Nejlepší přikrývky 2020 – recenze, testy, zkušenosti

Někdo je věčná Šípková Růženka a někdo pro změnu ranní ptáče. Někdo dokáže přespat dny a noci a jiní jsou pro změnu noční sovy. Spánek však potřebuje každý z nás. A s určitostí ho potřebuje naše tělo a mysl. Kvalitní spánek není jen o posteli a matraci, ale vliv na náš spánek má i to, čím se přikrýváme. Přikrývka v posteli má své právoplatné místo.

Jak vybrat přikrývku?

Polštáře a přikrývky jsou v každé posteli nezbytnými doplňky. A veruže nejen designovými. Kvalitní přikrývka je zárukou komfortu, tepla a kvalitního spánku. Není však přikrývka jako přikrývka. Na klasické polštáře a přikrývky plné peří se již pomalu zapomíná a do popředí se již dávno dostali jiné, antialergické, přírodní či syntetické materiály. Výběr přikrývky není žádná věda, ale vyplatí se znát určité parametry, kterými se vyplatí při výběru řídit. A vězte, že ne vždy je ukazatelem kvality cena daného produktu.

Nejlepší přikrývky

Názov Hodnotenie Detail
Dormeo Dreamspace   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Dormeo Aloe Vera   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Dormeo Renew Natura   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Dormeo Ledové království   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dormeo Air   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Důležité parametry při výběru

  • Citlivost na teplo, termoregulace
  • Regulace vlhkosti
  • Materiál přikrývky
  • Antialergická – hypoalergenní přikrývka
  • Tenčí nebo hrubší
  • Velikost (délka – šířka)

Typy přikrývek podle výplně

Náplň přikrývky se rozděluje do dvou základních kategorií. Jednou z kategorií jsou přikrývky s přírodní výplní. Může jít o chmýří, peříčka, ovčí vlnu nebo bavlnu. Druhou kategorii tvoří syntetické přikrývky. Jde o výplň umělými vlákny.

  • Peří a prachové peří – klasické peří a chmýří se při výrobě přikrývek pomalu vytrácí. Výplň přikrývky je tvořena většími kusy peří a následně drobnějším chmýřím. Tyto dva materiály se smíchají a perfektně izolují teplo. Vyznačují se svojí vzdušností, nadýchaností a v neposlední řadě zmiňovanou kvalitní izolací – nepropustností. U alergiků však mohou vyvolávat alergické reakce. Navíc peří je vhodné časem obměňovat. Rovněž neodvádějí dobře vlhkost.
  • Ovčí vlna – je přírodním materiálem a jde tedy o upravené přírodní vlákna vlny, které jsou jemné a velmi lehké. Ovčí vlna rovněž perfektně kumuluje teplo a nedrží v sobě vlhkost. Takové přikrývky jsou velmi pohodlné a příjemné na dotek. Opět je zde však riziko jistého procenta alergických reakcí.
  • Syntetická vlákna – odpadá starost s alergií, protože takové přikrývky jsou vyrobeny z umělých vláken a jsou antialergické. Výplní jsou obvykle dutá polyesterová vlákna, které jsou extrémně lehké, ale zároveň mají skvělé termoizolační vlastnosti. Problémem bývá, že přikrývky časem mění tvar a umělá vlákna se utlačují a sbíhají. Specifickým materiálem jsou nanovlákna, která jsou spolu sešité do bavlněné peřiny a drobných polštářků. Takovému přikrývky zůstávají stejné vlastnosti a také přikrývky s nanovlákonom jsou hypoalergenní.

Sezónní přikrývky

Jsou specifickou kategorií. Může jít o přikrývku se syntetickou nebo přírodní výplní. Dělí se na letní a zimní. Vůbec si však nemyslete, že zimní přikrývky automaticky musí být tlustší a letní naopak tenčí. Zimní přikrývky musí zajistit dobrou tepelnou izolaci. Princip je ten, že vlákna jsou kompaktnější a je použito více vrstev daného materiálu. Letní přikrývky jsou nadýchanější. Musí totiž vědět odvádět vlhkost – tělesný pot.

Sezónní, letní přikrývka

Antialergické přikrývky

Pro některé jediná možnost, jak si dopřát kvalitní a nerušený spánek. Přirozeně, antialergické či hypoalergenní přikrývky jsou vyrobeny ze syntetických vláken – dutý polyester. Vlákna nejsou nijak zvlášť chemicky upravované. Jsou velmi lehké a je možné takové přikrývky prát i přímo v pračce.

V obchodech objevíte i speciální antialergické přikrývky s výtažkem aloe vera či eucalyptu. Tyto dodatečné doplňky mají pomáhat likvidovat bakterie, roztoče a fungovat mají i jako anestetikum. Přispět by tak měly ke kvalitnímu spánku. Specifikem jsou i přikrývky s karbonovými či stříbrnými vlákny. Takové přikrývky jsou vhodné pro alergiky i pro běžné spotřebitele.

Chladné, teplé, extra teplé

Některé přikrývky uvádějí i tento přívlastek. V zásadě se vlastnosti přikrývky liší v izolaci. Podobně jako když se přikrývky dělí na zimní nebo letní. Chladné přikrývky mají nejméně vázanou strukturu a jsou tedy vhodné na léto. Teplé přikrývky jsou zlatou střední cestou. Jde o standardní izolaci. Mnohým postačuje na pohodlný spánek v létě i v zimě. Extra teplá přikrývka má nejvázanejší strukturu a více vrstev materiálu.

Prošívaná zimní přikrývka

Správná velikost přikrývky

Přikrývka by měla být dostatečně dlouhá i dostatečně široká, aby se vám v noci pod přikrývkou pohodlně spalo, a přitom jste neměli odkryté nohy nebo jste nemuseli přikrývku stále popotahovat. Samozřejmě, v tomto ohledu jde o individuální parametr. Dnes na trhu není problém zakoupit přikrývky různých rozměrů. Standardní velikost přikrývky je 140 x 200 cm. Zakoupíte i prodloužené verze s délkou 220 cm. Populární jsou i tzv. partnerské přikrývky. Ty mají na délku i šířku obvykle 200 cm. Případně jsou prodloužené na 220 cm.

Přikrývka a praní v pračce

V případě přikrývek s peřím a chmýřím či přírodní vlnou se něco takového, jako praní v pračce nedoporučuje. Materiál se tak snadno znehodnotí a hrozí podtuchnutí. U přikrývek ze syntetických vláken je třeba si všímat, co uvádí výrobce. Zda tedy můžete přikrývku prát v pračce zjistíte na štítku, který každá přikrývka od výroby má.

Pokud to není možné, vyprat můžete přikrývku i ručně. Stačí namočit přikrývku do vody smíchané s tekutým mýdlem. Potřebné je přikrývku pořádně vyždímat, možná i několikrát. Následně je nutné, abyste přikrývku řádně vysušili. V pračce můžete přikrývku prát při 60 ° Celsia na jemném cyklu. Rovněž dbejte na to, aby byla přikrývka dobře vyždímaná a vysušená.

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 05.03.2020
Datum poslední aktualizace: 05.03.2020
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář