Nejlepší steppery 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Při představování různých moderních pomůcek na cvičení jste možná zapomněli na klasický stepper. Jde o kompaktní pomůcku, která vám doma zabere minimum místa a procvičí velké svalové partie, které spotřebovávají nejvíce energie, což je důležité pro hubnutí.

Cvičení na stepperu

Poradíme vám, podle jakých kritérií si stepper vybrat a představíme nejoblíbenější z nich.

Nejlepší steppery

Názov Hodnotenie Detail
Hop-Sport HS-045S   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
HMS S 3033   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
inSPORTline Bailar   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Capital Sports Galaxy Step   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
inSPORTline Twist Big   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Steppery – recenze

Stepper je příjemným způsobem, jak se hýbat v pohodlí domova, např. při sledování TV. Přesto, že tato pomůcka na cvičení není drahou záležitostí, neměli byste sáhnout po prvním kousku, na který natrefíte. V recenzích jsme se podělili o zkušenosti s více oblíbenými modely a sepsali jejich hlavní plusy a mínusy.

Proč si koupit stepper

Ze všech strojů na cvičení patří stepper mezi ty nejkompaktnější. Jde o zařízení, které do určité míry simuluje chůzi do schodů, na rozdíl od skutečných schodů však zatíží vaše klouby a vaziva mnohem méně. Jeho výhodou je, že zapojuje zejména svaly nohou a hýžďové svaly. Ty patří mezi největší, významným způsobem se tedy podílejí na celkovém energetickém výdeji, který je nezbytný pro hubnutí.

Jak vybrat stepper?

Kromě hubnutí vám však stepper pomůže i vyformovat postavu. Zapojuje nejen stehna a zadek, ale v menší míře i břišní svaly a svaly spodního zad. Některé steppery umožňují i ​​pohyb do stran, takže do pohybu zapojují ještě více svalových skupin.

Typy stepperů

Stepper můžeme rozdělit podle konstrukce na:

  • Ministeppery – mají kompaktní rozměry, jednoduchou konstrukci a nižší odolnost. To je předurčuje spíše na občasné používání než na hodiny každodenního cvičení. Díky jednoduchosti a slabší výbavě vám je však výrobci mohou nabídnout za nízké ceny. Při používání Ministepper si musíte dávat větší pozor na udržení rovnováhy, což má však výhodu v lepším zapojení malých svalů, které se podílejí na stabilitě těla.
  • Stojanové steppery – jsou vybaveny držadly, které mohou být pevné nebo pohyblivé. Díky nim máte při používání stepperu větší jistotu stability. S pohyblivými držadly zlepšíte koordinaci pohybu a zapojíte i svaly v horní části těla. Stojanové steppery mají robustní konstrukci, takže vydrží i velkou zátěž a lze na nich cvičit několikrát denně až do vyčerpání. Většina z nich má lepší výbavu, než s jakou se setkáte při ministepperu (disponují např. regulací zátěže), ale jejich nevýhodou je, že zaberou více místa a jsou dražší.

Kromě konstrukce můžeme steppery rozdělit i podle prováděného pohybu:

  • Up & Down steppery – jejich pedály se pohybují dolů a nahoru, přičemž odpor kladou hydraulické písty. Ty mohou mít nastavitelnou výšku zdvihu nebo intenzitu odporu (a tím i zátěže). Speciálním případem jsou tzv. eliptické steppery (nazývané také mini rotopedy), jejichž pedály umožňují provádět eliptický pohyb, podobně jako na kole či běžném rotopedu. Ty vám umožní cvičit i vsedě, např. i za kancelářským stolem.

Up & Down stepper

  • Twist steppery – umožňují vám dělat pohyby do strany, takže zapojíte více svalů než při klasických stepperech. Kromě jiných svalů posilují i ​​vnitřní stranu stehen, boky či boční břišní svaly. Mohou být v provedení ministepperu i stojanového stepperu.
  • Steppery s expandery – jsou vybaveny gumovými lany (expandery), které kladou pasivní odpor vašim rukám. Při pohybu nohou tak díky nim můžete procvičit i ruce a ramena.

Regulace odporu

Kvalitní stepper by měl mít možnost nastavení odporu, který vám klade při cvičení. Díky tomu na něm budou moci cvičit fyzicky méně zdatní i zdatnější členové vaší rodiny. Odpor si také budete moci zvyšovat spolu s vaší rostoucí fyzickou kondicí.

Domácí stepper s expandery

Odpor se obvykle nastavuje pomocí magnetické brzdy (dražší steppery) či posunutím nebo otočením tlumičů. Ne každý model má však plynule nastavitelný odpor. Některé nejlevnější Up & Down steppery ho dokonce neumožňují nastavit vůbec.

Steppery s počítačem

Na dražších modelech stepperů najdete (podobně jako na dražších rotopedech) i miniaturní počítač s displejem. Ten vám poskytne základní informace o vaší aktivitě, jako např. délku cvičení, počet kroků, které jste překonali, počet ujetých kroků za minutu či v některých případech i orientační množství kalorií, které jste spálili (vypočítané na základě vaší hmotnosti a jiných fyziologických dat).

Další parametry a funkce stepperů

  • Nosnost – většina stepperů má nosnost 100 – 120 kg, vzhledem k dynamické zátěži při pohybu je však nosnost lepší předimenzovat. Při výběru stepperu podle nosnosti myslete i na ostatní členy rodiny.
  • Protiskluzové nášlapy – povrch pedálů stepperu by měl být z gumy nebo mít protiskluzovou úpravu, abyste z nich při cvičení nesklouzli.
  • Hlučnost – některé steppery jsou hlučnější a mohou rušit vašich spolubydlících či po nějakém čase i vás. Hlučnost je tedy důležitým parametrem, který byste neměli podcenit. Výrobci ji přesto zpravidla neudávají jako jednoznačnou hodnotu v decibelech, ale pouze označují některé své modely jako tiché. Některé steppery musíte pro snížení hlučnosti pravidelně promazávat.
  • Napájení – mechanické steppery bez elektroniky obvykle nepotřebují žádné napájení. Modely s vestavěnými počítači vyžadují často napájení bateriemi. Najdete však i tzv. samonabíjecí steppery, které el. energii, potřebnou k napájení, vyrábějí pomocí vašeho pohybu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 08.01.2020
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek