Nejlepší paměťové karty 2024 – recenze, test, srovnání

Paměťová karta je paměťovým médiem, které je neméně důležité jako USB flash disk nebo externí harddisk. Vždyť paměťová karta do mobilu je doslova nutností, podobně jako paměťová karta do fotoaparátu. Právě majitelé fotoaparátů, kamer či moderních smartphonů by bez této paměťové jednotky jen těžko využívaly potenciál těchto zařízení. A jak je to s výběrem?

Jak vybrat paměťovou kartu?

Pokud potřebujete úložiště vašeho zařízení navýšit o pár gigabajtů, paměťová karta je ideální a někdy dokonce jediné řešení. A tady začíná samotný výběr. Mohlo by se zdát, že pokud se řekne paměťová karta, všem napadne SD případně microSD karta. A ano, tyto dva typy paměťových karet jsou dnes často používané. Ani zdaleka však nejde o jediný typ tohoto média, které se v praxi využívá. Proto není na škodu se zorientovat v tom, jaké typy karet známe. Následně nás bude určitě zajímat kapacita karty (velikost úložiště) a rovněž rychlost zápisu, na kterou se zapomíná.

Nejlepší paměťové karty

Názov Hodnotenie Detail
Kingston Canvas 256 GB   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Samsung MicroSDXC 256 GB EVO   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
SanDisk microSDXC UHS-I U3 256 GB   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Verbatim MicroSDHC 16 GB   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Kingston Micro microSDXC 128 GB   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Paměťové karty – recenze

Ať už hledáte paměťovou kartu do mobilu nebo do fotoaparátu, měli byste popřemýšlet nejen nad její kapacitou, ale i značkou. Velikostí je vskutku dost (2, 8, 32, 128 či 512 GB), stejně jako značek (Samsung, Kingston, Adata, SanDisk, Sony, Philips...). Abychom vám výběr ještě více usnadnili, připravili jsme pro vás krátké recenze těch najobľúbenješích paměťových karet. Doufáme, že vám budou nápomocné.

Typy paměťových karet

Výběr paměťové karty třeba podmínit především zařízení, do kterého paměťovou kartu potřebujete, a tedy zařízení, které bude externí paměť využívat. Potřebné je zjistit, jaký formát paměťových karet vlastně konkrétní zařízení podporuje. Může se totiž stát, že formát karty, který podporuje videokamera, nepodporuje smartphone nebo naopak. Čím se tedy jednotlivé typy – formáty paměťových karet liší?

SD karty

Právě SD formát nahradil dávno zapomenuté formáty MMC nebo xD. Paměťové SD karty patří mezi nejrozšířenější i v současnosti. Avšak v rámci moderních zařízení se dnes již využívají velmi málo kvůli kapacitním limitům. Množství zařízení v oběhu však jejich formát stále podporuje a využívá. Zkratka SD vychází ze slov Secure Digital.

Tyto karty mají větší rozměry – 32 x 24 x 2,1 mm. Disponují i ​​typickým LOCK systémem, kdy je na jedné straně karty mechanický zámek proti čtení dat. Pro jejich čtení mimo zařízení je často zapotřebí čtečka paměťových karet. Pojmou však jen omezené množství dat do 2 GB a rychlost zápisu je nižší.

Micro SD karty

Jde o provedení menších rozměrů původní SD karty – 11 x 15 x 1 mm. Jde o velmi rozšířený druh paměťové karty, jejíž formát běžně podporují především mobilní telefony, ale i fotoaparáty. Ačkoli podobně jako v případě větších SD karet již nejsou v moderních zařízeních tak frekventované právě kvůli omezené kapacitě do maximálně 2 GB.

Paměťová karta do notebooku

SDHC karty

Secure Digital High-Capacity je ten druh paměťové karty, který nahradil klasickou SD kartu. Nejenže nabízí vyšší rychlost zápisu (do 100 Ms/s), ale rovněž má vyšší kapacitu do 32 GB. Většinou si najdou své místo ve fotoaparátech nebo ve videokamerách, protože do telefonů se nevejdou.

Micro SDHC karty

Podobně jako jejich větší varianta, jsou nástupcem SD karet, ale verze micro. Karty microSDHC mají rozměry 11 x 26 x 1 mm a tím, že jsou menší, najdou své uplatnění právě v mobilních telefonech, digitálních fotoaparátech či videokamerách. Jejich maximální kapacita je 32 GB a rychlost zápisu je rovněž do 100 MB/s. Na rozdíl od větší verze mají podporu i u většiny smartphonů.

SDXC karty

Další nástupce, jehož úkolem je nahradit SDHC formát paměťové karty. Přestože rychlost zápisu není vyšší než 100 MB/s, potěší mnohem větší kapacitou. Tou potěší především kameramany a fotografy, jejichž kapacita SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) do 2 TB (2 000 GB) určitě potěší. Cena velkokapacitních SDXC karet se však pohybuje řádově v tisících korun. Mobily větší rozměr této paměťové karty nepodporují.

Micro SDXC karty

Zmenšená verze SDXC karty má v zásadě stejné výhody jako její větší sestra. Zmenšená verze je vhodná pro mobilní telefony, fotoaparáty, videokamery, tablety či netbooky. Dokáží poskytnout kapacitu úložiště až 512 GB. Rychlost zápisu je do 100 MB/s. Pokud tedy potřebujete paměťové médium kvůli kapacitní náročnosti dat, micro SDXC formát je ideální volba.

CF (Compact Flash) karty

Compact Fash paměťové karty jsou velmi rychlé a nabízejí rychlost zápisu až 150 MB/s. Kapacita se pohybuje při maximálním úložišti do 256 GB. Využívané jsou především fotografy. Nejsou však kompatibilní se smartphony a kvůli vyšší rychlosti zápisu jsou často velmi drahé.

CF (Compact Flash) karta

Sourozencem či nástupcem této verze je Compact Fast 2.0 paměťová karta, která disponuje rychlostí zápisu až 500 MB/s a ​​kapacitou úložiště do 128 GB. Se schopné ukládat data v okamžiku. Využívají je především fotografové a kameramani.

XQD karty

Patří rovněž pod kategorii Compact Flash disků. Disponují maximálním úložiště do 128 GB a nabízejí stabilní rychlost zápisu až 440 MB/s. Ačkoli by se mohlo zdát, že přenosová rychlost je nižší než při Compact Fast discích, XQD paměťová karta je vybavena funkcí PCIe, která zajišťuje mnohem rychlejší přenos dat z karty do počítače.

NM a MacBook karty

Jde o specifické druhy karet, které jsou určeny pro konkrétní zařízení konkrétního výrobce. NM paměťové karty jsou pro zařízení výrobců Honor a Huawei. Určené jsou pro mobilní telefony a maximální rychlost zápisu je do 90 MB/s. Kapacita nepřesáhne 256 GB a jejich velikost je totožná s rozměry nano SIM karty.

MacBook paměťové karty jsou určeny pro zařízení značky Apple. Tablety či smartphony. Často slouží jako dlouhodobé úložiště. Rychlost přenosu je 100 MB/s a ​​kapacita do 256 GB.

TIP: V případě micro formátů (SD, SDHC, SDXC) si pořiďte adaptér přesouvání nebo čtení dat na paměťové kartě. Někteří výrobci ho dodávají jako příslušenství v balení.

Kapacita paměťové karty

Kapacita paměťových karet je parametrem, který vás informuje o tom, kolik dat je možné na dané paměťové médium uložit, a tedy kolik dokáže dlouhodobě uchovat. V mnoha kapacita závisí od výše zmíněného formátu. Důležité je však to, abyste před výběrem věděli, jakou kapacitu dokážete prostřednictvím vašeho zařízení zužitkovat. Největší využití mají kapacitní velikosti paměťových karet od 16 do 512 GB.

Kapacita paměťové karty je důležitým parametrem výběru

V případě 16 GB až 64 GB kapacitních verzí jde o objem úložiště vhodný pro smartphony, digitální fotoaparáty nebo tablety či digitální zrcadlovky. Větší kapacita 128 GB nebo 265 GB už jde o velkokapacitní paměťové karty, kde si lze ukládat celou filmografii, kvalitní FULL HD videa a jiné. Kapacita 512 GB je absolutním vrcholem, který vzácně najde své využití. Větší paměťové karty s kapacitou 1 TB až 2 TB jsou extrémně drahé a jejich využití je velmi zanedbatelné.

Rychlost zápisu

Každá karta disponuje určitou přenosovou i čtecí rychlostí. Některé karty přenášejí data rychleji a jiné pomaleji. V mnoha je tento parametr ovlivněn právě samotným typem paměťové karty (SD, SDHC, CF, SDXC...). Jde o tzv. rychlostní třídy, které jsou ve většině případů dokonce uvedeny přímo na kartě. Samotný údaj na kartě nemluví o maximální přenosové rychlosti, ale garantované minimální.

Samotné třídy mají číselné označení, přičemž číslo vždy znamená právě garantovanou minimální rychlost zápisu. Class 2 tedy disponuje zápisem minimálně 2 MB/s. Obdobně jsou na tom i další třídy – Class 4, Class 6, Class 10, jejichž rychlost zápisu se pohybuje od 10 MB/s výše.

Dále může být rychlost zápisu označena písmenem V. Tyto karty disponují vyšší přenosovou rychlostí V30, V60 či V90 – přenosová rychlost dosahuje hodnotu 30, 60 nebo až 90 MB/s.

Rozlišit můžeme já UHS – vysokorychlostní karty. Čím má UHS vyšší hodnotu, tím vyšší je přenosová rychlost. Úroveň UHS, jejíž údaj najdete na dané kartě může být označena jako UHS I, UHS II nebo až UHS III. Samotné označení I, II, III hovoří o deset násobku MB/s.

Ověření výrobci

Mezi výrobce, kteří v daném segmentu nabízejí nejvyšší kvalitu, za kterou si však i zaplatíte, svých produktů patří určitě ADATA, Samsung, Kingston, ale také Toshiba. Mezi velmi dostupné a zároveň kvalitní značky patří zmíněný Kingston, ale také SanDisk, Sony nebo Hama.

Pozor na levné paměťové karty

Pozor si dávejte především na paměťové karty od výrobců, kteří nabízejí podezřele velkou kapacitu úložiště za nízkou cenu. Případně prodejce uvádí velmi lákavou hodnotu rychlosti zápisu. Jde především o paměťové karty čínské výroby dostupné ve velkých internetových obchodech. Obvykle jde o padělky, které nejsou ani certifikované. Samotná karta je vybavena čipem, který zařízení reprodukuje informaci o kapacitě paměťové karty například 128 GB, ale skutečná hodnota je pouze 16 GB. Výrobci tak zavádějí. Odhalit tento podvod nepomůže ani formátování paměťové jednotky.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Typy paměťových karet už znáte, víte i to, podle čeho si mezi nimi vybírat. Přesto máte ještě řadu otázek. Na ty nejčastější jsme se rozhodli odpovědět.

Pro jaké zařízení mohu použít NM karty?

NM karty můžete použít pouze do novějších mobilních telefonů Huawei a Honor. Např. do smartphonů Mate 20, 20 Pro, 20 X, P30 a P30 Pro.

Jaké výhody má funkce PCIe?

XQD karty s funkcí PCIe zajišťují rychlý přesun dat do počítače (probíhá rychlostí několika GB za sekundu). Tyto karty jsou proto vhodné především do počítačů.

Jak nejlépe využiji Compact Fast 2.0 paměťovou kartu?

Tento typ karty nejlépe využijí fotografové, kteří prošli na formát RAW. Díky rychlosti 500 MB/s tento formát zpracuje během několika vteřin.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 03.06.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek