Nejlepší ochlazovače vzduchu 2024 – recenze, test, srovnání

Ochlazovače vzduchu ocení uživatelé zejména během horkých letních dnů, ale tento přístroj má celoroční využití. Někteří si ho pletou s klimatizací, avšak rozdílů mezi nimi je hned několik a některé jsou podstatné. Poradíme vám s výběrem vhodného ochlazovače vzduchu a prozradíme vám i to, jaký je rozdíl mezi ochlazovačem a klimatizací.

Jak vybrat ochlazovač vzduchu

Horké letní dny, ale i noci dokážou potrápit nejeden lidský organismus. Pokud hledáte řešení, ale ventilátor je nedostatečný a klimatizace zas drahá, vsadit byste měli na ochlazovač vzduchu. Jde o cenově dostupný produkt, který sice ve srovnání s klimatizací dokáže snížit teplotu v místnosti jen o několik málo stupňů, ale za to má pár nesporných výhod.

Nejlepší ochlazovače vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Siguro FC-C350W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Shumee 8 l   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Klarstein Skyscraper Ice   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sencor SFN 9021WH   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Orava AC-03 mini   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Ochlazovače vzduchu – recenze

Na trhu je množství ochlazovačů vzduchu od jednoduchých, jejichž primární funkcí je ochlazování, až po složitější a multifunkční přístroje, které navíc nabízejí například zvlhčování, čištění vzduchu nebo ionizaci. Setkat se můžete s vysoce mobilními přístroji, které díky své nízké hmotnosti a kolečkům připevněným na spodní straně můžete snadno přenášet z pokoje do pokoje. Na trhu jsou i těžší modely, avšak i ty jsou obvykle opatřeny kolečky, a proto ani jejich přenášení není složité. Malé a méně výkoné ochlazovače jsou vhodné do auta a obzvláště ty, které nepotřebují ke svému provozu energii z elektrické sítě, ale dají se napájet pomocí USB. Přístroje s průměrným výkonem spolehlivě ochladí byty a ty, které mají extra velký průtok vzduchu, jsou zas vhodné jako ochlazovače vzduchu do menšího domu.

Jak si tedy z takové bohaté nabídky vybrat? Nápomocný vám může být srovnávací portál Heuréka nebo naše recenze několika vybraných modelů. Jak obstály jednotlivé modely ochlazovačů vzduchu v našem testu, se dočtete níže.

Co je ochlazovač vzduchu

Ochlazovač vzduchu by se dal laicky označit za vylepšený ventilátor. Vzduch dokáže ochladit více než běžný ventilátor, protože na ochlazování využívá studenou vodu a led. Kromě příjemného ochlazení zvládnou tyto přístroje vzduch i čistit a zvlhčovat.

Ochlazovač vzduchu funguje na zcela jiném principu než klimatizace, a proto je i ochlazení vzduchu v místnosti mírnější. V horkých letních dnech však dokáží ochladit a osvěžit díky distribuci studeného vzduchu po místnosti, což jistě oceníte.

Tento přístroj v sobě spojuje ventilátor a mini klimatizaci a k ​​jeho hlavním výhodám patří nízká spotřeba, nízká hmotnost, výhodná pořizovací cena či vysoká pohyblivost, protože většina modelů disponuje kolečky. Ty umožňují bezproblémové přenášení zařízení z místnosti do místnosti, a tak si můžete chladný a svěží vzduch užít všude tam, kde se právě nacházíte.

Na jakém principu funguje ochlazovač vzduchu?

Ochlazovače vzduchu se často řadí mezi ventilátory a mobilní klimatizace. Z obou zmíněných zařízení se snaží vzít si to nejlepší, aby svým spotřebitelům poskytli maximální spokojenost.

Běžné mobilní klimatizační zařízení používají a vytvářejí odpadní teplo, které následně prochází chladícím kruhem. Na druhé straně ochlazovač vzduchu je typem ventilátoru, který má přídavný chladicí systém a jeho ochlazování vzduchu spočívá v dodávkách ledu nebo studené vody.

Princip fungování ochlazovačů vzduchu

Jak už asi tušíte, nejmarkantnější rozdíl mezi klimatizacemi a ochlazovači vzduchu je ve vzduchovém chladiči, který nepoužívá teplo. Jak tedy funguje ochlazovač vzduchu a jeho distribuce chladu? Silný ventilátor nacházející se v přístroji nasává vzduch na zadní straně a vyfukuje ho směrem dopředu. Uvnitř ochlazovače je kontejner, který se může vyplnit ledovými kazetami. Aby plnily svou funkci, je nutné je předtím zamrazit.

Během provozu přístroje proudí vzduch přes chladící baterii a nasává chlad. Následkem toho chladnější vzduch prochází přes přední stranu zařízení do místnosti. Výsledkem tohoto procesu je snížení teploty v místnosti, ale jak jsme již naznačili, efekt je o něco slabší než při klimatizaci. Namísto ledových kazet může být ochlazovač plněný studenou vodou, ale v tomto případě je účinek ještě nižší.

Ochlazovač vzduchu plní svůj účel, dokud se nerozmrazí ledová náplň, pak už pokračuje v práci jako běžný ventilátor. Je tedy nutné kazety s ledem nebo studenou vodou znovu naplnit. Ochlazovač vzduchu zvyšuje vlhkost v místnosti, což ocení ti, kteří mají v bytě příliš sucho.

Zvlhčený vzduch pozitivně ovlivňuje sliznice a díky tomu máte menší riziko nachlazení během letních měsíců. Pokud váš příbytek trpí nadbytkem vlhkosti, případně nebodaj bojujete s plísněmi v bytě, vhodnějším zařízením než ochlazovač vzduchu bude klimatizace.

Rozdíly mezi klimatizací a ochlazovačem vzduchu

Klimatizace je oproti ochlazovači vzduchu technologicky pokročilejším přístrojem. To však neznamená, že je pro vás vhodnější. Každé z těchto zařízení má své výhody i nevýhody a je už jen na vás, co vám víc vyhovuje.

Hlavním důvodem, proč spotřebitelé sahají po ochlazovačích vzduchu, je jejich přívětivá cena. Ta je o dost nižší než v případě klimatizací. Při rozhodování, který přístroj si koupit, by však cena neměla být nejdůležitějším parametrem. Podstatnější jsou funkce a to, co vám přístroj nabídne.

Mobilní klimatizace

Klimatizace používá k ochlazování takzvaný chladič, kterým jsou ve většině případů kovové trubky naplněné plynem. Přístroj není třeba nijak doplňovat ani udržovat, protože systém se postará o vše sám. Nakolik ochlazovač žene vzduch přes studenou vodu nebo kostky ledu, je nutné jejich doplňování. S ochlazovačem tedy máte práci navíc.

Na druhé straně při ochlazovačích vzduchu nemusíte řešit odvod teplého vzduchu mimo místnost. Ten se odvádí většinou pomocí hadice přes okno. Ochlazovače vzduchu jsou proto vhodné všude tam, kde není možná instalace pevné klimatizace a ani mobilní. Klimatizace bez vývodu tepla mimo klimatizovanou místnost totiž neexistuje. Ochlazovač vzduchu je proto technicky jednodušším přístrojem, při kterém odpadá dilema, jak a kde co nejvhodněji vyvést hadici.

K benefitem ochlazovačů patří i tišší provoz, jelikož ochlazovač nemá kompresor. Přestože vzduch proudí i ochlazovačem, ale slouží k tomu ventilátor, který je oproti kompresoru tišší. Ochlazovač má své využití kromě léta i v zimě. Když do něj ho místo studené vody nalijete vodu, která odstála. Tehdy bude fungovat pouze jako zvlhčovač a to aniž by vám snižoval teplotu v místnosti.

S metodou ochlazování souvisí také zmíněná vlhkost. Jelikož ochlazovač vzduchu zvlhčuje, hodí se do prostor, které trpí nízkou vlhkostí. Naopak, klimatizace odvlhčuje, proto se její použití doporučuje ve vlhčím prostředí.

Výhody a nevýhody ochlazovačů vzduchu

Každý přístroj má své výhody i nevýhody. Prozradíme vám, jaké výhody vás čekají po koupi přístroje, ale i to, na co se připravit a co vás může při používání zklamat.

Výhody:

  • Nízké pořizovací náklady
  • Technická nenáročnost
  • Skladnost, mobilita a menší rozměry
  • Vhodnost do prostorů, kde nelze odvádět teplý vzduch
  • Tišší provoz a nižší spotřeba

Nevýhody:

  • Nižší výkon chlazení oproti klimatizaci
  • Méně přesná kontrola teploty
  • Vhodné pouze do suchých a méně vlhkých prostorů
  • Nutnost dolévat vodu nebo přidávat led

Podle čeho vybrat ochlazovač vzduchu

Na trhu je množství různých ochlazovačů vzduchu, které se liší svými funkcemi, kvalitou zpracování, cenou i designem. Ochlazovače vyrábějí desítky známých a osvědčených firem, ale v nabídce najdete i přístroje od méně kvalitních a spotřebiteli neověřených výrobců. Abyste se v nabídce snadněji zorientovali, přinášíme vám přehled, na co se při výběru vhodného ochlazovače vzduchu zaměřit.

Věžový ochlazovač vzduchu

  • Průtok vzduchu – tento parametr se při ochlazovačích nejčastěji uvádí v metrech krychlových za hodinu. Čím je hodnota větší, tím je daný ochlazovač výkonnější. To, jaký průtok je vhodné zvolit, závisí na velikosti místnosti, do které chcete přístroj umístit. Samozřejmě, do velkých místností vybírejte z modelů, které mají větší průtok vzduchu. Levnější modely mají zpravidla průtok vzduchu do 500 m3/h. Takový výkon je dostačující pro občasné použití v místnostech s menší rozlohou. Pokud hledáte ochlazovač pro místnosti větší než 50 metrů čtverečních, potřebovat budete výkon minimálně 5 000 m3/h.
  • Objem nádržky na vodu – určuje, jak často bude nutné doplňovat vodu. S tím souvisí i provoz přístroje na jedno nalití. Jak dlouho vydrží ochlazovač vzduchu fungovat, závisí také od jeho výkonu. Objem nádržky 0,5 litru by měl vydržet ochlazovat vzduch přibližně 12 hodin. Pokud vás tedy obtěžuje časté dolévání vody, sáhněte po přístroji, který má větší nádržku. Kapacita nádržky se standardně pohybuje od 0,5 l do 10 l.
  • Chladicí kazety – některé modely ochlazovačů vzduchu mají ve své výbavě chladicí kazety. Podobají se na ty, které se zvyknou dávat do přenosných ledniček. Chladicí kazety se vloží do mrazničky, tam je třeba je zmrazit a následně vložit do ochlazovače. Namražené kazety se vkládají do nádržky s vodou a zvyšují efekt ochlazení. Zmrzlé kazety dokážou snížit teplotu vzduchu v místnosti o 3 až 5 stupňů Celsia. Jiné modely zas nabízejí namísto kazet vložit do nádržky kostky ledu. Takový způsob je však méně efektivní, jelikož kostky ledu vydrží kratší dobu a rychle roztají.
  • Hlučnost přístroje – jde o parametr, který by neměl být přehlížen. Třeba myslet na to, že ochlazovač vzduchu bude v provozu v té místnosti, ve které se právě nacházíte. Aby vás nerušil, měl by mít co nejtišší provoz. Pokud chcete ochlazovač vzduchu využívat i během spánku, tento parametr je o to důležitější. Nejhlučnější součástí ochlazovače je ventilátor a hlučnost přístroje se pohybuje v rozmezí od 25 do 65 decibelů. Hlučnost zařízení závisí i na jeho výkonu, naštěstí, některé dražší modely disponují nočním režimem, během kterého je intenzita hluku eliminována na minimum.
  • Hmotnost a mobilita – hmotnost přístroje ovlivní, jak snadno ho dokážete přenést z jedné místnosti do druhé. Ochlazovač vzduchu by měl být mobilní, abyste ho měli po ruce vždy tam, kde se právě budete nacházet. Na toto slouží kolečka, které by měly být vyrobeny z kvalitního materiálu. Díky kolečkům se vám bude s přístrojem jednodušeji manipulovat, avšak dejte si při výběru pozor, protože ne každý model kolečka má. Hmotnost menšího ochlazovače vzduchu je přibližných 1,5 kg, ale větší mohou přesáhnout i 7 kg. Hmotnost zařízení se uvádí s prázdnou nádržkou, takže po naplnění vody se ještě o něco zvýší. Jaká tedy bude výsledná hmotnost, závisí na objemu nádržky a od toho, kolik vody do ní nalijete.
  • Ovládání – některé modely se ovládají pomocí tlačítek, které jsou umístěny přímo na přístroji, jiné disponují dálkovým ovladačem. Obsluha takových přístrojů je o to více komfortnější. Můžete ho ovládat z pohovky či z postele, aniž jste k přístroji museli přijít. Výhodou je, pokud má vámi vybraný model zároveň i LED displej, ten vám zobrazí základní informace, což ovládání ještě více usnadní.
  • Vzhled – design přístroje nijak neovlivní jeho funkce a jde spíše o subjektivní výběr. Ochlazovače vzduchu mají zpravidla hranatý tvar a vyrábějí se v klasických barvách (černá, bílá, šedá). Sporadicky můžete narazit i na jiné barevné provedení. Jak jsme naznačili, některé disponují LED displejem, což jim dodává modernější vzhled. Důležitá je však velikost přístroje, tu byste měli vybírat podle toho, kde ho chcete mít nejčastěji umístěn.

Funkce ochlazovačů vzduchu

Při výběru jsou neméně důležitými funkce, kterými daný přístroj disponuje. Mezi základní funkce patří tyto:

  • Režim proudění vzduchu – většina ochlazovačů vzduchu má v nastaveních tři úrovně proudění vzduchu (pomalé, střední, rychlé). Můžete si tak nastavit intenzitu, která vám bude nejvíce vyhovovat.
  • Časovač – díky němu si předem nastavíte, jak dlouho má přístroj pracovat a chladit, umožněno je i nastavení zapnutí a vypnutí, proto si víte nastavit, kdy se má přístroj spustit a kdy vypnout. Časový interval se standardně používá v rozsahu do 7 hodin.

Funkce ochlazovačů vzduchu

  • Noční režim – funkce, která potěší ty, co chtějí mít ochlazovač v provozu i během noci. Noční režim přizpůsobí výkon a chod přístroje tak, aby vydával co nejméně hluku, vy pak nejste rušeni ani během spánku a ve svém pokoji si můžete vychutnávat příjemný chládek.
  • Ionizace – tato funkce zlepšuje kvalitu vzduchu a čistí ho od prachu či dalších nečistot, vhodná je například pro alergiky.
  • Zvlhčování – je základem každého ochlazovače vzduchu, proto se hodí do bytů a domů, kde je příliš suché prostředí.
  • Ukazatel vodní hladiny – informuje o aktuálním stavu hladiny vody v nádržce, díky němu víte, kdy se voda míjí a je nutné ji doplnit.
  • LED displej – užitečný doplněk, který vás bude informovat o aktuálním nastavení přístroje.
  • Indikátory – jsou šikovnou pomůckou, která informuje o aktuálním stavu chlazení.
  • Dálkové ovládání – umožňuje pohodlné ovládání přístroje na dálku. Proto nejste rušeni a nemusíte chodit do blízkosti přístroje.
  • 3v1 – na trhu najdete i ochlazovač vzduchu 3v1, v tomto případě jde většinou o dražší zařízení, které však nabízí tři funkce v jednom přístroji. Primární funkcí je chlazení vzduchu, další zvlhčování vzduchu a poslední čištění vzduchu. Setkat se můžete i s přístroj 4v1, ten navíc nabízí ionizaci.

Jak pečovat o ochlazovač vzduchu

Aby vám zařízení co nejdéle fungovalo správně, je nutné se o něj starat. Podobně jako zbývající zařízení v domácnosti, i ochlazovač vzduchu bude vyžadovat občasnou údržbu. K základní péči patří dolévání vody do nádržky. Bez ní totiž ochlazovač svou funkci neplní. Interval dolévání vody závisí na objemu nádržky i od toho, jak často budete přístroj používat.

Pokud máte ochlazovač, který disponuje funkcí čištění vzduchu, stejně důležité je vyměňovat filtr. Ten se časem naplní různými nečistotami. Po určitém čase byste také měli vyčistit chladicí desky, na které se může usazovat prach. Pokud jsou desky příliš zanesené, vhodnější bude jejich výměna. Prachu se nevyhnou ani lopatky ventilátoru, proto byste jim měli věnovat pozornost, a samozřejmostí je i čištění nádržky na vodu.

Cena ochlazovačů vzduchu

Cena ochlazovačů vzduchu začíná těsně pod hranicí 500 Kč. V tomto případně získáte malý a snadno přenosný ochlazovač, který je vhodný i na cesty a do auta. Jelikož jde o menší přístroje, nečekejte od nich zázraky, spíše jen příjemné a pozvolné ochlazení, resp. prefoukání vzduchu. Tyto ochlazovače nepotřebují ke svému provozu přívod elektrického proudu, ale napájejí se pomocí USB.

Klasické ochlazovače vzduchu, které jsou vhodné do bytů a mají nižší výkon, seženete za částky od přibližných 1 200 Kč. I tyto ochlazovače se dají snadno přenášet z místnosti do místnosti, protože disponují kolečky, avšak musí být připojeny k elektrickému zdroji. Jde tedy o ochlazovače vhodné do bytů a menších místností, například do kanceláří.

Ochlazovač vzduchu s ventilátorem

Cena dražších a výkonnějších ochlazovačů vzduchu, které svým výkonem pokryjí i větší místnosti a tudíž jsou vhodné i do menších domů, je 3 000 Kč a více. Některé modely se mohou vyšplhat na částky nad 5 000 Kč. Nesmíme však zapomínat na to, že ochlazovač vzduchu není klasická klimatizace, a proto jsou jeho chladicí schopnosti limitované. Každopádně, cena kvalitních ochlazovačů vzduch je nižší než cena klimatizací.

Osvědčení výrobci

Ochlazovače vzduchu vyrábějí různé společnosti od méně známých až po ty, které mají celosvětově dobré jméno. Podíváme se na to, které značky a výrobci dominují mezi spotřebiteli.

Nejlepším ochlazovačem vzduchu při zohlednění prodejnost, ale i hodnocení spotřebitelů je Rovus Artic Air Ultra. Nejlevnější ochlazovač vzduchu je Camry CR 7321. Jde o velmi kompaktní ochlazovač s USB kabelem, který oceníte v horkých letních dnech. V internetových obchodech za něj zaplatíte od 500 Kč výš. Tento levný ochlazovač vzduchu nabízí tři funkce a kromě ochlazování také čistí a zvlhčuje vzduch. Pyšní se LED podsvícením v sedmi barvách, třemi rychlostmi ventilátoru či tichým provozem.

K populárním patří značky Klarstein, Rovus, Eta, Sencor či Concept. Jde o výrobce, kteří mají dlouholeté zkušenosti a jejich kvality jsou prověřeny spotřebiteli z různých zemí.

Ochlazovače vzduchu Rovus

Velmi oblíbeným ochlazovačem vzduchu je Rovus Ultra. Běžně ho koupíte za necelých 800 Kč, ale v akci se dá sehnat i za polovinu. Jde o přístroj s více funkcemi a tedy kromě ochlazení získáte i čistič a zvlhčovač vzduchu. Disponuje mimořádně tichým provozem, k čemuž dopomáhá technologie Hydro-chill. Ventilátor je možné nastavit ve třech rychlostech a díky nastavitelné přední mřížce si přizpůsobíte i směr foukání vzduchu.

K populárním ochlazovačem vzduchu od značky Rovus patří také Artic Air Ultra, jehož aktuální cena se pohybuje kolem 1 000 Kč.

Ochlazovače vzduchu Eta

Ke kvalitním ochlazovačArtic Air Ultram vzduchu patří Eta Coolio 0568. Jde o přístroj 4v1, který představuje výborný kompromis mezi mobilní klimatizací a klasickým ventilátorem. Produkt získáte za přibližných 3 000 Kč v závislosti na zvoleném obchodu.

Eta myslela i na ty, kteří jsou rádi v pohybu a ve své nabídce má také ochlazovač Coolio Mini. Maličký ochlazovač vzduchu stojí od 700 Kč a spokojeni s ním budete, pokud ho chcete umístit do malé místnosti v bytě, případně v kanceláři. Disponuje podobnými funkcemi jako větší ochlazovač vzduchu, ovšem, protože má menší výkon, i jeho ochlazovací schopnosti budou o něco nižší.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při rozhodování, zda si koupit ochlazovač vzduchu nebo raději sáhnout po klasické klimatizaci, vám mohou dopomoci odpovědi na často kladené otázky.

Co dělat v případě, že se nemohu rozhodnout mezi klimatizací a ochlazovačem?

Pokud váháte, které zařízení je pro vás vhodnější, popřemýšlejte nad tím, jaké jsou podmínky v místě, kde chcete přístroj používat. Pro místnosti s vlhkostí vzduchu nad 50% jsou vhodnější klimatizace a pro místnosti s vlhkostí do 50% zas ochlazovače vzduchu.

Jak velké místnosti dokáže ochlazovač vychladit?

Ochlazovače vzduchu jsou efektivní v malých místnostech. To, jak velkou místnost je daný přístroj schopný vychladit, závisí na jeho výkonu. Ten je však rozdílný při každém modelu, proto byste tento parametr neměli přehlížet. Počítejte s tím, že žádný ochlazovač vzduchu nemá takový chladící účinek jako klimatizace.

Jak instalovat ochlazovač vzduchu?

Ochlazovač vzduchu není nutné instalovat. Nemusíte tedy přemýšlet nad tím, kde a jak umístit hadici, která je součástí každé klimatizace. Ochlazovače totiž žádné hadice nemají, protože fungují na zcela jiném principu. Ochlazovač stačí jen připojit k elektrickému zdroji, naplnit nádržku vodou, případně ledem, uvést jej do provozu a užívat si příjemný chlad spolu se svěžím vzduchem.

Je ochlazovač vzduchu vhodný pro alergiky?

Většina kvalitnějších ochlazovačů má propracovaný filtrační systém, který neustále udržuje čistý vzduch. Vzduch je tak očištěn nejen od prachu, ale také od pylu, což ocení nejeden alergik.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 27.08.2020
Datum poslední aktualizace: 16.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek