Nejlepší steppery 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Při představování různých moderních pomůcek na cvičení jste možná zapomněli na klasický stepper. Jde o kompaktní pomůcku, která vám doma zabere minimum místa a procvičí velké svalové partie, které spotřebovávají nejvíce energie, což je důležité pro hubnutí.

Cvičení na stepperu

Poradíme vám, podle jakých kritérií si stepper vybrat a představíme nejoblíbenější z nich.

Nejlepší steppery

Názov Hodnotenie Detail
Klarfit Treppo   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
inSPORTline Twist Big   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Domyos MS100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Duvlan Stepper Skip   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Capital Sports Galaxy Step   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Steppery – recenze

Stepper je příjemným způsobem, jak se hýbat v pohodlí domova, např. při sledování TV. Přesto, že tato pomůcka na cvičení není drahou záležitostí, neměli byste sáhnout po prvním kousku, na který natrefíte. V recenzích jsme se podělili o zkušenosti s více oblíbenými modely a sepsali jejich hlavní plusy a mínusy.

Proč si koupit stepper

Ze všech strojů na cvičení patří stepper mezi ty nejkompaktnější. Jde o zařízení, které do určité míry simuluje chůzi do schodů, na rozdíl od skutečných schodů však zatíží vaše klouby a vaziva mnohem méně. Jeho výhodou je, že zapojuje zejména svaly nohou a hýžďové svaly. Ty patří mezi největší, významným způsobem se tedy podílejí na celkovém energetickém výdeji, který je nezbytný pro hubnutí.

Jak vybrat stepper?

Kromě hubnutí vám však stepper pomůže i vyformovat postavu. Zapojuje nejen stehna a zadek, ale v menší míře i břišní svaly a svaly spodního zad. Některé steppery umožňují i ​​pohyb do stran, takže do pohybu zapojují ještě více svalových skupin.

Typy stepperů

Stepper můžeme rozdělit podle konstrukce na:

  • Ministeppery – mají kompaktní rozměry, jednoduchou konstrukci a nižší odolnost. To je předurčuje spíše na občasné používání než na hodiny každodenního cvičení. Díky jednoduchosti a slabší výbavě vám je však výrobci mohou nabídnout za nízké ceny. Při používání Ministepper si musíte dávat větší pozor na udržení rovnováhy, což má však výhodu v lepším zapojení malých svalů, které se podílejí na stabilitě těla.
  • Stojanové steppery – jsou vybaveny držadly, které mohou být pevné nebo pohyblivé. Díky nim máte při používání stepperu větší jistotu stability. S pohyblivými držadly zlepšíte koordinaci pohybu a zapojíte i svaly v horní části těla. Stojanové steppery mají robustní konstrukci, takže vydrží i velkou zátěž a lze na nich cvičit několikrát denně až do vyčerpání. Většina z nich má lepší výbavu, než s jakou se setkáte při ministepperu (disponují např. regulací zátěže), ale jejich nevýhodou je, že zaberou více místa a jsou dražší.

Kromě konstrukce můžeme steppery rozdělit i podle prováděného pohybu:

  • Up & Down steppery – jejich pedály se pohybují dolů a nahoru, přičemž odpor kladou hydraulické písty. Ty mohou mít nastavitelnou výšku zdvihu nebo intenzitu odporu (a tím i zátěže). Speciálním případem jsou tzv. eliptické steppery (nazývané také mini rotopedy), jejichž pedály umožňují provádět eliptický pohyb, podobně jako na kole či běžném rotopedu. Ty vám umožní cvičit i vsedě, např. i za kancelářským stolem.

Up & Down stepper

  • Twist steppery – umožňují vám dělat pohyby do strany, takže zapojíte více svalů než při klasických stepperech. Kromě jiných svalů posilují i ​​vnitřní stranu stehen, boky či boční břišní svaly. Mohou být v provedení ministepperu i stojanového stepperu.
  • Steppery s expandery – jsou vybaveny gumovými lany (expandery), které kladou pasivní odpor vašim rukám. Při pohybu nohou tak díky nim můžete procvičit i ruce a ramena.

Regulace odporu

Kvalitní stepper by měl mít možnost nastavení odporu, který vám klade při cvičení. Díky tomu na něm budou moci cvičit fyzicky méně zdatní i zdatnější členové vaší rodiny. Odpor si také budete moci zvyšovat spolu s vaší rostoucí fyzickou kondicí.

Domácí stepper s expandery

Odpor se obvykle nastavuje pomocí magnetické brzdy (dražší steppery) či posunutím nebo otočením tlumičů. Ne každý model má však plynule nastavitelný odpor. Některé nejlevnější Up & Down steppery ho dokonce neumožňují nastavit vůbec.

Steppery s počítačem

Na dražších modelech stepperů najdete (podobně jako na dražších rotopedech) i miniaturní počítač s displejem. Ten vám poskytne základní informace o vaší aktivitě, jako např. délku cvičení, počet kroků, které jste překonali, počet ujetých kroků za minutu či v některých případech i orientační množství kalorií, které jste spálili (vypočítané na základě vaší hmotnosti a jiných fyziologických dat).

Další parametry a funkce stepperů

  • Nosnost – většina stepperů má nosnost 100 – 120 kg, vzhledem k dynamické zátěži při pohybu je však nosnost lepší předimenzovat. Při výběru stepperu podle nosnosti myslete i na ostatní členy rodiny.
  • Protiskluzové nášlapy – povrch pedálů stepperu by měl být z gumy nebo mít protiskluzovou úpravu, abyste z nich při cvičení nesklouzli.
  • Hlučnost – některé steppery jsou hlučnější a mohou rušit vašich spolubydlících či po nějakém čase i vás. Hlučnost je tedy důležitým parametrem, který byste neměli podcenit. Výrobci ji přesto zpravidla neudávají jako jednoznačnou hodnotu v decibelech, ale pouze označují některé své modely jako tiché. Některé steppery musíte pro snížení hlučnosti pravidelně promazávat.
  • Napájení – mechanické steppery bez elektroniky obvykle nepotřebují žádné napájení. Modely s vestavěnými počítači vyžadují často napájení bateriemi. Najdete však i tzv. samonabíjecí steppery, které el. energii, potřebnou k napájení, vyrábějí pomocí vašeho pohybu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 08.01.2020
Datum poslední aktualizace: 28.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak změřit a vybrat velikost hodinek – délka řemínku, velikost pouzdra

Jak změřit a vybrat velikost hodinek – délka řemínku, velikost pouzdra

Při koupi smart hodinek je třeba si uvědomit, že neexistuje žádná univerzální velikost, která sedne každému. Nebavíme se... Přečíst článek

Srovnání monitorů – prohnutý/zakřivený vs rovný monitor

Srovnání monitorů – prohnutý/zakřivený vs rovný monitor

Zahnuté monitory jsou poměrně novou technologií, která je alternativou klasických rovných obrazovek, na které jsme byli... Přečíst článek

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Životnost vašeho chytrého telefonu, notebooku, smarthodinek i jiné elektroniky závisí na mnoha faktorech, ke kterým se řadí i... Přečíst článek

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Pokud pracujete z domova nebo hrajete online hry, není nic víc frustrujícího než nespolehlivý internetový signál. Za pomalým... Přečíst článek