Nejlepší přepěťové ochrany 2024 – recenze, test, srovnání

Víte o tom, že přepěťová ochrana do zásuvky je položkou, kterou seženete řádově za pár korun, ale přitom dokáže ve vašem rozpočtu zachránit celé tisíce? Mnozí možná ani netuší, co to přepěťová ochrana je a shánějí ji až poté, co je potká špatná zkušenost. Každý větší či dražší domácí elektrospotřebič by měl být do elektrické sítě napájený právě skrz přepěťovou ochranu. Víte, proč je přepěťová ochrana důležitá? Jak funguje? Jak se používá? Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat přepěťovou ochranu?

Co je přepěťová ochrana? Kde se zapojuje? Proč byste přepěťovou ochranu měli mít doma? Tak postupně. Přepěťová ochrana nebo i přepěťový svodič se používá pro bezpečné zapojování elektrických spotřebičů a elektronických zařízení, aby je ochránil před přepětím – přetížením. V dnešní době se v domácnostech běžně nacházejí desítky spotřebičů, které jsou zapojeny do elektrické sítě. Některé jsou zapojeny do stejné nebo naopak do jiné fáze. Každopádně, elektrické spotřebiče – lednice, pračka, myčka nádobí, elektrická trouba, počítač a jiná zařízení nejsou levnou položkou. V případě, že dojde k přepětí, může vyvolat znefunkčnění celého obvodu elektrospotřebiče či zařízení.

Nejlepší přepěťové ochrany

Názov Hodnotenie Detail
CyberPower Surge Buster   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Belkin BSV604   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Acar S8   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Eaton Protection Strip 6 FR   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
APC PM1W-FR   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Přepěťové ochrany – recenze

Cena přepěťové ochrany je zanedbatelná, nic vám proto nebrání v tom, vyzkoušet si několik modelů a vybrat takový, který bude vyhovovat vašim potřebám. Pokud však chcete rovnou investovat do kvalitního modelu a nevíte si z přepěťových ochran značek Philips, Emos, Acar, Solight či APC vybrat, sledujte recenze jednotlivých modelů. Několik přepěťových ochran jsme vyzkoušeli i my a jejich hlavní plusy a minusy jsme sepsali do krátkých recenzí.

Elektrické přepětí a jeho vznik

Jakým způsobem se šíří přepětí? Určitě už každý z vás zažil situaci, kdy ve vaší domácnosti nastal výpadek elektrického proudu. Ať už v důsledku poruchy nebo třeba špatného počasí. Vznik přepětí nastává v okamžiku, kdy se v oběhu elektrické sítě nachází vyšší úroveň elektrického napětí, jakou je schopna rozvodná síť zvládnout. Tento stav může být záležitostí několika vteřin, milisekund či mikrosekund, kdy se úroveň napětí zvýší, což však může způsobit závažnou poruchu. Dnešní elektrospotřebiče jsou na takový jev velmi citlivé.

Přepětí v síti může vzniknout i klasickým spínáním spotřebičů. Elektrický bojler, jádro, topné zdroje či svářečka nebo jiné druhy spotřebičů, které elektrickou síť zatěžují opakovaně. Krátké změny napětí mají za následek přepěťové impulzy. To může spotřebiče výrazně znehodnocovat.

Ne méně často se stává, že dojde k poruše v rozvodné síti. Odpojení "nuláku" – neutrálního vodiče v síti na tři fáze se postará o to, že proud v jednotlivých fázích je nerovnoměrný, prudce stoupne či klesne a nastává problém. Podobná situace s přepětím může nastat i v případě poruchy v trafostanici. Takové výpadky jsou méně časté a oprava si obvykle vyžaduje delší dobu.

A dostáváme se i k samotným bleskům. Jde o přímý úder do objektu, což způsobí extrémní nárůst elektrického proudu v obvodu, vodiče v rozvodné síti dostanou obrovskou ránu. Právě takové vlivy atmosférické elektřiny často napáchají tisícové škody.

Co je to přepěťová ochrana?

Tak, už víme, jak takové přepětí vzniká, že se týká spotřebičů a vážně je může poškodit nebo dokonce vyřadit. Přepěťová ochrana je podle některých elektrikářů zařízení a podle jiných součástka. Standardně si však představte, že jde o bezpečnostní prvek, který chrání spotřebič nebo spotřebiče připojené v elektrické síti. Díky tomu, že je přepěťová ochrana součástí elektrického obvodu si můžete být jisti, že vaše spotřebiče před přepětím neohrozí ani blesk či porucha trafostanice.

Zapínání přepěťové ochrany

Jak funguje přepěťová ochrana v praxi?

Ochrana před přepětím může být různá a podobně známe i několik úrovní přepěťové ochrany. Záměr nebo chcete-li účel je v zásadě vždy stejný. Ochránit všechny elektrospotřebiče, které jsou přes přepěťovou ochranu připojené do elektrické sítě. Pokud tedy nastane situace, kdy je v síti vyšší napětí, než by mělo být, automaticky přepěťová ochrana tento jev detekuje a odpojí připojené elektrospotřebiče a zařízení dříve, než do nich vysoká dávka proudu stihne proniknout a poškodit jejich elektrické obvody.

Druhy přepěťové ochrany

V rámci samotného segmentu a výběru přepěťové ochrany je třeba myslet i na to, že v nabídce najdete různé druhy těchto ochran s různým označením, ale i určením. Mnoho z nás zná zřejmě nejklasičtější přepěťové ochrany do zásuvky. Jde o jednozásuvkové prepěťovky, které jsou primárně určeny pro ochranu jednoho spotřebiče. Nicméně, možná vás nepřekvapí, že pokud do přepěťové ochrany zapojíte prodlužovačku s více zásuvkami, získáte v podstatě více zásuvkovou prepěťovku. Samozřejmě, v tomto případě doporučujeme koupit kvalitní jednozásuvkovou přepěťovou ochranu a ne čínský "šmejd".

Druhým nejznámějším typem budou více zásuvkové přepěťové ochrany, které vypadají na první pohled jako prodlužovačka se čtyřmi nebo až devíti zásuvkami. Jejich výhodou je, že pokryjí potřebu, kdy můžete ochránit více než jeden spotřebič. Například se využívají ve velkém v kanceláři, kde přes takovou přepěťovou ochranu lze chránit například počítač, monitor, reproduktory či tiskárnu, a tedy soubor elektronických zařízení.

Setkat se můžete také s více zásuvkovými přepěťovými ochranami, které mohou být vybaveny zásuvkami master a slave. Pokud je řeč o zásuvce master, ta může být jen jedna. Princip je ten, že pokud je v master zásuvce například zapojen počítač a v zásuvkách slave jsou reproduktory, monitor, tiskárny, v případě, že se vypne počítač, vypnou se všechny slave zásuvky. Takový druh ochrany má smysl i v rámci úspory, nejenže automaticky vypíná i doprovodné spotřebiče, ale také v případě, že je počítač v režimu spánku, ostatní spotřebiče se chovají jako vypnuté a minimalizuje se odběr elektrické energie.

Specifickou funkcí jsou rovněž EMI a RFI filtry, které pozitivně ovlivňují kvalitu koaxiálního připojení. Snižují totiž negativní ruchy elektromagnetických vln.

Stupeň ochrany

A tady se dostáváme k velmi důležitým parametrům. Není totiž svodič jako svodič. Ne každý je totiž stejně kvalitní a hlavně ne stejně odolný. Při výběru je třeba dbát na tzv. stupeň nebo úroveň ochrany. Kategoricky jsou přepěťové ochrany řazeny do kategorií B, C, D. Není totiž automatické, že daná přepěťová ochrana, kterou jste zakoupili, musí odolat náhlé poruše v trafostanici nebo odolat zásahu bleskem. Potřebné je však rovněž si definovat, co určuje odolnost samotné přepěťové ochrany. Jde o tři základní vlastnosti.

Prodlužovací kabel

Jiskřiště – T1

Jde o dvě elektrody, které mají přesně stanovenou vzdálenost. Jedna elektroda slouží jako vodič a druhá je součástí pro uzemnění. V případě, že dojde k přepětí, dojde k přeskoku výboje mezi elektrodami, jedna elektroda výboj provede a druhá ho uzemní. Odolnost takovéto prepěťovky zvládne odolat i vysokému napětí. Kategoricky se řadí do čtvrté až třetí kategorie a má stupeň ochrany B. Samotné prvky s ochranným prvkem s jiskřištěm mají označení SJBC.

Varistor – T2

Jde o nenápadnou polovodičovou součástku, která se v rámci přepěťové ochrany chová jako izolant při běžném 230 V napětí. Má vysoký odpor, ale při přepětí jeho odpor klesne a izolant se tím pádem stává vodičem, který dokáže výboj – impuls izolovat do země. Varistor je mnohem citlivější než samotné jiskřiště. Takové přepěťové ochrany zvládnou extrémní přepěťovou zátěž. Patří do druhé až první kategorie s označením C. Prepěťovky na bázi varistoru mají označení SVBC-12,5-3-MZ.

Transil – T3

Podobně jako varistor, i transil je polovodičová součástka, ale s ještě vyšší citlivostí. Připomíná diodu a díky vyšší citlivosti je reakce na moment přepětí mnohem rychlejší. Citlivost je však daní za odolnost. Využívá se při elektronice, která je extrémně citlivá na změny napětí. Jde o nejvyšší úroveň ochrany s označením D.

Výběr s ohledem na typ sítě

Při výběru je třeba zohlednit také to, pro jaký druh elektrické sítě je přepěťová ochrana určena. Tyto poznatky jsou spíše určeny pro ty, kteří se v dané problematice vyznají více, ale z hlediska zapojení je třeba tyto poznatky brát v úvahu.

I na základě toho se totiž určuje, jaký stupeň ochrany je pro danou síť potřebný. Dostatečnou ochranu elektrické sítě je totiž možné dosáhnout několika metodami. Při běžně používaných sítích s nízkým napětím (NN) se mohou používat různé kombinace. Řešení je vždy individuální, ale pro některé typy sítí se hodí některé svodiče více a pro jiné méně.

  • Síť TN-C – použít lze jednopólové prepěťovky s označením SVBC-12,5-1, a to pro každou fázi separátně nebo jeden svodič pro ochranu sítě jako celku.
  • Síť TN-S – zde je možné přepěťové ochrany zapojit dvěma způsoby. 4 + 0 nebo 3 + 1. Při možnosti 4 + 0 jde o to, že se omezuje i podélně přepětí mezi vodiči spotřebičů. Taková varianta však může mít za následek nechtěné vypnutí, protože i při drobných přepětích může proudový chránič vyhodnotit jev jako rizikový a vypne celý obvod. Při zapojení 3 + 1, kdy jsou tři prepěťovky zapojeny mezi vodiče a také nulový vodič, čímž se eliminuje riziko, aby bylo pro svodič rizikové i menší přepětí. V případě síti TN-S jsou totiž oddělené vodiče PE a N.
  • Síť TNC-C-S – jde o nízko napěťovou síť, která kombinuje dvě předešlé. V tomto případě je vhodné, pokud je ochrana instalována ještě před samotným vodičem a následně i za ním. Ideální je použít první i druhý stupeň ochrany (T1 i T2).

Prodlužovací kabel master a slave

V souvislosti s typem sítě se můžete řídit i označením samotných prepěťovek. Označení závisí na počtu pólů. Pokud budeme hovořit o přepěťových ochranách, které nejsou přímo zásuvkou, ale nacházejí se ještě před ní, můžete se setkat s označeními, jako SVC-350-1-MZ, SVC-350-3-MZ, SVC-350-1N-MZ nebo SVC-350-3N-MZ. Třetí soubor znaků, tedy 1,3,1N, 3N definuje, kolik pólů s aktivním prvkem prepěťovka má. Písmeno N se využívá při sítích TN-S, když je třeba, aby prepěťovka měla přídavný pól pro součtové jiskřiště. Často používané přepěťové ochrany do zásuvky jsou označeny znaky SVD.

Cena přepěťové ochrany

Většina z nás zřejmě zná klasické přepěťové ochrany, jejichž cena se pohybuje na úrovni od 75 do 250 Kč a více za podobný prvek ani nejsme ochotni platit. Zvláště, pokud by měl být v každé zásuvce našeho domu. Je však třeba rozlišovat i kvalitu. Prodlužovačka se čtyřmi zásuvkami a vypínačem totiž neznamená automaticky, že jde o spolehlivou přepěťovou ochranu. Toto je často omyl. Cena lepší přepěťové ochrany začíná od 250 do 1200 Kč. To však stále hovoříme o poměrně standardní ochraně nižší třídy, nikoliv systematické ochraně elektrického obvodu a sítě.

Pokud skutečně chcete zajistit, aby vaše spotřebiče byly chráněny, poohlédnout se musíte po přepěťových ochranách za mnohem vyšší částku přes 2500 až 5000 Kč. Odborníci říkají, že přepěťová ochrana za 5000 eur dokáže zachránit celou počítačovou síť v hodnotě stovek tisíc korun.

Naše rada zní, rozhodně nekupovat nejlevnější prepěťovky, které jen najdete. Ačkoliv se může zdát lákavé, pokud koupíte svodič v hodnotě 120 korun a domníváte se, že vaše lednička nebo počítač jsou chráněny, pokud by udeřil blesk nebo trafostanice zaznamenala poruchu, faktem je, že to tak být nemusí a účinné ochrany se nedočkáte. Proto vám doporučujeme přehoupnout se přes hranici 250 až 500 Kč. Co je minimální částka, kterou byste měli za prepěťovku zaplatit. Ideální, pokud jde o opravdu drahé spotřebiče či celou řadu elektronických zařízení, investujte do přepěťových ochran T2 a T3 nebo kombinace T1 + T2 a zabráníte tak mnohem vyšším škodám na majetku.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Přepěťová ochrana by ve vaší domácnosti určitě neměla chybět. Prozradili jsme vám, jak si ji vybrat, na závěr vám nabízíme ještě doplňující informace související s častými otázkami zájemce o spolehlivou přepěťovou ochranu.

Může být řešením přepětí hromosvod?

Ano, může. Samotné svodiče – přepěťové ochrany jsou v zásadě doplňkovým prostředkem pro efektivnější ochranu elektrospotřebičů, především těch citlivějších. Podstatné je však kvalitní uzemnění objektu jako takového. Správně nainstalován a umístěn hromosvod a dobře pospojovány neživé části, které by mohly být vodivé. Právě hromosvodem se samotné vodiče uzemní do země.

Kdy bych měl řešit přepěťovou ochranu elektrospotřebičů v domě?

Je třeba si uvědomit, že v souvislosti s ochranou před přepětím mluvíme o komplexním řešení, které vyžaduje projektové řešení již ve fázi tvorby elektrické struktury daného objektu. Pokud uvažujete nad systematickou ochranou vaší elektrické sítě, svěřte objekt do rukou odborníků, kteří dodrží potřebné ČSN normy a postarají se o to, že váš majetek bude dokonale chráněn.

Kam ideálně přepěťovou ochranu umístit?

Variant je mnoho. Pokud má objekt jeden rozvaděč a nelze přepěťovou ochranu umístit nikde jinde, maximálně do zásuvky, bude použit jeden stupeň ochrany, a to tak, že bude prepěťovka umístěna právě do rozvaděče. Efektivnější však je, pokud je použito více stupňů ochrany. Kromě rozvaděče například před domem je možné přepěťovou ochranu umístit i do hlavního rozvaděče v domě. Při vícestupňové úrovni ochrany jsou odstraněny všechny zbytky přepěťových impulzů.

Jaké spotřebiče mohu přes přepěťovou ochranu zapojovat?

Přepěťové ochrany jsou univerzální a připojit skrz ně můžete jakékoliv elektronické zařízení. Nemají žádné omezení. Největší smysl mají při dražších elektrospotřebičích nebo souboru zařízení, která pracují na jedné fázi – televizory, počítáte, chladničky...

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88%)
Datum publikování: 09.12.2020
Datum poslední aktualizace: 12.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek