Nejlepší zahradní závěsná křesla 2024 – recenze, test, srovnání

Závěsná křesla oživí každý interiér, ale ani v zahradě nejsou k zahození. Jsou jakýmsi kompromisem mezi zahradní houpačkou, houpacím křeslem a sítí. Navíc jde o velmi designové kousky, které jejich uživatelům poskytují pořádnou dávku pohodlí.

Jak vybrat zahradní závěsné křeslo?

Pokud ještě nevlastníte zahradní závěsné křeslo, poradíme vám, jak ho vybrat.

Nejlepší závěsná křesla

Názov Hodnotenie Detail
Aga MR4510DG   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Rojaplast Bogota   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Kasper   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
IWHome Ibiza   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Designlink Azuro   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Typy závěsných křesel

Úplně prvním a zároveň nejdůležitějším parametrem je výběr vhodného typu závěsného křesla. Ten rozhoduje o pohodlí, nosnosti, ale i možnostech pravidelného přemísťování či samotného umístění tohoto zahradního nábytku. Samozřejmě, důležitou roli hraje i to, co je zdravější a lepší pro váš pohybový aparát.

Závěsná křesla bez stojanu

Závěsná křesla bez stojanu, které se upevňují na strop, trám, popřípadě na hrubou větev, mohou vypadat různě – textilní sedadlo upevněné v dřevěné, ne pevné konstrukci, kruhové modely s výpletem, vajíčka atd. Ve srovnání se závěsnými křesly se stojanem jsou podstatně levnější.

Například textilní modely bez pevné konstrukce koupíte už od 750 Kč. Největším a celkem podstatným problémem je výběr vhodného místa. Křeslo musí být zavěšené na trámu, větvi nebo stropě, který musí unést jeho i vaši váhu. Takový zahradní nábytek navíc není možné přemísťovat každou chvilku.

TIP: Stojan na závěsné křeslo si můžete koupit i samostatně a kousek určený k upevnění do stropu osadit do něj. Toto řešení je ideální tehdy, když na zahradě nemáte žádné vhodné stromy s tlustými větvemi či altán s pevnými trámy.

Závěsná křesla se stojanem

Závěsná křesla se stojanem jsou velmi populární, a to zejména proto, že je můžete jednoduše přenášet, využívat v exteriéru i interiéru a v neposlední řadě na jejich upevnění nepotřebujete žádný hrubý trám nebo pevný strop. Tyto závěsné křesla mají obvykle tvar vajíčka, výjimečnější natrefíte i na kruhové sedadla s tkaným vzorem. Některé modely jsou určeny až pro 2 osoby a z hlediska ceny jde o dražší kousky. Koupíte je od přibližně 3 700 Kč výše.

Zahradní závěsné křeslo se stojanem

Závěsné lehátka

Sedadlo tohoto nábytku připomíná zcela obyčejné zahradní lehátko. To je však zavěšené ve stabilní, oblé, nejčastěji ocelové konstrukci. Obvyklou součástí závěsných lehátek bývá i stříška nebo kratší stínítko. Plusem je, že takové kousky můžete po ochlazení používat i v interiéru. Nevýhodou zase to, že slouží pouze k ležení a jakési polosezení. Opěradlo většinou nemůžete polohovat a sedadlo je určeno pouze pro jednu osobu. Za mínus bychom mohli označit také cenu, která začíná na 3 700 korunách.

Závěsná křesla do zahrady – nejdůležitější parametry

Každé závěsné křeslo se skládá ze 2 hlavních částí, sedadla a konstrukce. Modely osazené ve stojanu mají i další důležitou část – stojan. No a právě tímto částem byste měli při výběru věnovat největší pozornost. V následujících řádcích se podíváme na nejdůležitější parametry, mezi které patří materiál, nosnost, stabilita, rozměry, tvar a hmotnost zahradních závěsných křesel a nepochybně i jejich design.

Nosnost

Ať už si budete kupovat obyčejnou židli, zahradní lavičku, lehátko nebo závěsné křeslo, nosnost je prvním parametrem, na který byste měli zaměřit vaši pozornost. Kvalitní modely unesou váhu až okolo 120-130 kg. Za jakýsi průměr můžeme označit nosnost do 90 kg, za podprůměr tu do 80 kg.

Nezapomínejte, že závěsná křesla visí ve vzduchu, proto je třeba počítat s o něco větší rezervou. Například pokud vážíte 70 kg, tak nosnost křesla by neměla být menší než 90 kg. Když si budete kupovat závěsné křeslo pro 2 osoby, musí mít podstatně vyšší nosnost. Ideální je, pokud k váze 2 lidí, kteří budou v křesle sedět, připočtete minimálně 40 kg.

POZOR: Při nákupu křesel se stojanem si všimněte nosnost samotného křesla a stojanu. Není to běžné, ale tyto údaje se mohou lišit.

Rozměry

Samotné závěsné křesla jsou většinou široké kolem 100 a vysoké do 180 cm (na hloubku se podíváme o chvilku). Konkrétně rozměry se liší hlavně od tvaru sedadla. Myslete na to, abyste do něj pohodlně vešli, aby vám z něj netrčely ruky a abyste v něm nebyly příliš namačkaní. U modelů zavěšených ve stojanu si všimněte zejména jeho výšku, která je fixní. Nohy byste měli mít ve vzduchu, avšak ne příliš vysoko. Ideál je cca 10 až 15 cm.

Zahradní závěsné křeslo s polštářky

TIP: Na rozměry nezapomínejte ani z hlediska umístění závěsného křesla. Jelikož na něm nebudete pouze sedět, ale se i houpat, měli byste kolem něj ponechat volný prostor.

Hloubka sedu

Hloubka sedu je důležitá, z logických důvodů, jen u závěsných křesel s pevnou konstrukcí. V zásadě se liší v závislosti na tvaru sedadla. Vajíčka jsou většinou hluboké od 50 do 70 cm. Sedadla ve tvaru jakéhosi ohnutého trojúhelníku jsou hluboké kolem 50 cm. Samostatnou kategorií jsou kruhové sedadla s výpletem. Při těch se hloubka sedu určuje obtížně. Platí však, že jsou podstatně hlubší.

Jak zvolit vhodnou hloubku sedu? Hlubší křesla jsou o něco pohodlnější, vaše záda však budou více ohnutý. To není dobré zejména při delším sezení. V sedadlech s menší hloubkou se sice nemůžete rozvalit a uvolnit, na druhé straně poskytují lepší oporu vaší páteři.

Hmotnost

Když si kupujete křeslo, které položíte na zem, hmotnost vás až tak zajímat nemusí. Při těch závěsných je to však jiné. Hmotnost kousků bez stojanu je extrémně důležitá. Musíte totiž myslet na nosnost trámu, stropu či větve, kam je zavěsíte, přičemž nesmíte zapomenout ani na vaši váhu. Křesla s pevnou kovovou konstrukcí váží až kolem 20 kg, ty látkové skoro nic. Většinou jde o hmotnost do 3 kg, což platí i o kruhových modelech s výpletem z tkaniny či syntetických materiálů.

Hmotnost závěsných křesel se stojanem, resp. hmotnost samotného stojanu, by měla být co nejvyšší. Robustní modely mají totiž mnohem lepší stabilitu, která je při jakémkoliv nábytku určeném na houpání alfou a omegou. Pokud se chystáte křeslo umístit na vyvýšené pódium nebo terasu, nezapomeňte na nosnost vaší podlahy.

Design

Toto je jen a jen na vás. Závěsná křesla jsou vyráběny ve všelijakých barvách, ze všelijakých materiálů a mohou mít všelijaký tvar. Jednu radu vám však dát můžeme. Modely s výplety, které mají velmi komplikovaný design, jsou trochu náročnější na údržbu. V ostatních směrech si vybírejte podle toho, do jakého stylu je laděna vaše zahrada, terasa či altán a co se líbí vám.

Ratanové závěsné křeslo do zahrady

Jak vybrat konstrukci na závěsné křeslo

Konstrukce závěsných křesel můžeme rozdělit do 2 kategorií. První jsou ty, které jsou tvořeny několika dřevěnými tyčemi. Ty nejsou propojeny napevno a většinou se v nich nachází textilní, pletené nebo makramé sedadlo. Jde o podobný princip, který je využíván při houpacích sítích. Tyto modely jsou vhodné pro děti a ty, kteří nemají problém se sezením v mírně pokroucené poloze. Při výběru si všimněte hlavně tloušťku dřevěných tyčí.

Druhým typem konstrukce je pevný rám, který je nejčastěji vyroben z kovu nebo dřeva. Většinou má tvar kruhu nebo zmíněného vajíčka, přičemž výplň tvoří textilie, přírodní či umělý ratan, nebo dekorativní výplet. Výhodou závěsných křesel s pevnou konstrukcí je, že patří k pohodlnějším. Mínusem je vyšší cena a hmotnost. V tomto případě je rozhodující materiál.

INFO: Výjimečně natrefíte i na konstrukce z přírodního ratanu. Pokud je dostatečně silný a má dostatečnou nosnost, jde určitě o dobrou volbu, protože tento materiál je do exteriéru, avšak pod střechu, jako stvořený.

Kovová konstrukce

Při exteriérových závěsných křeslech jsou vhodné pouze konstrukce s nerezavějících kovů (např. hliník, legovaná ocel). Jejich výhodou je delší životnost, nenáročná údržba a lepší odolnost vůči vnějším vlivům, škůdcům, houbám i mechanickému poškození. Mezi nevýhody můžeme zařadit hlavně vyšší váhu, možná i nepohodlí. Mít opřené ruce o studené nebo rozpálené železo, o které se navíc víte pěkně udeřit, není nejpříjemnější.

Dřevěná konstrukce

Dřevo je velmi pěkné, zdravé a při správné péči má i poměrně dlouhou životnost. Při výběru se zaměřte zejména na jeho druh: smrkové je nejméně kvalitní, borovice a modřín jsou na tom o něco lépe, no a úplně nejlepší volbou jsou tvrdé druhy dřevin, jako jsou dub, buk či teak. Závěsná křesla s dřevěnou konstrukcí mohou být i pod širým nebem, vlivy počasí se však dříve či později odrazí na jejich vzhledu. Proto je lepší, když je umístíte pod střechu. Pamatujte, že jakékoli dřevo vyžaduje údržbu a je náchylné na napadení dřevokazným hmyzem či houbami.

Závěsné křeslo do zahrady s dřevěnou závěsnou konstrukcí

Jak vybrat sedadlo závěsného křesla

Část, na které budete sedět a opěrka jsou na závěsných křeslech propojeny. Pod pojmem sedadlo proto máme na mysli obě tyto části. Kromě již zmíněných rozměrů je důležitý použitý materiál a také tvar. Z hlediska tvaru máte na výběr:

  • Vajíčka: Velmi designové kousky, které však nemusí vyhovovat každému. Opěrka zad a hlavy je extrémně zaoblená, což se může odrazit na horším držení těla při sezení.
  • Trojúhelníkové sedadla: Můžete si je představit jako zaoblený trojúhelník. Tyto sedadla většinou nemají opěrky na ruce a jejich opěradlo je rovnější jako v předešlém případě.
  • Kulaté sedadla s výpletem: Velmi lehoučké a stylové modely, většinou s nižší nosností. Jsou vhodné zejména na kratší sezení, protože neposkytují nejlepší oporu pro páteř.
  • Sedadla á la houpací síť: Sedadla z látky, která je zavěšena mezi několika dřevěnými tyčemi, v prapodstatě nemají žádný tvar. Sedí se v nich podobně jako v houpací síti, proto pokud potřebujete sedět správně – rovně, sáhněte raději po jedné z pevných verzí. Naopak, na odpolední lenošení na zahradě, ale i pro děti jsou tyto kousky jako stvořené.

Materiál sedadla (pozor, mluvíme o jeho "výplni", ne konstrukci) si vybírejte hlavně podle toho, kde chcete tento nábytek umístit a kolik pozornosti jste mu ochotni věnovat.

  • Výplet z umělého ratanu: Umělý ratan, který se vyrábí z polyuretanu, je absolutním nezmarem. Může něj pršet, svítit slunce a ani vítr mu nezpůsobuje potíže. Má dlouhou životnost, vysokou nosnost, je téměř bezúdržbový a odolný proti mechanickému poškození. Podobně odolným materiálem je Textilen.
  • Výplet s přírodního ratanu: Přírodní ratan je pevný, takže nejde o výplet v pravém slova smyslu. Tyto kousky zvládnou občasné zmoknutí a nejsou náchylné na blednutí. Je však lepší, když je umístíte pod stříšku. Z hlediska péče jde o materiál téměř totožný s dřevem.
  • Dřevěné sedadla: Jestliže je sedadlo dřevěné, tak jde v zásadě o konstrukcí spojenou s měkkým sedadlem. To musí být vyrobeno z materiálu vhodného do exteriéru.
  • Čalouněné sedadla: Konstrukce sedadla je obalena textilií ze všech stran. Tyto kousky patří k velmi pohodlným, ale náročnějším na údržbu. Určitě sáhněte po odolném a nepromokavém materiálu, který můžete mýt, jako je např. PVC, polyuretan či pogumovaná textilie.

Jak vybrat stojan na závěsné křeslo

Pokud se rozhodnete pro závěsné křeslo osazené ve stojanu, musíte věnovat pozornost převážně jeho nosnosti a stabilitě. O obou parametrech rozhoduje použitý materiál. Od něj se odvíjí i způsob údržby a také místo, kam můžete křeslo položit.

Trojúhelníkové závěsné křeslo do zahrady s kovovou konstrukcí

Dřevěné stojany

Na závěsná křesla s dřevěným stojanem narazíte spíše zřídka. Jejich hlavní nevýhodou je náročnější údržba a také fakt, že nesmějí být umístěny přímo v mokré trávě, ideálně ani na hlíně. Problémem může být i stabilita a nižší nosnost. Podobně jako při konstrukci se zaměřte hlavně na konkrétní druh dřeva.

Nejodolnější jsou exotické dřeviny jako padauk, Shorea, Meranti, asijský a brazilský teak či akácie. Pokud sáhnete po našich domácích, tak se orientujte na ty tvrdé. Dub, akát nebo kaštan mají životnost od 15 do 25 let, borovice a modřín (střední třída tvrdosti) vám poslouží do 15 let, no a už zmíněný smrk, který je vysloveně měkkou dřevinou, vydrží pouze 10 let.

POZOR: Smrkové, no i borovicové dřevo vyžaduje největší pozornost a je nejnáchylnější na změny barvy a praskání.

Kovové stojany

Kovové stojany mají většinou velmi dobrou stabilitu a vysokou nosnost. Avšak pozor, aby to bylo opravdu tak, musí být dostatečně robustní. Rozhodující jsou trubky. Ty by měly mít průměr minimálně 50, ideálně nad 60 mm a tloušťku stěn nad 1,5 mm. Při nákupu si všimněte i druh "kovu". Ocel je fajn, ovšem pouze tehdy, když je legovaná, tedy vylepšená nerezavějícími příměsemi. Přirozeně nekorodující hliník je také dobrou volbou. Dejte si však pozor, aby hliníkový stojan nebyl až příliš lehký.

Když sáhnete po kovech, které nepodléhají korozi, můžete je umístit kamkoliv. Obyčejné "železo" nebo ocel by podobně jako dřevo neměly stát přímo v trávě nebo na jiném, trvale mokrém povrchu. Bohužel, ani stanoviska nechráněné před přímým deštěm nejsou ideální.

Doplňky k závěsným křeslům

Nejdůležitějším doplňkem závěsného křesla je poduška a polštáře. Při jejich výběru se zaměřte na materiál, který musí být odolný vůči vodě, větru a slunci, jinak budete bojovat s náročnou údržbou, blednutím barev a jeho opotřebením. Vhodný je polyester, PVC a jiné syntetické materiály. Určitě si vyberte takový podsedák, který můžete jednoduše odejmout a vyprat v pračce.

Z dalších doplňků stojí za zmínku ochranné plachty na závěsné křesla. Jsou nepromokavé a slouží k ochraně před vnějšími vlivy, a tedy i na prodloužení životnosti nábytku. Nejčastěji používaným materiálem je polyesterová tkanina. Cena ochranných plachet se pohybuje okolo 750 až 1 200 Kč. Při nákupu si dejte pozor na rozměry a také na to, aby tvarem pasovaly právě na vaše křeslo.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Proč přemýšlet nad koupí houpacího křesla, je náročné na údržbu a co na takové sezení řekne vaše páteř? Na několik častých dotazů vám odpovíme v následujících řádcích.

Je sezení v závěsném křesle zdravé pro páteř?

Jak jsme zmínili již několikrát, vše závisí na typu sedadla, resp. opěrky. Extrémně zaoblené kousky a také ty připomínající houpací síť nemusí být dobrou volbou pro ty, kteří mají problém se správným držením těla. Křesla s rovným opěradlem vám nemají jako uškodit.

Jaké benefity nabízejí závěsné houpací křesla?

Relax a pohodlí. Houpání je skutečně velmi prospěšné pro psychiku, podle některých dokonce i pro svalstvo, které se přirozeně uvolní. Opomenout však nemůžeme ani estetickou stránku věci. Závěsná křesla jsou nepochybně velmi stylové kousky nábytku.

Jak pečovat o závěsné křeslo?

Dřevo potřebuje pravidelné moření, popřípadě i lakování. Kov byste měli alespoň jednou za čas ošetřit nátěrem proti korozi. Průběžná údržba závěsných křesel spočívá jen v klasickém utírání prachu, vysoušení vody a praní měkkých podsedáku.

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 28.08.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek