Sušička nesuší. Nejčastější poruchy sušiček prádla Beko, Bosch, LG, Gorenje či AEG

Když si domů přinesete novou sušičku prádla, očekáváte, že bude bezproblémově fungovat co nejdéle. Časem a léty užívání však zjistíte, že si postupně budete muset poradit s různými poruchami a chybami. Zatímco některé jsou jednoduché a snadno odstranitelné, u jiných se budete muset spolehnout na pomoc odborníků.

Nejčastější poruchy sušiček prádla

V tomto článku vám přinášíme několik nejčastějších poruch sušiček prádla a to, jak si s nimi poradit.

Poruchy sušiček prádla, se kterými se setkáte nejčastěji

Při zjišťování příčin poruch a jejich opravě dbejte v první řadě na bezpečnost. Při jakékoliv manipulaci se sušičkou se ujistěte, že je vypnutá a odpojená ze sítě. Nepouštějte se do složitých oprav, které byste měli přenechat na odborníky v servisu – a to platí i po záruční době, protože neodborným zásahem můžete sušičku nenávratně poškodit. Před jednoduchými opravami čtěte manuál a pokyny výrobce o tom, jakým způsobem je třeba sušičku čistit a udržovat. Častými příčinami jsou totiž zanedbaná péče o sušičku, zanesený filtr či senzory. Výrobce také doporučí, odkud si zakoupit náhradní díly a jakým způsobem je vyměnit. Při výměně částí si napište nebo vyfoťte, jak jste postupovali, díky čemuž budete moci vrátit vše na své místo.

Sušička prádla nelze spustit

Pokud se sušička nezapne, důvodů může být několik. Před zavoláním opraváře zkuste zkontrolovat, zda příčinou nebude některý z těchto běžných problémů.

 • Nedovřené dvířka – Někdy si nemusíte ani všimnout, že dvířka na sušičce nejsou pořádně přivřené nebo přes ně trčí kus oblečení, který brání těsnému dovření. Spínač dveří je důležitý a aniž byly dveře dovřené, se sušička nespustí. I samotný spínač může být pokažený nebo zanesený nánosy z prádla a při zavření dveří nemusí tuto aktivitu zaznamenat, čímž brání spuštění.
 • Přívod elektrické energie – Problémem nemusí být ani samotná sušička, ale např. přívod energie. Napětí v zásuvce můžete zkontrolovat pomocí multimetru, kterým si ověříte funkčnost zásuvky.
 • Ovládání spuštění – Na sušičce svítí kontrolky, víte si vybrat program, ale po stisknutí tlačítka spuštění se nic nestane? Příčinou může být samotné ovládání. To se dá otestovat za pomoci multimetru. V případě vadného tlačítka se spolehněte na servisní opravu.
 • Další důvody – Příčinou nespuštění sušičky může být řada důvodů, od poškozeného hnacího řemene přes nefunkční tepelnou pojistku, zanesené snímače až po zanesenou ventilaci. Pokud si nevíte rady s nalezením příčiny, spolehněte se na servis, ve kterém vám odborně poradí a sušičku opraví.

Nejlepší multimetry

Názov Hodnotenie Detail
TFY DT-830 B / T Digitální multimetr   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Velamp DMT600   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Solight V40   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Extol Premium 8831250Zobrazit produkt
UNI-T UT61B   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Sušička prádla nesuší dostatečně

Jednou z příčin nedostatečně vysušeného prádla bývá zanedbána péče o sušičku. Pokud ji pravidelně nečistíte a nestaráte se o filtr a chladič, mohou se snadno zanést, čímž se výrazně sníží účinnost sušení. Prádlo pak i po celém cyklu vyberete vlhké.

 • Přeplnění bubnu – Vlhké prádlo je výsledkem i přetíženého bubnu a nesprávného používání sušičky. Netřeba ji přeplňovat, protože veškeré prádlo tak nebude stačit vyschnout. Rovněž prádlo třiďte podle velikosti a materiálu, aby všechny kousky mohli vyschnout rovnoměrně.
 • Zanesená ventilace – Na to, aby sušička fungovala správně, potřebuje přísun vzduchu. Ventilace se časem zanáší a je nutné ji vyčistit, ale vždy jen při odpojené sušičce. Nanesený prach a zbytky částic z prádla je dobré vysát, čímž se zbavíte většiny nánosů.

Sušička prádla nesuší dostatečně

Sušička prádla je příliš hlučná

Hlučný chod sušičky je většinou známkou toho, že je třeba vyhledat odborníka, protože může jít o poruchu a poškození částí jako řemen, ložiska či ventilátor, a ty vyžadují servisní opravu. Hlasitý chod může mít za následek i umístění těsně u zdi, kdy nemá sušička dostatek místa, což vede k hlučným vibracím během cyklu. V jiných případech se zaměřte na typ hluku.

 • Skřípání až pískot – Tyto vysoké zvyky bývají výsledkem opotřebených ložisek nebo maziva, přičemž vzniká velké tření při vysoké rychlosti otáček, což vede ke vzniku zvuků.
 • Buchot a tupý zvuk – Tento zvuk mají za následek pomalu se pohybující části a většinou jde o řemen, který může mít škrábance a trhliny.
 • Rychlý rachot – Může mít za následek zanesený nebo poškozený ventilátor. Ten čistěte vždy jen po odpojení a nezapomeňte správně založit kryt.

Sušička prádla nehřeje

Sušička může zdánlivě sušit, cyklus se spustí bez problémů, ale na konci zjistíte, že sušička nevyprodukovala žádné teplo. Důvodů může být několik.

 • Zanedbaná údržba – Pokud se sušička nezahřívá pořádně, důvodem může být zanesena ventilace, nedostatečný přístup vzduchu, přeplňování bubnu, ucpaný filtr a zanedbaná péče jako celek.
 • Porucha topného tělesa – Pokud vše funguje, jak má, jen sušička neprodukuje teplo, problém bude v ohřívacím tělese. To se časem opotřebuje a neprospívají mu ani zanesené filtry a přeplněný buben. Nejde o komplikovanou opravu, ale s výměnou vám pomůže servis.
 • Zkažená tepelná pojistka – Časem dojde i ke spálení tepelné pojistky a oblečení v sušičce zůstává mokré a zmačkané. Nejde o žádnou závažnou poruchu, pojistku si stačí nechat vyměnit a sušička bude fungovat jako nová.
 • Poškozený řemen – Tuto poruchu poznáte mimo jiné tak, že sušička se nejen nenahřeje, ale nebude se otáčet ani buben. Ani tento problém není nevyřešitelný, ale bude vyžadovat výměnu řemenu za nový, co si můžete udělat svépomocí nebo se spolehnout na opraváře.

Nejlepší sušičky prádla 2022 – recenze, test, srovnání

Nejlepší sušičky prádla 2022 – recenze, test, srovnání

Sušička je perfektní nástroj do každé domácnosti. Dokáže prádlo dokonale vysušit a vyrovnat. Často není nutné prádlo vybranou ze sušičky ani žehlit. Problém nastává až v případě, kdy si vyberete nekvalitní model. Ten nám může nadělat více starostí než radosti. I proto jsme sesbírali světové žebříčky, testy sušiček prádla, recenze a hodnocení uživatelů a vybrali jsme ty nejlepší... Přečíst článek

Sušička zahřívá na příliš vysokou teplotu

Neschopnost kontrolovat teplotu sušení vede k poškozování tkání prádla i srážení oblečení. Za tento problém může nejčastěji termostat, který pokud se poškodí, nedokáže zaznamenat, jakou teplotu sušička dosáhla, čímž produkuje nadměrné teplo. Podobně může tuto poruchu zapříčiňovat pokažené topné těleso. V obou případech se můžete obrátit na servis, kde vám tyto součástky vymění. Příčinou zahřívání může být i nedostatečná cirkulace vzduchu tehdy, když je sušička postavena těsně u zdi a ventilátor tak nefunguje efektivně, příp. pokud je ventilátor zanesený v důsledku zanedbání čištění.

Sušička prádla – zanesený filtr

Sušička prádla krčí oblečení

Zmačkané oblečení ze sušičky nepředstavuje ani tak poruchu na zařízení jako nesprávnou obsluhu sušičky. Zmačkanému oblečení můžete snadno předcházet tím, že se vyhnete běžným chybám:

 • Oblečení vybírejte ze sušičky za horka. Jestliže v bubnu vychladne, vybírat ho budete pokrčené.
 • Odebere oblečení, které do bubnu vkládáte. Nemíchejte těžké materiály a velké kusy oblečení s lehkými látkami a malými kusy oděvů.
 • Používejte vhodný cyklus. Vybírejte ho na základě aktuální potřeby prádla, nepoužívejte jeden cyklus na všechno.
 • Buben nepřeplňujte. Pokud bude buben naplněn nad své kapacitní možnosti, oblečení bude stlačené v jedné gundži a nebude mít prostor na pohyb.
 • Používejte míčky do sušičky. Ty pomáhají prádlo během cyklu natřásat, oblečení má větší volnost pohybu a krčení se tak minimalizuje.

Buben sušičky se přestal otáčet

Když se buben sušičky přestane otáčet, problém bývá v řemeni nebo v motoru sušičky. Pokud jde jen o řemen, oprava nebude taková náročná. Řemen v každé sušičce se po čase opotřebuje a vzniknou na něm trhliny, ale může se i přetrhnout. Stát se může i to, že řemen je v pořádku, ale stačí ho napravit zpět na své místo. Výměnu řemene vám může zajistit servis nebo jej lze vyměnit i svépomocí. V takovém případě si ověřte, jaký model je kompatibilní s vaší sušičkou a dodržujte pokyny výrobce. Pokud vám v servisu řeknou, že problémem je nefunkční motor, oprava bude o něco dražší a u staršího modelu zkuste zvážit koupi nové sušičky.

Sušičce trvá dlouho, dokud prádlo vysuší

Tento problém opět představuje zanedbanou péči o sušičku, ne složitou poruchu. Řešení je velmi jednoduché – stačí se důkladně zbavit prachu a chomáčů vláken z prádla, které se zachycují ve filtru. Ten je třeba čistit po každém jednom použití, protože zanesení filtru znamená, že tyto mikročástice se dostávají dále do sušičky a zanášejí další součástky. Vede to k méně efektivnímu sušení prádla a fungování sušičky a z dlouhodobého hlediska to poškozuje motor a další části sušičky.

Jak správně používat sušičku: co nepatří do sušičky, jaká je vhodná teplota, můžete používat aviváž?

Jak správně používat sušičku: co nepatří do sušičky, jaká je vhodná teplota, můžete používat aviváž?

Symboly na sušičce ví sledovat každý, ale mnozí jim nevěnují pozornost a řídí se podle vlastní úvahy. Připravili jsme pro vás několik rad, jak správně sušit prádlo v sušičce, což při jejím používání dodržovat a čemu se raději vyhnout. Pokud se držíte základních doporučení, s výsledkem... Přečíst článek

Ze sušičky na prádlo vytéká voda

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde jen o problém týkající se sušiček bez přípojky na odpad. Voda nemá kudy vytéct a stane se, že nádržku s vodou zapomenete vyprázdnit. Tímto způsobem může voda ze sušičky během cyklu vytéct, ale nejde o jedinou příčinu. Problém může dělat i ucpaná ventilace. Ze sušičky musí unikat horký vzduch produkovaný během cyklu, ale pokud je vývod ucpán usazeninami ze sušičky a nečistí se, postupem času začne ze sušičky unikat voda, která ji může poškodit. Na vině může být i systém odvádějící vodu ze sušičky. Pokud čerpadlo nefunguje správně, voda se bude kondenzovat, začne unikat a později si najdete vodu pod sušičkou.

Chybové kódy sušiček prádla

Na problém se sušičkou vás může upozornit chybový kód na displeji sušičky. U každé značky, ať už jde o sušičky LG, Bosch, Beko, Whirlpool nebo Samsung, se to může lišit, proto je důležité si přečíst manuál, případně si najít informace na stránce výrobce, kde by se všechny potřebné informace měly nacházet. Např. při sušičkách Bosch jde o kódy E01 až E90. Kódy E01 i E02 upozorňují na ucpaný filtr, E03 značí, že vypouštěcí hadice je zablokovaná nebo zalomená, E06 upozorňuje na poruchu topného okruhu, kódy E08, E09, ale i E90 značí poruchu elektroniky.

Sušičky prádla – recenze

Pokud už jste opravování své staré sušičky vzdali, je čas na koupi nové. Připravili jsme pro vás recenze několika produktů, které by se dobře vyjímaly ve vaší koupelně.

Hodnocení článku:
(82.8%)

Pulbikované dňa: 15.10.2021

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář