Nejlepší tenisky na běhání 2023 – recenze, test, srovnání

Věděli jste, že druhým nejdůležitějším prvkem při běhání hned po správné technice je vhodná běžecká obuv? Běžecké tenisky se totiž od těch běžných na každodenní nošení liší mnoha vlastnostmi i prvky.

Běžecká obuv

Přinášíme vám návod, díky kterému si vyberete tu správnou běžeckou obuv, která vám sedne.

Nejlepší pánská běžecká obuv

Názov Hodnotenie Detail
Hoka One One Carbon   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Nike Air Zoom   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Asics Gel-Nimbus 24   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Nike ZoomX Vaporfly Next 2   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
On Running Cloudultra   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší dámská běžecká obuv

Názov Hodnotenie Detail
Adidas Supernova   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Asics Gel Kayano 28 W   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Adidas Ultraboost 22 W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Adidas SL20.2 Summer.Ready   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Nike W ZoomX Vaporfly Next 2   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Tenisky na běhání – recenze

Kvalitní tenisky jsou základní podmínkou, aby se vám běhalo pohodlně a nemuseli jste se obávat nepříjemných otlaků. Oblibě se těší mnohé značky i modely, výběr proto nemusí být jednoduchý. Naše krátké recenze s plusy a minusy jednotlivých modelů by vám mohly být při výběru nápomocné.

Tvarování a podpora chodidla

Při běhu vystavujete vaše dolní končetiny až osmkrát vyšší zátěži než při běžné chůzi. Zatěžujete nejen klouby, ale také kosti, všechny možné svaly ve stehně, v lýtkách, na zadku a také svalové úpony.

Při používání nesprávné obuvi je můžete dříve či později přetížit, což se projeví více či méně intenzivní bolestí. Ta je prvním signálem, že něco není v pořádku, ale takové přetěžování v některých případech může vést až k úrazu (odtržení části okostice od kosti, natažení svalu, únavová zlomenina). Výjimkou jsou možná běžci s dokonalou technikou, ale ruku na srdce – z amatérů jich příliš mnoho asi nebude.

Běžecké topánky

Z hlediska biomechaniky chodidla je důležitý právě způsob, jakým na povrch našlapujete. Tělo při tom využívá tzv. pronaci, což je rotace chodidla směrem dovnitř, která pomáhá holěni lépe absorbovat nárazy při dopadech chodidla na povrch.

Hlavní výhodou běžeckých tenisek je právě fakt, že jsou vyztuženy a přizpůsobené tomu, aby tyto nárazy při dopadech tlumily.

Běžecké tenisky se vyrábějí pro 3 druhy pronace:

  • Nadměrná pronace – velká část hmotnosti se při běhu či chůzi přenáší na vnitřní stranu chodidla a na patu. Poznáte ji tak, že vaše boty jsou nadměrně opotřebené zejména v těchto místech.
  • Neutrální došlap – hmotnost se přenáší přes střed chodidla, které se minimálně vychyluje do strany.
  • Nedostatečná pronace – nazývá se také supinace a podstatná část tělesné hmotnosti se při ní přenáší přes vnější část chodidla a paty. V tomto případě jsou podrážky vašich bot nadměrně opotřebené právě na vnější straně.

Je tedy důležité, abyste si vybrali běžecké tenisky určené právě pro váš druh nášlapu, v opačném případě budou vaše dolní končetiny zatížené nerovnoměrně a mohou se dostavit i již zmíněné bolesti z přetížení.

Běžecké tenisky

Myslete také na to, že při běhu se chodidlo trošku natáhne do délky. Vybírejte proto vždy o půl čísla až o číslo větší model, jak byste volili při běžných teniskách na každodenní nošení. Někteří výrobci udávají při svých modelech i subjektivní šířku – pokud máte širší chodidla, vyberte si raději tenisky tomu přizpůsobené, jinak vás mohou nepříjemně tlačit.

Běhejte i s nadváhou

Dalším kritériem, podle kterého se běžecké tenisky dělí, je tlumení. Ty s vysokým tlumením jsou vhodné, pokud máte nadváhu, případně problémy s pohybovým aparátem dolních končetin. Jejich podrážka je často vyhotovena z měkké gumy, do které může být vložen pěnový nebo gelový materiál.

Taková hrubá a měkká podrážka potom absorbuje většinu energie při dopadech chodidla na zem a následně vám ji vrátí při odrazu. Při běhu se silně tlumenými teniskami máte pocit, jako kdyby vás nějaká síla neustále poháněla vpřed směrem od země.

Strečink před běháním

Vysoká a měkká podrážka má tu nevýhodu, že není taková stabilní jako nižší podrážky a chodidla jsou výše od země. Při běhání na nerovném povrchu se pak zvyšuje riziko, že si při chybném došlápnutí vývrtněte kotník.

Někteří výrobci udávají pro své běžecké tenisky i parametr s názvem drop. Jde v podstatě o max. výšku v milimetrech, o kterou se může teniska zmáčknout při dopadu. Drop se pohybuje při teniskách se silným tlumením na úrovni 10 mm, při slabším tlumení je to 8 mm nebo méně.

Pro orientační běh, maratonce i rekreačních běžců

Výrobci běžeckých tenisek mají ve svém portfoliu desítky modelů pro různé využití.

Tenisky pro běhání na tvrdých površích (jako např. asfalt) mají většinou plochou podrážku s několika zářezy pro dobrý záběr na drobných nerovnostech.

Tenisky na běh v přírodě se nazývají i trailové a mají členitější podrážku, která vám zajistí lepší komfort a zejména stabilitu i na větších nerovnostech.

Výrobci je rovněž dělí na modely pro rekreační běžce (zpravidla do 20 km týdně), pro intenzivní běžce, pro rychlostní tréninky a případně pro použití na závodech.

Trailové tenisky

Aby se vám nohy nepotily

Běžecké tenisky jsou nejčastěji vyrobeny ze syntetických materiálů. Podrážka je zpravidla tvořena kombinací gumy a tlumícího gelu, přičemž každý výrobce používá svou unikátní tlumící technologii.

Dobré je, když jsou běžecké tenisky tvořeny na přední straně prodyšnou síťovinou. Díky tomu se vaše chodidla při běhu větrají a méně potí. Počítejte však s tím, že při běhání v mrazech v nich můžete cítit při prvních kilometrech od chodidel nepříjemný chlad.

Pokud chcete běhat v šeru nebo večer, vyberte si raději tenisky bledší barvy, které jsou ve tmě lépe viditelné – můžete se tak vyhnout kolizi s cyklisty či auty. Pro zvýšení bezpečnosti jsou některé modely osazeny reflexními prvky.

Na kvalitu si připravte 1 500 Kč

V e-shopech najdete desítky různých modelů běžeckých tenisek. Nákupu v e-shopu se vůbec nemusíte bát, pokud vám tenisky nesednou, můžete je do 14 dnů vrátit bez udání důvodu, přičemž e-shop vám vrátí i plnou částku za poštovné. Tato povinnost se týká každého e-shopu, protože jim vyplývá ze zákona.

Nejoblíbenější značky běžeckých tenisek jsou Asics, Hoka one, Reebok, Nike, Adidas, Under Armour či Lotto.

Ceny běžeckých tenisek začínají na cca 500 Kč za modely s nejnižší mírou tlumení. Chcete běhat skutečně pohodlně a požadujete kvalitnější provedení, připravte si alespoň 1 500 Kč. Ceny nejdražších bot pro amatérské běžce mohou přesáhnout i 4 000 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Díky našemu návodu si bez problémů vyberete správnou běžeckou obuv, která vám sedne. Při posledním rozhodování vám mohou být nápomocné i odpovědi na časté otázky ohledně běžeckých tenisek.

Mohu na běhání v zimě používat tytéž tenisky, co v létě?

To závisí na konkrétním modelu. Během suché zimy si můžete zaběhat i ve svých běžných teniskách. Některé modely však mají výrazné větrání, proto by vám v nich mohlo být chladno.

Po běhání mám černé nehty na nohou. Proč?

Příčinou mohou být špatně padnoucí tenisky. Tedy příliš těsná obuv nebo obuv, ve které se chodidlo hýbe až příliš a prsty na nohou neustále narážejí do špičky.

Jaké vlastnosti musí mít zimní běžecká obuv?

Pokud mluvíme o zimě se sněhem a mínusovými teplotami, musí jít o speciálně upravenou obuv. Tenisky musí být voděodolné, mít protiskluzovou podrážku a být tepelně izolovány. Nevhodné jsou kotníkové tenisky, žádoucí jsou reflexní prvky.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jak správně běhat – správná běžecká technika

Jak správně běhat – správná běžecká technika

Běh je jednou z nejpřirozenějších pohybových činností, kterou lidské tělo vykonává. Přestože se zdravý životní styl a k němu patřící i ranní či večerní běh stal jakýmsi trendem, není běh jako běh. Důležitý je nejen důvod, proč začít běhat, ale i správná běžecká technika. Bez ní se snadno může... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 31.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek