Nejlepší vlhkoměry 2024 – recenze, test, srovnání

Vlhkoměr je kompaktní zařízení, které měří vlhkost a teplotu vzduchu. Existují klasické analogové i modernější digitální přístroje. Oba typy jsou v měření poměrně přesné a pořídíte si je za přijatelné ceny. Chcete-li mít v domácnosti, podniku nebo kanceláři kvalitní ovzduší, vlhkoměr je správným zařízením, po kterém byste měli sáhnout.

Jak vybrat vlhkoměr?

Udržováním správné vlhkosti v místnosti můžete předcházet nepříjemným situacím. Nadměrná vlhkost může vést k tvorbě plísní, které jsou škodlivé pro lidský organismus. Příliš nízká vlhkost zas vede k vysušování dýchacích cest, což se může projevit formou rýmy nebo kašle.

Vlhkoměr vás bude o kvalitě ovzduší neustále informovat a když spatříte, že něco není v pořádku, podniknete potřebné kroky ke zlepšení. Pomůžeme vám zorientovat se v nabídce vlhkoměrů, prozradíme vám, proč je měření vlhkosti v bytě či domě důležité a poradíme vám, jak vlhkoměr vybrat. Rovněž jsme pro vás připravili pět tipů na vybrané vlhkoměry určeny pro domácí použití, které se mohou stát vhodným kandidátem na koupi. Nezapomněli jsme zmínit ani cenové kategorie vlhkoměrů, oblíbené značky či odpovídat na často kladené otázky spotřebitelů, kde se dozvíte například i to, jak efektivně zvýšit či snížit vlhkost vzduchu.

Nejlepší vlhkoměry

Názov Hodnotenie Detail
Xiomi Mi   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TFA 30.5046.02 Digitales   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Airbi Control   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
TFA 30.5051.02   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Verk 01102   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Vlhkoměry – recenze

Přinášíme vám pět tipů na vybrané vlhkoměry, které seženete v internetových obchodech za přijatelné ceny. Všechny námi vybrané produkty se vyznačují jednoduchým ovládáním a disponují více funkcemi. Do našeho výběru jsme zařadili digitální vlhkoměry i jeden analogový vlhkoměr, který zaujme svérázným retro designem. Náš mini test vlhkoměrů vám může pomoci s výběrem vhodného přístroje do vaší domácnosti.

Co je vlhkoměr

Vlhkoměr je přístroj určený k měření vlhkosti. Má různý tvar i hmotnost v závislosti na tom, kde se používá. Vlhkoměry určené do domácnosti mají ve většině případů kompaktní rozměry a svou konstrukcí se podobají malým meteostanicím. Existují vlhkoměry, které měří vlhkost ve vnitřních prostorách i ty, které zaznamenávají vlhkost venku. Na trhu se setkáte se dvěma typy. Podle toho, jakou technologii měření přístroje využívají, rozlišujeme analogové a digitální vlhkoměry.

Vlhkoměr je praktickým pomocníkem v domácnosti, ale používá se i v průmyslu. Vlhkoměr má nezastupitelné místo v různých budovách, skladovacích prostorách, sklenících, muzeích, ve výrobě, vinných sklepech a jinde.

Například ve stavebnictví se používá vlhkoměr na beton, potěr, dřevo či zdivo a další. Chovatelé zas sahají po vlhkoměru do terária a pěstitelé rostlin po vlhkoměru do květináče. V potravinářském průmyslu se můžete setkat s bimetalovým vlhkoměrem, který má uplatnění v chladírenském a mrazicím skladu. Vlhkoměry se používají také ve zdravotnictví, školství a mnoha dalších odvětvích. Vlhkoměry mají široké uplatnění, my se však zaměříme na ty, které jsou určeny do domácnosti.

Analogový versus digitální vlhkoměr

Analogové vlhkoměry patří k nejstarším typům. Hodí se do interiéru a v současnosti se u tohoto typu vlhkoměru můžete setkat se zajímavým retro designem, který skvěle zapadne do jakékoliv místnosti. Analogové vlhkoměry lze postavit na poličku nebo stůl, ale pomocí očka je můžete zavěsit i na stěnu. Hodnoty z analogového přístroje je nutné odečíst ručně. Často je součástí analogových vlhkoměrů i teploměr a hodiny. Ty dražší mají dokonce i funkci budíku.

Analogový vlhkoměr používá pružiny, které se uvolňují nebo utahují v závislosti na aktuální úrovni vlhkosti v místnosti, kde je vlhkoměr umístěn. K výhodám patří stylový a elegantní design a velmi přesné měření při dražších modelech.

Digitální vlhkoměry ukazují naměřenou hodnotu na LCD displeji, odpadá tedy nutnost ručního odčítání. V rámci elektronických vlhkoměrů se můžete setkat se základními modely, které mají kromě vlhkoměru i teploměr. Ten dokáže zobrazovat aktuální pokojovou teplotu. Některé přístroje si naměřené hodnoty dokáží zapamatovat a uložit do paměti. Vy se tak můžete zpětně podívat, jak se během dne vlhkost a teplota vyvíjely. Digitální vlhkoměr si můžete postavit na stůl nebo poličku, případně zavěsit na zeď. Některé modely mají zabudovaný magnet, který dovoluje vlhkoměr připevnit o kovové povrchy.

Vlhkoměr a teploměr v jednom

Propracovanější digitální vlhkoměry mají záznamovou funkci. Nastavit si můžete minimální i maximální hodnoty a po jejich dosažení vás na to přístroj upozorní. Kromě vlhkoměru a teploměru tyto přístroje často disponují i ​​předpovědí počasí, kalendářem nebo budíkem s funkcí odložení buzení. Jde tedy o malé multimediální přístroje, které využijete na více činností.

Na trhu se setkáte také s digitálním vlhkoměrem, který má vyhodnocovací software. Vlhkoměry se zabudovaným softwarem se používají pro dlouhodobé sledování vlhkosti a teploty vzduchu, jsou tedy ideální pro profesionální použití. Takové přístroje jsou dražší, ale odměnou pro uživatele je spolehlivost, přesnost a ukládání naměřených hodnot, které je možné zpětně si prohlédnout. Digitální vlhkoměry s vyhodnocovacím softwarem se používají zejména ve skladech, kancelářích, muzeích nebo na jiných místech, kde je nutné neustále sledovat.

Digitální vlhkoměr určuje vlhkost pomocí nepohyblivých elektrických senzorů. Elektrický odpor těchto snímačů ovlivňuje vlhkost, a právě na základě toho se pak na LCD displeji zobrazuje aktuální úroveň vlhkosti v měřených prostorách. Kvalitní digitální vlhkoměry mají zpravidla vysokou úroveň přesnosti a kromě vlhkosti dokáží zobrazovat i další informace (teplota, čas, datum apod.). K jejich nevýhodám patří, že většina modelů je při nízké vlhkosti (nižší než 55 %) méně spolehlivá.

Jak vybrat vlhkoměr

Pokud jste se již rozhodli, zda vám více vyhovuje analogový nebo digitální vlhkoměr, je na čase podívat se na jednotlivé parametry a funkce, které byste měli před koupí sledovat. Ke klíčovým faktorům patří přesnost měření, certifikace NIST, snadnost použití, vzdálené monitorování či náklady, které jste ochotni do koupě vlhkoměru investovat.

Přesnost

Přesnost je prvním kritériem při výběru vhodného vlhkoměru. Pokud si prohlížíte nabídku vlhkoměrů, všímejte si v parametrech odchylky měření. Ty se obvykle při levnějších a cenově dostupných modelech pohybují kolem ± 5 %. Pokud hledáte nejpřesnější vlhkoměr, vybírejte z vlhkoměrů, které mají odchylky v měření na úrovni ± 1 %. Počítejte však s tím, že za takový vlhkoměr si budete muset připlatit. Na domácí použití je však postačující i vlhkoměr s přesností okolo ± 4 %.

Certifikace NIST

Pokud chcete mít jistotu přesnosti a spolehlivosti vlhkoměru, můžete se orientovat podle certifikace NIST. Pokud vlhkoměr touto certifikací disponuje, znamená to, že splňuje ISO a všechny další požadavky regulačních orgánů. Certifikace NIST se týká vlhkoměrů pro profesionální použití.

Jednoduchost použití

Vlhkoměr by se měl snadno a intuitivně ovládat. Při digitálních vlhkoměrech je podstatný dostatečně velký a přehledný LCD displej. Údaje by se vám měli z něj jednoduše číst a je vhodné, pokud má displej i podsvícení. V tomto případě můžete naměřené hodnoty sledovat i během noci či za zhoršených světelných podmínek. Při analogových vlhkoměrech dbejte stejně na přehlednost a dostatečně velké ciferníky, ze kterých se vám budou údaje bez problémů odečítat. Ovládací prvky a tlačítka digitálních vlhkoměrů by měly být také intuitivní, abyste na ně snadno a pohodlně dosáhli.

Analogový vlhkoměr

Vzdálené monitorování

Některé modernější digitální vlhkoměry disponují připojením na internet, čímž je umožněno vzdálené monitorování. Údaje o naměřených hodnotách máte tak v dosahu, i když právě nejste doma. Pokud vyžadujete neustále monitorování, vyplatí se vám do takového modelu investovat. Mnoho z modelů disponujících připojením na internet vás prostřednictvím mobilní aplikace upozorní, když vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti překročí nastavený limit. Vy tak můžete včas podniknout správné kroky, které povedou ke zvýšení nebo snížení vlhkosti, čímž zabráníte vzniku plísní nebo poškození vašeho majetku.

Náklady

Ceny vlhkoměrů se liší v závislosti na nabízených funkcí, kvality zpracování i přesnosti měření. Před koupí si proto stanovte limit, který jste ochotni do vlhkoměru investovat. Zúží se vám tak výběr vlhkoměrů a vám se bude snadněji vybírat. Rozpočet však nestanovte příliš nízko, protože byste si mohli koupit nespolehlivý vlhkoměr, který nesplní požadavky, které budete od něj vyžadovat. I kvalitní a spolehlivé vlhkoměry se dají na našem trhu pořídit za přijatelné částky.

Co ještě sledovat

Před koupí vlhkoměru do vnitřních prostorů sledujte i design, typ napájení, dostupnost a výdrž baterií, které přístroj napájejí, přídavné funkce v podobě hodin, kalendáře, budíku, předpovědi počasí a podobně. Pokud hledáte vlhkoměr do venkovních prostor, podstatným faktorem je robustní a odolný design, který odolá nepříznivému počasí a extrémním výkyvům vlhkosti. Chcete-li měřit vlhkost venku, namísto vlhkoměru můžete sáhnout po domácí meteorologické stanici.

Jaká je správná vlhkost v bytě nebo domě?

Správná vlhkost vzduchu závisí na ročním období, jiná je během letních měsíců a jiná v zimě. Při určování ideální vlhkosti vzduchu ve vaší domácnosti tedy berte vždy ohled na aktuální probíhající roční období. Během léta je vlhkost nižší a za optimální hodnoty se považuje vlhkost vzduchu, která se pohybuje v rozmezí od 40 do 55 %. Přes zimu vlhkost vzduchu stoupá a v tomto ročním období jsou správné hodnoty vlhkosti vzduchu od 45 do 60 %. Pokud hodnoty vzduchu ve vašem bytě či domě dlouhodobě dosahují jiné parametry, je na čase začít řešit tento problém.

Proč je důležité měření vlhkosti v domácnosti

Kdysi se vlhkoměry používaly převážně v profesionálních odvětvích, ale stále více je znát i v domácnostech. Proč je měření vlhkosti v bytě nebo domě důležité? Nesprávná vlhkost totiž může způsobit zdravotní problémy. Pokud však máte vlhkoměr, tímto problémům můžete předejít a začít jednat dříve, než by se potíže stačily projevit.

Kulatý vintage vlhkoměr

Dlouhodobá nadměrná vlhkost vzduchu vede k tvorbě plísní, ty se obvykle objevují na stěnách. Plísně jsou pro lidský organismus škodlivé, protože vdechování jejich částeček způsobuje problémy. Obzvláště citlivě na plísně reagují alergici nebo astmatici. Nadměrná vlhkost přeje i různým bakteriím a virům, které se v takovém prostředí dokáží rychle množit. Pokud žijete v domě či bytě s nadměrnou vlhkostí, můžete trpět chronickým kašlem či častým kýcháním.

Nízká vlhkost vzduchu působí nepříznivě na pokožku, ta může být podrážděná, popraskaná nebo může svědit. S nízkou vlhkostí se stejně spojují dýchací problémy, protože suchý vzduch vysušuje dýchací cesty. I v tomto případě se objevuje kašel nebo rýma. Nízká vlhkost může také poškodit vaše cenné věci, jakými je například nábytek, dřevěné hudební nástroje, vzácné obrazy a podobně.

Pokud máte kvalitní vlhkoměr, denně zaznamenáte změny v kvalitě ovzduší a můžete začít jednat. V případě nízké vlhkosti sáhnete po zvlhčovači vzduchu a naopak, pokud vás trápí vysoká vlhkost, pořídíte si odvlhčovač vzduchu. V domácnosti s optimální vlhkostí vzduchu se budete cítit pohodlně a zejména zůstane v bezpečí vaše zdraví i cenné věci, které máte v domě či bytě.

V neposlední řadě může měřič vlhkosti snížit vaše náklady za energie. Díky vlhkoměru víte zvýšit vnitřní vlhkost na takovou úroveň, abyste se ve vašem domě cítili tepleji, nemusíte tolik vytápět.

Použití a kalibrace vlhkoměru

Pokud jste si již vybrali nejvhodnější vlhkoměr, který bude splňovat vaše kritéria a požadavky, následuje jeho správné používání. Většina digitálních i analogových vlhkoměrů, které jsou určeny do domácího prostředí, je připravena k okamžitému použití. Do vlhkoměru stačí vložit baterky (pokud již nejsou vloženy), umístit jej na vhodné místo, zapnout (v případě digitálních přístrojů) a používat.

Při profesionálních vlhkoměrech se však před prvním použitím doporučuje kalibrace. Právě v odvětvích, kde je nutná maximální přesnost měření, hraje správná kalibrace důležitou roli. I po provedené kalibraci se doporučuje občasná kontrola správnosti měřených hodnot a po určitém čase i opětovná kalibrace vlhkoměru. Pro úspěšnou kalibraci je nutné dokoupit si kvalitní kalibrační soupravu.

Cena a oblíbené značky

Cena vlhkoměrů je v širokém rozpětí a závisí na tom, zda sáhnete po analogovém nebo digitálním modelu. Nejlevnější jsou základní analogové vlhkoměry, které nabízejí kromě měření vlhkosti i měření teploty vzduchu. Zde však jejich využití zpravidla končí a žádné funkce navíc nečekejte. Takové levné analogové vlhkoměry seženete za částku menší než 120 Kč.

Nejlevnější digitální vlhkoměry si pořídíte za 250 Kč a výše. Tyto přístroje dokáží měřit teplotu a vlhkost vzduchu, často zobrazují aktuální datum, den v týdnu nebo mají i budík. Jde tedy o přístroje, které jsou multifunkční a využijete je na několik věcí. Jsou ideální do domů nebo bytů, pokud chcete v konkrétní místnosti monitorovat vlhkost a přitom používat i další jejich funkce.

Profesionální vlhkoměry, které mají využití například ve stavebnictví, si můžete koupit od 370 do 870 Kč a výše. S rostoucí cenou přibývají užitečné funkce, ale zejména přesnost v měření. Při profesionálním použití se počítá s měřením bez větších odchylek a rychlostí přístroje.

K oblíbeným značkám vlhkoměrů patří TFA, Medisana, Stadler, Extol, Hama nebo Xiaomi. Vlhkoměr pro domácí použití si zakoupíte v každém dobrém obchodě s elektronikou nebo v e-shopech s různým sortimentem. Nabízejí je například Datart, Alza, Mall, Okay a další. Profesionální vlhkoměry hledejte raději ve specializovaných obchodech, kde vám vyškolený personál poradí, jaký typ vlhkoměru bude pro vás nejideálnějším řešením.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Ovzduší třeba věnovat náležitou pozornost, protože příliš nízká nebo příliš vysoká vlhkost vzduchu může způsobovat problémy. Vnější ovzduší ovlivňuje mnoho faktorů, to vnitřní víme ovlivnit i sami. V odpovědích na často kladené otázky spotřebitelů se proto dozvíte například i to, kde koupit vlhkoměr, jaká je ideální vlhkost v domácnosti, nebo jak efektivně zvýšit či snížit vlhkost v bytě.

Kde koupit vlhkoměr?

Vlhkoměry vzduchu nabízejí různé kamenné i internetové obchody. Na výběr máte analogové i digitální přístroje v odlišných cenových kategoriích. Pokud hledáte vlhkoměr do domácnosti, stačí sáhnout po základem typu. Takové přístroje najdete ve většině obchodů s elektronikou za velmi přijatelné ceny. Pro profesionální použití se poohlédněte ve specializovaných obchodech, které nabízejí propracované meteostanice. V nabídce profesionálních vlhkoměrů se nachází například vlhkoměr na beton, vlhkoměr půdy, vlhkoměr na potěr, vlhkoměr na dřevo či zdivo a další.

Mohu použít pokojový vlhkoměr ve sklepě?

Pokojový vlhkoměr se nedoporučuje používat ve sklepě. Vlhkost v bytových prostorách a ve sklepních je zpravidla rozdílná. Na správné měření vlhkosti tedy musí být uzpůsoben i samotný přístroj.

Existuje univerzální vlhkoměr?

Na trhu najdete i univerzální vlhkoměr, který je určen pro měření vlhkosti a teploty vzduchu ve vnitřních i venkovních prostorách. Pokud chcete přesné hodnoty, ideální je sáhnout po profesionálním vlhkoměru. Ten se vám hodí i tehdy, pokud potřebujete měřit teplotu a vlhkost vzduchu ve více místnostech nebo v různých prostorech. Profesionální vlhkoměr je přesný a aktuální hodnoty dokáže změřit rychle.

Jaká je ideální vlhkost v domácnosti?

Ideální vlhkost vzduchu je jiná v létě a jiná v zimě. Při určování správné vlhkosti tedy vždy zohledněte roční období. Během zimních měsíců je vlhkost vyšší než během letních a pohybuje se v rozmezí 45 až 60 %. Přes léto by měla vlhkost pohybovat v hodnotách od 40 do 55 %. Pokud jsou ve vaší domácnosti naměřené hodnoty vyšší nebo nižší, může to vést k tvorbě plísní nebo k různým zdravotním komplikacím.

Jak zvýšit vlhkost v bytě?

Dlouhodobě nízká vlhkost vzduchu může nalomit vaše zdraví. Suchý vzduch totiž vyvolává zdravotní problémy, jakými jsou například rýma a kašel. Pokud je hodnota vlhkosti ve vašem příbytku nižší než 40 %, je třeba ji zvýšit. Řešením je například použití zvlhčovače vzduchu, případně sušení prádla v bytě. Vlhkost vzduchu můžete zvýšit i pěstováním listnatých rostlin, voda z rostliny se odpaří do vzduchu, čímž se vlhkost mírně zvýší.

Jak snížit vlhkost v bytě?

Vysoká vlhkost v bytě je ideálním prostředím pro tvorbu plísní, které jsou pro lidské zdraví nebezpečné. Pokud se tedy trápíte s příliš vysokou vlhkostí, třeba ji čím dříve snížit. Důležité je pravidelné a intenzivní větrání v krátkých intervalech během celého roku. Prádlo sušte mimo domu a při vaření mějte zapnutý digestoř. Pokud se vám ani po těchto úkonech nepodaří vlhkost snížit, pořiďte si odvlhčovače vzduchu, které vás přebytečné vlhkosti dokáží rychle a efektivně zbavit.

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 14.12.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek