Nejlepší elektrické koloběžky 2022 – recenze, test, srovnání

Chtěli byste si zjednodušit a zrychlit přepravu v městském prostředí? V tom případě byste měli pouvažovat nad koupí elektrické koloběžky.

Jak vybrat elektrickou koloběžku

Elektrické koloběžky se těší oblibě hlavně díky lehkosti jejich ovládání a kompaktnosti, neboť díky skládací konstrukci si je s sebou můžete vzít kamkoli. Pokud vás taková investice láká, tak si přečtěte následující body,kterými se při výběru řídit.

Nejlepší elektrické koloběžky

Názov Hodnotenie Detail
Ninebot MAX G30   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor Scooter One   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Segway Kickscooter F40E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Lamax S7500 Plus   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Elektrické koloběžky – recenze

Elektrická koloběžka je skvělým způsobem přesunu na kratší i delší vzdálenosti. Na určené místo vás přepraví rychle a bez námahy, přičemž si užijete čerstvý vzduch. Uvažujete nad tímto dopravním prostředkem? Naše recenze vám s výběrem pomohou.

Co jsou to elektrické koloběžky a jak fungují?

Pokud bychom si elektrické koloběžky, též zvané zkráceně elektrokolobežky, měli definovat ve zkratce, tak bychom řekli, že jsou to klasické koloběžky, které jsou poháněny elektrickým motorem. Z obyčejné "hračky" určené hlavně pro mladší ročníky se v dnešní době vyvinul skvělý dopravní prostředek.

Rychlost se reguluje podobně jako na motorkách a pokud se vám baterka vybije, tak v cestě můžete pokračovat klasickým odrážením nebo ji můžete složit a Ponies v ruce. Je určena hlavně pro městský hladký povrch, ale některé modely zvládnou i jemný terén. využijete jipředevším na kratší vzdálenosti, během kterých se můžete velmi efektivně vyhnout dopravní špičce. Zapnout motor, jeden odraz a elektrická koloběžka vás odveze několik kilometrů.

Výhody a nevýhody elektrických koloběžek

Hlavní výhodou elektrických koloběžek je jejich kompaktnost a jednoduchost ovládání. Jde o šikovný dopravní prostředek, který oceníte zejména ve městě, protože se vyhnete provozu nebo lidem v přeplněné MHD. Při používání nemusíte vyvíjet žádnou fyzickou aktivitu a tím pádem se nezpotíte as některými typy přejdete na jedno nabití až 40 kilometrů.

Velká elektrická koloběžka

Co se týče "většího dobra", tak elektrické koloběžky a celkově elektrické dopravní prostředky jsou ekologické, protože fungují na baterii, která se pravidelně dobíjí; čili upřednostněním elektrokolobežky před klasickým autem jste šetrnější k životnímu prostředí. Vzhledem k tomu, že zařízení funguje na baterii, je nutné počítat s jejím pravidelným nabíjením.

Na co se při výběru zaměřit?

Rozhodli jste se pro koupi elektrické koloběžky?Pak vás budou zajímat faktory, které je nutné sledovat před samotným výběrem. V úvahu spadá relativně dost parametrů.

Používání

Než se rozhodnete pro konkrétní model, taksi musíte určit, za jakým účelem si koloběžku plánujete koupit a jak často na ní budete jezdit. Plánujete ji využívat spíše ve městě, nebo na cyklostezkách, kde se jezdí rychleji a asfalt nebývá vždy stoprocentně hladký? Chcete si ji koupit jen tak pro radost a užívat si ježdění ve volném čase?

  • Elektrokolobežky do města: Nemusejí oplývat takovou výkonností, respektive vysokou maximální rychlostí, protože ve městě není dvakrát vhodné prostředí pro rychlou jízdu. Vybírejte menší, pohyblivější typy, klidně is polyuretanovými kolečky.
  • Elektrokolobežky do terénu: jde o rychleji a hlavně výkonnější modely, které zvládnou i případné nerovnosti či jízdu do kopce. Kolečka by ideálně měly být gumové, které lépe eliminují třes.
  • Elektrokolobežky na zkrácení volného času: Pokud chcete na elektrických koloběžkách jezdíval jen pro zábavu ve volném čase, tak klidně můžete investovat do druhů s menší baterií a výkonností. Díky tomu budou o něco lehčí a vy se budete moci více "vyřádit".

Rám a nosnost

Nosnost koloběžky úzce souvisí s rámem – čím je rám robustnější, tím větší váhu unese, koloběžka je však těžší. Obvykle se nosnost elektrokolobežiek začíná na váze 80 kg a postupně se toto číslo zvyšuje. Maximální zátěž rozhodně není radno podcenit, a proto si při výběru nechte rezervu alespoň 10 kilo.

Elektrická koloběžka do města

Rám je v drtivé většině případů skládací, ale časté skládání může odrazit na jeho celkové pevnosti. Sami musíte vědět, že jak často ji budete skládat na přepravu v MHD či jako zavazadla v kufru a podle toho zvolit vhodný rám. Jako materiál se na rám nejčastěji využívá ocel a odlehčený hliník/karbon. Pokud jste náročný a očekáváte vysoký výkon a nízkou váhu, tak určitě zvolte druhou možnost.

Dojezd a baterie

Další dvojicí, která je vzájemně propojena je dojezd na jedno nabití a baterie. Je však třeba pochopit, že dojezd na jedno nabití není fixní číslo a ovlivňují něj různé faktory –hmotnost jezdce, styl jízdy nebo míra stoupání. Udává se jen přibližně a klasické druhy mají obvykle dojezd na 30 až 40 kilometrů, u těch levnějších to může být jen 10 km. Většinou platí, že čím větší dojezd, tím vyšší cena.

Při baterii zase sledujeme její kapacitu udávané v ampérhodinách (Ah). Pochopitelně, čím větší kapacita, tím větší dojezd. Úroveň nabití se zobrazuje na displeji. Pokud si chcete prodloužit výdrž, tak doporučujeme, abyste jezdili pomaleji, vybírali hlavně rovný terén a vždy mějte dobře nafoukané kolečka.

Řízení

Celkově na trhu najdete elektrokolobežky s dvěma typy řízení. Tím prvním je "klasický" způsob, který funguje na bázi páček na řídítkách, čili zrychlujete a zpomalujete rukojetí. Druhý způsob je takzvaný gyroskopický. Ten je výhodnější v tom, že změna rychlosti je plynulejší, ale je o něco náročnější si na něj zvyknout, protože rychlost se reguluje rozložením váhy.

Městská elektrická koloběžka

Elektrokolobežky nabízejí i možnost měnit rychlosti a setkáte se is "vychytávkou" zvanou tempomat – prostřednictvím něj si můžete nastavit stálou rychlost, kterou má koloběžka během jízdy udržovat.

Brzdy

Nejčastěji je brzda nainstalována na zadním blatníku – klasická nášlapná brzda, kterou prakticky okamžitě víte zastavit vaši koloběžku. dálejsou to elektrické brzdy, které umožňují plynulejší zastavení. Kromě toho se na elektrokolobežky instaluje i zadní kotoučová nebo bubnová brzda, která se ovládá páčkou na řídítkách – obdobně jako na kolech. U modelů s gyroskopický systémem brzdíte přitažením řidítek k sobě.

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 28.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek

Jak vybrat tapety do interiéru

Jak vybrat tapety do interiéru

Správně zvolené tapety umí s interiérem udělat zázraky. Pokud je zvolíte správně, můžou vám pomoct opticky projasnit pokoj,... Přečíst článek

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Žehlení patří v mnoha domácnostech k málo oblíbeným aktivitám. O to méně oblíbenější je čištění samotné žehličky, na které se... Přečíst článek