Nejlepší IP kamery/bezpečnostní kamery 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Bezpečnostní kamery jsou skvělým pomocníkem, pokud chcete zabezpečit svůj majetek. Ať už jde o dům, byt, garáž, firmu nebo jakýkoli jiný objekt, díky kameře máte perfektní přehled o tom, co se děje. Na trhu se můžete setkat s více typy kamerových systémů, pokud nevíte, podle čeho vybírat, pokračujte ve čtení našeho článku.

Jak vybrat IP kameru?

Bezpečnostní kamery už dávno nejsou výsadou jen různých institucí a velkých firem, ale stále častěji se objevují i ​​v domácnostech. Bezpečnostní kamerové systémy prošly od svého vzniku značným vývojem a díky tomu jsou dostupné komukoliv, navíc za přijatelné ceny. Jak se však mezi tolika modely kamer vyznat? Prozradíme vám, jaké parametry před koupí sledovat a na co si dát pozor.

Nejlepší IP kamery

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi 360°   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Eufy Indoor Cam 2K   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Laxihub P2T   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
TP-Link Tapo C200   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Xiaomi Smart Camera C400   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Bezpečnostní kamery – recenze

Trh je v současnosti prosycen různými typy bezpečnostních kamer, no "boom" zažívají zejména menší kamery, které jsou určeny pro domácnosti. Přívětivý design, kompaktní rozměry, množství funkcí a nízká pořizovací cena jsou důvody, proč stále více lidí sahá po bezpečnostních kamerách určených do bytů a rodinných domů. Tyto kamery zpravidla disponují funkci Wi-Fi a jejich ovládání je možné pomocí aplikace nainstalované v smartphonu. Jak se vyznat na trhu bezpečnostních IP kamer a vybrat si tu správnou? Zkuste si přečíst naše recenze, testem prošlo několik kamer, při kterých jsme sledovali jejich výhody i nevýhody. Která vás zaujala nejvíce?

Typy bezpečnostních kamer

Kamery můžeme dělit podle několika kritérií, například podle umístění, kde se dělí na interiérové ​​a exteriérové, nebo podle způsobu přenosu obrazového signálu. Zde rozdělujeme kamery na analogové, IP kamery a Wi-Fi kamery.

Analogové kamery

Jak vyplývá ze samotného označení, tyto kamery využívají analogový přenos signálu, ten se podobá starému analogovému TV vysílání. Jde o nejstarší technologii, proto jsou tyto bezpečnostní kamery značně limitované a v současnosti jejich nahrazují modernější IP nebo Wi-Fi kamery.

Analogové kamery obvykle disponují nižším rozlišením a přenos videa je zabezpečený přes koaxiální kabel, který lze používat do maximální vzdálenosti 100 metrů. Záznam z těchto kamer se ukládá na nahrávací zařízení – takzvaný DVR box. Analogové kamerové bezpečnostní systémy jsou vhodné pro zajištění domu, kanceláře nebo menší firmy.

Starší technologie umožňuje využít staré rozvody, čímž se zjednodušuje montáž bezpečnostního systému. Hlavní výhodou analogových kamer jsou nižší pořizovací náklady, avšak v dalších parametrech nad nimi jasně vyhrávají modely s novější technologií.

IP kamery

IP kamery jsou modernější verzí bezpečnostních systémů, které využívají digitální přenos signálu. Ten je schopen přenášet video i ve vysokém rozlišení (např. Full HD nebo 4K). S použitím UTP kabelu je možné přenášet signál z bezpečnostní IP kamery na neomezenou vzdálenost. Na ukládání záznamu z IP kamer se využívá nahrávací zařízení nazvané NVR box.

Bezpečnostní IP kamera položena na stole

Díky svým nesporným výhodám jsou tyto kamerové systémy vhodné do větších objektů, jakými jsou například velké firmy, výrobní haly, sklady a podobně. IP kamery si však můžete stále častěji všimnout i na rodinných domech, prodejnách nebo menších firmách. K nevýhodám IP kamer patří vyšší pořizovací cena oproti analogové kameře.

Wi-Fi kamery

V současné době se velké popularitě těší Wi-Fi kamery, které se používají zejména na monitorování domácnosti. Seženete je za příznivou cenu, přičemž vám poskytnou kvalitní záznam. Pokud hledáte bezpečnostní kameru do interiéru, abyste měli přehled o tom, co se děje u vás doma, bezdrátová kamera bude vhodnou volbou.

Tyto kamery jsou závislé na signálu vaší Wi-Fi, a právě to je důvod, proč se používají hlavně v domech nebo bytech. Díky nim můžete spolehlivě monitorovat vaše děti či zvířata. Wi-Fi kamery se jednoduše montují a podle přiloženého návodu montáž zvládne i běžný uživatel.

Výhodou bezpečnostních Wi-Fi kamer je, že nemusíte tahat kabely od kamery k nahrávacímu zařízení. Na druhé straně, pokud vám Wi-Fi kameru odcizí, případně dojde k výpadku nebo úplnému vypnutí Wi-Fi sítě, nebudete mít uchován žádný záznam.

Jak vybrat bezpečnostní kameru

Při výběru vhodné bezpečnostní kamery je důležité zodpovědět si několik otázek, kde chcete kameru používat, kolik chcete do bezpečnostního systému investovat a podobně. Pak je třeba sledovat parametry jako rozlišení kamery, její konstrukci či možnost nočního vidění. Na jednotlivé parametry se podíváme blíže v následujících řádcích.

Rozlišení bezpečnostní kamery

Rozlišení kamery patří k jedním z nejpodstatnějších parametrů. Při kamerách s digitálním přenosem obrazu se udává v pixelech, resp. megapixelech (Mpx). Od rozlišení kamery závisí samotná kvalita obrazu. Platí, že čím má kamera více Mpx, tím je kvalitnější obraz, protože větší rozlišení poskytne na záznamu více detailů. Víte tak snadněji rozpoznat objekty a předměty, například identifikovat tváře lidí, SPZ a podobně.

V současnosti patří k nejběžnějším kamery s rozlišením HD, Full HD a 4K. Kamera s HD rozlišením se rovná 2.0 Mpx (1080p), Full HD kamera má rozlišení obrazu 1920 x 1080 px a 4K kamera se pyšní až 8.0 Mpx (3840 x 2160 px).

Rozlišení bezpečnostní IP kamery

Při analogových kamerách se rozlišení udává v TV řádcích. Jedno z nejvyšších analogových rozlišení je 700 TV řádků, což je v přepočtu přibližně 0.4 Mpx. Jak vidno, jde o markantní rozdíl.

Na standardní využití bezpečnostního kamerového systému se doporučují kamery s rozlišením 2 až 3 Mpx. Pokud však máte speciální požadavky a chcete být zabezpečení kvalitněji, samozřejmě sáhněte po kameře s větším rozlišením.

Objektiv a úhel záběru

Úhel záběru úzce souvisí s rozlišením kamery, ale ovlivňuje i samotný objektiv. Objektiv bezpečnostní kamery může být pevný nebo takzvaný varifokální, což znamená, že si úhel záběru, jakož i ohniskovou vzdálenost lze nastavit podle potřeby.

Pevný objektiv vám poskytne jednu ohniskovou vzdálenost, kterou již nelze dodatečně měnit. Proto je i daný úhel záběru neměnný. Setkat se můžete například s označením 3.6 mm, což je hodnota ohniskové vzdálenosti, která určuje úhel snímané scény. Další parametr (např. 85 °) zas vypovídá o zorném úhlu, který kamera snímá.

Varifokální objektiv vám poskytne větší svobodu, protože můžete ohniskovou vzdálenost, a tedy i úhel záběru nastavit podle aktuální potřeby. Při kamerách s takovým typem objektivu se můžete setkat s označením například 2.8 – 12 mm/95 – 28 ° a v rozmezí uvedených hodnot si víte manuálně měnit úhel záběru podle vlastního uvážení. Děje se tak pomocí otočných ovladačů. Některé kamery jsou vybaveny motor zoom objektivem, díky kterému je umožněno motorické ovládání objektivu i na dálku.

Před výběrem kamery si proto rozmyslete, kam ji chcete umístit a jak velkou plochu chcete snímat. Pokud potřebujete monitorovat např. úzkou chodbu nebo branku před domem, bude vám zbytečná kamera s 90 ° úhlem záběru. Samozřejmě, pro snímání rozsáhlejších ploch vybírejte kameru s větším úhlem záběru.

Noční vidění

Abyste měli svůj majetek zajištěn během dne i noci a také v prostorách, kde není osvětlení, bezpečnostní kamery disponují nočním viděním. To je zajištěno pomocí IR LED diod (IR = infračervené přisvícení, které lidské oko nevidí).

IR přisvícení je integrované přímo v kamerách, ale dá se použít i externí IR přisvícení. Pokud intenzita světla v monitorované oblasti klesne pod určují hodnotu, IR LED diody se automaticky aktivují. Díky nim kamera vidí i v naprosté tmě, ale zaznamenává černobílý obraz.

V současnosti existují i ​​kamery s barevným nočním viděním, avšak zatím nejsou natolik rozšířené a jejich pořizovací cena je taktéž vyšší oproti těm s černobílým nočním záznamem. Hlavním parametrem, který byste měli sledovat, je vzdálenost dosvitu udávána v metrech. Standardní vzdálenost IR přísvitu je přibližných 20 až 30 metrů, ale v nabídce najdete také kamery s větším dosvitem.

Bezpečnostní IP kamera s nočním viděním

Hodnotu dosvitu však třeba brát orientačně, protože jde o maximální dosah dosvitu. To znamená, že pokud má nějaká kamera IR přisvícení do 20 metrů, nebude 20 metrů nasvícených rovnomorne. Mnohem lepší bude nasvícena scéna, která se nachází 10 metrů od kamery, než ta, která je od kamery vzdálena 20 metrů. Platí, že čím bude snímána scéna dál od kamery, tím bude klesat i kvalita přisvícení.

Údaje o dosvitu kamery se z tohoto důvodu doporučuje dělit dvěma. Pokud potřebujete monitorovat tmavou oblast ve vzdálenosti 20 metrů od kamery, sáhněte po kameře, která má IR přisvícení s dosahem 40 nebo 50 metrů. Díky tomu docílíte, že vámi požadovaných 20 metrů na monitorování bude osvícených jasně a zřetelně a spolehlivě rozpoznáte objekty.

Při IR dosvitu si třeba dávat pozor ještě na jeden fakt, a tím je prosvícenost. Čím je monitorovaný objekt blíže k IR diodám, tím je více nasvícen. Pokud jde o osobu, je světlejší a někdy až bílá, což znemožňuje její identifikaci. Musíte s tím počítat již při samotné montáži kamery a osadit ji na co nejvhodnější místo, aby k prosvětlování nedocházelo nebo se možná prosvícenost alespoň minimalizovala.

Problém s prosvětlováním mohou mít zejména levné a neznačkové kamery, které nezvládají redukci nežádoucího prosvětlování, resp. nemají v sobě zabudovanou technologii na vyvažování prosvětlení. Je třeba ještě podotknout, že dosvit kamery závisí i od okolí, protože každé prostředí odráží světlo jinak. Například bílá zeď bude kamera vidět lépe než tmavou plochu nebo lesní porost. I z tohoto důvodu dbejte na zmíněnou rezervu při hodnotách dosvitu kamery.

Konstrukce kamery

Neméně důležitým faktorem při výběru vhodné kamery je její konstrukce. Ideální je sáhnout po kameře s kovovou konstrukcí a obzvlášť to platí, pokud hledáte kameru do exteriéru. Raději se vyhněte plastovým kamerám či bezpečnostním kamerovým setem od neznámých čínských výrobců. Ačkoli vás může zlákat jejich nízká cena, mohla by vás zklamat podprůměrná kvalita zpracování a s tím související i krátká životnost kamery.

Kamery můžeme rozdělit na tubusové, dome a PTZ dome. Při kamerách určených do venkovního prostředí si nezapomeňte všímat stupeň ochrany krytem, ​​který se vyjadřuje v takzvaném IP kódu. Pro interiérové ​​kamery je nutný stupeň krytí minimálně IP66. Tento stupeň krytí zaručí, že elektronika zařízení je chráněna před přímým deštěm, sněhem, větrem i prachem. Nevadí jí ani vysoké či nízké teploty. Venkovní kamera se stupněm krytí IP66 může být vhodná i do interiéru, pokud je prostředí nadměrné prašné nebo vlhké.

Tubusové kamery

Tubusové kamery mají zpravidla válcovitý tvar, využívají se převážně na exteriérové ​​instalace a najdete je i pod označením bullet kamery. Tyto kamery mají krytí IP66 a více, díky čemuž jim nevadí celoroční vystavení běžným vlivům počasí. Kamera má stříšku, proto je dokonale chráněna před slunečním svitem či dalšími povětrnostními vlivy. Montáž kamery je možná na jakékoliv skloněné plochy, můžete ji umístit na stěny, stropy, podbití nebo sloupy, kde však vyžaduje speciální držák. Tubusové kamery se doporučuje instalovat do nedosažitelné výšky, protože vandalové by je mohli sehnout a tím změnit jejich výhled na prostor. Přestože je tubusová kamera určená převážně do vnějšího prostředí, v případě potřeby ji víte umístit i uvnitř.

Bílá interiérová IP kamera

Dome kamery

Dome kamery mají tvar polokoule, zpravidla jsou oproti tubusovým kamerám menší a mají antivandal šasi. Dome kameru je fyzicky nemožné sehnout nebo naklonit, proto je vhodné po ní sáhnout, když chcete kameru umístit příliš nízko, kde by mohlo dojít k jejímu poškození. Takzvané antivandal provedení ji chrání před neautorizovaným manipulováním. Antivandal šasi z hliníkové slitiny a pevná základna je zárukou toho, že nežádoucí manipulace ze strany vandalů bude velmi obtížná. Pokud je totiž dome kamera správně nainstalována, je téměř nemožné, aby ji neoprávněná osoba strhla nebo odmontovala bez použití speciálního nářadí. Dome kamera se může rovněž použít v interiéru. Její namontování lze na stěny, stropy, podbití či sloupy, avšak se speciálním držákem.

PTZ dome kamery

PTZ dome jsou kamery s motorickým zoomem, který lze ovládat pomocí vlastního menu, DVR nebo ovládacího pultu. Tento typ kamery je poměrně nákladný, a proto je to spíše profesionální IP kamera. Uživatel musí mít skutečný důvod pro využití takové kamery, aby náklady investované do zařízení nebyly zbytečné. PTZ dome kamery se doporučuje používat tam, kde bezpečnost vyžaduje pohyblivost kamery a bude se s kamerou operovat. Stejně ji můžete umístit do exteriéru i interiéru a využít na různé konstrukce (stěny, stropy, podbití i sloupy, pokud máte ke kameře speciální držák).

Jak správně nainstalovat kameru

Pokud chcete perfektní kamerový systém pro profesionálnější využití, například pro zajištění vaší firmy, výrobní haly a podobně, ideální je montáž, konfiguraci i samotný návrh kamerového systému svěřit do rukou odborníkům. Profesionální namontování a zapojení IP kamery zajistí spolehlivost, maximální životnost i bezproblémový chod celého bezpečnostního systému.

Zapojení IP kamery s kabelem

V případě, že chcete bezpečnostní kameru využít v domácnosti, její zapojení byste měli zvládnout i sami. Kabelové IP kamery se standardně zapojují do již existující sítě LAN. Pokud máte v objektu, který chcete monitorovat, síť LAN a síťový router nebo switch s připojením k internetu, bude zapojení jednodušší. Připojení k internetu je nutné pouze pro vzdálený přístup, pokud chcete kameru využívat pouze lokálně, internetové připojení není nutné.

Pro připojení budete potřebovat IP kameru a napájecí adaptér, UTP kabel, koncovky, kleště na UTP kabely, PoE adaptér pro napájení, případně zásuvky a kabely na 220V, dále záznamovou jednotku a disk a počítač. V první řadě si promyslete, kam chcete kameru umístit, ideální je, aby měl záběr kamery smysl a pokrýval požadované prostory. Na místo, kde bude kamera připevněna, musíte být schopni přivést UTP kabel od routeru a případně napájení 220V.

Instalace IP kamery na strop

UTP kabel se vede nejkratší cestou od umístění kamery k nejbližší UTP zásuvce nebo síťovému routeru. Na viditelných místech můžete použít vodící lišty pro kabely, abyste dosáhli lepší estetický dojem. Konektory IP kamery je nutné chránit před povětrnostními vlivy, a proto je v blízkosti kamery vhodné umístit plastovou instalační krabičku, do které konektory skryjete. Pomocí lisovacích klíšťat se nalisují konektory na UTP kabel a připojí se ke kameře, na druhé straně se zasunou typicky do routeru.

Pokud máte přivedenou síť 220V ke kameře, zásuvka se umístí také do instalační krabičky a následně se zapojí napájecí adaptér ke kameře. Po správném zapojení by měla blikat zelená LED dioda a po zakrytí objektivu by měly rozsvítit IR diody pro noční vidění. Pokud je vše v pořádku, můžete přejít k připojení a nastavení IP kamery.

Po připojení kamery k záznamovému médiu ji vyhledáte přes toto médium a uložíte nastavení. Záznamové médium připojíte UTP kabelem do stejné sítě LAN jako kameru. Dále můžete kameru přidat do aplikace na počítači nebo na mobilním zařízení. Po těchto úkonech by kamera měla fungovat a vy si můžete užívat všechny její výhody.

Zapojení Wi-Fi kamery

Wi-Fi kamery určené pro domácí použití v domech nebo bytech mají zpravidla jednodušší zapojování. Ke kameře nemusíte tahat žádné kabely, protože spojení funguje bezdrátově. Sledovat si musíte jen kvalitu a spolehlivost Wi-Fi spojení, protože v případě jeho přerušení kamera nemusí fungovat správně. Wi-Fi kamery nejjednodušeji zapojíte pomocí návodu, který se ke každému modelu dodává. Správné zapojení kamery se totiž může mírně lišit v závislosti na zvoleném modelu. Wi-Fi kamery můžete stejně jednoduše ovládat prostřednictvím mobilní aplikace, kterou si nainstalujete do smartphonu.

Kam se kamera hodí a proč si ji pořídit

Bezpečnostní kameru lze umístit prakticky kdekoliv, hodí se všude tam, kde chcete mít přehled o dění. Vhodnou volbou je pro velké i malé firmy, kanceláře, výrobní haly, různé průmyslové objekty, instituce, garáže, chalupy atd. Stále častěji se bezpečnostní systémy využívají i v rodinných domech nebo bytech. Podle typu kamery ji můžete umístit na stěnu, strop, podbití, sloup, stůl nebo poličku. Záleží, zda jste si vybrali kameru do interiéru nebo exteriéru. Některé kamery jsou uzpůsobeny k bezproblémovému použití venku i uvnitř.

Proč tedy investovat do IP kamery? Kamera vám pomáhá chránit váš majetek a dokáže odradit potenciálního zloděje či vandala před záškodnictvím. Díky kameře máte dokonalý přehled o tom, co se aktuálně děje u vás doma či před domem na dvoře. Pokud dojde k narušení, díky záznamu si můžete prohlédnout detaily a identifikovat osobu, která měla nekalé úmysly.

Většinu moderních kamer je možné pohodlně ovládat prostřednictvím mobilní aplikace. Právě aplikace nabízí i sledování dění v přímém přenosu. Některé kamery disponují zvukovým a světelným alarmem, jejichž účelem je vystrašit zloděje a zabránit tak vloupání či odcizení jakékoliv věci. Moderní IP kamery navíc disponují senzorem pohybu a pokud detekují "vetřelce" okamžitě vás na to upozorní oznámením přes smartphone.

Bezpečnostní kamera sledující vchodové dveře do bytu

Domácí Wi-Fi kamery se stávají oblíbenými i u rodičů, kteří je zvyknou nahrazovat za digitální chůvy. Bezpečnostní kamera je totiž mnohdy levnější než chůva, ale nabízí dostatečné funkce na to, aby bylo dítě v bezpečí. Ty modely, které mají vestavěný reproduktor a mikrofon umožňují obousměrnou komunikaci, proto je možné dítě uklidnit i na dálku. Samozřejmostí bezpečnostních kamer je noční vidění, díky kterému máte přehled o dění během noci i dne.

Někteří upřednostňují atrapy bezpečnostních kamer. Ty však odradí jen nezkušené zlodějů a vandaly. Jedinou výhodu atrapy je její velmi nízká pořizovací cena, která se pohybuje pod hranicí 250 Kč. Atrapa vám však nikdy neposkytne výše zmíněné funkce, které můžete využít na dokonalou ochranu.

Výhody domácích IP kamer

Domácí bezpečnostní kamera je nejlepším řešením pro každého, kdo chce dávat pozor na svůj domov v době, kdy se tam nenachází. Díky kameře můžete sledovat vše, co se doma právě děje, odhalíte nechtěné hosty, pošťáka nebo zkontrolujete své děti, domácí zvířata či prarodiče.

Na rozdíl od IP kamer, které jsou navrženy pro firmy nebo sklady a podobně, domácí bezpečnostní kamery jsou obvykle mnohem menší, abyste je mohli umístit prakticky kamkoliv a přitom nepůsobily rušivě. Domácí bezpečnostní kamery navíc disponují mobilními aplikacemi, přes které máte ke kameře neustálý přístup a online video můžete sledovat odkudkoliv na světě, pokud máte přístup na internet.

Kromě toho domácí kamery detekují pohyb a některé modely umožňují komunikaci s lidmi v domácnosti na dálku. To je možné díky zabudovanému mikrofonu a reproduktoru. Vy tak můžete na dálku uklidnit vaše děti, domácí mazlíčky nebo prarodiče, které máte v péči. Stejně můžete komunikovat například s kurýrem či pošťákem, který čeká před dveřmi.

Domácí bezpečnostní kamery jsou zařízení, která umožňují přenášení videa a audia prostřednictvím internetového připojení. Proto můžete sledovat live stream přes notebook nebo smartphone, a to i v případě, že se nacházíte na opačné straně světa. Většina modelů domácích kamer nabízí uživatelům snadnou instalaci prostřednictvím přiloženého návodu, kterou by měl zvládnout každý a není nutné volat profesionála.

Nastavení úhlu záběru IP kamery

Domácí Wi-Fi kamery obvykle poskytují úložiště přes cloudové služby, případně se video ukládá na microSD karty. Někteří výrobci poskytují cloudové úložiště bezplatně, jiní zas za jednorázový nebo pravidelný měsíční poplatek. Tato zařízení mohou nahrávat video záznamy neustále, ale od výroby jsou nastaveny tak, aby se spustilo nahrávání pouze v případě detekce pohybu, šetří se tím místo na záznamovém médiu. Nevýhodu Wi-Fi kamer, které ukládají záznam pouze na SD karty je, že šikovný zloděj ji může odstranit a vy tak ztratíte nejen ukradené věci z domácnosti, ale i kamerový záznam, čímž přijde o možnou identifikaci narušitele.

K samozřejmostem ve výbavě domácích bezpečnostních kamer patří i noční vidění, díky kterému máte přehled o dění nejen během dne, ale i během noci. Mnohé modely Wi-Fi kamer navíc disponují systémem, který může odstrašit potenciálního zloděje či vandala. Slouží k tomu zvukový a světelný alarm, který se může spustit hned po detekci pohybu nebo jej spustíte vy na dálku poté, co zkontrolujete, koho kamera zachytila.

Cena a oblíbení výrobci bezpečnostních kamer

Nejlevnější jsou atrapy bezpečnostních kamer, jejich cena začíná na částce kolem 100 Kč. Atrapy vám však neposkytnou žádný záznam ani reálný přehled o situaci, jejich úkolem je pouze odrazení zloděje či vandala. Atrapy bezpečnostních kamer se vyrábějí v různých provedeních a vědí věrně napodobit reálné kamery. V nabídce najdete atrapy bullet i dome kamer.

Nejlevnější analogovou kameru seženete od 450 Kč. Protože technika se neustále vyvíjí, klesají i ceny digitálních IP kamer. Digitální bezpečnostní kamery za 500 Kč nabízejí méně známí výrobci. Z tuto částku si pořídíte také kameru od známého výrobce, avšak počítejte s tím, že půjde o starší model s minimem funkcí, který v nabídce výrobce nahradila novější kamera. Pokud hledáte levnou kameru, nezapomeňte sledovat výprodeje a akce obchodů.

Kvalitní IP kamery určené do interiéru pro domácnost začínají na částce přibližných 750 Kč. Vnější kamery jsou na tom podobně a za nejlevnější exteriérovou kameru zaplatíte 870 Kč a více. Je samozřejmé, že vnější kamery mají o něco vyšší cenu, protože musí disponovat krytím IP66, aby byly odolné vůči vlivu počasí. Při exteriérových kamerách se navíc počítá i s větším dosvitem nočního vidění, protože je nutné monitorovat i plochy, které jsou ve větší vzdálenosti od kamery.

Nejdražší kamery stojí i několik desítek tisíc korun. Jde však o profesionální kamery, které by si u běžného uživatele nenašli dostatečné uplatnění. Investované náklady by se uživateli nevrátili, protože spolehlivé bezpečí vědí poskytnout i mnohem levnější kamery. Cena kamerového systému se může vyšplhat o něco výše i v tom případě, že místo jedné kamery sáhnete po kamerovém setu.

K oblíbeným výrobcům bezpečnostních IP kamer patří kromě Xiaomi a TP-Link i Hikvision, Secure, Reolink, Ezvis, Ubiquiti, Solight či Canyon. Poslední jmenovaný výrobce používá pro správu kamery aplikaci Yoosee, která je dostupná pro operační systémy Android i iOS (iPhone). Díky obnovené a propracované aplikaci máte IP kameru z mobilu, kterou intuitivně ovládáte na dálku.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Připravili jsme pro vás odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Ty vám mohou ještě více dopomoci k chápání fungování IP bezpečnostních kamer. Na základě odpovědí se můžete rozhodnout, která kamera bude pro vás nejvhodnější volbou.

Jak funguje bezpečnostní IP kamera?

Fungování kamery záleží na typu, protože existují dva základní typy kamer, a to kabelové nebo bezdrátové. Bezdrátové kamery poskytují uživateli větší flexibilitu, protože k nim netřeba přivádět žádné kabely. Ty dražší bezdrátové kamery se obvykle dodávají se solárním panelem, díky kterému je kamera uživatelsky ještě příjemnější. Kabelové bezpečnostní kamery vyžadují připojení ke zdroji elektrické energie. Co se týče funkcí, tyto dva typy kamer se v zásadě neliší. Oba druhy kamer dokáží zaznamenávat video na vloženou paměťovou kartu, pevný disk v záznamovém zařízení nebo na cloudové úložiště (vše záleží na konkrétním modelu). IP kamery se tak stávají skvělým doplňkem bezpečnostního systému, protože díky nim máte nepřetržitý dohled nad domem nebo firmou, a to bez ohledu na to, kde se momentálně nacházíte.

Jakou kameru zvolit na dům?

Venkovní kamery na dům by měli mít odolnou kovovou konstrukci a poskytnout uživateli přehled o dění během dne i noci. Chcete-li kameru nainstalovat do nedosažitelné výšky, na dům je ideální zvolit tubusovú IP kameru. Tyto kamery mají IP krytí, díky kterému jim nepřekáží sluneční svit, déšť, vítr, sníh či další vlivy počasí. Vybírejte z kamer, které mají krytí minimálně IP66 a více. Pokud potřebujete bezpečnostní kamery na dům umístit do nižší výšky, ideální volbou bude kamera typu dome. Dome kamery mají takzvané antivandal šasi, které zabrání poškození kamery i neoprávněné manipulaci s ní.

Která kamera je vhodná do bytu?

Do bytu jsou ideální Wi-Fi kamery, které mají jednoduchou instalaci a jejich předností je i nízká pořizovací cena. Tyto kamery poskytují uživatelům dostatek funkcí na to, aby měli pocit bezpečí i v době, kdy nejsou doma. Dokáží monitorovat prostor, detekovat pohyb či spustit poplašný alarm v podobě světla a zvuku. K výhodám kamer určených pro domácnost je možnost ovládání na dálku přes mobilní aplikaci a ukládání záznamu na microSD karty nebo do cloudu. Tyto kamery disponují i ​​nočním viděním, a proto je některé maminky používají místo digitální chůvy.

Po jaké kameře sáhnout, pokud nemám připojení na internet?

Na trhu existují i ​​bezpečnostní kamery na SIM karty. Tyto kamery oceníte všude tam, kde není zaveden běžný internet. Vhodnou volbou jsou proto na hlídání objektů, jakými jsou například chalupa, parkoviště, garáž, případně jiné prostory. Exteriérová kamera na SIM karty využívá pro přenos obrazu datový tok přes 3G/4G, resp. přes LTE, což umožňuje monitorování objektu odkudkoliv na světě přímo přes váš smartphone.

Jsou na trhu dostupné i bezpečnostní kamerové sety?

Prodejci nabízejí kromě samostatných kamer i bezpečnostní kamerové sety. V nabídce můžete najít široký výběr kvalitních kamer i nahrávacích zařízení. Kompletní kamerové sety zpravidla obsahují několik kamer, NVR rekordér s myší a napájecím adaptérem, volitelný HDD pevný disk, síťové kabely pro spojení kamery s rekordérem a montážní příslušenství pro upevnění kamery. Koupí bezpečnostního kamerové setu tak získáte komplexní ochranu v reálném čase.

Je ukládání záznamu do cloudu bezpečné?

Výrobci, kteří nabízejí ukládání záznamu do cloudu, zajišťují šifrovaný přenos. Vaše nahrávky by proto měly být v bezpečí a nemusíte mít obavy z neoprávněného použití. K výhodám cloudových služeb patří, že záznam máte k dispozici prakticky kdekoliv a kdykoliv. Pokud však máte přesto obavy, sáhněte raději po bezpečnostní kameře, která nabízí ukládání záznamu například na microSD kartu.

Jak funguje ukládání záznamu na SD kartu?

Každá bezpečnostní IP kamera, která poskytuje možnost ukládání záznamu na SD kartu, podporuje rozdílné kapacity karet. Nejlevnější modely podporují karty pouze do velikosti 32 GB, ty dražší vám umožní záznam na karty s kapacitou 256 GB a více. Jelikož video záznam je soubor s velkou kapacitou, většina kamer funguje tak, že po naplnění karty se vymaže nejstarší záznam, čímž se vytvoří prostor pro nový. Kamery jsou od výroby nastaveny tak, aby ukládaly záznam pouze tehdy, když se detekuje pohyb nebo zvuk, čímž se eliminuje neustále nahrávání. Samozřejmě, výrobci nabízejí i možnost nastavit si nepřetržité nahrávání.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 26.11.2020
Datum poslední aktualizace: 12.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek