Nejlepší plazmové řezačky 2024 – recenze, test, srovnání

Potřebujete si pořídit do domácí dílny plazmovou řezačku? Pak byste měli vědět, co je při jejím výběru nejdůležitější, jak vybrat plazmovou řezačku, které parametry si všímat, zda kteří výrobci jsou nejlepší. Na všechno a ještě mnohem víc vám odpovíme v následujícím článku.

Jak vybrat plazmovou řezačku?

Pokud by někdo z vás náhodou nevěděl, co to plazmová řezačka je, jak funguje plazmová řezačka, kde má své využití, vše si postupně objasníme a pomůžeme vám i krátkými recenzemi několika produktů.

Nejlepší plazmové řezačky

Názov Hodnotenie Detail
Magnum 20-50 A   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Scheppach PLC 40   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Max 201945   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Parkside PPS 40 B3   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Güde GPS-E 40 A.2 20092   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Plazmové řezačky – recenze

Při výběru té nejlepší plazmové řezačky je důležité si všímat jednotlivé parametry, vědět, na co přesně přístroj budete používat, ale i to, jak jsou jednotlivé modely hodnoceny. Abychom vám výběr usnadnili co nejvíce, podívali jsme se na několik mezi uživateli oblíbených modelů a připravili pro vás krátké recenze s plusy a minusy.

Co je to plazmová řezačka?

Předpokládáme, že pokud uvažujete nad koupí plazmové řezačky, možná tak trochu tušíte, o jaké zařízení jde a za jakým účelem ho kupujete. Pokud ne, nevadí. Plazmová řezačka je elektrický přístroj, který se využívá k řezání kovových, resp. všech elektricky vodivých materiálů. Plazmová řezačka má své velké přednosti. Především je to rychlost a přesnost řezání. Používání není nijak extrémně náročné samozřejmě vyžaduje vysokou opatrnost a jistou zručnost.

Jak plazmová řezačka funguje?

Zmiňovali jsme to výše, elektrická plazmová řezačka je vskutku sofistikované zařízení, které funguje na principu vytváření elektrického oblouku, kterým ionizuje plyn (v tomto případě stlačený vzduch, žádné toxické plyny) a ten následně vyfukuje. Používaný může být i kyslík, dusík či argon, většinou však jde o velké řezací stroje určené do velkovýroby v hutním průmyslu. Proudem horkého ionizovaného vzduchu vzniká plazmový proud, který je přiváděn do hořáku a za pomoci něj lze řezat kovové materiály. Proud ionizovaného horkého vzduchu a jeho zapalování může vznikat při okamžitém kontaktu s řezaným materiálem nebo bezkontaktně. O typech zapalování si řekneme níže.

Samotná plazmová řezačka má dvě základní části. Elektrický zdroj a plazmový hořák. Právě z něj vychází horký stlačený vzduch. Ten je horký, protože elektrický zdroj po zapojení do sítě vytváří vysoké napětí, elektrický proud putuje do ionizační komory a z něj je vzduch distribuován do plazmového hořáku. Jednoduše, vzniká tak elektrický oblouk, do kterého je přiveden stlačený vzduch, proběhne ionizace → ionizovaný plyn s vysokou teplotou se postará o to, že můžete za pomoci něj kov plynule řezat.

Potřebuji plazmovou řezačku domů?

Pochopitelně na tuto otázku si musíte odpovědět především vy, no jsou okolnosti a podmínky, při kterých by se takové zařízení mohlo oplatit mít doma. Určitě nejde o přístroj, který by musel být povinnou výbavou domácí dílny. Pokud však obrábíte kovy, řežete plechy nebo vyžadujete přesný tvarovaný řez do kovového materiálu, "flexa" všechno nevyřeší a v takovém případě je plazmová řezačka vskutku cenným pomocníkem. Například využijete plazmovou řezačku, pokud chcete do kovové tabule vyřezat nápis, číslo domu a pod.

Řezání kovu pomocí plastové řezačky

Nemluvě, pokud se hutnímu řemeslu věnujete profesionálně nebo podnikáte, s kovem pracujete denně a žádá se vám přesný řez měděných, hliníkových či ocelových obrobků, plazmová řezačka bude vhodným vybavením vaší dílny. Nejčastěji plazmovou řezačku vidíte v akci například při výrobě tvarovaných kovových výrobků. Typickým příkladem jsou dopravní značky nebo například různé duté kovové výrobky a mnoho jiného.

Důležité parametry výběru

A co si všímat na takovém zařízení, pokud chcete, aby váš výběr byl bezchybný? Najde se několik důležitých parametrů, na kterých byste si měli dát více či méně záležet. Jiné nároky bude mít hobby mistr a jiné pro změnu člověk, kterému se žádá plazmovou řezačku využívat profesionálně, ale každopádně, tyto parametry jsou nejdůležitější.

  • Typ zapalování
  • Integrovaný nebo externí kompresor
  • Elektrické napětí
  • Rychlost a maximální tloušťka řezu
  • Typ chlazení
  • Další funkce a příslušenství
  • Cena a oblíbení výrobci

Typ zapalování elektrického oblouku

Jde o to, že na trhu je několik modelů, které se kategoricky rozdělují podle toho, jakým typem zapalování disponují. V zásadě existují dva základní druhy. A to je případ, kdy vzniká zapalovací cyklus kontaktně, při dotyku s obrobkem nebo bezkontaktně – takovým řezačkám se říka také vysokofrekvenční.

Kontaktní plazmové řezačky jsou již téměř přežitkem a využívají je spíše starší plazmové řezačky. Při takovém druhu plazmové řezačky je nutné, aby hořák přicházel do kontaktu s obráběným materiálem. Jinak nedojde k vytvoření elektrického oblouku. Nevýhodou takových modelů je, že přesnost řezu je nižší, řezání je pomalejší a rovněž jsou náročnější na používání. Ačkoliv je pořizovací cena nižší, samotný hořák a jeho tryska se opotřebovávají kvůli častým kontaktům s materiálem a je třeba je měnit.

Bezkontaktní plazmová řezačka

Naopak, bezkontaktní plazmové řezačky vytvářejí vysokofrekvenční impuls. Většina nových invertorových plazmových řezaček funguje právě na tomto principu. Vysoké napětí (označení HF) zapaluje elektrický oblouk bezkontaktně, aniž byste se museli plochy obrobku dotknout. Řezání je přesnější, rychlejší, ale pochopitelně pořizovací cena, především výkonných a kvalitních modelů je násobně vyšší.

Integrovaný nebo externí kompresor

Aby byl do elektrického zdroje vháněn vzduch, je třeba, aby se o to nějaké zařízení postaralo. Pouze v takovém případě je totiž možné, aby vznikal elektrický oblouk a na základě něj plyn ionizoval. Existují plazmové řezačky s kompresorem, který je integrován. Taková zařízení jsou velmi kompaktní, snadno se s nimi manipuluje, jejich výkon je však nižší. Pro domácí použijte však maximálně postačující. Svým vzhledem připomínají klasické kompaktní svářečky. Dnes jsou však takové modely vzácněji.

Do plazmových řezaček, které nedisponují integrovaným kompresorem, musí být stlačený vzduch dodáván z externího zdroje. V takovém případě jde o výkonnější modely. Nevýhodou externího kompresoru je jeho velikost a horší kompaktnost. Výrobci však spíše preferují externí zdroj stlačeného vzduchu z důvodu rozměrů, které by následně samotnou řezačku pořádně nafoukly.

Elektrické napětí

Plazmové řezačky mohou pracovat s různou hodnotou elektrického napětí. Samozřejmě, právě napětí určuje z velké části to, jaký výkon konkrétní řezačka nabídne. Pracovat může pod napětím 115 V nebo pod 230 V.

Menší napětí než 230 V je však spíše vzácnější a takové modely jsou určeny vysloveně pro práci s tenkostěnnými plechy. V praxi se využívá právě vysokofrekvenční napětí na 230 V. Samotný jmenovitý výkon zařízení je nastavitelný. Rozhodně najdete v nabídce i vyšší výkon plazmových řezaček, v takovém případě je však také potřebný i generátor pro regulaci napětí.

Rychlost a maximální tloušťka řezu

Jednou z dominantních vlastností plazmových řezaček je rychlost a kvalita řezu. Ta však závisí do velké míry na tom, jaký hrubý materiál se rozhodnete řezat. Každá řezačka má totiž své limity. Rychlost a tloušťka řezu se liší i na základě toho, jaký materiál budete opracovávat.

Řezání plechu pomocí bezkontaktní plazmové řezačky

U domácích kompaktních řezaček se maximální tloušťka pohybuje od 8 do 15 mm. Více již dosahují dražší a výkonnější řezačky. Odlišná maximální tloušťka může být u hliníku, oceli, nerezové oceli či slitin. Vždy byste měli respektovat tyto parametry. Za jiných okolností vás může výsledek práce zklamat. Platí rovněž, že při silnějších materiálech se vyplatí, pokud je řez realizován pomalejším tempem, především za účelem přesnějšího a kvalitnějšího provedení řezu.

Rychlost a kvalitu řezu ovlivňuje i tlak (v barech), který řezačka produkuje při samotném cyklu. Ten může být u některých modelů i regulovatelný. Čím je tlak vyšší, tím je řezání rychlejší, protože plazma působí na obráběný materiál mnohem intenzivněji.

Typ chlazení plazmové řezačky

Domácí hobby plazmové řezačky jsou zpravidla chlazené vzduchem a není zajištěno žádné ochlazování za pomoci chladičů – chladicí kapaliny. U některých modelů je chlazení řešeno lépe u některých hůř. Stále však platí, že pokud je zařízení ochlazováno ventilátorem, je třeba při permanentní zátěži dělat přestávky. Jinak může nastat přehřívání nebo deformace trysky či jiných vnitřních komponentů.

U dražších, stacionárních plazmových řezaček se většinou na chlazení využívá komplexní chladicí systém. Celá soustava je vybavena i vodním čerpadlem, které vhání chladicí kapalinu do chladicích kanálů hořáku. Tímto způsobem je zajištěna nepřetržitý nebo minimálně omezený provoz.

Pracovní cyklus

U některých výkonných, ale i hobby plazmových řezaček výrobce může uvádět také délku pracovního cyklu. Jde o časový údaj, během kterého je plazmová řezačka schopna nepřetržitě – neomezeně provádět řezací cyklus. Při běžných kompaktních řezačkách je nutné dělat přestávky a neřezat nepřetržitě, aby nedošlo k přehřátí.

Další funkce a příslušenství

Součástí nebo dodatečným příslušenstvím může být například pantograf. Jde o možnost předkreslení jakýchkoliv tvarů na kovový obrobek, který následně můžete s vysokou přesností vyříznout. Vzácnějším příslušenstvím, které najdete spíše v případě profesionálních modelů, je vodicí pružina nebo sloupek. Za pomoci tohoto prvku můžete vymezit přesnou vzdálenost mezi hořákem a obráběným materiálem. Mezi příslušenství řadíme i nástavce, které umožňují řezat různé úzkým – širokým proudem plazmy. Případně vám některé modely za pomoci nástavců umožňují dělat například drážky. Někteří výrobci dodávají také náhradní trysky.

Plazmová řezačka s pantografem

Specifickou funkcí může být tzv. pilot ARC. Jde v zásadě o funkci, která umožňuje realizovat stabilnější řezací oblouk. Díky této funkci se totiž nemusíte znovu dotýkat řezané plochy, což šetří samotný hořák – trysku a neopotřebovává se tolik. Nemusíte ji tak často čistit.

Cena a oblíbení výrobci

Cenové rozpětí je v tomto segmentu velmi široké. Cena se liší především podle toho, zda jde o plazmovou řezačku pro hobby účely nebo profesionální použití. Mezi standardní cenové rozpětí, kde většina hobby mistrů najde to, co hledá, můžeme považovat částky do 3 700 do 5 000 Kč. Nejčastěji jde o 230 V kompaktní modely s dostatečnou tloušťkou řezu kolem 8 až 12 mm.

Další kategorii jsou již řezačky od 7 500 do 15 000 Kč. Jde o vyšší přesnost řezu, kvalitnější materiály i provedení. Rozdíl je tedy i v kvalitě řezu, ale také v provedení. Dražší plazmové řezačky nad 15 000 Kč disponují kvalitami pro profesionály. Kvalita řezu, rychlost řezu, životnost i kvalita materiálů. Jde často o automatizované plazmové řezačky se softwarem. Určeny jsou do profesionální výroby pro programované CNC úkony.

A od jakých výrobců tyto přístroje nakupovat? U výrobců jako Scheppach či Güde najdete bezpochyby kvalitní plazmové řezačky do domácí dílny. Právě plazmové řezačky Güde patří mezi nejprodávanější. V portfoliu těchto výrobců však najdete i několik profesionálních modelů. Mezi prémiovejšie značky rozhodně patří Tuson či Vector Welding.

U prodejce Lidl můžete narazit na plazmovou řezačku značky Parkside, která se u více uživatelů osvědčila jako cenově dostupná alternativa s dostatečnou kvalitou pro občasné domácí použití, která si poradí i s tloušťkou materiálu 12 mm. Pokud nejste fanouškem koupě, vysloveně problém to není. Zařízení, jakým je plazmová řezačka, můžete najít i v půjčovnách nářadí.

Správné používání plazmové řezačky a údržba

V případě modelů plazmových řezaček, kde vzniká elektrický oblouk na základě kontaktu s obráběným materiálem, je používání náročnější a vyžaduje určitý cvik. Podobně jako například svařování. Vysokofrekvenční plazmové řezačky, které umožňují řezání bez kontaktu, nejsou k používání nijak extrémně náročné a rychle se s nimi naučí pracovat i úplný začátečník.

Plazmová řezačka na domácí použití

Potřebné je však dodržovat určité zásady bezpečnosti. Používat byste měli ochranné rukavice, oděv s dlouhým rukávem, abyste měli překryté ruce i ostatní části těla a také kryt obličeje – štít nebo brýle. Pracujete totiž se zařízením, při jehož pracovním procesu se dosahují extrémně vysoké teploty. Před používáním byste měli zkontrolovat čistotu trysky a hořáku, profouknout je stlačeným vzduchem. Případně zkontrolovat těsnost externího přívodu vzduchu, pokud externím přívodem vzduchu model plazmové řezačky disponuje. V zásadě je tedy třeba udržovat přístroj čistý a používat pouze originální náhradní komponenty.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O výběru plazmové řezačky už víte téměř vše. V odpovědích na často kladené otázky se ještě dozvíte, jaké materiály dokáže plazmová řezačka řezat nebo to, jaká je teplota plazmy.

Dokáže plazmová řezačka řezat i nevodivé materiály?

Ano, za pomoci elektrické plazmové řezačky je možné řezat i nevodivé materiály. Například i některé druhy syntetických materiálů. Je však nutné použití adekvátního tlaku výkonu, aby nedošlo k značnému poškození křehčích materiálů, protože plazma vzniká při vysoké teplotě.

Jaká je to automatická plazmová řezačka?

Automatická plazmová řezačka je zařízení s automatizovanými řezacími hlavami. Jde o tzv. portálové řezací hlavy, které jsou připevněny k ramenu a jsou řízeny konzolou. Takové plazmové řezačky mají samostatný software – CNC. Mají vysoký výkon a využívají se v profesionálních dílnách nebo v hutním průmyslu na obrábění velkých kusů vodivých materiálů. Jsou stacionární, protože mají větší rozměry, pro řezání využívají hořlavé plyny.

Může dojít při nesprávném používání k výbuchu plazmové řezačky?

Při standardních domácích plazmových řezačkách, které využívají k řezání materiálů stlačený vzduch, je riziko výbuchu minimální. Důvodem je, že se nevyužívají hořlavé – výbušné plyny (argon, dusík, propan...). V případě zpětného rázu hořáku tedy nehrozí nebezpečí výbuchu.

Jaká je teplota samotné plazmy, kterou je materiál řezaný?

Teplota plazmy při nejvýkonnějších řezačkách může dosahovat hodnotu až 20 000 °C. Výkon je možné obvykle regulovat i vzhledem k tomu, jaký materiál plánujete řezat. Potřebné je si nastudovat manuál, ve kterém se často uvádí, jaký výkon se pro daný materiál doporučuje.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 29.01.2021
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek