Údržba a péče o benzínovou, elektrickou, aku i robotickou sekačku – čištění, broušení nožů, mazání

Elektrická či benzínová, strunová nebo vřetenová – nezáleží na tom, jakou sekačku máte, každá vyžaduje pravidelnou údržbu. Údržba přitom zahrnuje nejen pravidelné čištění po každém sekání, ale i sezónní kontrolu a opravu vadných funkcí či dílů. Péči o sekačku netřeba odkládat a zanedbávat, jinak se může stát, že očekávaná životnost sekačky se výrazně zkrátí.

Jak pečovat o sekačku

Nemusíte se přitom bát – údržba vám nezabere mnoho času a my vám prozradíme, jak na to.

Pravidelné čištění sekačky

Předtím, než se pustíme do sezónní údržby sekačky, zastavme se při samotném čištění. Čištění sekačky je základem péče o každou sekačku a také to rozhoduje o tom, jak náročná bude nakonec údržba. To, jak často ji budete čistit, je na vás – dokud někteří čistí sekačku po každém sekání, jiní jsou v čištění méně pedantní a pustí se do něj až tehdy, když je to opravdu nezbytné. Do čištění se pusťte určitě minimálně dvakrát za sezónu, ale platí, že čím častěji, tím lépe, protože i nasbírané zbytky trávy a nečistot mají vliv na mechanické opotřebení povrchu a částí sekačky.

Postup čištění se u benzínových a elektrických sekaček mírně liší. Co se týče benzínových, je třeba vyprázdnit nádrž s palivem a vytáhnout zástrčku ze zapalování. Při elektrických je zase důležité, abyste sekačku vytáhli z napájení, resp. odstranili baterii. Z podvozku sekačky odstraňte zbytky trávy, nejprve dřevěnou stěrkou, pak namokro, hadříkem s vodou se saponátem nebo měkkým kartáčkem.

Pokud je tráva zaschlá, někteří si pomáhají vodou z hadice, aby travnaté zbytky uvolnili. Pozor však na motor a vnitřní součástky. V případě elektrických sekaček se stříkání hadicí raději vyhněte úplně. V případě benzínových sekaček si zase dávejte pozor, abyste sekačku velmi nepreklápali – čistěte ji raději ve vodorovné poloze, jinak může dojít k vylití oleje. Po vyčištění nechte důkladně vyschnout. Před uskladněním můžete podvozek namazat olejem nebo údržbovým sprejem, který zamezí přichytávání velkého množství trávy a usnadní vám budoucí čištění.

Nejlepší robotické sekačky 2022 – recenze, test, srovnání

Nejlepší robotické sekačky 2022 – recenze, test, srovnání

Pokud berete sekání trávníku jako hobby, robotická sekačka zřejmě nebude nic pro vás. Pokud však naopak sekání trávy vnímáte jako těžko strávený čas, robotická sekačka se vám bude hodit. Moderní technologie se už dostává i do zahrady a robotické sekačky na našich dvorech budou pomalu samozřejmostí. Víte, kolik času vám může takové zařízení ušetřit? Jsou ekologické, tiché a praktické. Ušetří... Přečíst článek

Údržba před sezónou

O sekačku je třeba pečovat celoročně a údržba začíná již na jaře, před prvním sekáním. Jarní údržba však nemusí být náročná, mnoho kroků můžete provést na podzim, před zimováním, a ušetřit si tak čas na jaře. Jelikož péče o elektrické a benzinové sekačky se liší, nejprve si řekneme o úkonech, které jsou aplikovatelné pro obě a v další části se zaměříme na údržbu specifickou pro benzínové sekačky. Všechny úkony provádějte bezpečně, sekačku odpojte ze zapojování, vyberte svíčku nebo baterii, v závislosti na typu, aby nedošlo k náhodnému nastartování.

Čištění sekačky

  1. Zkontrolujte a nabruste nože – Tento krok můžete provést na začátku nebo na konci sezóny. Nože vyjměte a zkontrolujte si jejich ostrost. Pokud jste celou předchozí sezónu kosili bez nabroušení, určitě budou vyžadovat pozornost, jinak bude sečení neestetické. Před broušením odstraňte případné zbylé nánosy trav a nečistot a bruste podle instrukcí, pod vhodným úhlem. Nože si také zkontrolujte, zda nedošlo k nevyvážení – jestliže se jedna strana naklání více než druhá, můžete si dát nože upravit v servisu nebo vyměnit za nové. Pokud chcete, po nabroušení můžete kovové nože ošetřit nerezavějícím přípravkem. Nože byste měli brousit alespoň dvakrát za sezónu. Při robotických sekačkách si dobře prostudujte manuál, protože jsou vybaveny několika různými noži, které je třeba umět správně nabrousit.
  2. Zkontrolujte klínový řemen – U sekaček s pojezdem dochází k opotřebení klínového řemene. Ten může časem ztrácet pružnost, uvolnit se mohou se na něm objevit praskliny a trhliny, což může vést k pokaženému pojezdu. Tehdy je na čase vyměnit jej za nový. Pokud se i nový řemen uvolňuje nebo padá, zkontrolujte řemenice, na kterých je uchycen.
  3. Promažte ozubená kolečka (pastorky) a nápravy – Díky mazivu nebo vazelíně budou ozubená kolečka fungovat hladce, řízení bude plynulejší a celkově si usnadníte práci se sekačkou. Jde o krok, na který se často zapomíná, ale po promazání koleček určitě pocítíte rozdíl.

Údržba benzínové sekačky vyžaduje pozornost navíc, proto pokračujte výměnou svíčky, oleje a čištěním filtru.

  1. Zkontrolujte a vyměňte zapalovací svíčky – Svíčky je třeba kontrolovat vždy před prvním sekáním, protože jde o důležitou součást benzínové sekačky, bez které nemůže fungovat. Pokud jsou svíčky zanesené či uvolněné, můžete mít při sečení různé problémy, od problémů s nastartováním přes nerovnoměrné sekání až po plýtvání palivem. Svíčku proto zkontrolujte, zda není zanesena karbonem nebo vlhká, a tyto nečistoty po vyjmutí svíčky vyčistěte. Nejsnáze to jde kovovým kartáčem nebo brusným papírem. Svíčka by měla zůstat šedohnědá. Větším problémem je, když svíčka vyhoří – tehdy se jeví jako černá a je třeba ji vyměnit. Zatímco někdo mění svíčku každý rok, jinému může svíčka vystačit i na 3 roky, závisí to na intenzitě používání, ale měla by se měnit po 100 hodinách provozu.
  2. Zkontrolujte a vyměňte olej – Benzínové sekačky potřebují výměnu oleje podobně jako auta, protože chrání motor, snižuje jeho opotřebení a usnadňuje nastartování. Měnit by se měl alespoň každoročně, protože vydrží 50 hodin používání. Měnit jej můžete na jaře, před sezónou, přičemž při výměně je vhodné řídit se manuálem, protože každá sekačka a v něčem liší. Starý olej zcela vylijte a nádržku nepřelévejte. Pokud nevíte, kolik oleje jde do sekačky, řiďte se manuálem a značkou na nádržce.
  3. Vyčistěte nebo vyměňte vzduchový filtr – Přeplněný filtr zatěžuje chod motoru, který se může přehřívat, proto je třeba ho pravidelně kontrolovat, a to už po 25 hodinách používání – kontrolujte ho tedy častěji než jen na jaře. Filtr může být papírový nebo pěnový, přičemž papírový lze jen preprášiť, pěnový i umýt ve vodě. Filtr vyprazdňujte pravidelně a přibližně každé 3 – 4 měsíce ho vyměňte za nový.

Po dokončení údržby připravte sekačku na první sekání. V případě benzínových sekaček naplňte nádrž palivem, v případě elektrických sekaček s baterií dejte baterii nabíjet. Pokud máte elektrickou sekačku s kabelem, stojí za to si kabel před použitím prohlédnout a ověřit, zda nedošlo během zimování k poškození. Při traktorových sekačkách zobrazte i stav pneumatik a zkontrolujte, zda jsou dostatečně natlakované.

Výměna vzduchového filtru v benzínové sekačce

Údržba po sezóně

Po ukončení sezóny je třeba sekačku dobře uskladnit na zimu, avšak nelze ji uskladnit jen tak – vyžaduje údržbu. Čím důkladnější údržba v zimě, tím méně práce vás čeká na jaře a sekačka zimu přečká bez újmy.

  1. Sekačku důkladně vyčistěte – Po posledním sekání sekačku důkladně vyčistěte tak, jak jsme zmiňovali na začátku. Nikdy neskladujte sekačku zanesenou trávou a jinými nečistotami během zimy. Vlhká tráva by mohla vést ke korozi kovových částí sekačky a špína zas ke zbytečnému opotřebení a zanesení klíčových částí. Tento krok nevynechejte především při sekačkách se sběrným košem a sekačkách s mulčováním, na které se toho může nalepit víc.
  2. Vylijte palivo, odstraňte baterii – V případě benzínových sekaček není vhodné nechávat v zimě v nádrži palivo. To může změnit svou konzistenci již po 30 dnech a poškodit motor. Při posledním sekání na to myslete a použijte raději méně paliva, aby vám nádrž nezůstala plná. Po dosečení nechte motor běžet, aby se poslední zbytky paliva zužitkovali. Pokud se rozhodnete nechat palivo v nádrži, je třeba přilít do ní stabilizátor. Vyprázdnění paliva je však výhodnější také z bezpečnostních důvodů – pro případ požáru. V případě elektrických sekaček odeberte baterii, jinak by se zbytečně vybíjela a ztrácela výkon. Vybranou baterii naplno nabijte, protože prázdná baterie také ztrácí svůj výkon, a plně nabitou ji uložte na bezpečné, tmavé místo, ne však do vlhké sklepa.
  3. Vyměňte olej – Před zazimováním je vhodné vyměnit použitý olej za nový – v takovém případě si ušetříte tento krok na jaře. Nádržku s olejem vždy zkontrolujte a sekačku nikdy nezazimujte s prázdnou nebo poloprázdnou nádržkou; právě to může vézt k častým poruchám benzinových sekaček na jaře. Nezáleží na tom, zda jste olej použili jen párkrát nebo jste kosili už déle, před uskladněním je nový olej vždy vítanou ochranou sekačky.
  4. Sekačku uskladněte na vhodné místo – Sekačku uskladněte v garáži, ve sklepě nebo v zahradním domku – důležité je, aby byla uskladněna v nevytápěném interiéru, kde je teplota nad 0 °C a sekačka není vystavena vlivům počasí. Místo na uskladnění musí být suché, dobře větrané a tmavé. Sekačku uložte ve vodorovné poloze, nepřevracejte ji na bok, hlavně pokud jde o benzínovou sekačku, ze které by mohl vytéct olej.

Sekačky – recenze

Trávník třeba pravidelně sekat minimálně polovinu roku. Ať už hledáte benzínovou, elektrickou nebo robotickou sekačku, je dobré znát nejen parametry, ale i zkušenosti spotřebitelů. Otestovali jsme levnější i dražší modely a sepsali jejich výhody a nevýhody. Který model se vám zamlouvá nejvíce?

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 09.07.2021

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář