Nejlepší jídelní židličky 2024 – recenze, test, srovnání

Výbava pro malé děti zahrnuje obrovské množství elementů, na které by měly rodiče před příchodem radostného přírůstku myslet. Při plenkách to ani nezačíná a ani náhodou nekončí. V rámci nákupu výbavy je třeba zahrnout i dětskou židličku na krmení. Na trhu však existuje několik typů jídelních židlí pro děti, které se odlišují nejen vzhledem, ale i dalšími parametry. Jaké parametry si při výběru všímat? Jaké typy dětských židlí k jídlu známe?

Jak vybrat dětskou jídelní židli

Dětská židle k jídlu a její výběr podléhá několika aspektům. Samozřejmě, kromě ceny jsou to i další důležité vlastnosti a parametry, které by kvalitní dětská židle měla mít. Začíná to už typem židličky. Kovová, dřevěná, plastová nebo speciální přenosná dětská stolička. Dále je třeba myslet na bezpečnost, kolečka, popruhy a jiné. Opomenout byste neměli ani možnost polohování či výškového nastavení jídelní židle pro děti. Tak tedy, jak si vybrat dětskou jídelní židli?

Nejlepší jídelní židličky

Názov Hodnotenie Detail
Peg Pérego Prima Pappa Follow Me   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Kinderkraft Yummy   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Maxi-Cosi Minla   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Hauck Alpha+B   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Kinderkraft Tixi   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Jídelní židličky – recenze

Dětská jídelní židle je při krmení nedoceněným pomocníkem. Bez ní by bylo krmení vskutku namáhavé. Při výběru je třeba si všímat několik parametrů (nastavitelnost, materiál apod.), ale i výrobce a recenze. Mezi oblíbené patří dětské jídelní židličky Chicco, Peg-Pérego, Kinderkraft, Dolu či Zopa. Připravili jsme pro vás krátké recenze několika oblíbených modelů, které by vám při výběru mohly být nápomocné. O své osobní zkušenosti s dětskými židlemi na krmení se můžete podělit v komentářích pod článkem.

Typy dětských židlí na krmení

Rodiče, kteří už doma dítě mají, dobře vědí, že na trhu je přebytek pomůcek pro děti, které jsou někdy až zbytečné nebo žádným způsobem děťátku nepomáhají. Někdy to spíš vypadá tak, že jde výhradně o pomůcky určené pro rodiče. Dětská jídelní židle rozhodně zbytečná není a jde o velmi užitečnou a potřebnou pomůcku, když má už děťátko vhodný věk na přikrmování. V zásadě je možné dětskou židli používat již od šestého měsíce věku dítěte.

Pozor však třeba dávat na nepraktické a nekvalitní výrobky. To se týká obecně dětských pomůcek, které se tváří, jako by nabízeli neocenitelnou pomoc. Nejčastěji základní dělení můžeme udělat podle materiálů, z nichž je dětská židle na krmení vyrobena. Plast, dřevo nebo kov. Každý typ má své pro i proti.

Kovová jídelní židlička

Jde o velmi oblíbený druh dětských židlí. Velmi snadno se udržují, jsou trvanlivé a odolné. Design bývá obvykle spíše moderního než dětského rázu. Na druhé straně musíte počítat u kovových dětských židliček s vyšší pořizovací cenou. Jejich výhodou jsou také odolné kovové části. Více kovu značí, že i hmotnost židle je vyšší. Běžně se však dají výškově nastavovat a mají i možnost polohování.

Dřevěná dětská stolička na krmení

Dřevo je velmi příjemný přírodní a ekologický materiál. Dřevěné jídelní židle jsou velmi prodávány a u mnoha rodičů jsou preferovány před kovovou či plastovou alternativou. Dřevěná konstrukce židlí však není tak odolná a je méně trvanlivá. Potěší také nižší hmotnost v porovnání s kovovými židlemi a celkový design je velmi neutrální. Nevýhodou některých typů dřevěných židliček je nemožnost polohovat například opěrku zad či samotnou výšku židle.

Dřevěná dětská stolička na krmení

Plastová jídelní židlička pro děti

Pokud vás neoslovila kovová či dřevěná alternativa, zřejmě jako většina rodičů sáhnete po plastové jídelní židli. Pozor však třeba dávat na levné a labilní kusy, které jsou nestabilní, nenabízejí takové pohodlí a zároveň jsou předražené. Ve srovnání s dřevem či kovem jsou lehčí. Možné je i nastavení výšky či opěrky zad, a tedy bodují i ​​samotnou variabilitou. Výhodou je jejich skladnost. Rovněž se takový druh židlí snadno udržuje. Často se objevuje i kombinace kovu a plastu. Takové jídelní židle jsou mnohokrát nejstabilnější a nejkomfortnější.

Přenosná dětská židle k jídlu

Takovým dětským židličkám na krmení říkáme i cestovní dětské židle. Jejich největší výhodou jsou samozřejmě rozměry a skladnost. Bez problémů je složíte a odvezete v autě na dovolenou. Jejich konstrukce je plastová. Umožňují rovněž polohování. Jde o velmi praktický prvek i v případě delších cest, kdy se zastavíte v gastronomickém zařízení, kde nejsou vybaveni dětskou stoličkou a vy tak použijete svou vlastní.

Jaká je to rostoucí jídelní židle?

S tímto pojmem se můžete setkat v obchodech nebo jej lze uslyšíte i mezi ostatními rodiči. Toto slovní spojení označuje dětskou židli, která roste spolu s dítětem. Jak to je možné? Jednoduše, umožňuje to právě vlastnost polohování. Nastavení výšky nožní opěrky, nastavení sklonu, regulace výšky posedu, výšky zádové opěrky nebo nastavení výšky pultíku. Přirozeně, takové model mají i vyšší nosnost a klidně do ní posadíte i starší – větší dítě. Pro děti, jakož i pro rodiče je taková židle velmi dobrá volba.

Rostoucí jídelní židle

Polohování a nastavení výšky

Tato možnost je v případě plastových, kovových či kovoplastových jídelních židliček. Jde o velmi užitečnou funkci pro menší i větší děti. Polohovat se dají různé části židle. Velmi praktická je možnost polohování opěrky zad a také polohování výšky sezení. Součástí jídelní židle je i pultík, na kterém bývá pokrm položený. Pokud je možné ho výškově nastavovat, jde o skvělou možnost. Některé jídelní židle umožňují i ​​polohování opěrky nohou.

Bezpečnost židličky

Zřejmě netřeba diskutovat o tom, že u dětí je prvořadá bezpečnost. Při kupování jakékoliv výbavy jsou právě bezpečnostní prvky při koupi prioritou. V tomto případě nebudeme rozdělovat jednotlivé bezpečnostní prvky podle typů dětských jídelních židlí. Zaměříme se na obecné bezpečnostní prvky, které pomohou vaše dítě při krmení udržet v bezpečí.

Než přejdeme ke konkrétním prvkům bezpečnosti, kvalitní a bezpečná jídelní židlička by měla splňovat stanovenou evropskou normu EN 14988. Tato norma nařízená EU by měla být zárukou toho, že dětská židle k jídlu splňuje všechny bezpečnostní náležitosti. Taková židlička by měla obsahovat nejen bezpečnostní prvky, ale měla by mít stabilní konstrukci, zaoblené hrany a rovněž protiskluzové nožičky. V případě, že je vybavena kolečky, musí být vybavena brzdicím systémem.

Dvě bílé jídelní židličky

Základním prvkem bezpečnosti je zádržný systém. Ten dělíme na aktivní a pasivní zádržný systém. Aktivní zádržný systém je tvořen bezpečnostními popruhy, které nikdy nevedou přes krk dítěte. Vždy musí jít kolem pasu a přes ramena mezi nohy dítěte. Popruhy musí být nastavitelné podle rozměrů dítěte. Odepínat by měly za pomoci pojistky. Pasivní zádržný systém tvoří prvky jako boční opěrky, opěrka zad nebo přední pultík. Tyto části zabraňují tomu, aby se dítě vyklánělo.

Další výbava a doplňkové příslušenství

V mnohém závisejí další prvky výbavy židličky od konstrukce samotné. Jiné vlastnosti má dřevěná, kovová či plastová dětská židle. Roli při výbavě a doplňkovém příslušenství sehraje i cena jídelní židličky.

Odkládací košík je prvkem, který rodiče ocení, pokud potřebují mít po ruce hračky, kterými dítě zabaví, dokud mu připravují nějakou tu dobrotu. Zmíněné kolečka, které jsou velmi praktické při manipulaci, jsou rovněž vítány. Podstatné však je, aby měli také brzdu, kvůli bezpečnosti. Pultík je samozřejmostí a jeho odnímání taktéž. Potěší i přihrádka na sklenici s vodou či na lahvičku. Jde o tzv. dvoudílnou tác.

Sedadlo dětské židle by mělo být potaženo odolným potahem. Především v případě kovových či dřevěných dětských židlí. Polstrování by mělo být měkké, potah by měl být snadno omyvatelný. Proto je v tomto případě výhodou materiál jako PVC či kůže. Případně plast, který dětem při sezení nijak výrazně nepřekáží.

Údržba jídelní židle

Dobře víme, že děti kolem sebe dokáží nadělat pořádný nepořádek, zvláště, pokud před ně položíte talíř s mrkvovým pyré. Každopádně, základem je odnímatelný pultík, který stačí opláchnout pod teplotu tekoucí vodou, případně ho dát do myčky. Potah by měl být odolný a také velmi snadno udržovatelný. Pokud je potah látkový, měl by být odnímatelný, aby se dal snadno vyprat v rukou nebo v pračce. Samotnou konstrukci stačí vždy přetřít. Nejtěžší se v tomto případě myjí dřevěné jídelní židle. Plast i kov odolávají znečištění velmi dobře.

Údržba dětské jídelní židle

Oblíbené značky

V případě mnoha produktů se doporučuje sáhnout po ověřených značkách, které již mají na trhu něco za sebou a jsou otestovány spokojenými zákazníky. V případě výbavy pro vaše ratolesti to platí dvojnásob. Je sice pravda, že někdy si za značku připlatíte, ale můžete si být jisti, že kvalitou nezklamou, resp. v případě komplikací máte na produkty záruku a kvalitní servis.

Mezi ověřenou kvalitu patří italské značky Chicco či Peg-Pérego, které patří na trhu k výrobcům, kteří se orientují právě na výrobu produktů zaměřených pro maminky s dětmi. Mezi velmi oblíbené značky však patří i polský Kinderkraft, který na trhu není příliš dlouho, ale rozhodně v poměru cena a kvalita má co nabídnout. Špatnou volbou nebude jistě ani jídelní židle z dílny výrobců Caretero nebo Zopa.

Cena jídelních židlí pro děti

Jídelní židličky pro děti lze zařadit do více cenových kategorií. Kromě značky platíte i za kvalitu materiálů, vlastnosti, ale také za design. Pokud víte, že dětskou židli na krmení využijete minimálně, zřejmě sáhnete po levnější plastové nebo dřevěné jídelní židli do 1 000 Kč. Účel splní, ale vysokou kvalitu neočekávejte. Rovněž její životnost bývá kratší.

Kvalitnější dětské židličky pohodlně sežene v cenovém rozhraní od 1 000 do 2 000 Kč. Takové židle už jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a rovněž jsou i trvanlivější. Zpravidla už mluvíme o produktech od ověřených výrobců. Jsou 100-procentně zdraví neškodné, ekologické a splňují i ​​všechny bezpečnostní normy. Pokud se poohlížíte po modelech v rozmezí 2 000 až 4 000 Kč, často rozhoduje design. Případně jde o kvalitní a robustní kovové konstrukce. V zásadě už do značné míry hraje roli vyhotovení a zmíněný design.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při koupi dětského židle na krmení jsou rozhodující nejen parametry, výrobce a cena. Dítěti v ní musí být pohodlně a vám zas musí být pohodlně při jeho krmení. Ohledně výběru tohoto pomocníka máte řadu otázek. Na ty nejčastěji najdete odpověď na tomto místě. Pokud jste se nedozvěděli vše, co jste potřebovali, napište nám do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Kdy je vhodné začít používat jídelní židličku?

Dětskou židli byste si měli pořídit tehdy, když vaše dítě přejde z mléčné stravy na příkrmy. Obvykle je to kolem 6. měsíce života dítěte, čemuž jsou přizpůsobeny i židle na krmení. Většina z nich je vhodná právě od 6 měsíců věku.

Je vhodnější pevná nebo skládací dětská židle?

Každá z nich má své výhody, závisí to proto na tom, kde budete židli používat. Pevná, tedy nerozkládací židle je bezpečnější, můžete ji použít hned. Skládací zas umožňuje lepší skladnost, díky čemuž ušetříte místo v kuchyni.

Dřevěná, či plastová jídelní židle? Která je lepší?

V případě, že upřednostňujete ekologickou stránku věci a hledáte odolnou židli s pevnou konstrukcí, vhodnější je dřevěná jídelní židle. Třeba se smířit s náročnější údržbou a s ohledem na vyšší hmotnost i s těžší manipulací. Plastové židle mají nízkou hmotnost, údržba je bezproblémová, obvykle jsou variabilní a můžete je nastavovat podle potřeb dítěte.

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 06.05.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek