušička funguje

Možná to na první pohled tak nevypadá, ale sušička prádla není vůbec složitý stroj. Princip je jednoduchý – jde o vysoušení teplým/horkým vzduchem a následné zchlazení. Sušička nasaje vzduch, zahřeje ho na vybranou teplotu a odstraní z prádla vlhkost. Pak nastává chladící fáze, která se postará o to, aby bylo prádlo co nejméně pomačkané. Sušička odvádí přebytečnou vodu a vzduch pryč z rotačního bubnu. V případě ventilační sušičky je pára odváděna pryč z přístroje (ventilační rourou do venkovního prostoru), kondenzační sušička obsahuje zásobník na vodu, která vzniká následkem kondenzace páry.

Test magazín radí

Veřejnoprávní televize představila ve svém Test magazínu několik modelů sušiček, které na základě několika parametrů vzájemně porovnávali. Nešlo sice o letošní modely (na výsledky jejich porovnávání si ještě musíme počkat), ale mohly by vám pomoci při rozhodování. Test magazín je spotřebitelský magazín, který vznikl spoluprací s neziskovou organizací dTest, která se zabývá testy různých produktů, ale také pomáhá zorientovat se při nákupu výrobků. Máte tak jistotu, že zjištění jsou skutečně výsledkem zkoušení produktů reálnými lidmi.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Sušička je neocenitelným pomocníkem pro každého, kdo pere hodně a často. Prádlo je suché za pár chvil, často jej netřeba ani žehlit. Každý si chce vybrat ten nejlepší model, avšak parametry ne vždy poskytnou odpovědi na všechny otázky. Výběr vám chceme usnadnit co nejvíce, proto vám odpovíme na ty nejčastější otázky ohledně výběru sušiček.

Je vhodnější samotná sušička nebo 2 v 1?

Pokud potřebujete šetřit prostor, vhodnější volbou pro vás bude model 2 v 1, tedy pračka kombinovaná se sušičkou. Náklady na tento spotřebič jsou však vyšší (týká se to vody i elektřiny). Pokud máte místa v koupelně dostatek, doporučujeme raději samostatnou sušičku, která zvládne najednou vysušit více prádla.

Je při výběru rozhodující i design sušičky?

Ano, v případě, že ji nebudete mít ve sklepě či technické místnosti. V koupelně, kde bude každému na očích, je důležité při výběru brát ohled i na design. Nejideálnější je skloubit komfort a pěkný vzhled.

Zapomněl jsem vyložit prádlo ze sušičky, třeba ho přesušit znovu?

V případě, že nejde o extra háklivý textil, není to nutné. Obvykle stačí zapnout provzdušnění či nejkratší program, aby se prádlo provětralo a zahřálo. Abyste takovým situacím vyhnuli, je nejlepší využít režim odloženého startu a nastavit přesný čas, kdy má sušička dokončit sušení.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jakou sušičku prádla? Recenze chválí Bosch

Jakou sušičku prádla? Recenze chválí Bosch

Kdysi byla sušička prádla v domácnosti nadstandardním spotřebičem, avšak v dnešní době se stává čím dál více součástí běžné domácnosti. Výhodou sušičky je především rychlost sušení prádla, no nabízí další benefity v podobě měkké a téměř vyžehlené prádla. Sušička je tedy vhodná... Přečíst článek

Kondenzační sušička, ventilační nebo slim sušička? Jaké jsou výhody sušičky?

Kondenzační sušička, ventilační nebo slim sušička? Jaké jsou výhody sušičky?

Sušičky prádla se stávají součástí stále většího počtu domácností. Už dávno nejde o přístroje, které používají pouze profesionální prádelny. Výhody sušiček ocení nejedna hospodyňka, které ušetří čas i námahu. Pokud patříte k těm, kteří suší prádlo klasickým způsobem – na sušáku,... Přečíst článek

Jak správně používat sušičku: co nepatří do sušičky, jaká je vhodná teplota, můžete používat aviváž?

Jak správně používat sušičku: co nepatří do sušičky, jaká je vhodná teplota, můžete používat aviváž?

Symboly na sušičce ví sledovat každý, ale mnozí jim nevěnují pozornost a řídí se podle vlastní úvahy. Připravili jsme pro vás několik rad, jak správně sušit prádlo v sušičce, což při jejím používání dodržovat a čemu se raději vyhnout. Pokud se držíte základních doporučení, s výsledkem... Přečíst článek

Sušička nesuší. Nejčastější poruchy sušiček prádla Beko, Bosch, LG, Gorenje či AEG

Sušička nesuší. Nejčastější poruchy sušiček prádla Beko, Bosch, LG, Gorenje či AEG

Když si domů přinesete novou sušičku prádla, očekáváte, že bude bezproblémově fungovat co nejdéle. Časem a léty užívání však zjistíte, že si postupně budete muset poradit s různými poruchami a chybami. Zatímco některé jsou jednoduché a snadno odstranitelné, u jiných se budete muset spolehnout... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 13.05.2016
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek