Nejlepší brusle na led 2024 – recenze, test, srovnání

Někteří využívají zimní období na odpočinek a lenošení, ale i toto roční období je vhodné na sportovní aktivity. K oblíbeným zimním sportům patří například bruslení na ledě. Abyste měli z bruslení na zimním stadionu, veřejném kluzišti nebo zmrzlé vodní ploše radost, potřebujete kvalitní brusle na led.

Jak vybrat zimní brusle?

Správně vybrané zimní brusle by měly poskytnout komfort, udržet vaše nohy v suchu a teple a hlavně by vás nikde neměly tlačit. Odřeniny či otlaky nejsou příjemnou záležitostí, proto brusle vybírejte svědomitě. Jak si vybrat z množství zimních bruslí a co všechno sledovat před koupí? Náš průvodce výběrem zimních bruslí vám krok za krokem vše prozradí.

Nejlepší dámské zimní brusle

Názov Hodnotenie Detail
Tempish Dream Lady   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Tempish Fine   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Botas Regina   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Oxelo Fit500   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Worker Doty   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší pánské zimní brusle

Názov Hodnotenie Detail
CCM Tacks AS-550   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Tempish Volt–Pro   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sulov Sportteam   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Oxelo 100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Botas Attack 191   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší dětské zimní brusle

Názov Hodnotenie Detail
Tempish RIXY 70 junior   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Bauer X-LP S21   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Raven Lia 4v1   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Oxelo Play 1   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Worker Nolan 2v1   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Zimní brusle na led – recenze

Aby se vám pohodlně bruslilo, musíte si vybrat správné brusle, které splňují vaše požadavky a kvalitativní parametry. Na trhu je množství zimních bruslí na led a každé z nich se liší pořizovací cenou, použitými materiály při výrobě, vlastnostmi a stejně tím, pro koho jsou určeny.

Pro lepší přehled jsme pro vás vybrali pět bruslí, které se mohou stát vhodným kandidátem na koupi. Do našeho mini testu jsme zařadili poloprofesionální i profesionální brusle pro hokejové hráče, dámské zimní brusle určené začátečnicím, dětské brusle na led i kolečkové a brusle 2v1 určené dívkám a ženám. Které z bruslí obstály v testu nejlépe a které vás zaujaly nejvíce?

Výběr zimních bruslí podle druhu

První, co musíte před koupí udělat, je zamyslet se nad tím, k jakému účelu budete brusle používat. Pokud jste rekreační bruslař a chcete si občas zajezdit na zimním stadionu, veřejném kluzišti nebo zmrzlé vodní ploše, budete si vybírat z bruslí určených amatérům. Tyto brusle bez problémů využijete i na občasné hraní bezkontaktního hokeje s kamarády.

Při rekreačním bruslení se klade důraz na pohodlí, brusle by vás neměly tlačit a měli byste se v nich cítit komfortně. Amatérské brusle seženete za nízké nebo přijatelné pořizovací ceny, ale pokud plánujete na ledě strávit delší dobu, připlaťte si za brusle vybaveny materiálem, který dokáže odvádět vlhkost, sát pot a zároveň držet vaše nohy v teple.

Chcete-li se bruslení věnovat profesionálně, volte z kategorie profesionálních sportovních zimních bruslí, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitních a odolných materiálů a zaručí vám dlouhověkost bruslí. Tyto brusle jsou zpravidla vyrobeny z termoregulačních materiálů a bruslařům poskytují co nejlepší komfort, oporu i ovladatelnost. U kvalitních profesionálních bruslí počítejte s vyšší pořizovací cenou, která se pohybuje v několika tisících korun.

Jak už tušíte, podle druhu nebo určení dělíme brusle na amatérské (rekreační) a profesionální. Ty profesionální se dále dělí na hokejové brusle a brusle určené na krasobruslení. Jednotlivé druhy bruslí si představíme v samostatných kapitolách, resp. podkapitolách.

Rekreační zimní brusle

Brusle určené pro rekreační bruslení ocení všichni amatéři, kteří si chtějí občas zabruslit na veřejném kluzišti nebo zamrzlé vodní ploše. Hlavním kritériem při výběru takových bruslí je pohodlí. Pokud vám brusle dobře nesedí a tlačí vás na prstech nebo v oblasti kotníků, pohodové bruslení se změní na trápení, ze kterého nebudete mít radost.

Rekreační brusle ocení i amatérští hráči hokeje, kteří si chtějí zahrát bezkontaktní hokej. Brusle pro rekreační hokejisty se vyznačují pohodlnou vnitřní výstelkou a nízkou tuhostí. K jejich výhodám patří přijatelná pořizovací cena a k nevýhodám menší ochrana chodidel a kotníků před nárazem vystřeleného puku či před seknutím hokejkou.

Rekreační dámské a pánské zimní brusle

Jak jsme naznačili, při výběru rekreačních bruslí myslete zejména na své pohodlí a před koupí si vyzkoušejte několik párů od různých výrobců. Jen tak zjistíte, které vám nejlépe sedí. Nezapomeňte se v bruslích projít po prodejně, aby jste odhalili případné nepohodlí brusle.

V součastnosti patří k oblíbeným rekreačním bruslím takzvané "softboot", které mají pohodlnou textilní botu. Díky měkkému svršku se přizpůsobí tvaru nohy a k jejich výhodám patří i univerzální využití. Dražší modely jsou zateplené a zároveň prodyšné, což vám poskytne komfort navíc.

Amatérské brusle určené pro rekreační bruslení se nejčastěji vyrábějí s klasickým nožem (tzv. kolébkou), kterou můžete pozorovat i při hokejových bruslích. V dámské verzi rekreačních bruslí při nožích setkáte se zoubky v přední části čepelí.

Profesionální zimní brusle

Profesionální brusle se vyznačují vysokou kvalitou, prvotřídními materiály a s tím související i vyšší pořizovací cenou. Brusle pro profesionální sportovní využití dělíme na brusle určené na krasobruslení a hokejové brusle.

Brusle na krasobruslení

Krasobruslařské brusle jsou určeny pro závodní krasobruslení a vyrábějí se v dámské verzi. Mají vysokou botu, přičemž nůž má specifický krasobruslařský tvar se zoubky vpředu, které slouží k odrážení. Při vrcholovém sportovním bruslení jsou nezbytné u některých prvků (např. skoky, piruety a podobně). Brusle mají dvě hrany (vnitřní a vnější) a je mezi nimi žlábek. Oproti hokejovým bruslím je nůž krasobruslařských bruslí méně zakřivený.

Nože profesionálních krasobruslařských bruslí jsou vyrobeny z ušlechtilé nerezové oceli s vyšší tuhostí, což zaručuje jejich odolnost. Brusle zároveň není nutné často brousit a nedochází k jejich rezivění. Kvalitu nožů poznáte i tak, že na povrchu mají mezinárodně uznávanou značku TŰV.

Bílé zimní brusle na krasobruslení

Při výběru bruslí na krasobruslení berte v úvahu pohodlí nohy v botě. Pokud budete na stadionu trávit dlouhé hodiny při tréninku nebo při samotném závodění, zvýšený komfort oceníte. Střih brusle vám musí přesně padnout, na trhu se setkáte se širšími i užšími. Nižší brusle s větším výkrojem v oblasti lýtka jsou určeny pro vrcholové krasobruslařě, kteří potřebují větší rozsah ohybu nohy při jízdě vpřed i vzad a dobrou stabilitu při doskocích. Krasobrusle se nejčastěji vyrábějí v bílé barvě s klasickým zavazováním na tkaničky.

Hokejové brusle

Hokejovým pánským bruslím se říká také kanady. Je pro ně typická mohutná a pevná konstrukce, díky níž jsou nohy v botách stabilní. Brusle mají pevnou špičku, sníženou stavbu boty a zvýšenou část paty. Hokejovou brusli tvoří bota s podrážkou a jazykem, držák (holder) a nůž.

  • Bota s jazykem a podrážkou – každá brusle má jiný skelet, ale platí, že dražší profesionální brusle mají kvalitnější skelet. Jazyky mohou být filcové, případně takové, u kterých se dá měnit tvrdost a mají ochranné prvky. Nejkvalitnější podrážka je vyrobena z karbonových vláken, díky čemuž jsou brusle lehčí, déle si udrží stabilitu a hráči umožňují maximální přenos energie z nohou do bruslí.
  • Držák (holder) – jde o prostřední část, která spojuje botu s nožem brusle (runner). Držák je pevně přinýtovaný ke brusli a přichycen pomocí pojistky nebo dvou šroubů.
  • Nůž (runner) – spojuje brusli s ledem a díky této části je umožněno bruslení po ledě. Nože na hokejových bruslích jsou mírně zakulacené a bez zoubků. Kvůli rychlému a efektivnímu odrazu se brousí do žlábku. Profesionální brusle jsou osazeny noži z tvrdé ušlechtilé nerezové oceli, která vyniká zvýšenou odolností. Vyrábějí se i odlehčené verze, při kterých mají nože perforaci. Velké oblibě se v současnosti těší nože vyráběny revolučním systémem T-Blade. Jde o výměnné nože, které není nutné brousit.

I hokejové brusle se dělí na podskupiny podle zkušeností hráčů na amatérské (začátečnické), poloprofesionální a profesionální. Mezi těmito bruslemi jsou podstatné rozdíly. Samozřejmě, profesionální brusle mají nejlepší možné vlastnosti, jsou přizpůsobeny pro maximální výkon hráčů, využití i ochranu. Brusle jsou extrémně pevné a perfektně drží nohu, aby mohl hokejista podávat co nejlepší herní výkon. Tímto skvělým vlastnostem odpovídá i pořizovací cena, která je vysoká.

Velikost hokejových bruslí

Velikost hokejových bruslí se dělí na žákovské brusle (YTH), které jsou dostupné ve velikostech 24 – 32 (EU), juniorské brusle (JR) ve velikostech 33 – 39 (EU) a seniorské brusle (SR), které seženete ve velikostech 40 – 48 (EU). Pokud máte příliš velké chodidla, nemusíte zoufat, protože například model Bauer Vapor X700 se vyrábí až do velikosti 51 (EU).

Pánské zimní hokejové brusle

Výběr hokejových bruslí podle stylu bruslení

Hokejové brusle by se měly vybírat i podle stylu bruslení. Každá brusle si totiž nemusí sednout se stylem, který používáte. Rozeznáváme frekvenční, silový a univerzální styl.

  • Frekvenční styl – pata bruslí má těsnou konstrukci ve tvaru písmene V, takové brusle jsou vhodné pro rychlé a přesné zatáčky, otočky, brzdy, starty nebo rozjezdy a pro náhlé změny směru. Brusle maximálně přenášejí energii. Pokud bruslíte takovým stylem, poohlédněte se například po modelech Bauer Vapor nebo CCM Jetspeed.
  • Silový styl – brusle mají přirozenou anatomickou konstrukci a dokonale obepínají chodidla. Vyznačují se vysokým nártem a jsou ideální pro jízdy s delšími odrazy a širokými oblouky. Tyto brusle mají vyšší stabilitu. Vhodnými kandidáty na výběr mohou být Bauer Supreme či CCM Tacks.
  • Univerzální styl – jde o styl, který je kombinací obou výše zmíněných. Brusle mají širokou a objemnou konstrukci, vysoký nárt, hlubší střih a jsou doplněny o nejnovější moderní technologie. Ideálními modely pro tento styl bruslení jsou Bauer Nexus nebo CCM Ribcor.

Tepelné tvarování bruslí

Při hokejových bruslích je nutné zmínit i tepelné tvarování bruslí. To může probíhat dvěma způsoby. Během hry, kdy se teplota uvnitř brusle zvýší natolik, že se materiál ohřeje a brusle se částečně vytvaruje a přizpůsobí tvaru nohy a chodidla. Nevýhodou tohoto způsobu je, že po vychladnutí se tvarování zčásti vrátí do normálu. Druhým způsobem je tvarování v horkovzdušné troubě. Toto by měl provést vyškolený personál, aby neodbornou manipulací nedošlo k nechtěnému poškození bruslí.

Výběr zimních bruslí podle typu

Zimní brusle dělíme i podle toho, komu jsou určeny. Standardně zde rozeznáváme pánské, dámské a dětské brusle. Speciální kategorii pak tvoří brusle (tzv. kačenky), které jsou určeny nejmenším dětem předškolního věku s velmi malou nohou a také dětské brusle 2v1, které dítě využije během zimy i přes léto. Na každý typ zimních bruslí se podíváme blíže.

Pánské zimní brusle

Pánské zimní brusle najdete v obchodech i pod označením kanady. Typická je pro ně pevná konstrukce, která musí nohu pevně držet, ale zároveň nesmí být noha příliš sevřená. Abyste se při bruslení dobře cítili, můžete si připlatit za model s termoregulačními vlastnostmi. Termoregulační materiál zajistí, že při vyšších teplotách se vaše nohy nebudou potit a při nižších zas nebudou mrznout.

Pánské zimní brusle

Nože pánských ledových bruslí jsou nasazeny v plastovém držáku (tzv. holder). Oproti dámským jsou mírně zakulacené a bez zoubků. Zbroušené jsou do žlábku, což umožňuje bruslařům rychlý a efektivní odraz. Levnější modely mají nože vyrobené z uhlíkové (karbonové) oceli, ty dražší jsou z nerezové oceli, proto nepodléhají časné korozi. Při výběru bruslí můžete narazit i na odlehčené nože s perforací. Hlavním poznávacím znakem pánských zimních bruslí je pevná špička a zvýšená část paty.

Dámské zimní brusle

Dámské zimní brusle se nazývají také krasobrusle. Mají typicky ženský tvar, protože bota je s podpatkem a nože mají vpředu speciální zoubky. Ty slouží pro specifický ženský styl ježdění. V minulosti měli dámské lední brusle výhradě bílou barvu, ale v dnešní době najdete v nabídce obchodů i jiné barevné varianty.

Podobně jako u pánských bruslí i zde platí, že levnější modely jsou vybaveny noži z uhlíkové (karbonové) oceli a ty kvalitnější zas z nerezavějící oceli. Nože dámských bruslí jsou na povrchu označeny mezinárodně uznávanou značkou kvality TŰV.

Některé modely mají zvýšený nárt vybaven syntetickým kožíškem. Kromě funkce zahřívání díky kožíšku noha v brusli lépe drží. Novým trendem v kategorii ledových bruslí pro ženy jsou dámské kanady, které mají podobně jako pánské brusle nože bez zoubků. Dámské lední brusle se nejčastěji utahují pomocí klasických tkaniček.

Při výběru sledujte materiál boty brusle, jazyk, kvalitu podpatku, střih brusle i celkové zpracování boty. Při výrobě svršku se nejčastěji používají voděodolné materiály, ale můžete se setkat i s pravou kůží. Kvalita boty ovlivňuje pohodlí během jízdy a také správnou fixaci chodidla v botě.

Zpracování boty závisí na kondici bruslařky. Brusle pro amatérky a rekreační bruslení by měly být širší, méně vyztužené a vypolstrované na těch místech, kde se noha nejvíce namáhá. Rekreační dámské brusle mají zpravidla vyšší botu, čímž poskytují optimální fixaci nohy. Střih dámské brusle může být vyšší nebo naopak nižší s vykrojením v oblasti lýtka.

Dětské zimní brusle

Dětské zimní brusle se prodávají v různých barvách a motivech, proto si vybere každé dítě to, co se mu bude nejvíce líbit. Jsou lehké, vyrábějí se z odolného plastu, aby zbytečně nezatěžovaly dětské nohy. Při výběru se však neorientuje jen podle designu bruslí, ale myslete na bezpečnost a pohodlí vašeho dítěte. Pro malé bruslaře je základem stabilní a pevná konstrukce a kvalitní výstelka, která se přizpůsobí anatomii nohy. Brusle by dítě neměli nikde tlačit, protože jinak se tomuto sportu nebude chtít věnovat. Co se týče nožů dětských bruslí volte nerezovou ocel.

Dětské zimní brusle na led

Jaké brusle na led pro děti tedy zvolit? Ideální volbou jsou brusle s nastavitelnou velikostí boty. Jelikož dětem rychle rostou nohy, takové brusle bez problémů přizpůsobíte aktuální velikosti chodidla a nemusíte každý rok kupovat nové. Takzvané roztahovačky jsou opatřeny mechanismem, který dovoluje měnit velikost boty až o čtyři čísla (v závislosti na zvoleném modelu). Mezi nejpopulárnější patří ty, které se nastavují jednoduchým stiskem příslušného tlačítka. Na trhu se však setkáte také s roztahovacími bruslemi, jejichž velikost se upravuje šrouby, což je méně praktické. Co se týče uvazování dětských bruslí, převládá kombinované vázání pomocí šňůrek, suchých zipů, případně přezek.

Kačenky pro nejmenší děti

Výrobci bruslí nezapomněli ani na nejmenší děti předškolního věku. Im jsou určeny takzvané kačenky. Nejde v pravém slova smyslu o brusle, protože tyto pomůcky nejsou primárně určeny na bruslení. Malému dítěti dovolují seznámit se s ledem a s prvními pohyby po ledové ploše.

Kačenky mají celokovovou konstrukci a jejich velikost se nastavuje pomocí šroubů. Na dětskou botičku se upínají pomocí kožených přezek. Jsou ideální volbou pro děti s malou nohou, které se ještě neumí bruslit. Díky nim se již v raném věku seznámí s pohyby na ledě.

Dětské brusle 2v1

Výjimku v nabídce dětských bruslí netvoří ani modely "dva v jednom". Jde o brusle, které může dítě využívat během léta i v zimě. Brusle mají vyměnitelný podvozek, v zimě jim proto nasadíte ocelový nůž a v létě zas rám pro kolečka. Brusle mají nastavitelnou velikost, proto dítěti vydrží několik let. Jejich největší výhodou je, že dítě je může používat celoročně na rekreační bruslení.

Jaké parametry sledovat před koupí

Pokud jste se již rozhodli, jaký druh a typ bruslí chcete, před koupí je třeba zaměřit se na důležité parametry. K nim patří správná velikost, šířka, hmotnost, materiál, pevnost, vázání a nože. O každém parametru si řekneme něco víc.

Velikost

Velikost zimních bruslí je jedním z klíčových parametrů při výběru. Od ní bude záviset váš komfort při jízdě. Je nutné znát délku svých chodidel, protože některé značky ledových bruslí mají rozdílné číslování. Například brusle Bauer mají jinou velikost než brusle značky CCM. Pokud délku svých chodidel znáte, vyberte si velikost podle velikostní tabulky daného výrobce. Pokud ji však neznáte, změřte si chodidla, přičemž se doporučuje změřit si obě, protože jedno z chodidel může být o kousek delší. Chodidla si měřte ve stoje a měření pro jistotu opakujte vícekrát, takto se vyhnete nesprávně určené velikosti.

Správná velikost zimních bruslí

Ideální je brusle si vyzkoušet přímo v obchodě a při zkoušení použít ponožky, které budete při sportování nosit. Bota brusle vás nesmí nikde tlačit, ale neměli byste v ní mít ani příliš volného místa. V obchodě si obujte obě brusle, pořádně je zavažte a postavte se na ně. Palec chodidla by se měl jen zlehka dotýkat špičky brusle. Pamatujte si, že nohy se v žádném případě nesmějí z bruslí zouvat.

Profesionální bruslaři, ať už jde o hokejisty nebo krasobruslařě, si vybírají velikost, která přesně sedne na nohy, čímž je zajištěna stabilita. Maximální možná rezerva je půl čísla. Pokud sháníte brusle pro rekreační a občasné bruslení, pak můžete vybírat z modelů o trochu větších než je vaše číslo. Dovolené jsou brusle o půl čísla nebo o jedno celé číslo větší. Při bruslení na zamrzlých vodních plochách v přírodě oceníte, že si můžete obout hrubší ponožky.

Co se týče velikosti bruslí pro děti a dospívající, kterým rychle roste noha, existují dvě řešení. Při malých dětech velikost vyřešíte koupí nastavitelných bruslí, které lze zmenšovat nebo zvětšovat o několik čísel. Mladí dospívající takové "roztahovačky" nechtějí nosit kvůli image, proto jim pořiďte klasické zimní brusle, ale o jedno číslo větší. Takto budete mít jistotu, že brusle jim vydrží minimálně dvě sezóny. Rozhodně se nedoporučuje kupovat příliš velké brusle, protože se v nich bruslař nebude cítit komfortně a navíc si osvojí nesprávné návyky a pohyby během jízdy.

Šířka

K dalším parametrům patří šířka bruslí. Setkáte se s třemi variantami (D, EE, R). Označení D je normální šířka, když má brusle užší provedení a vyšší nárt. Označení EE (nebo také 2E) mají brusle s větší šířkou a nižším nártem. Tyto brusle patří k nejoblíbenějším a oproti "D" jsou o 2 až 2,5 milimetru širší. Brusle označené písmenem R jsou jen o malý kousek širší než D a představují standardní šířku.

Hmotnost

Jednotlivé typy zimních bruslí mají rozdílnou hmotnost. Čím jsou brusle lehčí, tím se snadněji ovládají. Pro sportovní účely se kvůli váze vyrábějí brusle z odlehčených materiálů, případně mají perforaci, což sníží jejich výslednou hmotnost. Pokud hledáte brusle pro rekreační účely, hmotnost pro vás není natolik podstatným parametrem. Každopádně, aby se vám bruslilo komfortné, nezatěžujte své nohy příliš těžkými bruslemi.

Materiál

Aby vás bruslení bavilo a měli jste z něj radost, musíte při nošení bruslí cítit komfort. Materiál vnitřku brusle ovlivňuje celkový pocit v botě a pohodlí při sportování. Nepohodlné brusle mohou mít za následek bolest nohou a zejména vaši nechuť brusli. Nejlepší materiál je ten, který se přizpůsobí vašim nohám, odvádí vlhkost a během mrazivých dní hřeje. Kromě vnitřního materiálu je stejně podstatný i svršek, který zajišťuje prodyšnost boty i její odolnost vůči vnějším vlivům. Na prodyšnost boty má vliv také polstrování. Kvalitní polstrování vám přitom zabezpečí i komfort při bruslení.

Brusle na led z plastu

Pevnost

Pevnost a celková stabilita bruslí patří k jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru bruslí. Závisí na použitém materiálu, protože levný materiál, který má nedostatečně vyztuženou konstrukci, způsobuje vratkost kotníku a zhoršuje stabilitu těla při bruslení.

Vázání

Na trhu se setkáte s více typy vázání. K nejpopulárnějším typům nadále patří vázání na šňůrky, díky kterému si brusle utáhnete tak, jak potřebujete. Někteří výrobci nabízejí při bruslích jeden typ vázání, jiní ho kombinují. Známe zavazování šněrovací, přezkové, na suché zipy či takzvané boa.

  • Tkaničky – využívají se na bruslích pro začátečníky i profesionály. Poskytují důkladné utažení a v místě zavazování jsou měkčí.
  • Přezky – jsou praktické z hlediska rychlosti, protože nemusíte trávit čas vázáním. Brusle si stačí obout a zapnout přezkami. Takové vázání má však své nevýhody, k ním patří to, že místo vázání je pevnější a proto i méně pohodlné. Přezky navíc neposkytují takové dokonalé utažení jako tkaničky, i z toho důvodu je nevyužívají profesionální sportovci.
  • Suché zipy – podobně jako při přezkách si stačí brusli obout a zapnout suchý zip. Toto vázání se nejčastěji používá v kombinaci s klasickými tkaničkami. Nohy jsou tak v bruslích zafixované dvojím způsobem.
  • Boa – jde o patentovaný systém, který je zajímavý tím, že zapínání funguje na otočné kolečko. Toto kolečko se navíjí na lanko, čímž se brusle zavazují. Zapínání je rychlejší než při standardním šněrování a ze všech vyjmenovaných patří k nejpevnějším.

Typy nožů

Při výběru ledových bruslí se setkáte s více typy nožů. Liší se zejména použitým materiálem, resp. kvalitou ušlechtilé oceli. Dobré zimní brusle by měly mít nože vyrobené z nerezové a dostatečně tvrdé oceli. Zpravidla platí, že čím dražší model, tím byla na výrobu použita tvrdší a ušlechtilejší ocel, která vydrží delší dobu ostřejší. Takové brusle jsou navíc odolnější, mají vyšší životnost i tuhost. Kvalitní nože se používají pro lední hokej nebo krasobruslení. Použité materiály se pak odrazí i na pořizovací ceně, která je vyšší. Při dětských zimních bruslích třeba dbát zejména na správné vycentrování nože vůči botě. Délka nožů se volí podle držáku (holder).

Praktické doplňky k zimním bruslím

K zimním bruslím najdete na trhu i praktické pomůcky, které je ochrání. Patří k nim chrániče nožů bruslí a tašky na přenášení. Ochrana na brusle není finančně náročná záležitost, chrániče koupíte od 75 Kč a tašky od částky za necelých 120 Kč. Samozřejmě i v tomto případě platí, čím více do doplňků investujete, tím budou kvalitnější.

Chrániče na brusle

Zakoupené zimní brusle mají zpravidla chrániče čepelí z důvodu bezpečnosti. Tyto chrániče jsou však často nekvalitní a na nožích špatně drží. Proto se vyplatí do chráničů investovat a vybrat si takové, které budou vašemu typu bruslí nejvíce sedět. Setkat se můžete s plastovými i textilními chrániči.

Chrániče na dámské brusle

Textilní chránič má pogumovanou ochranu, která nůž obepne. Pokud sáhnete po kvalitním plastovém chrániči, je zárukou delší životnosti a co je podstatné, ochrání nože před brzkým otupěním. Jak jsme naznačili, chrániče si koupíte za pár eur a některé nabízejí i možnost nastavení velikosti. Chrániče nožů zimních bruslí se hodí hlavně při přechodu mezi šatnou a stadionem.

Tašky na brusle

Dalším praktickým doplňkem je taška na ledové brusle, ve které je můžete pohodlně přenášet mezi bydlištěm a stadionem, případně k zmrzlé vodě někde v přírodě. Taška je speciálně tvarovaná tak, aby se do ní vešly obě brusle. Navíc má vnitřní prostor rozdělený, což brání tření jedné brusle o druhou.

Díky tašce na brusle jsou vaše brusle při přenosu chráněny i před sněhem či deštěm a většina tašek je vyrobena z funkčního materiálu. Takový funkční materiál je zárukou rychlého uschnutí a brusle chrání před vlhkem. Kromě materiálu, ze kterého byla taška ušita, si před koupí prohlédněte i dno, to by mělo být zesílené, aby odolalo ostří nožů. Je ideální, pokud má taška nastavitelný ramenní popruh a vhodný bude také přídavný sáček, do kterého si můžete schovat drobnosti.

Tašky na zimní brusle jsou dostupné v různých variantách a velikostech. Obchodníci nabízejí tašky pro děti, pány i dámy a na trhu stejně najdete univerzální modely. Vybírat můžete z více barevných provedení a vzorů. Minimální finanční investice vás odmění pohodlím při bezpečném přenášení bruslí.

Chrániče pro bruslaře

Kromě toho, že chráníte své zimní brusle, měli byste chránit i sebe. To platí zejména u malých dětí, ale také u dospělých, kteří jsou nezkušení bruslaři. Pokud na ledě ještě nemáte dostatečnou jistotu, vaše obavy před nepříjemným pádem (nebo v tom horším případě zraněním) mohou zmírnit chrániče kolen a loktů. Pády na ledových bruslích bývají dosti tvrdé, proto je tato investice na místě. Dalším bezpečnostním doplňkem může být ochranná přilba, která je skvělým pomocníkem a ochráncem malých dětí.

Cena zimních bruslí a oblíbené značky

Cena bruslí na led bude záviset na tom, zda sáhněte po modelech určených pro rekreační bruslení nebo si vyberete poloprofesionální či profesionální brusle. Výše ceny se rovněž odvíjí od toho, zda jsou brusle vhodné pro děti nebo pro dospělé.

Nejlevnější zimní brusle jsou kačenky, které jsou určeny dětem předškolního věku. Ty seženete už od 200 Kč. Jak jsme si však vysvětlili při rozdělení bruslí, kačenky nejsou brusle v pravém slova smyslu. Levné brusle na led pro děti i dospělé začínají od částky 370 Kč a postupným zvyšováním přibývají kvalitnější materiály bot i čepelí.

Mezi uživateli se těší oblibě zejména brusle za částky od přibližných 620 Kč a výše, kde najdete kvalitní modely pro běžné využití. Nejdražší jsou samozřejmě profesionální krasobruslařské brusle a ledové brusle určené profesionálním hokejistům. Cena profesionálních zimních bruslí se může vyšplhat až na několik tisíc korun.

K oblíbeným a uživateli ověřeným značkám zimních bruslí patří Bauer, CCM, Nils, Spartan, Oxelo nebo Worker. Bohatý výběr zimních bruslí najdete v každém dobrém sportovním obchodě. Brusle na led mají v nabídce například i prodejny Sportisimo nebo Decathlon, kde najdete zimní brusle pro děti i dospělé.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Po koupi zimních bruslí určených na led mají spotřebitelé otázky týkající se především správné údržby bruslí. Prozradíme vám, jak často třeba nože bruslí brousit, kde vám je nabrousí, jak brusle chránit před časným otupěním a také to, co udělat po každém bruslení. Nezapomněli jsme odpovědět ani na časté otázky týkající se dětských zimních bruslí.

Musím před prvním použitím zimní brusle nabrousit?

Ano, před prvním použitím je nutné brusle na led nabrousit. Z bezpečnostních důvodů se totiž prodávají nenabroušené. S tupými noži by se vám bruslilo nepohodlně a zejména byste mohli utrpět nechtěný úraz.

Jak často mám brousit nože bruslí na led?

Frekvence broušení bruslí závisí od toho, jak často brusle používáte. Pokud jste jen občasný a rekreační bruslař, stačí brusle nabrousit před sezónou. V případě, že brusle využíváte intenzivně, broušení bude nutné i několikrát za sezónu. Při frekvenci broušení se řiďte vlastním pocitem, pokud cítíte, že na bruslích se vám dobře nejezdí, zřejmě jsou nože tupé a potřebují dodat správnou ostrost.

Kde si mám dát nabrousit zimní brusle na led?

Broušení bruslí provádí specialista, který zaručí, že nože budou mít správnou ostrost, aby se vám pohodlně a bezpečně bruslilo. Nejčastěji najdete tyto služby na zimních stadionech či na místech, kde se provozuje veřejné bruslení. Broušení bruslí není finančně náročná záležitost, proto ho raději svěřte do rukou profesionálovi a nesnažte se brusle brousit svépomocí, mohli byste se zranit.

Mohu nože ledových bruslí nějakým způsobem chránit?

Na trhu najdete v nabídce plastové chrániče nožů zimních bruslí. Jde o pomůcku, kterou si pořídíte již od 75 Kč. Samozřejmě, v tomto případě jde o jednoduchý chránič vyrobený z méně kvalitních materiálů, ale svůj účel splní. Nic vám však nebrání v tom, abyste sáhli i po mnohem dražším chrániči, je to na vašich osobních preferencích. Ostří nožů bruslí se doporučuje chránit všude mimo ledu, protože chrániče zabrání brzkému otupení.

Jak se mám o zimní brusle starat?

Brusle se doporučuje po každém použití otřít hadříkem do sucha. Otřete boty bruslí i nože a následně je skladujte na suchém místě. Správnou péčí o brusle prodloužíte jejich životnost. Otření nožů je důležitým úkonem zejména při bruslích, které nemají nože z nerezavějících materiálů, alespoň částečně tak zabráníte brzkému korodování.

Jaké zvolit zimní brusle pro nejmenší?

Pro nejmenší děti předškolního věku, které neumí bruslit, jsou vhodnou volbou takzvané kačenky. Nejde o klasické brusle, protože primárně neslouží na bruslení, ale spíše je jejich funkcí, aby se děti seznámili s pohybem na ledě. Na každé kačenky jsou dva kovové nože a velikost jejich podvozku je nastavitelná prostřednictvím šroubů. Kačenky se upínají na dětskou botu pomocí kožených řemínků a přezek. Jak jsme uvedli, jsou ideální pro děti předškolního věku s velmi malou nohou a díky nim se děti seznámí se základními pohyby na ledě.

Po jakých zimních bruslích sáhnout, pokud dítěti rychle roste noha?

Zimní brusle pro děti mají zpravidla roztahovací systém. Díky němu můžete jednoduchým úkonem přizpůsobit velikost boty brusle. Někteří výrobci nabízejí nastavení velikosti v rozmezí až čtyř čísel, proto se nemusíte bát, že vaše dítě využije dětské zimní brusle jen během jedné sezóny. Při koupi bruslí pro děti tedy sáhněte po roztahovacích bruslích.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 20.11.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek