Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou nefunguje správně, nádobí již není tak čisté jako kdysi, případně ve chvíli, kdy začne nepříjemně zapáchat. Přiznejte se, kdy jste svoji myčku nádobí čistili naposledy? Pravidelným čištěním zvýšíte nejen životnost spotřebiče, ale také snížíte náklady na jeho provoz.

Jak vyčistit myčku nádobí?

Možná máte pocit, že myčka se vyčistí sama, když myje nádobí, ovšem není tomu tak. Co vše je třeba v myčce čistit? Jaké přípravky k tomu použít? V článku se dozvíte vše podstatné o čištění myčky nádobí Bosch, Electrolux, Siemens, Whirlpool či Beko.

Nejlepší čističe myčky nádobí

Názov Hodnotenie Detail
Finish Čistič myčky Lemon   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Glanz Meister čistič myčky   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Jar čistič myčky 3v1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
G&G čistič myčky nádobí   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Somat Čistič myčky v tabletách   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Jak často čistit myčku nádobí?

Samozřejmě, tato hodnota závisí na tom, jak často daný spotřebič používáte. Je to denně, jednou týdně, případně několikrát týdně? Pokud myčku plníte špinavým nádobím každý den, měli byste ji čistit pravidelně. Toto vše je třeba dělat na denní, týdenní a měsíční bázi:

  • Denně (po každém naplnění): Potřebné je odstranit viditelné kousky jídla z filtru a spodní části myčky.
  • Týdně: Je třeba otřít okraje dvířek a těsnění od všech nečistot a vyjmout a vyčistit filtr.
  • Měsíčně: Potřebné je hloubkové čištění interiéru pomocí čistícího cyklu.
  • Podle potřeby: Vnějšek i vnitřek myčky otřete od kapek vody a skvrn.

Jak vyčistit myčku nádobí

Čištění tohoto spotřebiče může být otravné, avšak pokud z něj uděláte rutinu, poděkuje vám myčka nádobí dlouhou životností a kvalitně umytým nádobím. Jak tedy na to?

Zbavte se kousků jídla

Původem zápachu z myčky jsou obvykle zbytky jídla. Pokud jsou v ní dlouho, začnou hnít, napomáhá jim přitom i vlhkost. Nejvhodnější je zbytky jídla odstraňovat po každém jednom mycím cyklu. Přestože nádobí opláchnete ještě před tím, než jej do myčky vložíte, nemusíte odstranit úplně všechno jídlo, které na něm zbylo. Proto po každém mytí vytáhněte spodní koš a odstraňte zbytky jídla z filtru nebo topného tělesa, na které se mohly přilepit. Postačí odstranění prsty, případně papírovou utěrkou.

Nádobí před vložením do myčky nemusíte oplachovat, stačí jej otřít, abyste se zbavili všech zbytků jídla z talířů, misek, příborů apod. Pokud neplánujete hned po naložení myčku spustit, nádobí nejprve opláchněte v umyvadle a spusťte oplachovací cyklus (krátký), díky čemuž předejdete nežádoucímu zápachu. Na nádobí by se neměly nacházet ani žádné štítky nebo nálepky, papír by mohl ucpat filtr.

Čištění myčky nádobí od jídla

Čištění dveří, těsnění a dávkovače

Jednou za týden otřete navlhčeným hadříkem z mikrovlákna všechny mastné fleky, které se usadily na vnitřním povrchu dvířek. Nezapomeňte na čištění spodku myčky, okraje dvířek a ovládací prvky myčky. K čištění těsnění a dávkovače můžete použít starý měkký zubní kartáček namočený v teplé mýdlové vodě, místo mýdla můžete použít univerzální čistící prostředek. Jemně očistěte gumové těsnění, abyste jej nepoškodili. Z dávkovače / zásobníku na čistící prostředek odstraňte zbytky přípravků do myčky. Použít můžete vlhký hadřík nebo papírovou utěrku.

Vyhněte se čistícím prostředkům s obsahem bělidla, především pokud je myčka nádobí vyrobena z nerezavějící oceli. Pokud se ve vaší myčce objevily plísně, můžete je odstranit použitím peroxidu vodíku, avšak vždy se v návodu k použití k myčce podívejte, zda výrobce jeho použití povoluje

Pravidelné čištění filtru a odtoku

V každé myčce se nachází filtr, kde se sbírají nečistoty. Pokud jej nečistíte pravidelně, může myčka začít časem zapáchat. Filtr se nachází pod spodním ostřikovacím ramenem (sprchovací tryskou). Vyjměte jej a opláchněte pod horkou vodou. Síťku a plastový rám filtru vyčistěte měkkým zubním kartáčkem, abyste odstranili všechny částečky, které uvízly ve štěrbinách, a mastnotu. Filtr opláchněte a vraťte na místo.

Myčku nádobí nikdy nepouštějte bez správně uloženého filtru, jinak by se mohl poškodit nejen on, ale také celý spotřebič.

Nejlepší úzké (45 cm) myčky nádobí 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší úzké (45 cm) myčky nádobí 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Myčky nádobí se stávají jakousi povinnou výbavou každé moderní domácnosti. Dokáží ušetřit čas, námahu a zejména spotřebu vody. Co však v případě, že zápasíte s nedostatkem místa, nebo standardní myčku nevíte naplnit špinavým nádobím? I na tyto situace mysleli výrobci, a proto na trh přišli s úzkými myčkami nádobí. Modely užší než je standard se vyrábějí jako volně stojící i plně... Přečíst článek

Hloubkové čištění

Myčku nádobí je třeba vyčistit důkladně alespoň jednou měsíčně. Ve sprchových tryskách a uvnitř myčky se mohou hromadit zbytky čisticího prostředku nebo vodní kámen. Čističe myčky, kupované nebo ty z vaší kuchyně, spotřebič důkladně zbaví nečistot. Sprchové trysky se nacházejí ve středu pod horním výsuvným košem nebo ve středu na dně myčky. Odmontujte je a očistěte pomocí zubního kartáčku a octa. Pozornost věnujte také sprchovým ramenům, pokud mají ucpané otvory, vyčistěte je pomocí jehly nebo párátka. Ramena se neznečišťují tak jako trysky, stačí je čistit jednou za 2-3 měsíce.

Před použitím kupovaného čističe si vždy přečtěte návod. Většinu je třeba používat v prázdné myčce, některé lze použít s tradičním mycím cyklem a plně naloženou myčkou.

Hloubkové čištění myčky nádobí

Povrchové čištění

Některé z myček mají povrchovou úpravu proti otiskům prstů, není to ovšem samozřejmost. Na nerezavějící oceli nevypadají otisky dobře, pomocí čističe se jich zbavíte a povrch se rozzáří. Čistící prostředek na nerezavějící ocel dveře spotřebiče nejen vyčistí, postará se o lesk beze šmouh, ale i načas budou dvířka odolná vůči nečistotám a šmouhám.

Vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům a houbičkám, které by mohly povrch poškrábat. Pokud budete čistit ve směru zrna, struktury kovu, předejdete šmouhám, které by při čištění mohly vzniknout.

Má vaše myčka samočistící program?

V některých novějších myčkách nádobí naleznete samočisticí program. Je to intenzivní program s nejvyšší teplotou, který odstraní nečistoty a bakterie ve spotřebiči. Stačí jej spustit jednou za měsíc a myčka se o čištění postará sama. Pokud není součástí vaší myčky, pomůže vám s čištěním několik efektivních triků.

Čištění myčky nádobí octem

Najde se v každé kuchyni a pomůže vám vyčistit, vydenzifikovat a odstranit vodní kámen z vaší myčky. Ocet můžete použít několika způsoby. Nejrychlejší volbou je umístění misky naplněné jednou šalkou destilovaného bílého octa do horního koše a spuštění cyklu s nejvyšší teplotou bez čistícího prostředku. Vyčistit myčku můžete pomocí octa nejprve ručně. Smíchejte 1 díl octa a 1 díl vody a tekutinou očistěte koše i filtr. Ocet funguje také jako leštidlo, proto jej můžete použít k odstranění zaschlých skvrn na povrchu myčky. Následně nalijte ocet na dno myčky, do nádržky na mycí prostředek nebo do misky, kterou položte do středního nebo horního koše v myčce. Při důkladném čištění se doporučuje použít 3 šálky octa, pokud je myčka znečištěná příliš, použijte klidně celý litr. Zapněte cyklus s nejvyšší teplotou. V případě, že vám vůně octa nevyhovuje, můžete jej zkombinovat se sodou bikarbonou. Před spuštěním cyklu ji přidejte k octu, jeho zápach eliminuje.

Čištění myčky nádobí octem

Soda bikarbona na čištění myčky

Šálek jedlé sody nasypte večer na dno myčky a ráno spusťte oplachovací program. Pokud je myčka znečištěná více, zvolte dlouhý program s vysokými teplotami. Sodu můžete zkombinovat s octem, čímž se znásobí jejich čistící účinky. Sodu smíchejte s octem v misce, vložte ji do vrchního koše a spusťte cyklus. Zbavíte se tak mastnoty, zbytků nečistot, vodního kamene i zápachu.

Čištění myčky kyselinou citrónovou

Namísto octa můžete k čištění použít citrónovou šťávu. Kyselina citrónová, kterou obsahuje, je ke spotřebičům o něco šetrnější než ocet. Postup čištění zůstává stejný. Namísto octa použijte citrónovou šťávu, 2 šálky nalijte na dno myčky a zapněte mycí cyklus s vysokou teplotou. Kyselina citrónová má antibakteriální účinky, postará se o nečistoty, zápach i bakterie v myčce. Pokud nemáte po ruce citrón, použít můžete přímo kyselinu citrónovou. Čtvrtkilové balení nasypte na dno prázdné myčky a zapněte čistící cyklus. Stejně jako ocet i citrónovou šťávu můžete použít k povrchovému čištění myčky. Pomocí houbičky jí přetřete stěny a dvířka spotřebiče, myčka bude čistá, lesklá i voňavá.

Nejlepší stolní myčky nádobí 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší stolní myčky nádobí 2024 – recenze, test, srovnání

Stolní nebo jinak řečeno přenosná myčka si získává stále více popularity, protože dokáže vyřešit problém s nedostatek místa v domácnosti. Zároveň se taková myčka hodí pro jednotlivce, páry nebo malé rodiny, které denně nezašpiní hromady nádobí. Stolní myčka nádobí představuje nejkompaktnější verzi myčky, ale přitom zvládá mýt všechny typy nádobí jako klasická myčka, avšak v menším množství.... Přečíst článek

Ucpaná myčka nádobí – čištění filtru a přívodu vody

V případě, že se o myčku staráte jen sporadicky, dříve či později pravděpodobně dojde k ucpání filtru, v horším případě ucpání přívodu vody. Samozřejmě, prevence sestávající z pravidelného používání dlouhého cyklu a vyhazování zbytků jídla z nádobí je vhodnější, pokud však již k ucpání došlo, dokážete myčku poměrně rychle vyčistit. Při ucpaném odtoku je třeba vyjmout a vyčistit filtr, následně je třeba pomocí zvonu odtok uvolnit. Nalijte do něj speciální prostředek na čištění odpadu, nechte jej působit a odtok propláchněte horkou vodou. Pokud je ucpaný přívod vody, pravděpodobně bude důvodem vodní kámen. S ním si sami neporadíte a budete muset zavolat odborníka, který přívod vody rozebere a hadici vymění.

Ucpaná myčka nádobí – čištění filtru

Tablety, prášek, gel na čištění myčky nádobí

„Babské rady“ nefungovaly? V tom případě byste měli přistoupit k silnějším prostředkům na čištění v podobě chemie nebo eko čističům. Ve formě tablet, prášků a gelů jsou dostupné čističe jako Finish, Somat, Xavax nebo Jar. Některé jsou určeny pro konkrétní problém, např. k odstranění vodního kamene nebo zápachu, některé jsou univerzální a poradí si se všemi usazeninami a pachy. Usazování vodního kamene můžete předcházet použitím soli, která upravuje tvrdost vody. Mastných skvrn na nádobí se zbavíte pomocí leštidla, které zároveň zabrání, aby se usadila v prostoru myčky. Zápach neutralizuje vůně do myčky nádobí.

Nejlepší čističe myčky nádobí

Názov Hodnotenie Detail
Finish Čistič myčky Lemon   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Glanz Meister čistič myčky   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Jar čistič myčky 3v1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
G&G čistič myčky nádobí   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Somat Čistič myčky v tabletách   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Doufáme, že vám náš článek odpověděl na všechny otázky ohledně čištění myčky nádobí. Pokud vás zajímá ještě něco, své otázky nám můžete položit v komentářích. Budeme rádi, pokud se podělíte i o své zkušenosti s čištěním myčky, pomůžete tak dalším čtenářům.

Jak zabránit znečištění myčky nádobí?

Prevence je samozřejmě dobrou volbou, avšak čištění spotřebiče se na 100 % nevyhnete. Před vložením do myčky z nádobí odstraňte zbytky jídla, pravidelně proplachujte filtr, používejte kvalitní mycí prostředky a nezapomeňte na sůl a leštidlo. Díky nim zabráníte tvorbě vodního kamene a zabráníte mastnotě zůstávat v prostoru myčky. Jednou za čas použijte program s nejvyšší teplotou a myčku nechte vždy po použití dobře vysušit.

Jak odstranit vodní kámen z myčky nádobí?

Vodní kámen se v myčce usazuje působením tvrdé vody. Pokud víte, že ji máte, dejte si pozor na její usazování v prostoru myčky i v přívodní hadici. Pokud již vodní kámen v myčce je, odstraníte jej octem nebo přípravky na čištění, např. Somat nebo Finish. Vodní kámen eliminujete používáním soli do myčky.

Jak často čistit myčku nádobí?

Denně je třeba odstranit viditelné kousky jídla, filtr je nutno čistit alespoň jednou týdně, celkové čištění je třeba jednou za měsíc.

Mohu myčku čistit bělidlem?

Určitě ne a vyhněte se i čistícím prostředkům s obsahem bělidla. A to zejména v případě, že má myčka nerezové části, které by mohlo bělidlo poškodit.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 10.07.2023

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář