Nejlepší sekačky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vybíráte sekačku? Pomůžeme vám. Zostavli jsme pro vás přehledné tabulkové srovnání a několik podrobných recenzí. Úvodem vám nabízíme výběr top modelů, které dopadly nejlépe v domácích, ale i světových nestranných testech.

Elektrická sekačka

Tabulky pravidelně aktualizujeme.

Nejlepší benzínové sekačky

Názov Hodnotenie Detail
VeGA 545 SXHE 7in1   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Proteco 51.06-SB-139   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Weibang 506 SC 6in1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
World W50P IS   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fieldmann FZR 4210-B   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nejlepší elektrické sekačky

Názov Hodnotenie Detail
Hecht 1863 S   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Makita ELM4121   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Gardena PowerMax 1800/42   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Hecht 1845   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
VeGA 4618 SXH 5in1   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Sekačky – recenze

Bez sekačky se mnozí majitelé domů prostě neobejdou. Od jara do podzimu třeba trávník pravidelně sekat. Podívali jsme se na levnější i dražší modely a sepsali jejich výhody a nevýhody. Budeme rádi, pokud se o své zkušenosti, ať už s těmi nebo dalšími sekačkami, podělíte v komentářích.

Jak vybrat sekačku

Ať už máte předzahrádku, okrasnou zahradu, nebo za domem obrovský kus země, který je třeba pravidelně sekat, výběr správné sekačky byste neměli podcenit. Jelikož existuje několik druhů sekaček, nejvhodnější je vybírat si tu správnou sekačku podle plochy, kterou plánujete pravidelně sekat, a povahy terénu. Co všechno byste však měli při výběru sledovat?

Velikost trávníku

Základním kritériem výběru sekačky je velikost sečené plochy. Do 200 m2 se obejdete s jednoduchou sekačkou bez pojezdu, do 500 m2 už bude pro vás vhodnější stroj s pojezdem, případně benzínová sekačka. Více než 1 000 m2 nejlépe zvládnete se zahradním traktorem.

Třeba si proto uvědomit, že malá elektrická sekačka není stavěná na sekání louky a velká sekačka s pojezdem vám bude na sekání několikametrové předzahrádky před domem zbytečná.

Malá zahradní sekačka

Členitost pozemku

V případě, že potřebujete sekat trávník s velkým převýšením či nerovnostmi, snadněji se vám bude pracovat se sekačkou s vlastním pojezdem a dostatečným výkonem. V náročnějším terénu zlepšují výkon velká kola na sekačce. Pohodlná je také práce s vyžínačem, s ním se vám budou členité záhony a zákoutí sekat pohodlně.

Zvažte také to, zda musíte sekat kolem stromů, skalek, případně jiných překážek? Lehká manévrovatelnost sekačky bude pro vás nedocenitelná. Pokud jde o menší trávník, zvažte koupi lehčího elektrického nebo aku modelu.

Výbava

Péče o váš trávník vám mohou zpříjemnit i takové jednoduché věci, jako jsou skládací koš, snadno nastavitelná ergonomická řidítka, pohodlné nastavení výšky sekání, elektrostart či regulace rychlosti u modelů s pojezdem. Při výběru sekačky proto zajímejte i o takové "maličkosti".

Mulčování, sběr, vyhazování

Co s posečenou trávou? I nad tím byste měli uvažovat při koupi sekačky. Je několik možností – mulčování, sběr, vyhazování (dozadu nebo do boku). K ekologicky nejšetrnějším patří mulčování. Tráva je rozsekána na malé kousíčky a slouží jako přírodní hnojivo. Když si zvolíte mulčování, odpadá vám starost o vysypávání koše či hrabání posečené trávy. Posekaná tráva je vtlačována mezi stébla trávníku a chrání ho před vysycháním i před intenzivním slunečním zářením. Mulčování je vhodné, pokud kosíte pravidelně a ne více než třetinu výšky trávníku.

Sekání trávy s elektrickou sekačkou

Mnoho modelů však nabízí možnost sekat dvěma, třemi nebo dokonce všemi čtyřmi způsoby již ve standardu, k některým se dá doobjednat vhodné příslušenství.

Typy sekaček

Důležité při výběru jsou typ pohonu, výkon motoru, pojezd, možnost ovládání, nastavení výšky sečení, hmotnost sekačky, koš na trávu a doplňkové funkce. Vybrat si můžete z elektrických, akumulátorových, benzínových, vřetenových, strunových a robotických sekaček a také z riderů a zahradních traktorů.

Benzínové sekačky

Jde o výkonné stroje, které bez problémů posekají i rozlehlou zahradu s hustým porostem. Pohyb s nimi je neomezený, neboť ho nelimituje délka přívodního kabelu. Obvykle obsahují tyto sekačky sběrný koš. Jsou poměrně hlučné, těžké a znečišťují okolní vzduch.

Benzínové sekačky se dělí na benzinové tlačené sekačky a benzinové samojízdné sekačky (s pojezdem). Benzínové tlačené sekačky jsou vhodné na menší pozemky a do lehkého terénu. Benzínové samojízdné sekačky jsou vhodné pro práci v náročnějším terénu nebo na větším pozemku.

Elektrické sekačky

Jde o sekačky s nízkou hmotností, se kterými se v terénu snadno manipuluje. Nejsou takové hlučné jako benzínové, avšak jsou o něco méně výkonné.

Zahradní sekačka

Jejich výhodou jsou minimální nároky na úrdžbu, nevýhodou zas to, že jsou limitovány dostupností zásuvky, případně výdrží baterie.

Akumulátorové sekačky

Tyto sekačky nejsou napájeny ze sítě, ale z vestavěné baterie, proto je třeba pravidelně dobíjet. Jsou tišší než elektrické a benzinové sekačky, avšak i méně výkonné. Hodí se na pravidelné sekání a udržování menších travnatých ploch.

Vřetenové sekačky

Jde o sekačky, které trávu nesekají, ale ji stříhají, konce trávy proto netřepí a nemají tendenci žloutnout. Pokud chcete mít doma krásný anglický trávník, je tato sekačka pro vás vhodná volba. Vřetenové sekačky fungují tak, že ostří se točí až ve chvíli, kdy se sekačkou začnete pohybovat.

Můžete si pořídit model s ručním pohonem, ale i benzínovou, elektrickou či akumulátorovou verzi.

Strunové sekačky

Vyžínače fungují na strunným principu – po zapnutí se struna vysokou rychlostí roztočí a tak dokáže sekat trávu kolem sebe.

Strunová sekačka vyžínač

Vyžínače jsou vhodné na dokončovací a začišťovací práce, protože nechávají roztřepené konce trávy, které rychleji žloutnou. Na sekání trávníku se tak velmi nehodí.

Robotické sekačky

Sekačka, která udělá všechnu práci za vás? Robotická sekačka to dokáže. Důležitá je při jejím výběru výdrž baterie a možnosti nabíjení. Funguje na podobném principu jako akumulátorové sekačky, proto ji budete muset pravidelně dobíjet. Pokud potřebujete sekačku na pravidelnou a dlouhodobou údržbu pozemků bez výraznějších překážek, je to pro vás vhodná volba.

Ridery a zahradní traktory

Pohodlí, větší výhled, jednoduché ovládání, vyšší rychlost, širší záběr a větší sběrný koš jsou výhodami riderů. Pokud potřebujete stroj i na něco jiného než sekání, vhodnější pro vás bude zahradní traktor. Oceníte ho při přepravě materiálu, odklízení sněhu a pod.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Sekačka se vám sejde, zda máte okrasnou zahradu, předzahrádku nebo velký pozemek s trávníkem. Na výběr máte z několika typů sekaček, každý má své plusy i mínusy. Abyste věděli v nabídce lépe zorientovat, měli byste si položit několik otázek týkajících se praktického využití sekačky. Do redakce nám na toto téma chodí množství otázek. Na ty nejčastěji kladené jsme se rozhodli odpovědět.

V čem se liší vřetenová sekačka od rotační sekačku?

Liší se především v kvalitě střihu. Vřetenová sekačka stříhá o protiostří, tedy funguje na stejném principu jako nůžky na papír. Rotační sekačky obvykle stéblo prorážejí rychlostí. Tráva může být z toho důvodu zažloutlá, resp. působit nezdravě.

Přestože je v sekačce benzín, nejde nastartovat. V čem je problém?

Chybou může být starší palivo v nádrži. Pokud jste sekačku vytáhli po delším čase, raději palivo vyměňte. Pokud to nepomůže, zkontrolujte, zda nejsou ucpané filtry, nebo nejde o opotřebení startovací svíčky.

Co mám dělat, pokud se mi na sekačce zasekl startér?

Jde o poměrně běžný problém, se kterým mají zkušenosti mnozí majitelé sekaček s manuálním startem. Obvykle je aktivována bezpečnostní brzda a třeba ji vypnout.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Údržba a péče o benzínovou, elektrickou, aku i robotickou sekačku – čištění, broušení nožů, mazání

Údržba a péče o benzínovou, elektrickou, aku i robotickou sekačku – čištění, broušení nožů, mazání

Elektrická či benzínová, strunová nebo vřetenová – nezáleží na tom, jakou sekačku máte, každá vyžaduje pravidelnou údržbu. Údržba přitom zahrnuje nejen pravidelné čištění po každém sekání, ale i sezónní kontrolu a opravu vadných funkcí či dílů. Péči o sekačku netřeba odkládat a zanedbávat,... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 10.12.2019
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek