Nejlepší parní pračky 2024 – recenze, test, srovnání

Možná jste při listování e-shopy narazili na magický pojem "parní pračka". Někteří výrobci ty své propagují jako kdyby šlo o revoluci v praní. Opravdu je parní praní takový zázrak, jak ho prezentují? Mají parní pračky oproti těm běžným takové výhody, že se vám do nich vyplatí investovat stovky či tisíce korun navíc?

Jak vybrat parní pračku?

Odpovědi na tyto otázky jsme se pokusili rozluštit v tomto článku.

Nejlepší pračky s parní funkcí

Názov Hodnotenie Detail
Samsung WW90TA046AE   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Samsung WW90T554DAE/S7   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Gorenje WNHEI74SAS   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
AEG LFR71862BC   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Miele WTD160 WCS   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
LG FA94V5UVW0   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Parní pračky – recenze

Parní pračka je sice dražší záležitostí, ale poskytuje řadu výhod. Je lepší parní pračky LG, Beko, AEG, Whirlpool nebo Bosch? Vyplatí se investovat do parní pračky se sušičkou? Naše recenze vám s výběrem té správné parní pračky pomohou.

20 let vývoje

Zdálo by se, že parní pračky jsou nejnovějším hitem, ale první parní pračku představila firma LG po 2-letém vývoji v roce 1997, přičemž se pyšnila až o 20 % účinnějším praním a mnohem nižší spotřebou vody oproti běžným pračkám, které byly tehdy na trhu. Od té doby ušli výrobci elektrospotřebičů pořádný kus cesty a parní pračku dnes najdete v portfoliu téměř každého z nich.

První parní pračka pochází z dílny společnosti LG

LG uvedli v patentu na parní pračku 3 hlavní výhody použití páry při praní. První se týká předpírky, kdy pára spolu s vodou pomáhá důkladněji namočit látku. Pokud se používá pára během praní, zvyšuje teplotu vody a zefektivňuje praní. Pomáhá totiž rozpouštět prací prostředek, čímž maximalizuje jeho účinek. Použití páry po praní (během máchání) sterilizuje textilie, prádlo změkčuje a pomáhá odstraňovat záhyby (zmírňuje mačkavost látek).

Výhody parních praček

  • Eliminují bakterie a alergeny – díky teplotě páry až 100 °C dokáží prádlo zbavit bakterií, virů, roztočů či jiných alergenů lépe, než při "vyváření" s teplotou 90 °C. Navíc taková sterilizace je k prádlu mnohem šetrnější. Parní pračky jsou tedy jako stvořené pro domácnosti s alergiky či s lidmi, kteří mají citlivou pokožku.
  • Vyperou účinnější – pára dokáže uvolnit nejmenší vlákna prádla. Prací prostředek pak do nich může hlouběji proniknout a vyčistit tak i skutečně pevně ulpívající skvrny, s nimiž by si běžná pračka neporadila.
  • Perou bez aviváže – s parními pračkami nemusíte používat aviváž, která je plná chemických látek a aromat. Parní pračky totiž dokáží prádlo překvapivě účinně změkčit a zvláčnit i bez ní.
  • Šetří energii – jelikož pára oproti vodě značně zvětšuje svůj objem, na její tvorbu pračka spotřebuje méně vody. Na ohřev menšího množství vody zase postačí méně elektrické energie. S parní pračkou tedy ušetříte dvakrát. Třeba myslet na to, že některé parní cykly trvají déle než běžné prací programy, v tom případě k výraznému šetření nedochází.
  • Vyčistí párou prací buben – lepší modely parních praček nabízejí kromě parních programů i funkci samočištění. Při něm pračka vytvoří větší množství páry, pomocí které odstraní usazeniny z bubnu či vnitřního potrubí.

Napaření i v nejlevnějších modelech

Ne všechny modely parních praček vám poskytnou stejné možnosti.

Levnější pračky, které výrobci označují jako parní, disponují často pouze krátkým programem napaření prádla. Ten slouží pouze k osvěžení prádla (nazývá se také refresh), které napáchlo např. od kouře, spáleného oleje v kuchyni či od potu. Výhodou je také, že napařené prádlo se nemačká, takže v některých případech nebudete muset sahat po žehličce. Program trvá obvykle cca 20 min. a poradí si pouze s malým množstvím prádla (často pouze 1 kg).

Buben pračky s parní funkcí

Program osvěžení prádla párou nabízejí často i nejlevnější modely od méně známých značek, jejichž cena se pohybuje někde okolo 250 - 300 eur.

Skutečná pára začíná od 15 000 Kč

Lepší modely parních praček umožní přidat páru do vybraných pracích programů, případně mají speciální prací programy založené na páře (např. praní pro alergiky). Tyto zpravidla párou obslouží plnou kapacitu bubnu tak, jako u jiných programů. Jsou totiž vybaveny dostatečně velkými generátory páry.

Někteří výrobci mají pro pračky s parním praním zvláštní označení – např. LG je označuje pojmem TrueSteam, co bychom mohli přeložit jako "skutečná pára". Tyto pračky také poznáte podle ceny, která začíná někde na 15 000 korunách.

Stojí parní pračka za to?

Parní pračka pere při vyšší teplotě, čištění prádla je proto účinnější. Oblečení si déle zachová své vlastnosti, navíc se zbavíte alergenů a všech škodlivých látek. Pokud se nekamarádite se žehličkou, parní pračka vám s tím pomůže. Tím, že změkčuje prádlo, uvolňuje záhyby, které se na něm vytvářejí. Nevýhodou parní pračky je její vyšší cena (oproti běžným pračkám o několik set korun více). Pokud jste ochotni investovat do svého pohodlí, parní pračka je pro vás určitě vhodnou volbou.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Parní pračka je skvělou volbou pro všechny, kteří žehlení nemusí. Praní v páře prádlo provzdušní, provoní a bude méně pokrčené. Parametry výběru jsou však jedna věc a samotná koupě druhá. Abychom vám s výběrem co nejvíce pomohli, rozhodli jsme se odpovědět na nejčastější otázky ohledně parních modelů praček.

Jak funguje parní pračka?

Parní pračka pracuje na principu přeměny vody na páru, která uvolňuje textilní vlákna, dovoluje pracímu prostředku lépe proniknout do hloubky tkaniny a odstranit i velmi odolné skvrny.

Jaké jsou hlavní výhody parní pračky?

K hlavním výhodám patří šetrnost pracího cyklu. Skvrny můžete odstraňovat i z jemné krajky nebo hedvábného prádla aniž by došlo k jeho poškození. Prádlo je méně pokrčené, což následně usnadňuje žehlení, často žehlení už ani není nutné. Teplota při praní je optimální a stabilní. Parní pračka umožňuje prádlo pouze osvěžit, tedy zbavit kuchyňských pachů či zápachu po kouři.

Má parní pračka i nějaké nevýhody?

Jedinou nevýhodou parní pračky je její vysoká cena. Platíte však za pokročilou péči o prádlo, méně žehlení a ušetřený čas a energie.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Chybové kódy/poruchy praček Whirlpool, Bosch, Electrolux, LG, Philco, Candy a jejich řešení

Chybové kódy/poruchy praček Whirlpool, Bosch, Electrolux, LG, Philco, Candy a jejich řešení

Pračka je praktickým pomocníkem v každé domácnosti, ale občas vás může potrápit. Pokud nefunguje správně nebo vám často signalizuje chybové hlášení, přemýšlíte nad její opravou či koupí nové. Řešení některých chyb je však mnohem jednodušší. Během životnosti moderní pračky, která se... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní kámen, zbytky pracího prášku a také nečistoty z oblečení. Nevyčištěná pračka může být zdrojem zápachu, vlhko spolu s nečistotami jsou živnou půdou pro bakterie a plísně.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 13.12.2019
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek