Nejlepší solární nabíječky 2024 – recenze, test, srovnání

Solární nabíječka dokáže posloužit i tam, kde jiným nabíječkám, resp. PowerBank jednoduše dojde šťáva. Právě fakt, že solární nabíječka využívá pro svůj účel energii ze slunečního světla, jí dává určitou výhodu. Tam, kde není přístup k síti, takové zařízení nepochybně má svůj smysl. Solární nabíječka na mobil či na notebook. Pro nabíjení běžné elektroniky je toto zařízení ideální.

Jak vybrat solární nabíječku?

Jak to již při moderních technologiích bývá a obnovitelné zdroje jsou nepochybně stále technologickým segmentem, který přináší mnoho novinek, výběr třeba podřídit jistým parametrům. Solární kolektory a fotovoltaické články nejsou již tak průlomovým vynálezem, ale v rámci obnovitelných zdrojů se s touto technologií stále pracuje. Jinak tomu není ani v případě solárních nabíječek.

Při výběru natrefíte na více druhů solárních nabíječek, nejen, co se technologie týče, ale i určení. Solární nabíječka na notebook nebo mobilní telefon, solární nabíječka autobaterií nebo solární nabíječka na turistiku. Na základě jistých parametrů jakož i vašich preferencí a účelu užívání byste měli získat představu o tom, jaký druh solární nabíječky potřebujete. Abyste se dokázali lépe při výběru zorientovat, my vám poradíme.

Nejlepší solární nabíječky

Názov Hodnotenie Detail
Crossio SolarPower 100 W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Berger SC-21   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Choetech SC004   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Viking LVP200   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Goal Zero Nomad 20 W   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Typy solárních nabíječek

Solární nabíječka funguje v několika funkčních režimech, které jí umožňují použité technologie. V první řadě může sloužit solární nabíječka na přímé nabíjení elektroniky nebo autobaterie.

Druhým typem je právě elektrická nabíječka, která disponuje zabudovaným akumulátorem s určitou kapacitou. Solární energii dokáže tento integrovaný akumulátor nabít a energii uchovávat.

Solární nabíječky na přímé nabíjení

Tyto nabíječky nabíjejí tehdy, pokud jsou vystaveny slunečnímu záření. Energii nijak neuchovávají. Samotný solární článek tedy musí mít dostatečný výkon, aby dokázal nabíjet akumulátor jiného elektronického zařízení. Důležité je tedy si všímat výstupní proud napětí solární nabíječky a výkon, protože ten má vliv na délku doby nabíjení. Tento proud by měl mít hodnoty minimálně 0,3 až 0,5 A. Samozřejmě, hodnota 1 A až 5 A je určitě lepší pro rychlejší nabíjení mobilů či notebooků, menší hodnoty svým výkonem nebudou stačit zařízení dobíjet, ale spíše poslouží jako nouzová pomoc. V rámci konektivity probíhá nabíjení nejčastěji za pomoci klasického USB vstupu případně USB – Type C.

Nabíjení powerbanky pomocí solární nabíječky

Solární nabíječky s integrovaným akumulátorem

Velmi často vyhledávané typy nabíječek. Především v rámci outdoorového užívání. Jejich výhodou je, že se může solární nabíječka po celou dobu nabíjet na slunci a naplnit tak kapacitu svého vlastního zabudovaného akumulátoru. I když slunce není zrovna na obzoru, uchování energii dokážete vaši elektroniku nabíjet. Funguje tak jako Powerbank ai proto si musíte všímat kapacitu samotné baterie, kterou byste měli přizpůsobit zařízení, které budete za pomoci akumulátoru nejčastěji nabíjet.

Solární nabíječky autobaterií

První dva typy lze využít k nabíjení jakékoliv elektroniky, pokud si pořídíte dostatečný výkon nabíječky. V případě solárních nabíječek olověných 12 V baterií však platí, že taková nabíječka musí být právě pro tento účel. Autobaterie osobních automobilů, nákladních vozidel, motocyklů či lodí. Pokud není přístupný jiný zdroj energie, solární nabíječka může být doslova spásou.

Olověná baterie totiž časem ztrácí svou energii především během delší nečinnosti, kdy elektronika pomalu z baterie táhne energii. Solární nabíječku tak můžete použít v případě nouze nebo pravidelně za její pomoci zabránit hloubkovému vybití (podprahové poklesu kapacity) autobaterie.

Dva druhy solárních panelů

Solární panel může obsahovat klasický fotovoltaický článek nebo monokrystalický. Amorfní fotovoltaický článek má výhodu, že dokáže pohltit více solární energie. Nicméně, nabíjení trvá déle a zároveň trvanlivost fotovoltaických článků je nižší. Naproti tomu je krystalický článek účinnější zhruba o 10 až 15 procent, také životnost článků je vyšší. Jedinou nevýhodou je jen horší schopnost absorbování slunečního záření. Oba články tak mají své výhody i nevýhody.

Solární nabíječka k nabíjení mobilního telefonu

Výkon solární nabíječky

Tento parametr informuje uživatele o tom, jak rychle zvládne solární nabíječka samotné zařízení nabít. Proto existuje i jednoduché – laické dělení typu: solární nabíječka na mobil, solární nabíječka autobaterií, solární nabíječka na turistku apod. Výkon se udává ve wattech a podle toho, jakou elektroniku chcete nabíjet, musíte zvolit i adekvátní výkon. Je však nutné brát ohled i na to, že výkon je uváděn za ideálních světelných podmínek, pokud tak není, rychlost nabíjení může být odlišná.

A jaký výkon je ideální? Od 2 do 5 wattů jde spíše o zařízení s malou baterií, takové solární nabíječky slouží spíše jako nouzová pojistka. Nabít nimi můžete staré (bezdotykové) telefony, mp3 a jiné méně náročné zařízení. Od 5 do 10 wattů už dokážete, ne nejrychleji, nabít například mobilní telefon, GPS navigaci, fotoaparát nebo kameru. Od 10 do 20 wattů už dokážete solární nabíječkou nabít i tablet nebo notebook. Pokud chcete nabíjet rychle, solární nabíječka s výkonem nad 20 wattů je ideální pro nabíjení energeticky náročnější techniky.

Další vlastnosti a funkce

  • Indikace slunečního svitu – některé solární nabíječky disponují LED indikátory, které vás informují o intenzitě slunečního svitu, který nabíječka absorbuje. Někdy vám to může pomoci při nastavení nabíječky do správné polohy.
  • Cestovní pouzdra – především v případě outdoorových solárních nabíječek je cestovní pouzdro velmi praktické. Dokonce jsou pouzdra, které mají karabinu. Solární panel tak můžete připevnit například na vak a během chůze či běhu buď to nabíjíte integrovaný akumulátor, nebo přímo z něj nabíjíte zařízení, které máte ve vaku.
  • Voděodolnost – kromě toho, že můžete mít odolné a vodotěsné pouzdro i samotná nabíječka může být voděodolná. Samozřejmě o to víc dražší.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Solární nabíječka je skvělý pomocník v mnoha situacích. Hodí se k nabíjení telefonu na turistice, skvěle poslouží k nabíjení notebooku, ale lze ji použít i na nabíjení autobaterie. Rozdělení solárních nabíječek a základní parametry výběru již znáte. Na závěr ještě zodpovíme často kladené otázky, které by vám mohly být při výběru nápomocné.

Mohu se solární nabíječkou nabíjet telefon, i když je zataženo?

Ano, můžete, ale rychlost nabíjení nebude vysoká. Nabíjení je nejlepší za příznivých světelných podmínek.

Dokáže solární nabíječka nabít telefon, fotoaparát i autobaterii?

Solární nabíječka zvládne nabít různou techniku, závisí to však na jejím výkonu. Už předem byste si měli proto ujasnit, na co přesně plánujete solární nabíječku používat a podle toho se zaměřit na její výkon.

Samostatná solární nabíječka nebo solární nabíječka s baterií? Která je pro mě vhodná?

Pokud chcete solární nabíječku používat k nabíjení mobilního telefonu a elektroniky citlivé na stálost elektrického proudu, pak je pro vás vhodnější solární nabíječka se zabudovanou baterií. Přestože je solární nabíječka s baterií dražší než nabíječka na přímé nabíjení, je vhodnější. Díky uchované energii totiž můžete nabíjet zařízení i během nepříznivého počasí, popřípadě v noci.

Vaše hodnocení:
(86.4%)
Datum publikování: 03.06.2020
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek