Nejlepší tablety 2023 – recenze, test, srovnání

Každý měsíc v naší redakci čteme internetové recenze, výsledky domácích i zahraničních testů, vaše hodnocení a zkušenosti, testujeme, a to jen proto, abychom vám mohli nabídnout žebříček toho nejlepšího. Viz srovnávací test tabletů, který je výběrem z nejkvalitnějších a cenově rozumných modelů. Tablety jsou seřazeny od nejlepšího a nejoblíbenějšího pro lepší orientaci. V prvním žebříčku najdete nejlevnější nejlepší tablety, ve druhém žebříčku jsou nejlepší tablety od 4 000 do 7 000 Kč a poslední žebříček ukazuje výsledky srovnávacího testu tabletů bez cenového stropu.

Tablet

Připravili jsme pro vás i krátký návod, jak při výběru univerzálního přenosného počítače, který je využitelný na širokou škálu účelů, postupovat. Zkuste se blíže podívat na jednotlivé parametry a hned se vám bude vybírat snadněji.

Nejlevnější tablety do 4 000 Kč

Názov Hodnotenie Detail
iGET Smart W83   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Lenovo Tab M8   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Oukitel OKT1   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
TCL 10TAB MAX   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejprodávanější tablety do 7 000 Kč 

Názov Hodnotenie Detail
Cubot Tab 30 LTE   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Lenovo Tab P11 Plus   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
iGET RT1   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Samsung Galaxy Tab A8 (X200)   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Nejlepší tablety

Názov Hodnotenie Detail
Samsung Galaxy Tab S8+   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Apple iPad 10.2   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Xiaomi Pad 5   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Lenovo Yoga Smart Tab   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Jak vybrat tablet

Kupujete tablet? Jejich kvalita záleží od různých parametrů – operační systém, paměť RAM, procesor či velikost paměti. Přehledný průvodce těmito pojmy a usnadní vám koupi tabletu vhodného pro vaše potřeby.

Děti s tabletem

Operační systém

Při koupi tabletu máte na výběr ze tří operačních systémů:

  • Android: Otevřený operační systém, který znáte z drtivé většiny smartphonů. Je propojen s google ak dispozici máte množství bezplatných aplikací z Google Play. Jeho cenová relace je velmi široká, proto si tablety s Androidem víte koupit i za nízké ceny. Nevýhodou mohou být méně časté aktualizace nebo horší výkon levných modelů.
  • iOS: Uzavřený operační systém od technologického giganta Apple. Produkty s iOS jsou výborně optimalizované a svou výkonnost bez zasekávání si udrží i několik let. Výhodou je dlouhá výdrž baterie a jsou vhodné pro všechny běžné činnosti s tablety. Jak je již u Apple zvykem, tak nevýhodou je vysoká cena.
  • Windows: Svým fungováním se nejvíce přibližují ke klasickým notebookem nebo počítačem s Windows 8 a 10. Spustíte na nich desktopové aplikace a doporučují se používat zejména na pracovní účely. Často se vyrábějí spolu s přídavnou klávesnicí.

Vestavěná paměť a paměť RAM

Vestavěná paměť nebo interní paměť tabletu je důležitý údaj zejména pro ty, kteří chtějí v tabletě skladovat velké množství dat. Nejvíce paměti zabírajífilmy, videa nebo aplikace. Kromě toho jsou to například i fotky či písničky. Čím větší paměť, tím vyšší cena. Pokud potřebujete velkou paměť, tak hledejte tablety s možností vložení paměťové karty.

Paměť RAM (random access memory) je operační paměť, která umožňuje náhodný přístup. slouží jako dočasné úložiště a umožňuje číst data z libovolných míst paměti zařízení. Čím vyšší je paměť RAM, tím rychleji a svižněji dokáže tablet pracovat a můžete mít na pozadí otevřených více aplikací. Pro běžné použití vám postačí 1 – 2 GB.

Výdrž baterie

Baterie je pro mnohé klíčový faktor při výběru a kvalitní tablety jsou konstruovány právě tak, aby provozní doba baterie byla co nejdelší. Její výdrž je ovlivněna různými proměnnými – záleží od kapacity baterie, procesoru, výšky jasu, vykonávané činnosti, ale také ceny. Kvalitní tablety by měly vydržet v provozu 8 – 10 hodin. U levnějších modelů jsou to 3 – 4 hodiny.

Používaní tabletu

Velikost tabletu

Velikost, resp. úhlopříčka je ozačovaná obvyklým způsobem stejně u smartphonech-v palcích. Podobně jako při baterce, tak i zde platí, že čím je tablet větší, tím roste i jeho cena. Velikost tabletů začíná přibližně na 6 – 7", ale protože v takových velikostech se prodávají i mobily, tak většina sahá po tabletech s velikostí 9 – 10".

Pokud si chcete koupit tablet ke shlédnutí filmů, tak volte největší velikosti, na běžné používání si vystačíte s levnějším a menším tabletem.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Tablet – ano, či ne? Pokud jste se dostali až na závěr článku a k nejčastějším otázkám ohledně výběru tabletu, asi v tom máte jasno. Tablet je skvělý na práci, hry i sledování videí, a to pro děti i dospělé. Parametry jsou však jedna věc a samotný výběr druhá. Abychom vám výběr ještě více usnadnili, rozhodli jsme se zodpovědět nejčastější otázky ohledně tabletů. Své další poptávky můžete psát do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Které značky tabletů patří k nejkvalitnějším?

Výrobou tabletů se zabývá několik známých firem, které patří k největším hráčům na trhu. Tablety Apple, Lenovo i Samsung se obvykle těší velmi dobrým recenzím. K oblíbeným se řadí i značky Acer, Asus či Huawei.

Jaké rozlišení a typ displeje jsou vhodné pro práci i sledování videí?

Pokud chcete tablet používat při různých příležitostech a také na různých místech, je kvalita displeje důležitým faktorem. Doporučujeme alespoň IPS LCD (dobrá kvalita obrazu), vhodnější však budou AMOLED nebo Super AMOLED verze. Získáte díky tomu tablet s vysokým rozlišením a skvělým vykreslením barev. Rozlišení závisí i na velikosti tabletu, platí však, že čím větší rozlišení, tím kvalitnější obraz.

Má každý tablet Wi-Fi a Bluetooth připojení?

Připojení pomocí Bluetooh a Wi-Fi je standardem, měl by ho umožňovat každý jeden model. Některé umožňují také vkládání klasické SIM karty a dají se použít na telefonování. Díky této možnosti se můžete připojit na internet i v případě, že není dostupná žádná Wi-Fi síť.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(92%)
Datum publikování: 03.12.2016
Datum poslední aktualizace: 31.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek