Nejlepší přikrývky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Někdo je věčná Šípková Růženka a někdo pro změnu ranní ptáče. Někdo dokáže přespat dny a noci a jiní jsou pro změnu noční sovy. Spánek však potřebuje každý z nás. A s určitostí ho potřebuje naše tělo a mysl. Kvalitní spánek není jen o posteli a matraci, ale vliv na náš spánek má i to, čím se přikrýváme. Přikrývka v posteli má své právoplatné místo.

Jak vybrat přikrývku?

Polštáře a přikrývky jsou v každé posteli nezbytnými doplňky. A veruže nejen designovými. Kvalitní přikrývka je zárukou komfortu, tepla a kvalitního spánku. Není však přikrývka jako přikrývka. Na klasické polštáře a přikrývky plné peří se již pomalu zapomíná a do popředí se již dávno dostali jiné, antialergické, přírodní či syntetické materiály. Výběr přikrývky není žádná věda, ale vyplatí se znát určité parametry, kterými se vyplatí při výběru řídit. A vězte, že ne vždy je ukazatelem kvality cena daného produktu.

Nejlepší přikrývky

Názov Hodnotenie Detail
Ruhhy 19532   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
SCANquilt Thermo Plus   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Brotex Thermo   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Standard Antibakteriel   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Celoroční prošívaná přikrývka   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Důležité parametry při výběru

  • Citlivost na teplo, termoregulace
  • Regulace vlhkosti
  • Materiál přikrývky
  • Antialergická – hypoalergenní přikrývka
  • Tenčí nebo hrubší
  • Velikost (délka – šířka)

Typy přikrývek podle výplně

Náplň přikrývky se rozděluje do dvou základních kategorií. Jednou z kategorií jsou přikrývky s přírodní výplní. Může jít o chmýří, peříčka, ovčí vlnu nebo bavlnu. Druhou kategorii tvoří syntetické přikrývky. Jde o výplň umělými vlákny.

  • Peří a prachové peří – klasické peří a chmýří se při výrobě přikrývek pomalu vytrácí. Výplň přikrývky je tvořena většími kusy peří a následně drobnějším chmýřím. Tyto dva materiály se smíchají a perfektně izolují teplo. Vyznačují se svojí vzdušností, nadýchaností a v neposlední řadě zmiňovanou kvalitní izolací – nepropustností. U alergiků však mohou vyvolávat alergické reakce. Navíc peří je vhodné časem obměňovat. Rovněž neodvádějí dobře vlhkost.
  • Ovčí vlna – je přírodním materiálem a jde tedy o upravené přírodní vlákna vlny, které jsou jemné a velmi lehké. Ovčí vlna rovněž perfektně kumuluje teplo a nedrží v sobě vlhkost. Takové přikrývky jsou velmi pohodlné a příjemné na dotek. Opět je zde však riziko jistého procenta alergických reakcí.
  • Syntetická vlákna – odpadá starost s alergií, protože takové přikrývky jsou vyrobeny z umělých vláken a jsou antialergické. Výplní jsou obvykle dutá polyesterová vlákna, které jsou extrémně lehké, ale zároveň mají skvělé termoizolační vlastnosti. Problémem bývá, že přikrývky časem mění tvar a umělá vlákna se utlačují a sbíhají. Specifickým materiálem jsou nanovlákna, která jsou spolu sešité do bavlněné peřiny a drobných polštářků. Takovému přikrývky zůstávají stejné vlastnosti a také přikrývky s nanovlákonom jsou hypoalergenní.

Sezónní přikrývky

Jsou specifickou kategorií. Může jít o přikrývku se syntetickou nebo přírodní výplní. Dělí se na letní a zimní. Vůbec si však nemyslete, že zimní přikrývky automaticky musí být tlustší a letní naopak tenčí. Zimní přikrývky musí zajistit dobrou tepelnou izolaci. Princip je ten, že vlákna jsou kompaktnější a je použito více vrstev daného materiálu. Letní přikrývky jsou nadýchanější. Musí totiž vědět odvádět vlhkost – tělesný pot.

Sezónní, letní přikrývka

Antialergické přikrývky

Pro některé jediná možnost, jak si dopřát kvalitní a nerušený spánek. Přirozeně, antialergické či hypoalergenní přikrývky jsou vyrobeny ze syntetických vláken – dutý polyester. Vlákna nejsou nijak zvlášť chemicky upravované. Jsou velmi lehké a je možné takové přikrývky prát i přímo v pračce.

V obchodech objevíte i speciální antialergické přikrývky s výtažkem aloe vera či eucalyptu. Tyto dodatečné doplňky mají pomáhat likvidovat bakterie, roztoče a fungovat mají i jako anestetikum. Přispět by tak měly ke kvalitnímu spánku. Specifikem jsou i přikrývky s karbonovými či stříbrnými vlákny. Takové přikrývky jsou vhodné pro alergiky i pro běžné spotřebitele.

Chladné, teplé, extra teplé

Některé přikrývky uvádějí i tento přívlastek. V zásadě se vlastnosti přikrývky liší v izolaci. Podobně jako když se přikrývky dělí na zimní nebo letní. Chladné přikrývky mají nejméně vázanou strukturu a jsou tedy vhodné na léto. Teplé přikrývky jsou zlatou střední cestou. Jde o standardní izolaci. Mnohým postačuje na pohodlný spánek v létě i v zimě. Extra teplá přikrývka má nejvázanejší strukturu a více vrstev materiálu.

Prošívaná zimní přikrývka

Správná velikost přikrývky

Přikrývka by měla být dostatečně dlouhá i dostatečně široká, aby se vám v noci pod přikrývkou pohodlně spalo, a přitom jste neměli odkryté nohy nebo jste nemuseli přikrývku stále popotahovat. Samozřejmě, v tomto ohledu jde o individuální parametr. Dnes na trhu není problém zakoupit přikrývky různých rozměrů. Standardní velikost přikrývky je 140 x 200 cm. Zakoupíte i prodloužené verze s délkou 220 cm. Populární jsou i tzv. partnerské přikrývky. Ty mají na délku i šířku obvykle 200 cm. Případně jsou prodloužené na 220 cm.

Přikrývka a praní v pračce

V případě přikrývek s peřím a chmýřím či přírodní vlnou se něco takového, jako praní v pračce nedoporučuje. Materiál se tak snadno znehodnotí a hrozí podtuchnutí. U přikrývek ze syntetických vláken je třeba si všímat, co uvádí výrobce. Zda tedy můžete přikrývku prát v pračce zjistíte na štítku, který každá přikrývka od výroby má.

Pokud to není možné, vyprat můžete přikrývku i ručně. Stačí namočit přikrývku do vody smíchané s tekutým mýdlem. Potřebné je přikrývku pořádně vyždímat, možná i několikrát. Následně je nutné, abyste přikrývku řádně vysušili. V pračce můžete přikrývku prát při 60 ° Celsia na jemném cyklu. Rovněž dbejte na to, aby byla přikrývka dobře vyždímaná a vysušená.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Bez přikrývky se většina z nás neobejde. Je zárukou dostatečného tepla, zlepšuje kvalitu spánku a poskytuje komfort. Výběru správné přikrývky by měl předcházet průzkum a zhodnocení všech pro a proti. Ještě před koupí přikrývky byste si měli položit několik základních otázek.

Jaký rozměr přikrývky potřebuji?

Přikrývka by měla být přibližně o 20 až 30 cm delší než jste vy. Pokud měříte 160 cm, přikrývka dlouhá 190 cm bude pro vás ideální. Nesprávně zvolená přikrývka nepříznivě ovlivňuje kvalitu spánku a způsobuje únavu. Pokud si zvolíte příliš krátkou přikrývka, může vám být zima na nohy nebo na vrchní část těla, podle toho, kam si přikrývku přitáhnete. Doporučujeme vám raději zvolit delší než kratší přikrývku.

Jakou šířku by měla mít přikrývka?

Přikrývka pro jednoho by měla být alespoň o 30 cm širší než váš hrudník. Dvojitá, tzv. francouzská přikrývka musí být alespoň tak široká jako matrace, na kterém s partnerem spíte.

Je lepší si pořídit jednu přikrývku, či dvě pro různá roční období?

Vhodnější je pořídit si dvě přikrývky. V chladnějších obdobích oceníte teplejší přikrývku, v teplejších obdobích roku vám zas postačí přikrývka tenká a vzdušná.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 05.03.2020
Datum poslední aktualizace: 22.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek