Nejlepší Android TV 2024 – recenze, test, srovnání

Android TV zvládá všechno to, co i běžný televizor, ale přitom má mnoho funkcí navíc. Jde o fenomén, který se na našem trhu zatím jen rozjíždí, ale stále více lidí objevuje jeho výhody. Seznam výrobců, kteří nabízejí televizory s operačním systémem Android TV, je zatím kratší, ale zahrnuje ostřílené hráče na trhu, včetně Sony, Philips, Hyundai či Thomson. K ním se přidávají další výrobci jako TCL, Metz nebo Xiaomi. Co všechno dokáže Android TV a proč byste nad ním měli přemýšlet, pokud si chcete pořídit nový televizor?

Jak si vybrat Android TV?

Android TV je pozměněna verze operačního systému Android, který můžete znát ze smartphonů či tabletů. Google přizpůsobil operační systém pro potřeby televizoru a uživatelům umožňuje rychlý a snadný přístup ke všem streamovací aplikacím. Pomocí Android TV můžete sledovat filmy a seriály ze služeb YouTube, Netflix, Hulu, Disney+, HBO GO, Amazon Prime a mnoha dalších. Android TV však nabízí svým uživatelům mnohem více.

Nejlepší Android TV

Názov Hodnotenie Detail
TCL 32S5400A   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TCL 85C735   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sony Bravia KD-43X75WL   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sony Bravia XR-50X90S   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Panasonic TX-50LX650E   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Výhody Android televizorů

Android TV je upraven operační systém pro snadné a plnohodnotné ovládání pomocí dálkového ovladače a disponuje přehledným a intuitivním rozhraním, ve kterém se dokážete bez problémů zorientovat. Alternativa ke klasickým televizním programům a stanicím je rok od roku propracovanější. Kromě aplikací nabízí množství her, přístup na internet, sdílení obrazovky smartphonu přímo na televizoru, pohodlné hlasové ovládání, přehrávání multimédií z externích zdrojů a mnoho dalšího. Přitom všem Android TV plní i funkce klasických televizorů. Jaké jsou tedy výhody televizorů, které běží na platformě Android TV, a co získáte jeho zakoupením?

Populární streamovací služby v základě

Android TV nabízí řadu populárních služeb, přes kterého můžete sledovat filmy, seriály, hudební videoklipy či dokumentární tvorbu. V základě jsou většinou nainstalovány služby jako YouTube, Netflix, Amazon Prime, HBO GO, Hulu, Disney+ a mnohé jiné. Další aplikace na streamování videa či hudby si můžete stáhnout bezplatně z Google Play Store. Je však třeba podotknout, že ačkoli je nainstalování aplikace bezplatné, za služby si budete muset zaplatit. Každá ze zmíněných streamovacích platforem má jiný ceník, ale některé nabízejí své služby na bezplatné vyzkoušení během určitého období (týden nebo měsíc). Na základě toho se můžete rozhodnout, která služba se vám líbí nejvíce a následně si ji předplatit.

Tisíce bezplatných aplikací

Android TV má předinstalovaný Google Play Store, přes který můžete bezplatně stahovat aplikace či hry. Ačkoli operační systém Android TV staví na základech mobilního Androidu, nečekejte, že v něm najdete všechny aplikace, které znáte ze svého smartphonu. Pro televizory nejsou automaticky dostupné, protože vývojáři je musí upravit tak, aby se pohodlně ovládali a korektně se zobrazovaly i na velké obrazovce. Například musí z aplikace vypustit dotykovou vrstvu a nahradit ji možností snadného ovládání přes dálkový ovladač. Počet aplikací pro Android TV je tak nižší než na mobilní platformě, ale nadále se jedná o dostačující množství, které se počítá v tisících a každým dnem přibývají nové. Navíc Android umožňuje instalaci aplikací, které se nacházejí mimo oficiálního obchodu Google Play, čímž se vám otevírají dveře k neomezeným možnostem.

Praktická funkce Chromecast

Funkce Chromecast umožňuje na obrazovce televizoru sdílet fotografie, videa a audio soubory z kterékoli aplikace smartphonu či tabletu a samozřejmě i ty, které máte uložené přímo v mobilu či na paměťové kartě. Vysílat můžete celou obrazovku, případně se rozhodnout pro sdílení videa z YouTube, hudby ze Spotify a podobně. Vychutnáte si tak všechno, co máte rádi, ale na velké obrazovce televizoru, a to bez nutnosti zdlouhavého přenášení souborů přes kabel nebo USB klíč. Funkce je rychlá a pohodlná a kromě smartphonů a tabletů běžících na operačním systému Android podporuje zařízení jako iPhone, iPad, Mac, Windows a Chromebook.

Streamovací služby v Android TV

Intuitivní ovládání několika způsoby

Většina uživatelů zná operační systém Android ze smartphonů nebo tabletů, proto není nic složité zorientovat se i v Android TV. Samozřejmě, televizní verze Androidu je přizpůsobena pro velké obrazovky a ovládání dálkovým ovladačem namísto dotyku. Přesto je ovládání intuitivní a jednoduché. Možností, jak ovládat Android TV, je několik. Tou nejběžnější je zmíněný dálkový ovladač, který většina výrobců dodává v balení včetně baterií potřebných pro chod ovladače. Druhou možností je ovládání přes mobilní aplikaci, kterou si stáhnete do smartphonu a poslední ovládání hlasem, které je nejpohodlnější.

Rychlé ovládání hlasem

Ovládání hlasem je nejrychlejší a nejpohodlnější variantou. Děje se tak pomocí hlasových asistentů (Google Asistent nebo Amazon Alexa) a zabudovanému mikrofonu. Hlasového asistenta můžete požádat prakticky o cokoli. Zpravidla stačí stisknout tlačítko na mikrofonu a požádat o vyhledání nejnovějších filmů, prohlédnout si výsledek sportovního zápasu, zeptat se na předpověď počasí či cestu z bodu A do bodu B a podobně. Samozřejmostí, kterou zvládá hlasový asistent, je také zvyšování a snižování hlasitosti, spuštění oblíbené aplikace, přehrání seriálu na Netflix, připomenutí schůzky v daný den atd. Plusem je, že hlasové ovládání podporuje češtinu, a tak je tento způsob skvělou možností pro děti. Ty si mohou například spustit oblíbenou pohádku z YouTube kanálu, a to i tehdy, pokud neznají písmena abecedy, které by bez hlasového ovládání museli zadávat na virtuální klávesnici.

Integrovaný internetový prohlížeč

Mnohé Android televizory mají integrovaný internetový prohlížeč a ty, které ho nemají, umožňují jednoduché a bezplatné nainstalování stažením z Google Play Store. Ačkoliv prohlížení internetu na televizní obrazovce není natolik pohodlné jako přes mobil nebo tablet, ale na nouzové použití poslouží. Bez toho, abyste odešli od obrazovky TV, si na webu vyhledáte to, co právě potřebujete. K předinstalovaným prohlížečům patří Google Chrome, ale někteří výrobci sázejí na stejně populární konkurenční prohlížeč Opera.

Správa domácích zařízení

Moderní Android televizory podporují i ​​správu domácnosti. Pokud máte doma vybavení kompatibilní se službou Google Home, můžete například ztlumit světla, nastavit termostat na požadovanou teplotu či ovládat další zařízení. Ovládání domácnosti probíhá pomocí hlasu, proto je rychlé a intuitivní.

Android TV nabízí tisíce bezplatných aplikací

Skvělá volba pro hráče

Kromě různých aplikací je obchod Google Play Store plný her, díky čemuž se Android TV promění na herní konzoli. Hry lze hrát pomocí Bluetooth joysticku, ale zde herní možnosti televizoru nekončí. Přes HDMI port lze připojit například PS4, Xbox Series X, Nintendo Switch nebo Sonos Beam a podobně. Android televizor se tak stane skvělou volbou pro fanoušky retro herních konzolí a může fungovat i jako emulátor klasických Nintendo her.

Bez omezování se na jednu platformu

Přestože je Android televizor vybudován na platformě Android, při používání se nemusíte omezovat, protože podporuje také zařízení od konkurenční společnosti Apple. S Android TV tak bez problémů propojíte i iPhone, iPad či MacBook, což vám rozšiřuje možnosti o sledování Apple TV. Podmínkou používání Android TV je však vlastnit Google účet, a proto i když vám tato společnost není sympatická, budete se s tím muset smířit. Google účet vám dovoluje plně využít potenciál Android televizorů a stahovat bezplatné aplikace z Google Play Store či komunikovat s hlasovou asistentkou Google Asistent.

Podpora titulků

Android TV nabízí různé multimediální aplikace pro přehrávání lokálně uložených souborů. K populární aplikaci patří např. VLC, která se pyšní podporou mnoha formátů a v neposlední řadě titulků. Díky tomu si vychutnáte filmy i seriály v cizím jazyce. Aplikaci VLC instaluje do televizorů většina předních výrobců, ale i když ji náhodou nenajdete v základě, můžete si ji bezplatně stáhnout z Google Play Store a užívat si její široké možnosti při přehrávání videí i dalšího multimediálního obsahu.

Vysoká kvalita obrazu

Mnozí výrobci Android TV nabízejí rozlišení 4K a HDR standard, který upravuje barvy tak, aby byly živější a měli více kontrastu i jasu. Toto rozlišení se stává standardizovaným při televizorech ze střední a vyšší cenové třídy. Všechny možnosti operačního systému Android TV si díky tomu užijete ve vysoké obrazové kvalitě. Vysoké rozlišení potěší zejména filmových nadšence či vášnivých hráčů her.

Přístup do více účtů

Jak jsme naznačili, abyste mohli využívat Android TV, je nutné mít Google účet, resp. Gmail. Pokud jste více členů domácnosti a každý z vás má svůj účet, není to žádný problém. Televize umožňuje přepínat mezi více účty Gmailu, a proto má každý člen přístup ke svým oblíbeným aplikacím, hrám, filmům, osobním doporučením i dalšímu obsahu.

Obraz v obraze

Některé modernější a lépe vybavené Android televizory nabízejí funkci obraz v obraze, která umožňuje sledování dvou programů z různých zdrojů najednou. Vy například můžete sledovat váš oblíbený seriál na Netflix či HBO GO, zatímco váš potomek dohraje videohru nebo se podívá na video na YouTube během reklamy. Díky tomu, že máte na očích oba programy, neujde vám nic z děje.

Android TV obraz v obraze

Široká konektivita a možnosti

Android televizory nezaostávají za jinými smart TV a svým uživatelům nabízejí širokou bezdrátovou i drátovou konektivitu. Samozřejmostí je Wi-Fi, přes které se připojujete k internetovým službám i Google Play Store. Také zde nechybí Bluetooth, které zas slouží k připojení externích zařízení (např. klávesnice, reproduktory apod.). Zastoupení mají i USB a HMDI konektory, audio jack pro připojení sluchátek nebo audio systému či další konektory. USB konektor umožňuje multimediální přehrávání (audio, video, fotografie) z flash disků a HDMI využijete pro připojení různých zařízení (např. přehrávač Blu-ray či herní konzole jako PS5, Xbox Series X, Nintendo Switch a podobně). Běžnou výbavou Android televizorů je digitální tuner pro příjem pozemního digitálního vysílání, kabelovky i satelitu. K šikovným možnostem Android TV patří i zpětné zhlédnutí relace či seriálu, který jste zmeškali.

Aktualizace a bezpečnost

Android TV je operační systém, který se neustále vyvíjí a zlepšuje. Výrobce ho proto aktualizuje, přičemž aktualizace běží na pozadí, abyste nemuseli dlouho čekat během synchronizace zařízení. Aktualizace dokáží opravit chyby a zlepšit výkon zařízení a obohatit jej o nové funkce. Pro větší bezpečnost můžete na televizoru zadat heslo, bez kterého se TV nespustí. Android zároveň integruje několik úrovní zabezpečení a kódování, aby ochránil vaše osobní údaje.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 10.03.2021
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek