Nejlepší mobilní klimatizace 2024 – recenze, test, srovnání

Dobrou klimatizaci oceníte během horkých dnů. Její nákup však není jednoduchá záležitost. Jak si vybrat ten správný typ klimatizace a na které parametry se při tom zaměřit, aby se splnily vaše očekávání? Přinášíme vám pár tipů, jak se zorientovat na trhu s tímto produktem.

Mobilní klimatizace

Při výběru se zaměřte na správné zvolený výkon vzhledem k prostoru, hlučnost, energetickou třídu, filtraci; zvolte raději kvalitu renomovaných značek, porovnávejte design a doplňkové funkce. Není snadné si vybrat. Proto jsme sesbírali různé testy klimatizací, hodnocení, porovnání a recenze a vytvořili z nich přehlednou tabulku, která vám pomůže s výběrem. Pokud si vyberete některý z těchto modelů, určitě získáte kvalitní klimatizaci, která vám poslouží. Vyhnete se modelům, které by vás zklamaly. Klimatizace totiž není vůbec levná záležitost.

Nejlepší mobilní klimatizace

Názov Hodnotenie Detail
Sinclair AMC-14P   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Rohnson R-896   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sencor SAC MT7020C   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Klarstein Iceblock Ecosmart 7   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Olimpia Splendid   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Mobilní klimatizace – recenze

Mobilní klimatizace je skvělou volbou, pokud hledáte zařízení, které vám v létě poskytne příjemné osvěžení, ale nechcete do něj investovat celý majetek. Sledování parametrů je jedna věc a samotný výběr druhá. Abychom vám ho co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás krátké recenze oblíbených modelů se zaměřením na jejich plusy a mínusy.

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Mobilní klimatizace je lehká a přenosná, čili vám klidně poslouží nejen doma, ale i na cestách. Pokud se však nevyznáte v jednotlivých parametrech a nevíte, na co přesně se zaměřit, poradíme vám. Klíčové parametry vám pomohou se v nabídce lépe zorientovat a vybrat si klima, kvůli které nebudete muset doma zařizovat žádné stavební úpravy.

Chladicí výkon

Při koupi klimatizace je nejdůležitějším technickým parametrem její chladící výkon. Před koupí klimatizace byste měli znát rozlohu místnosti, ve které bude, protože na 1 m2 budete potřebovat 8 W výkonu klimatizace. Výkon se může uvádět také v termálních jednotkách (BTU) za hodinu, přičemž 1 BTU za hodinu se rovná 0,293 W.

Při chladícím výkonu přihlížejte i na tyto faktory:

  • při velkém množství slunečního záření je lepší mít o 10% efektivnější výkon,
  • typ a plocha oken,
  • množství lidí v místnosti,
  • izolace místnosti.

Vzduchový výkon

Průtok klimatizace je důležitým faktorem zejména v případě klima s HEPA filtrem. Průtok je hodnocen na základě toho, jak je schopen zpracovat objem vzduchu v místnosti. Celý objem vzduchu v místnosti by měl být schopen zpracovat 2,5-krát za 1 hodinu. Udává se v m3/h.

Mobilní klimatizace do bytu

Hlučnost

Tento parametr úzce souvisí s výkonem klimatizace. Platí, že čím je výkon vyšší, tím větší hluk klimatizace vydává. Mobilní klimatu jsou obvykle vybaveny tzv. inventorem na snižování hlučnosti. Klimatizace je díky němu úspornější, efektivnější a tišší. Inventor snižuje výkon klimatizace v závislosti na teplotě v místnosti.

Nejlepší volbou jsou klimatizace s hlučností od 50 do 60 dB, které vás v případě jejich používání během spánku, neměli svým chodem rušit.

Speciální funkce

Některé klimatizace mohou díky tepelnému čerpadlu fungovat i jako topení. Taková investice se vám vyplatí, protože jejich využijete během celého roku – v létě místnosti ochladí, v zimě zas vyhřejí. Moderní klimatizace jsou často vybaveny filtračními funkcemi, tedy čistí vzduch od částeček prachu a nečistot. HEPA filtr dokáže odstraňovat škodliviny jako kouř, smog, bakterie, viry, mikroby a snižovat tím riziko zdravotních problémů. Mobilní klimatizace mohou disponovat také funkcí odvlhčování vzduchu, přičemž snižují vlhkost a udržují ji na úrovni 40 – 60 %. Hodí se tak do místností s vysokou vlhkostí, kde hrozí vznik plísní a navlhnutí zdí.

Vývod vzduchu mobilní klimatizace

Při klimatizaci oceníte i časovač, který vám umožní si naplánovat její spuštění a vypnutí i když nebudete doma. Klimatizace může být vybavena také funkcí větrání. Zajistí přívod čerstvého vzduchu i v případě, že z nějakého důvodu nemůžete místnost pořádně vyvětrat.

Odvádění kondenzátu

Kondenzát (voda), který vzniká ochlazováním vzduchu, je vyváděn buď do nádržky, kde se hromadí v kapalném skupenství, nebo je změněn na plynné skupenství a odchází spolu s horkým vzduchem.

Teplý vzduch mobilní klimatizace odvádějí přes hadici nebo trubku, která bývá nejčastěji umístěna do okna. Zajímat proto třeba o její délku, ale io příslušenství ke klimatizaci – těsnění do oken. Aby vám totiž teplý vzduch neproudil přes okno zpět a s ním například i dotěrný hmyz, těsnění je třeba.

Spotřeba energie

Jelikož během léta bývá klimatizace puštěna téměř stále a v případě, že si pořídíte multifunkční, tak ji budete používat celý rok, měli byste myslet na spotřebu energie. Vybírejte si proto z modelů, které se řadí do energetické třídy A. S mobilní klimatizací energetické třídy A+++ ušetříte určitě hodně energie.

Čištění mobilní klimatizace

Údržba a montáž

Pravidelná údržba mobilní klimatizace je nutností, zajímejte se proto o její náročnost a dostupnost potřebných komponentů. Potřebné je pravidelné čištění a výměna filtrů, ale i vyměňování kondenzátoru. Snížíte tak hlučnost klimatizace a tvorbu bakterií a plísní.

S trochou technických dovedností byste měli zvládnout montáž mobilní klimatizace i sami. Stačí klimatizaci umístit na vámi zvolené místo a flexibilní hadici na odvádění vzduchu namontovat do otevřeného okna, digestoře, odtahové šachty či samostatné díry ve zdi.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Během letních dnů si někteří nevědí bez klimatizace představit život. Jde o vskutku skvělého pomocníka, který ochladí vzduch v místnosti, aby se v ní pohodlně fungovalo. Samotný výběr klimatizace však není jen o parametrech. Položit byste si měli i několik základních otázek:

Dokáže mobilní klimatizace ochlazovat několik místností najednou?

Mobilní klima je účinná pouze v místnosti, ve které je nainstalována. Částečnou distribuci chladného vzduchu do další místnosti vám zajistí v kombinaci s ventilátorem.

Kde se nejvíce hodí mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizaci lze díky její přenositelnosti použít v libovolné místnosti bytu či domu. Nejvíce se hodí do objektů, kde není možné instalovat klasickou nástěnnou klimatizaci, např. pronajaté prostory, historické budovy, panelové byty.

Jaký je rozdíl mezi mobilní klimatizaci a ochlazovačem?

Ochlazovač vzduchu nepotřebuje vývod vody ani kondenzátu, protože neodvádí teplo z prostoru. Vzduch ochlazuje a zvlhčuje jen minimálně.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Mobilní klimatizace bez vývodu a hadice? Tichá není nejlevnější?

Mobilní klimatizace bez vývodu a hadice? Tichá není nejlevnější?

Mobilní klimatizace se v posledních letech stává velmi vyhledávaným společníkem během horkých dní a nocí, který se stará o optimalizaci podmínek v interiérech bytů, domů nebo jiných prostor. Jde o přenosné chladicí zařízení, jehož parametry a schopnosti lze využít ve více místnostech bytu či... Přečíst článek

Jak správně udržet svěží vzduch v bytě či domě

Jak správně udržet svěží vzduch v bytě či domě

Abyste měli v domácnosti čerstvý a svěží vzduch, je potřené pravidelně větrat. To platí během letních i zimních měsíců a dokonce i tehdy, když venku mrzne. Vydýchaný vzduch není nic příjemné, protože způsobuje únavu, bolest hlavy či obtíže s dýcháním. Naopak přísun čerstvého vzduchu dokáže... Přečíst článek

Topení klimatizací – vyplatí se?

Topení klimatizací – vyplatí se?

Věděli jste, že klimatizace nemusí sloužit jen k ochlazení, ale také ohřátí vzduchu? Modely s možností změny chodu proudění vzduchu jsou vhodné pro celoroční používání, můžete jimi nahradit nebo doplnit jiný topný systém a v některých případech dokonce i ušetřit na nákladech za energie.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 28.09.2016
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek