Nejlepší indukční varné desky 2024 – recenze, test, srovnání

Gastronomický průmysl postupuje a netýká se to jen samotného jídla. Stejně tak kráčejí s dobou i technologie. Mezi velmi podstatný kuchyňský spotřebič patří i varná deska. Rozhodnout se můžete pro plynový, elektrický nebo kombinovaný sporák, ale rovněž může volba padnout na vestavnou varnou desku. Favoritem může být právě indukční varná deska. Proč indukce? Sklokeramická nebo indukční varná deska? Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat indukční varnou desku

Výběr druhu varné desky můžeme rozdělit podle přívodu energie. Indukční varná deska je poháněna el. energií na rozdíl od plynové, která vyžaduje připojení plynové přípojky. Sklokeramická varná deska je rovněž poháněna el. energií. Každý druh varné desky s sebou přináší jisté výhody i nevýhody. Který typ si vyberete je na vás. No proč by měla padnout volba na indukci?

Nejlepší indukční varné desky

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WL B1160 BF   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Bosch PVS811B16E   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
AEG IAE84431FB   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Klarstein Deejay   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Electrolux EIV634   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Indukční varné desky – recenze

Indukční varná deska Bosch, Gorenje, Mora, Beko, Electrolux nebo AEG? Potřebuji 230V nebo 400V indukční varnou desku? Pokud se navzdory našemu průvodci výběrem nevíte rozhodnout pro ten správný model, možná vám budou nápomocné naše recenze oblíbených indukčních varných desek.

Proč indukční varná deska?

Indukční varná deska je tím nejmodernějším provedením v tomto segmentu. Pro mnohé je k nerozeznání od sklokeramické varné desky. Je však mezi nimi zásadní rozdíl. Indikcia pracuje na principu feromagnetizmu. Indukční varná zóna zahřívá pouze tu část nádobí, se kterou je v přímém kontaktu. Sklokeramická varná deska ohřívá celou varnou zónu.

Indukční deska se tak vyhne ztrátám energie a koncentruje teplo tam, kde je to potřeba. S tímto souvisí i fakt, že na indukční varnou desku nemůžete klást jakékoliv nádobí (skleněné, hliníkové, měděné). Zakoupit si musíte nádobí určené na indukci. Indukční nádobí je sice investicí navíc, ale následně už jen užíváte výhody, které indukce přináší.

Na vaření na indukční varné desce jsou potřeba speciální hrnce

Ovládání přímo na indukční ploše, rovnoměrný ohřev či speciální funkce jako Booster, časovač, automatické vypnutí, dětská pojistka a mnoho jiných. Indukční varná deska je bezpečným a komfortním kuchyňským vybavením, které si můžete do moderní kuchyně obstarat i vy.

Výhody

 • Minimální ztráty tepla
 • Nízká spotřeba el. energie
 • Moderní design
 • Inovativní funkce
 • Dotykové ovládání

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Nutnost využívat speciální nádobí na indukci

Typy varných desek

 • Plynová varná deska – podle mnohých nejefektivnější druh varné desky, který se používá už nějaké to desetiletí. Plynová varná deska má největší výhodu v regulaci teploty, které je okamžitá. Rovněž je cenově velmi dostupná. Nedochází k přílišným teplotním ztrátám. Nevýhodou je složitější údržba, nutnost přípojky zemního plynu a jeho možný únik. Dnešní plynové varné desky jsou vybaveny bezpečnostními pojistkami.
 • Litinová varná deska – dnes již na ústupu a nejméně oblíbená. Přestože jde o cenově dostupnou alternativu, oproti ostatním má více nevýhod. Pomalejší ohřev, vyšší spotřeba energií a také nepraktická údržba. Litinová varná deska se hodí do domácností či na místa, kde se nevaří příliš často.

Litinová varná deska

 • Sklokeramická varná deska – jde o desku na první pohled podobnou indukční. Její povrch je mechanicky odolný a využívá k ohřevu odporové tepelné těleso, které zahřívá keramickou desku. Přenos tepla je plynulý, výhodou oproti indukci je, že můžete využívat jakýkoliv druh nádobí. Vyznačuje se však vyššími tepelnými ztrátami.
 • Indukční varná deska – jde o nejmodernější technologii v rámci tohoto segmentu. Oproti sklokeramické varné desce, indukční varná deska zahřívá pouze tu část, kde je v přímém kontaktu s hrncem či pánví. Funguje na principu feromagentizmu. Používat se musí speciální nádobí určené na tento druh varné desky. Přestože je povrch často sklokeramický, ohřev tělesa je účinný pouze v případě, že se používá správné indukční nádobí.

Ovládání varné desky

Bývá dotykové přímo na indukční desce. Ovládání funguje na principu senzorů. Tlačítka lze mačkat nebo posouvat po dotykové ploše, která je vybavena senzory. Dotyky mohou být doprovázeny i zvukovými signály. Většinou je možno indukční plochu zablokovat tzv. dětskou pojistkou.

Dotykové ovládání indukční varné desky

Počet varných zón

Vztahuje se na velikost a rozměry. Standardně je šířka varné desky přibližně 60 cm. V takovém případě jde o čtyři varné zóny. Je možné obstarat si i větší varné desky, které mohou mít až 6 varných zón. V takovém případě je šířka přibližně 90 a více cm.

Další funkce a vlastnosti

 • Digitální časovač – jde o funkci, díky které můžete pro konkrétní varnou zónu nastavit čas přípravy jídla. Po oznámení zvukového signálu se automaticky varná deska vypne.
 • PowerBooster – nebo pokud chcete posílení výkonu. Jde o funkci, kterou lze využít při potřebě rychlého ohřevu varné zóny. Například pro rychlé sevření vody.
 • Bridge – funkce Bridge nebo AreaFlex. Jde o technologie, které umožňují spojit dvě vertikální varné zóny a vytvořit tak jednu velkou.
 • Automatické vypnutí – pokud je varná deska déle neaktivní a detekuje nepřítomnost nádobí, varná deska se automaticky vypne.
 • Dětská pojistka – umožňuje zablokovat ovládací panel na indukci, aby se předešlo případnému – náhodnému přestavení parametrů varné desky.
 • Detekce nádobí – jde o činnost senzorů, které zaznamenávají přítomnost nádobí na indukční desce. Pokud nádobí položíte na varnou zónu i trochu mimo, senzory detekují jeho polohu a začnou ohřev plochy tam, kde se nádobí nachází.
 • Indikátor zbytkového tepla – informuje o tom, že je varná zóna i po dokončení pokrmu stále horká. Buď jde o kontrolku, nebo se zobrazuje červené místo na ploše, kde je varná deska horká.
 • KeepWarm – praktická funkce udržení jídla teplého i po dovaření. Po aktivaci se varné zóny stabilizují na teplotu 70 °C a udržují tuto teplotu dokud se nerozhodnete, že je správný čas na jídlo.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Indukční varná deska je, přesto, že na ohřívání jídla jsou potřeba speciální hrnce, pro mnohé první volbou. Má totiž množství plusů, které potřebu speciálního nádobí převáží. Před koupí varné desky byste si měli odpovědět na několik základních otázek. Odpovědi na ty nejčastější najdete na tomto místě.

Indukce nebo sklokeramika? Která varná deska je vhodnější?

Sklokeramická varná deska má běžné rozložení sestávající ze čtyř ploch pro vaření s různou velikostí a nastavitelnou intenzitou. Funguje na principu spirál, které se zahřívají a sálají teplo, díky čemuž přivedou obsah hrnce k varu. Sklokeramická varná deska nemá senzor na hrnce. Indukční varná deska patří k nejúspornějším varným deskám na trhu, při vaření uniká pouze 10% tepla. Zahřeje se pouze tehdy, pokud je na ní postaven hrnec, plusem je také dotykové ovládání, okamžitá reakce a rovnoměrná produkce tepla. Mínusem vaření na indukční desce je potřeba speciálních hrnců s magnetickým nebo kovovým dnem a i vyšší cena. V případě, že máte malé děti, indukční varná deska je určitě vhodnější.

Jak je třeba se starat o indukční varné desky?

Údržba indukční varné desky je zcela jednoduchá. Vzhledem k tomu, že se jednotlivé desky nezahřívají, jídlo se na nich nepřipálí. Varnou desku jednoduše očistíte mokrým hadrem z mikrovlákna. Mastnější skvrny vyčistíte speciálním čistícím prostředkem nebo šťávou z citronu.

Které značky indukčních varných desek jsou nejhledanější?

K nejhledanějším patří značky Electrolux a Gorenje. Kvalitní indukční varné desky nabízejí i výrobci Mora, Bosch, Whirlpool nebo Beko.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.2%)
Datum publikování: 16.12.2019
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek