Nejlepší fotoaparáty 2024 – recenze, test, srovnání

Pomůžeme vám vybrat nejlepší fotoaparát. Vytvořili jsme pro vás srovnávací test digitálních kompaktních fotoaparátů, který je tvořen žebříčkem TOP produktů v této kategorii. Sesbírali jsme recenze fotoaparátů, vaše hodnocení a výsledky nestranných testů domácích i zahraničních autorit. Prošli jsme si stovky diskusí a vytvořili jsme tento žebříček.

Digitální fotoaparát

V žebříčku jsou produkty, které se umístily na předních místech v testech. Odstranili jsme modely, které měly na internetu mnoho negativních komentářů. Tento žebříček průběžně upravujeme. Zapojit se můžete i vy ve formě komentářů v dolní části této stránky. Pomůžete ostatních zodpovědět otázku Jak vybrat digitální fotoaparát.

Nejlepší kompaktní fotoaparáty

Názov Hodnotenie Detail
Ricoh GR III   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Kodak WPZ2   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sony CyberShot DSC-RX100 VII   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
AgfaPhoto Compact DC 8200   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Fujifilm FinePix X100V   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Kompaktní fotoaparáty – recenze

Většina lidí nad koupí fotoaparátu neuvažuje, protože má mobilní telefon, kde je "kvalitní foťák". Ano, technika jde dopředu, ale digitální fotoaparáty mají stále co nabídnout. Pro nadšence fotografování jsou přímo nutností. Jejich výrobou se zabývají známé firmy (Fujifilm, Nikon, Canon, Panasonic, Sony), což je již samo o sobě znakem jisté kvality. Pokud si nejste jisti, jak foťák vybrat, přečtěte si naše krátké recenze a možná vás některý z modelů zaujme.

Dělení kompaktních fotoaparátů

Fotoaparáty z této kategorie se dělí na 4 typy. Vybrat si můžete ze základních modelů, prémiových kompaktů, z fotoaparátů s výměnnými objektivy či z takových, které mají obrovský orzsah ohniskové vzdálenosti.

  • Základní modely: Základní modely digitálních kompaktů jsou určeny amatérským fotografům, kteří chtějí zachycovat převážně momentky ze svého života, případně hledají kompakt na dovolenou a nemají žádné ambice v oblasti umělecké fotografie. Měly by mít k dispozici spolehlivý automatický režim a také scénické režimy pro různé druhy situací, s nimiž dokáže zachytit kvalitní snímky i dítě.
  • Prémiové kompakty: Oproti základním modelům většinou nabízejí plně manuální režim s nastavením citlivosti, rychlosti závěrky či clony objektivu. Záběry s nimi tak můžete mít více pod kontrolou a dostat do nich i určitou dávku výtvarného nádechu. mohou mít vyměnitelné objektivy.
  • Mirrorless: Toto slovo volně přeloženo z angličtiny označuje "zrcadlovku bez zrcátka". Jde o fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy a velmi kvalitními senzory i obrazovými procesory. Jejich výstupy jsou často srovnatelné se zrcadlovkami nižší a dokonce i střední třídy.
  • Ultrazoomy: Fotoaparáty s pevným objektivem, které mají obrovský rozsah ohniskové vzdálenosti, nebo pokud chcete přiblížení, resp. zoomu. Řadí se k nim modely s přiblížením 30 × a více, některé dokonce dosahují 83-násobné přiblížení. To se už ale odráží na rozměrech, hmotnosti a kvalitě záběrů z takového objektivu.

Jak vybrat digitální kompaktní fotoaparát

Při výběru toho správně digitálního fotoaparátu, který vám bude dělat radost, se musíte zaměřit na několik základních parametrů. Kromě takové podstatné věci jakou je objektiv si všímejte i snímače či konektivitu.

Objektivy digitálních kompaktů

  • Pevný nebo vyměnitelný: Nejlepší kompaktní fotoaparát by měl mít možnost výměny objektivu. Tím totiž můžete dosáhnout zlepšení kvality záběrů i o několik tříd. Nejste totiž vázáni objektivem jediného výrobce a můžete sáhnout po propracovaných objektivech ověřených výrobců jako Zeiss, Sigma, Tamron a pod. Kompakty s výměnným objektivem však patří mezi dražší modely.
  • Ohnisková vzdálenost: Určuje, jak moc bude obraz směrem od fotoaparátu přiblížen. Udává se v milimetrech, a čím je menší, tím je úhel záběru širší. Ohnisko 24 mm a méně se nazývá širokoúhlé a je vhodné pro focení krajinek, architektury či davů lidí. Ohniště od cca. 30 mm do 100 mm je vhodné na focení portrétů a objektivy s vyšším ohništěm se hodí na focení vzdálených objektů (nazývají se také teleobjektivy).
  • Max. světelnost: Udává, jaké množství světla pronikne od čočky k snímači. Označuje se písmenem f a číslem celým, případně desetinným. Čím menší číslo, tím více světla. Platí zde, že obraz snímaný objektivem s F1.8 bude při stejném nastavení závěrky a citlivosti světlejší, než u objektivu s f4. Toto je důležité ze dvou důvodů - prvním je snímání ve tmě, kdy při slabé světelnosti musí automatika fotoaparátu zvýšit citlivost ISO, čímž se zvětší i šum (typická zrnitost na záběrech). Druhý důvod je, že při vyšší světelnosti je pozadí za objektem více rozostřené, což je žádaný umělecký efekt zejména při portrétech.
  • Optická stabilizace: Dokáže do určité míry utlumit pohyb roztřesených rukou. Mnoho fotoaparátů však má stabilizíciu pouze digitální, tj snímaný obraz oříznuty od okrajů a ten se pak jeví jako stabilní. Optická stabilizace je však efektivnější. Digitální kompakty s optickou stabilizací jsou dražší, přičemž většina modelů ji má vestavěnou v objektivu - při jeho výměně za nestabilizovaný pak můžete být nepříjemně překvapeni.

Snímače – čím více megapixelů, tím lépe?

Výrobci se často předhánějí v tom, kdo nabídne větší rozlišení, ale v tomto případě platí, že méně je více. Pro běžné focení momentek určitě postačí rozlišení na úrovni 10 Mpix.

Použití kompaktu

Měli byste však brát v úvahuvelikost snímače. Menší snímač má totiž menší plochu a tím pádem při stejném rozlišení menší obrazové body - tím pádem nedokáže zachytit stejně kvalitní snímků a stejné množství detailů jako snímač velký. Nejpoužívanější snímače můžeme seřadit od největšího po nejmenší takto:  full frame (používá se většinou zrcadlovkách)> APS-H> APS-C (v dražších kompaktů) > 1,5 "> Micro 4/3" (v dražších kompaktů) > 1" > 1/1,2" > 2/3" > 1/1,7" > 1/2,3" > 1/3,2".

Natáčení videa s kompaktem

Tuto funkci zvládají už skoro všechny kompakty. Standardem je dnes Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 bodů), ale do popředí se pomalu dere i 4K rozlišení (3 840 × 2 160, resp. 4 096 × 2 160 bodů). Na střih 4K videa potřebujete velmi výkonný počítač, proto dobře zvažte, zda tuto funkci potřebujete. Důležitá je i tzv.snímkovací frekvence, která se vyjadřuje v snímcích za sekundu a označuje se také jako fps (frames per second).

Výklopný displej

Výklopný displej se stane vaším věrným společníkem při self focení nebo Video blogování. Displej se může vyklápět nahoru o 180 °, případně do boku.

Focení kompaktem

Některé modely nabízejí také možnost naklopení displeje směrem dolů či nahoru, což usnadňuje focení v davu lidí s fotoaparátem nad hlavou, případně při dosahování zajímavých uměleckých snímků s fotoaparátem při zemi.

Konektivita

Mnoho kompaktních fotoaparátů dnes již nabízí propojení se smartphonem či PC přes Bluetooth a Wi-Fi. Pomocí této funkce můžete nejen přenášet fotografie a videa mezi fotoaparátem a zařízením ale také pomocí aplikací ovládat fotoaparát na dálku.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O kompaktních fotoaparátech už víte všechno, nebo alespoň téměř všechno. Na závěr vám ještě zodpovíme pár často kladených otázek, které vás v souvislosti s digitálními fotoaparáty zajímají.

Má smysl si kupovat kompaktní fotoaparát, když mám kvalitní fotoaparát v telefonu?

Určitě má, protože kompakty jsou na rozdíl od smartphonů zcela přizpůsobeny svému účelu – fotografování. Mobilní telefony jsou cenově srovnatelné s kompaktními fotoaparáty a nabízejí více funkcí, ovšem kvalitou fotografií se kompaktu rovnat nemohou.

Pro koho jsou kompaktní fotoaparáty vhodné?

Pro každého, kdo chce zachytit běžné situace s rodinou a přáteli, rodinné oslavy, zážitky z dovolených, výletů a pod. Kompakty mají malé rozměry, proto je můžete vzít kamkoli s sebou.

Jaká je hmotnost kompaktního fotoaparátu?

Hmotnost kompaktů se pohybuje kolem 200-400 g. Navzdory muší váze jsou nadupané funkcemi.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším případě, se zařízením něco stane. Zálohování fotografií je však důležitým způsobem uchovávání vzpomínek a cenných momentů, proto na něj rozhodně není třeba zapomínat.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 09.12.2016
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek