Nejlepší elektrické kráječe 2024 – recenze, test, srovnání

Ačkoli elektrický kuchyňský kráječ není dosud v domácnostech samozřejmostí, stává se stále více oblíbeným kuchyňským spotřebičem. Tento praktický pomocník ušetří množství času, ušetří energii a nejednou možná i vaše zdraví. Krájení za pomoci elektrického kráječe je jednoduché, rychlé a precizní.

Jak vybrat elektrický kráječ?

Pokud patříte mezi lidi, kteří rádi vaří a v kuchyni tráví spoustu času, usnadnit si práci je někdy k nezaplacení. Kuchyňské roboty jsou dnes běžnou výbavou kuchyně v domácnosti. Hnětače, mixéry, kuchyňské roboty, odšťavovače nebo elektrické kráječe. Precizní řez s milimetrovou přesností se může hodit při krájení zeleniny, masa, uzenin, sýrů, salámů, ale i ovoce, chleba či jiných potravin.

Kvalitní elektrický kráječ zeleniny, elektrický kráječ na šunku či jiné běžné potraviny. V domácnosti bez problémů nahradí předražené vysoce kvalitní kuchyňské nože, kterými udělat na milimetry přesný řez a zopakovat ho řádově desítky krát je téměř nemožné. Výběr elektrického kráječe není nijak komplikovaný, ale rozhodně se vyplatí znát parametry, které jsou při výběru nejdůležitější. Rovněž záleží i na samotném spotřebiteli, účelu a pravidelnosti užívání tohoto šikovného pomocníka.

Nejlepší elektrické kráječe

Názov Hodnotenie Detail
Catler FS 9010   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Graef G 50   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sencor SFS 1001   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Graef Master M 90   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Gorenje R401W   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Elektrické kráječe recenze

Elektrický kuchyňský kráječ je vhodný ke krájení chleba, šunky i zeleniny, tedy potravin, které jsou denně na vašem jídelníčku. Jde o užitečného pomocníka, jehož využijete nejen při oslavách, ale i při pravidelném vaření či klasickém krájení chleba. Množství značek (Sencor, Gorenje, Zelmer, Concept atd.) a modelů výběr trochu komplikuje. Vyzkoušet všechny se samozřejmě nedá. Abychom vám však pomohli s výběrem co nejvíce, podívali jsme se na několik oblíbených kráječů a připravili pro vás podrobné recenze. Doufáme, že vám budou při výběru nejlepšího kráječe nápomocné.

Příkon elektrického kráječe

K pořádnému elektrickému kráječi patří rozhodně i kvalitní elektromotor s dostatečným výkonem. Výkon může být různý a závisí to především na konkrétním modelu kráječe. Samozřejmě, výkonnější motory jsou převážně hlučnější, zařízení má vyšší spotřebu a je také těžší. Větší výkon však přirozeně znamená i jednodušší a rychlejší krájení.

Menší kuchyňské elektrické kráječe mají příkon kolem 60 až 100 wattů. Ty výkonnější však obvykle dosahují výkon od 130 do 240 wattů. Mnoho i větších motorů je úsporných a tak nejsou ekonomicky nijak zvlášť náročné. Je však třeba brát v úvahu, že menší příkon automaticky nemusí znamenat slabší výkon. Moderní výrobci totiž kladou důraz na speciální technologie, které dokáží spotřebu energie snížit, ale zároveň nabídnou adekvátní výkon.

Krájecí kotouč

Pokud uslyšíte o automatických kráječích, jde o druhotný název pro kuchyňský elektrický kráječ. Každý kráječ má určitý průměr krájecího kotouče. V případě menších kráječů může jít o průměr kotouče kolem 150 milimetrů. Běžně se však průměr kotouče u kuchyňských kráječů pohybuje v rozmezí 160 až 190 milimetrů. Pokud plánujete krájet chléb nebo velké kusy masa, či jiné větší potraviny, větší průměr kotouče rozhodne přivítáte.

Při výběru elektrického kráječe je důležitý průměr kotouče a kvalita jeho ostří

Běžný kotouč má hladké ostří. Kvalita ostří je velmi důležitá, ale nemusíte se bát, že by se krájecí kotouče nedaly v případě otupení ostřit. Ideální je však přenechat to na profesionály. Hladké kotouče se ostří mnohem jednodušeji, ale na trhu najdete i modely s ostřím, které má jemné zoubky. Takový kotouč má řadu výhod. Lépe krájí chléb či jiné pečivo, ale praktický je i na krájení zeleniny nebo masa. V případě precizního krájení plátků sýra či salámu se však spíše vyplatí mít hladký krájecí kotouč.

Kvalitnější modely, samozřejmě, nejednou i dražší disponují v balení oběma druhy kotoučů. S kotoučem úzce souvisí i regulace tloušťky řezu. Ta je plynule regulovatelná od nuly až po 18, 20 či 22 milimetrů v závislosti na technických možností konkrétního modelu kuchyňského kráječe.

Bezpečnostní prvky

Při práci s ostrými předměty vždy hrozí poranění. Při krájení s kuchyňským nožem je však riziko poranění oproti elektrickému kráječi mnohem vyšší. Při krájení s elektrickým kráječem se však můžete efektivně chránit. Velmi využívané jsou při krájení chrániče prstů. Rovněž jsou taková zařízení vybaveno bezpečnostním spínačem nebo, pokud chcete, možná tomu říkat i jako dětská pojistka, která brání náhodnému zapnutí.

Ostří kotouče bývá zpravidla částečně překryté rámem, takže riziko, že přijde ruka do kontaktu s ostřím, je minimalizováno. Chráněný je i motor před případným přehřátím díky tepelné pojistce. Stejně tak by kráječ měl mít protiskluzové nožičky.

Materiál

Platí zásada, že pokud plánujete elektrický kráječ využívat opravdu pravidelně a budete ho vystavovat vyšší zátěži, nevyplatí se šetřit. Za kvalitní materiály se připlácí. Elektrický kráječ za 1 200 Kč rozhodně nabídne jiné kvalitativní materiálové provedení jako konkurence v cenové relaci 3 500 či 6 000 Kč.

O kvalitě materiálů vám může napovědět i renomovaná značka či obecně spokojenost zákazníků. Často se trvanlivost materiálů a jejich odolnost totiž ukáže až po delším používání, byť i na první pohled si kvalitativní rozdíl určitě všimnete.

Kvalitní elektrický kráječ z nerezové oceli

Nerezová ocel, kov nebo kvalitní slitiny jsou všechno materiály, které předpokládají slušnou výdrž a životnost zařízení. Stejně tak se kvalita dotýká elektromotoru nebo krájecího kotouče. Samozřejmě, ani plast nemusí být automaticky špatná volba. Je však třeba odlišovat odolný ABS plast a křehké a lámavé plasty. Množství výrobců však již od levných plastů upustilo. Samozřejmě, levnější kuchyňské kráječe jsou menší, jsou použity méně kvalitní materiály, ale v jejich případě se nepředpokládá taková zátěž a frekvence používání jako v případě velkých elektrických kráječů na maso, uzeniny, sýry či pečivo.

Další funkce

Elektrické kráječe nejsou zrovna zařízení, které by nabízely rozsáhlé funkce. Přesto je zde několik praktických detailů, které mohou při rozhodování na misce vah ovlivňovat. Ne pravidlem bývá možnost regulace otáček. Ovlivnit frekvenci rotace krájecího kotouče využijete především při precizním a pomalém krájení sýrů případně potřebujete uříznout na milimetr přesné plátky salámu.

Dále jsou praktické ergonomické tvary. Především je vhodné, pokud má kráječ krájecí kotouč mírně šikmo. Potravinu, kterou krájíte tak držíte z úhlu a je menší pravděpodobnost, že by se vám vysmekla. Praktické je, pokud nemusíte pod kráječ dávat talíř, ale máte k dispozici servírovací tác, resp. nářezový podnos, který bývá zpravidla z nerezu nebo plastu.

Údržba elektrického kráječe

Kuchyně není zrovna místnost v domácnosti, kde by byl věčný pořádek. Množství kuchyňských spotřebičů vyžaduje pravidelnou údržbu. Stejně tak elektrické kráječe si žádají alespoň částečnou údržbu, čištění a servis.

Elektrický kráječ vyžaduje údržbu

Samozřejmě, největším základem je mytí vždy po každém krájení jakékoliv potraviny. V případě krájení pečiva postačí zbavit zařízení drobků. Pokud již krájíte salámy, maso, ovoce, zeleninu nebo sýry, umýt kráječ vždy po používání by měl být základ.

Co se týče ostrosti krájecího kotouče, v případě zoubkovaných kotoučů se broušení ani nedoporučuje. Pokud byste přece jen v případě hladkého nebo zoubkovaného kotouče měli pocit, že už ani zdaleka není takovým ostrým jako na začátku, dejte ho naostřit odborníkovi. Především kvůli vaší bezpečnosti a také kvalitě broušení.

Ověření výrobci

Elektrické kráječe nepatří v domácnostech mezi běžné spotřebiče. Spíše natrefíte na tato zařízení v potravinách, řeznických nebo v gastronomických zařízeních. Přesto je na trhu množství výrobců, kteří produkují v tomto segmentu řádově několik modelů.

Mezi populárních výrobců, kteří se osvědčili, patří značky Ritter nebo Graef. Konkurenci dělají i výrobci, jako Gorenje, elektrické kráječe ETA nebo Concept. Mezi cenově nejdostupnější alternativy patří kráječe značky Sencor.

Cenové relace

Elektrické kráječe víte koupit řádově v hodnotě stovek korun. Samozřejmě, dražší modely nabízejí zpravidla vyšší výkon a nejednou i vyšší kvalitu, co se týče materiálového provedení. Především však závisí na potřebách samotného spotřebitele.

V cenové relaci do 1 300 Kč jde většinou o elektrické kuchyňské kráječe z plastu vhodné pro běžnou domácnost. Následně v kategorii do 2 000 Kč se můžete zaměřit na elektrické kráječe z kvalitního nerezu. Většinou však jde o menší průměr krájecího kotouče a menší rozsah při regulaci tloušťky řezu.

Nad tuto hranici do přibližně 3 700 Kč se už můžete pochlubit kvalitním provedením, dostatečným výkonem a větším průměrem kotouče. A nad hranici 3 700 Kč už můžeme pomalu začít mluvit o profesionálních elektrických kráječích, které již dříve využijete v případě, že se je plánujete využívat pracovny.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr elektrického kráječe může být rychlý. Pokud však chcete kvalitní produkt, je vhodné o něm vědět toho co nejvíce. Ohledně výběru máte množství nezodpovedancýh otázek. Abychom vám s ním co nejvíce pomohli, odpověděli jsme na vaše nejčastější dotazy. Pokud chcete vědět ještě něco, stačí nám napsat do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Jaká je síla řezu elektrických kráječů?

Co se síly, resp. tloušťky řezu týká, zlatým standardem je tloušťka max. do 20 mm. S méně výkonnými kráječem můžete krájet řezy do tloušťky 15 mm, výkonnější dokáží dělat řezy do 30 mm.

Jaký průměr krájecího kotouče je ideální?

To závisí od toho, co všechno plánujete krájet. Nejčastěji jde o hodnoty 17, 19 a 22 mm. Větší kotouč si poradí i s vyšší potravinou (sýry či chléb), proto je pro mnohé nejvhodnější volbou. Rozhodující je však především kvalita čepele a materiálové provedení.

Na co všechno se dá elektrický kráječ použít?

Elektrický kráječ si poradí s krájením chleba a pečiva, zvládne pokrájet tvrdé sýry, salámy, šunky i maso. Mnohé si poradí i s hutnějšími šunky a uzeninami, dokonce dokáží pokrajet zeleninu.

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 21.05.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek