Mobilní klimatizace bez vývodu a hadice? Tichá není nejlevnější?

Mobilní klimatizace se v posledních letech stává velmi vyhledávaným společníkem během horkých dní a nocí, který se stará o optimalizaci podmínek v interiérech bytů, domů nebo jiných prostor. Jde o přenosné chladicí zařízení, jehož parametry a schopnosti lze využít ve více místnostech bytu či rodinného domu nebo v různých jiných prostorách. Co byste o mobilní klimatizaci měli určitě vědět?

Jak funguje mobilní klimatizace?

Není nic lepšího, než když se během horkých letních dnů můžete zchladit v klidu u vás doma. A řeč není o bazénu či studené sprše. Mobilní klimatizace se staly velmi kompaktním řešením, které je pro mnoho zákazníků i velmi dostupným řešením z hlediska ceny. Doménou při jejich používání a uvádění do praxe je, že není potřeba realizovat žádné specifické stavební úpravy a po koupi lze mobilní klimatizaci okamžitě používat. Klimatizace s montáží a klimatizace bez venkovní jednotky tedy rozhodně má svůj smysl.

Nejlepší mobilní klimatizace

Názov Hodnotenie Detail
Trotec PAC 2010 E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Black+Decker BXPAC9000E   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Klarstein New Breeze 7   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Whirlpool PACB212HP   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
oneConcept CTR-1   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Mobilní klimatizace a její používání

Účelem mobilní klimatizace je ochlazování vzduchu v rámci interiéru daného prostoru. Instalace a montáž klasické klimatizace zabere řádově několik hodin. Mobilní klimatizace v místnosti za pomoci chladicího média (náplně) dokáže vzduch ochladit a následně za pomoci ventilátoru vzduch distribuovat zpět do místnosti. Mobilní klimatizace je velmi kompaktní zařízení, které lze přesouvat z místa na místo díky praktickým rozměrům i nízké hmotnosti.

Mobilní klimatizace do rodinného domu, do bytu nebo do kanceláře. Toto zařízení si najde své místo všude tam, kde je třeba zvýšit kvalitu vzduchu. A já tam, kde není možné instalovat klimatizaci na stěnu. V neposlední řadě, existují modely, které vzduch dokáží čistit a odstraňovat z něj vlhkost. Vysrážený kondenzát zůstává v nádobce nebo je třeba zajistit odvod vodní páry.

Chladicí výkon mobilní klimatizace

Výkon chlazení se liší model od modelu. Podstatné je vědět, pro prostor s jakou výměrou je dána klimatizace určena. Samotný chladící výkon je totiž třeba volit podle toho, do jakého prostoru bude mobilní klimatizace určena. Od toho totiž závisí i samotná efektivita chlazení a také spotřeba energie. Platí pravidlo, že na 10 m2 je potřebný 1 kW výkonu chlazení. Každý model by měl mít výrobcem přesně uvedený chladicí výkon v jednotce BTU a také údaj, který hovoří o maximální rozloze místnosti, pro kterou je zařízení určeno. Výkon mobilních klimatizací se pohybuje na úrovni od 6 000 BTU do 20 000 BTU.

Tichá mobilní klimatizace

Průtok vzduchu

Kromě chladícího výkonu je jedním z parametrů rovněž vzduchový výkon nebo, pokud chcete, průtok vzduchu. Jde o objem vzduchu, který by měla mobilní klimatizace být schopná zchladit za jednu hodinu. Přirozeně, výkonnější klimatizace určená pro větší prostory by měla být schopna zpracovat větší objem vzduchu.

Ochlazovač vzduchu vs mobilní klimatizace

V žádném případě nejde o totožné zařízení. Mezi mobilní klimatizací a ochlazovačem vzduchu je jeden zásadní rozdíl. Mobilní klimatizace vzduch ochlazuje a zároveň odvádí z místnosti teplý vzduch. Právě proto se vytváří kondenzát, který je třeba odvádět hadicí nebo jej mobilní klimatizace sbírá do sběrné nádoby.

Klasický ochlazovač vzduchu vzduch z místnosti neodvádí. Vzduch prochází vodním filtrem a pomocí ventilátoru jej vrací zpětně do prostoru. Vzduch je tedy vlhčí, ale zbavený prachových částic.

Odvod vodní páry (kondenzát)

Mobilní klimatizace vytváří kondenzát. Jde o vysráženou vodní páru, která vzniká při střetu teplého vzduchu a chladiva. Mobilní klimatizace pro odvod kondenzátu využívá jednoduchou rolovací hadici. Prostřednictvím ní odvádí vodu pryč a nezvyšuje tedy vlhkost vzduchu v daném prostoru. Samozřejmě, je třeba vyřešit, kam se bude kondenzát odvádět. Nejčastěji je hadice vyvedená přes okno. Montáž je nenáročná a zvládne ji i méně zručný mistr.

Mohou být použity také dvě hadice. Obě jsou vždy vyvedeny do exteriéru. Jednou se odstraňuje kondenzát a druhou se přivádí nový vzduch do místnosti. Přestože teplý vzduch snižuje efektivitu chlazení, prostor se více okysličuje a vzduch cirkuluje.

Mobilní klimatizace – nádržka na kondenzát

Častějším a estetičtějším řešením je, že mobilní klimatizace může být vybavena kondenzační nádobou. Tehdy není potřebný odvod kondenzátu prostřednictvím hadice, což je mnohem praktičtější a estetičtější, ale je třeba vyprazdňovat kondenzační nádobu, do které se sbírá vysrážená vodní pára. Objem takové nádoby je zhruba od 0,4 až po 1 litr. Řešení s hadicí je však z hlediska efektivity chlazení lepší, ale zároveň někomu může vadit právě estetický faktor a menší mobilita zařízení.

Nejlepší mobilní klimatizace 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší mobilní klimatizace 2020 – recenze, test, srovnání

Dobrou klimatizaci oceníte během horkých dnů. Její nákup však není jednoduchá záležitost. Jak si vybrat ten správný typ klimatizace a na které parametry se při tom zaměřit, aby se splnily vaše očekávání? Přinášíme vám pár tipů, jak se zorientovat na trhu s tímto produktem. Při výběru se zaměřte na správné zvolený výkon vzhledem k prostoru, hlučnost, energetickou třídu, filtraci;... Přečíst článek

Umístění v rámci bytu/domu

Musíte počítat s tím, že mobilní klimatizace zabere v rámci místnosti určité místo. Nevýhoda oproti klimatizaci na stěně, která je mimo dosah. V prostoru by mělo být zařízení umístěno tak, aby mělo kolem sebe dostatek místa a prostor kolem klimatizace byl vzdušný. Mobilní klimatizace je kompaktní a snadno se s ní manipuluje, ale je vhodné, pokud má klimatizace v rámci místnosti vyčleněn stabilní prostor. Mnoho záleží i od prostorových možností, které daná místnost nabízí. Rovněž je třeba myslet na případný odvod kondenzátu přes okno nebo na dostupnost elektrické sítě. Pokud máte v bytě či kanceláři méně místa, dbejte při výběru i na rozměry zařízení. Přemýšlejte nad tím, jak často budete se zařízením manipulovat.

Hlučnost mobilní klimatizace

Nejtišší klimatizace uvádějí hlučnost okolo 50 dB (decibelů). Platí, že čím je vyšší výkon, tím je větší i hlučnost klimatizace. Nemusíte se však bát, že by vám mobilní klimatizace nedala spát. Hlučnost zařízení je mnohem nižší oproti například centrálním klimatizacím na zeď, které mají dokonce externí jednotku. Některé mobilní klimatizace jsou vybaveny tzv. inventorem, který hlučnost výrazně snižuje.

Filtrování a odvlhčování vzduchu

Úkolem klimatizace dnes už není jen vzduch v místnosti ochlazovat, ale také zajišťovat jeho čištění. Moderní klimatizace mají filtrační účinky. Kromě toho, že ze vzduchu odstraňují prachové částice, díky HEPA filtrům dokáží eliminovat i nebezpečné bakterie či patogeny. Rovněž plazmový HEPA filtr dokáže prostor zbavit nepříjemného zápachu i cigaretového kouře. V neposlední řadě čištění vzduchu je velmi nápomocné i v případě, že lidé trpí alergií nebo nějakým respiračním onemocněním.

Filtry mobilní klimatizace

Klimatizace rovněž vzduch vysušují a proto je třeba, aby dokázali vzduch v prostoru zvlhčovat i odvlhčovat. Při vlhkosti nad 60 procent je totiž riziko tvorby plísní. Klimatizace s funkcí odvlhčování udržují vlhkost do maximálně 50 procent.

Ohřev vzduchu

Funkce ohřevu vzduchu je v případě mobilní klimatizace velmi velkou výhodou. Může jít totiž o celoročního pomocníka, který dokáže nejen vzduch zchladit během horkých měsíců, ale dokáže vzduch i ohřívat. Samozřejmě, v případě mobilní klimatizace nejde o řádně topné těleso. Lze jej však používat jako doplňkový zdroj vytápění místnosti. Mobilní klimatizace s ohřevem není samozřejmostí a touto funkcí nejsou vybaveny všechny modely.

Energetická náročnost

V případě měření spotřeby je opět základním faktorem samotný výkon zařízení, ale i prostor, v jakém se mobilní klimatizace nachází. Jinou zátěž má zařízení, které je v místnosti bez slunečního svitu nebo v prostoru, kde je mnoho oken a pálí slunce dlouhé hodiny. Z velké části se při výběru lze řídit energetickou třídou od A+++ až po G. Platí, že písmeno A je energeticky nejúspornější varianta a čím více znamének plus, tím lépe. Mobilní klimatizace je bez venkovní jednotky, a proto je spotřeba energie násobně nižší než v případě tradiční centrální klimatizace.

Doplňování chladiva a výměna filtrů

Z hlediska údržby je velmi podstatné, aby se po každé letní sezóně a používání klimatizace kontrolovalo množství chladiva a rovněž stav filtrů. Pravidelné čištění a výměna filtrů jsou velmi důležité nejen z hlediska efektivity chlazení, ale také z hlediska schopnosti ventilovat v prostoru čistý vzduch bez škodlivin. Výměna filtru zabere několik minut, někdy postačí filtr jednoduše vymýt saponátovou vodou a nechat vysušit.

Mobilní klimatizace s Wi-Fi ovládáním

Pokud v klimatizačním zařízení není dostatek chladiva, všimnout si to možná přímo na výkonu zařízení, ale také na tom, že zařízení, které má chladit se výrazněji přehřívá. Potřebné je doplnit takové chladivo, které předepisuje výrobce. Výměna opět není ničím náročná.

Automatické zapínání a termostat

Dnešní inovativní moderní mobilní klimatizace lze bez problémů ovládat i přes dálkové ovládání. Navolit můžete na dálku teplotu a dokonce i aktivovat časovač. Mobilní klimatizace tak nemusí být aktivní neustále. Nastavíte časový údaj, že se má klimatizace aktivovat hodinu před vaším příjezdem domů a všechno ostatní už bude zařízené. V případě šetření energie lze aktivovat ekonomický spací mód.

Výjimkou dnes není mobilní klimatizace s Wi-Fi, vše potřebné můžete optimalizovat skrze aplikaci v mobilu. Můžete regulovat teplotu, aktivovat časovač či zjistit údaje jako vlhkost vzduchu nebo sledovat energetickou náročnost zařízení. Mnohé mobilní jednotky jsou vybaveny 6. smyslem a automaticky dokáží nastavení aplikovat v daném prostoru.

Cena mobilní klimatizace

Cena závisí na několika faktorech, ale mobilní klimatizaci si dokážete obstarat už kolem částky do 7 500 Kč. Takové klimatizace jsou pro běžné místnosti optimální a záleží jen na vás, o jaké funkce máte zájem. Mobilní klimatizace nad 7 500 Kč a do hranice 10 000 Kč již lze považovat za výkonnější. Chcete-li do mobilní klimatizace zainvestovat a nechce se vám na dům či stěny bytu věšet externí jednotku, investovat můžete i 12 500 Kč a více.

Takové klimatizace se bez problémů vyrovnají centrálním klimatizačním jednotkám. Mezi tradiční výrobce mobilních klimatizací patří výrobci Whirlpool, Sencor, Guzzanti nebo Rohnson. Na trhu však mají kvalitní modely i značka Electrolux nebo méně známý, ale kvalitní výrobce Midea.

Nejlepší mobilní klimatizace

Názov Hodnotenie Detail
Trotec PAC 2010 E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Black+Decker BXPAC9000E   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Klarstein New Breeze 7   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Whirlpool PACB212HP   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
oneConcept CTR-1   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 18.07.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář