Nejlepší odvlhčovače vzduchu 2024 – recenze, test, srovnání

Nadměrně vlhký vzduch v domácnosti není jen nepříjemný, ale i nezdravý. Lidé trpící alergiemi, kožními či dýchacími potížemi, no i ti, kteří se jim chtějí vyhnout, by se proto měli snažit dělat vše, aby bylo ovzduší v jejich příbytku ideální. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání odvlhčovače vzduchu.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?

V následujících řádcích se vám pokusíme poradit, jak vybrat ten nejlepší.

Nejlepší odvlhčovače vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Noaton DF 4110   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Rohnson R-9912   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Honeywell TP-FIT   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Klarstein DryFy 10   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Odvlhčovače vzduchu – recenze

Najít ten nejlepší odvlhčovač v poměru k velikosti místnosti, vlhkosti vzduchu a také vašim osobním požadavkům nemusí být vždy jednoduché. Celý proces rozhodování jsme se vám rozhodli usnadnit i našimi recenzemi několika spolehlivých produktů.

Jak vybrat nejlepší odvlhčovač vzduchu

Větší, výkonnější a dražší přístroj nemusí být vždy tou nejlepší volbou pro vás. Rozhodující je zejména velikost, teplota a relativní vlhkost vzduchu v tom prostoru, ve kterém ho chcete používat. Při výběru se soustřeďte na konkrétní parametry, ale i na typ zařízení. Pokud ve vaší domácnosti bojujete pouze s mírně zvýšenou vlhkostí nebo topíte méně, než je zvykem, je možné, že budete potřebovat úplně jiný model než vaši sousedé se stejně velkou místností.

Druhy odvlhčovačů vzduchu

Velmi častou chybou kupujících je, že jdou jen po ceně, popřípadě po designu a velikosti, přičemž zapomenou na velmi důležitý parametr, a to druh odvlhčovače. Některé jsou vhodné do chladných prostor, některé pouze do těch vytápěných. Pokud si koupíte nevhodný typ, přičemž může stát klidně i několik tisíc, kýžený efekt s ním nedocílíte. Pamatujte, že všechna zařízení fungují nejefektivněji při vlhkosti vzduchu nad 50 %.

Kondenzační odvlhčovače vzduchu

Kondenzační odvlhčovače pracují na principu ochlazování nasátého vzduchu, ze kterého "odsají", tedy zkondenzují vlhkost. Nejúčinnější proto pracují v místnostech, kde se stálá teplota udržuje minimálně nad 18 °C. Pokud by byl vzduch chladnější, v odvlhčovači by se neochladil, a tedy ani neskondenzoval. Obecně platí, že fungují o něco lépe při vyšší vlhkosti vzduchu (cca nad 60 – 70 %)

Kondenzační odvlhčovač vzduchu

Adsorpční odvlhčovače vzduchu

Když se potřebujete zbavit vlhkosti v prostorách s nižší teplotou, adsorpční odvlhčovače jsou dobrou volbou. Pracují přesně naopak než ty kondenzační. Vzduch nasají, ohřejí, čímž z něj odpaří vlhkost, a následně ho "vypustí" sušší zpět do místnosti. Adsorpční odvlhčovače jsou proto vhodné i do novostaveb, kde se ještě nebývá, a tedy ani netopí. Můžete je použít také ve sklepích, na půdách nebo v chladných chodbách. Ve srovnání s kondenzačními odvlhčovači jsou o něco tišší, avšak i dražší. Nevýhodou je také horší poměr mezi výkonem a spotřebou.

Odvlhčovače vzduchu na tablety

Tyto odvlhčovače nezapojujete do zásuvky ani do nich nevkládáte baterii. Jde o plastové nádoby s držákem na speciální tablety, gel či sáčky, které se pod vlivem vlhkosti postupně tají. Tekutina je zachycována do odnímatelné nádobky na jejich spodní straně, proto ji musíte pravidelně vylévat a, logicky, i dokupovat a vyměňovat tablety.

Odvlhčovač vzduchu na tablety

Jsou považovány za dobré řešení, avšak pouze do malých prostor (cca do 20 m²) či skříní, linek a spíží. S takovým typem odvlhčovače mám však i osobní zkušenost a mohu říci, že nezklamal ani v skutečně vlhké místnosti o rozloze cca 25 m². Netvrdím, že se staly zázraky, rozdíly však pozorovatelné byly. Musíte však opravdu počítat s tím, že v nadměrně vlhkém prostoru budete muset tablety vyměňovat poměrně často.

Důležité parametry odvlhčovačů vzduchu

Většina výrobců a prodejců uvádí všechny parametry při extrémních podmínkách, tedy průměrné teplota až 30 °C a vzdušné vlhkosti kolem 80 %. Něco takového je reálné, a to pouze teoreticky, například v létě na nezateplené půdě, do které zároveň zatéká, popřípadě v kotelně, kde spotřebiče (kotel, domácí vodárna, bojler) vyrábějí extrémní teplo a zároveň produkují i ​​velké množství vlhkosti.

Parametry proto musíte brát s rezervou. Abyste si udělali lepší představu, tak průměrná vlhkost vzduchu v klasickém skleníku se pohybuje v průměru kolem 60, maximálně 70 %. Pokud by tedy byla vlhkost vzduchu ve vaší ložnici 80 % a teplota 30 °C, jde o ekvivalent k tropickému skleníku.

Odvlhčovací výkon

Odvlhčovací výkon nebo kapacita hovoří o tom, jaké množství vlhkosti dokáže daný model ze vzduchu "odsát" za 24 hodin. Je uváděn zkratkou, např. 10 l/24 hod., 0,2 l/24 hod. atd. Jde o jeden ze základních parametrů, které souvisejí s výběrem odvlhčovače vzhledem k velikosti prostoru, kde bude využíván.

Odvlhčovavací výkon odvlhčovače vzduchu

Výběr vhodného odvlhčovače z hlediska poměru odvlhčovacího výkonu a rozlohy místnosti:

  • Místnosti s rozlohou do 10 m²: 0,2 až 1 l/24 hod. (Např. spíže, menší chodby)
  • Místnosti s rozlohou 15 – 25 m²: 5 až 10 l/24 hod. (Průměrná velikost místností v 2-3 pokojových bytech)
  • Místnosti s rozlohou cca 30 – 60 m²: 15 až 30 l/24 hod. (Velké pokoje v rodinných domech, prostorné chodby, garáže a půdy)
  • Místnosti s rozlohou nad 60 m²: 30 až 50 l/24 hod. (Komerční prostory, celé podlaží v domě, celý byt)

Vzduchový výkon

I vzduchový výkon, někdy nazývaný jako průtok vzduchu, rozhoduje o tom, do jak velké místnosti je daný odvlhčovač vhodný. Parametr je uváděn v metrech krychlových, např. 150 m³/hod. Aby zařízení podalo dostačující výkon, vzduch však nevysušilo až příliš, je třeba zvolit takový model, který dokáže veškerý vzduch v místnosti přefiltrovat minimálně 2-krát, no maximálně 3-krát za hodinu.

TIP: Výpočet je jednoduchý. Odvlhčovač by měl mít 2-krát větší vzduchový výkon, než je objem místnosti. Např. do pokoje o objemu 50 m³ je ideální odvlhčovač se vzduchovým výkonem min. 100 nebo max. 150 m³/hod.

Kondenzační/adsorpční nádobka

Jde o nádobku, do které odkape voda nasáta ze vzduchu. Její objem musí být přímo úměrný výkonu a také vlhkosti vzduchu v místnosti. Přesný výpočet neexistuje. Pokud bychom se orientovali podle toho, co uvádějí výrobci, tak zařízení s odvlhčovacím výkonem 10 l/24 hod. by mělo za jeden den odsát až 10 litrů vody.

Jak jsme si řekli na začátku, tento parametr by byl přesný pouze při extrémních podmínkách (80 % vlhkost a 30 °C teplota). V reálném životě, ve kterém se vlhkost vzduchu v místnosti pohybuje kolem 50 % a teplota okolo 25 °C platí, že nádobka o objemu 5 l se naplní za cca 2 – 3 dny. Pokud si tedy chcete ten reálný život usnadnit co nejvíce, přemýšlejte alespoň nad takovouto kapacitou.

Kondenzační/adsorpční nádobka odvlhčovače vzduchu

Při výběru si všimněte přítomnost bezpečnostních kontrolek, které vás upozorní na přeplněnou nádobku. Za o něco lepší řešení však považujeme funkci automatického vypnutí. Ta odvlhčovač vypne, když voda v nádobce přesáhne určitou hranici. Taková zařízení můžete nechat běžet například i při odchodu na dovolenou nebo je používat na chalupě, kterou navštěvujete pouze jednou za týden.

V souvislosti s kondenzačními (absorpčními) nádobami se musíme přistavit i při pokrokovějších odvlhčovačích, které je možné přes tenkou hadici napojit přímo na odpadní potrubí. Takové řešení vás odbřemení od jakékoli péče a riziko vylití nádobky zcela mizí.

Rozměry, spotřeba a výkon odvlhčovačů vzduchu

Při rozměrech se pozastavíme jen na chvilku, protože, v podstatě, není co řešit. Větší a těžší odvlhčovač vám zabere více místa a jeho přesuny budou náročnější. Pokud tedy hledáte zařízení, které budete využívat ve více místnostech, je lepší hledat to s nižší váhou.

INFO: Skutečně maličké modely s odvlhčovací kapacitou do 5 l/24 hod. váží okolo 2 kg, za průměr a zároveň praktickou váhu můžeme označit 5 – 7 kg. Vše větší je už trochu těžké.

Spotřeba odvlhčovačů se pohybuje od 70 do 500 W. Zařízení s nižším příkonem jsou automaticky méně výkonné a naopak. Do místnosti s průměrnou velikostí (okolo 25 m²) doporučujeme sáhnout po kousku s příkonem okolo 250 W. Avšak pozor! Velmi levné, takzvané neznačkové odvlhčovače bohužel mohou fungovat přesně naopak. Spotřebují strašně hodně elektřiny, ale podají velmi podprůměrný výkon.

Hlučnost odvlhčovačů

Hlučnost, to už je jiná písnička. Rozhovor při "normální" intenzitě hlasu produkuje něco kolem 50 dB, no a to je, například během spánku, nepřijatelné. Průměrná hlučnost odvlhčovačů se pohybuje od 32 do 38 dB (ekvivalent k normálnímu tichému pokoji nebo běžnému hlukovému pozadí), což je snesitelné. Při těch levnějších nebo extrémně výkonných je to však až téměř zmíněných 50 dB. Taková zařízení jsou proto vhodné pouze do místností, ve kterých nespíte či neodpočíváte.

Odvlhčovač vzduchu na tablety v obývacím pokoji

TIP: Pokrokovější modely bývají vybaveny různými režimy, pomocí kterých si umíte nastavit příslušnou hlučnost. Počítejte však s tím, že méně hluku je ekvivalentem k nižšímu výkonu.

Funkce odvlhčovačů vzduchu

Základní funkcí odvlhčovače je odvlhčování vzduchu. Kromě toho však může, ale i nemusí disponovat různými vychytávkami, které buď vylepší jeho fungování, nebo usnadní jeho obsluhu. V následujících řádcích si řekneme o těch funkcích, které patří k velmi praktickým a užitečným.

Základní funkce

K těmto funkcím patří takové, které se nacházejí na drtivé většině odvlhčovačů, zároveň však nejsou naprostou nezbytností. Jde například o displej či regulaci výkonu.

  • Displej se nachází v zásadě na odvlhčovačích s jinými pokročilejšími funkcemi, jako např. zobrazení aktuální vlhkosti vzduchu či teploty, možnost nastavení příslušného výkonu nebo funkcí propojení na Wi-Fi. Na modelech, které můžete pouze zapnout a vypnout, by vám byl displej nanic.
  • Manuální regulace výkonu je velmi nápomocná, protože umožňuje odvlhčovač využívat v různě velkých místnostech, kde může být rozdílná i teplota a vlhkost vzduchu. Regulace je většinou řešena pomocí několika příslušných režimů, například režim na 50, 60 nebo 70 % vlhkost. Stejně běžným je i nastavení v korcích po 5 % (od 30 do 80 % vlhkosti).
  • Časovač slouží k manuálnímu nastavení času, během kterého bude odvlhčovač pracovat. Většinou jde o 24-hodinové časovače, které lze nastavit v rozmezí od 1 do 24 hodin.
  • Režim vnitřního sušení slouží k vysušení vnitřního systému odvlhčovače. Nejde o nezbytnost, na druhé straně podstatně usnadňuje údržbu a prodlužuje životnost zařízení.
  • Indikátor vlhkosti je tříbarevná kontrolka, která vás upozorní na aktuální rozhraní, ve kterém se nachází vlhkost v místnosti.

Funkce na čištění vzduchu

Odvlhčovače s funkcemi pro čištění vzduchu zastoupí zčásti i roli kuchyňského digestoře, odsávacího ventilátoru, ionizátoru a čističky vzduchu. Pokud natrefíte na údaj, že daný model zlepšuje kvalitu ovzduší, podívejte se blíže na to, co přesně zlepšuje.

  • Odvlhčovače s uhlíkovým filtrem (HEPA filtr) ze vzduchu odstraní především pyl, prach, chlupy a jiné větší částečky. Výkonnější HEPA filtry však dokáží zatočit také s bakteriemi, viry, sporami plísní a kouřem. Z části odstraňují i ​​pachy.
  • Odvlhčovače s ionizátorem zastupují roli čističky vzduchu. Ionizátor kyslíku obohacuje ovzduší záporně nabitými ionty, čímž zlepšuje jeho kvalitu. Základem je likvidace všech druhů mikrobů.
  • UV odvlhčovače dezinfikují vzduch pomocí ultrafialového záření. Jde o podobný, avšak zdravější princip, jaký využívá legendární horské slunce.

Smart funkce

Smart funkce najdete jen na dražších zařízeních. Dá se říci, že téměř vůbec nesouvisí se samotným výkonem a kvalitou. Na druhé straně nelze popřít, že uživateli podstatně usnadní život.

  • Většina novějších a dražších modelů disponuje funkcí propojení s Wi-Fi. Takto můžete odvlhčovač kontrolovat, ale i ovládat na dálku přes aplikaci.
  • Odvlhčovače se senzorem vlhkosti se zapnou pouze tehdy, když vlhkost vzduchu v místnosti překročí vámi nastavenou hodnotu. Myslí za vás, proto je jen velmi málo pravděpodobné, že to se sušením přeženete.
  • Automatická regulace výkonu funguje stejně jako ta manuální, odvlhčovač však svůj aktuální výkon, vzhledem na teplotu a vlhkost vzduchu, přizpůsobí sám, tedy bez jakéhokoliv nastavování. Vlhkost bude udržovat v takové hodnotě, jakou na něm nastavíte vy nebo na té, kterou přednastavil výrobce.
  • Funkce anti-freeze nebo auto-defrost zabrání zamrznutí vody v odvlhčovači. Některá zařízení se pouze vypnou, některé však zastaví režim odvlhčování, spustí topení takříkajíc se zevnitř ohřejí a následně začnou opět odvlhčovat. Pokud si kupujete zařízení, které budete využívat na chalupě nebo v nevytápěných částech domu, určitě by mělo disponovat touto funkcí.
  • Funkce sušení prádla je velmi velkým plusem. Odvlhčovač lze umístit pod sušák nebo do menší místnosti (např. koupelna), kde sušíte oblečení, které vyschne podstatně rychleji. Funguje to velmi jednoduše. Odvlhčovač zvýší svůj výkon, nejčastěji i průtok vzduchu, takže odčerpá mnohem větší množství vlhkosti, a to za kratší čas.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud jste v našem návodu na výběr vhodného odvlhčovače nenašli některé informace, které vás zajímají, věříme, že je najdete v následujících řádcích. V těch věnujeme pozornost odpovědím na časté dotazy zákazníků.

Mohu použít odvlhčovač vzduchu v koupelně?

Ano, je to velmi dobrý způsob jeho využití. Všimněte si však stupeň ochrany před vodou a v závislosti od něj najděte odvlhčovači v koupelně vhodné a hlavně bezpečné místo.

Vyžadují odvlhčovače vzduchu údržbu?

Základem je pravidelné vylévání nádobky na vodu. Avšak pozor, pokud máte odvlhčovač s HEPA filtrem či ionizátorem, musíte jim věnovat pozornost. Všechny filtry je třeba pravidelně čistit a jednou za čas i vyměnit.

Při jaké vzdušné vlhkosti je dobré použít odvlhčovač?

Ideální vzdušná vlhkost se pohybuje mezi 40 až 50%, některé zdroje za přijatelnou uvádějí i 60% vlhkost. Odvlhčovač byste si tedy měli pořídit až tehdy, kdy vlhkost vzduchu přesáhne tuto hranici. Z jisté části je to však individuální. Někomu se může "dýchat lépe" ve vlhčím, někomu v až přehnaně suchém prostředí.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 30.07.2020
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek