Nejlepší notebooky Lenovo 2024 – recenze, test, srovnání

Notebooky Lenovo si oprávněně vysloužili titul "král produktivity". Jsou pozoruhodné zejména z hlediska výdrže baterie a plynulého chodu i při delším provozu. Velmi příznivý je také poměr mezi cenou a kvalitou, odolné provedení a používání vcelku výkonných komponentů (CPU, grafika atd.).

Herní notebook Lenovo Legion

Lenovo notebooky možná nezaujmou na první pohled, při jejich používání však velmi rychle pochopíte, proč jsou takové populární.

Nejlepší Lenovo notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo V15 G4   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Lenovo LOQ 83FQ0003CK   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Lenovo Yoga 7   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Lenovo IdeaPad Slim 3   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Lenovo ThinkPad P14s   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

O společnosti Lenovo

Lenovo, celým názvem Lenovo Group Limited, je společnost působící v Číně, a to už do roku 1988 (je považována za jednoho z nejstarších "hráčů" na trhu). Její hlavní sídlo se však kromě Pekingu nachází také v americkém Morrisville. Lenovo je aktuálně, spolu s HP a Dell, jedním z předních výrobců a prodejců osobních počítačů (včetně velmi široké nabídky notebooků), mezi nimiž vynikají zejména modelové řady ThinkPad a ThinkCentre. Pobočky této společnosti sídlí ve více než 60 zemích.

INFO: Název Lenovo pochází ze spojení slov Legend a Novo – Le jako legenda a Novo jako nové.

Notebooky Lenovo versus konkurence

Lenovo, Dell a HP patří k předním, spotřebitelsky přívětivým světovým značkám notebooků, stolních PC a další techniky, jako tiskárny, telefony či tablety. Při srovnání HP a Lenovo notebooků je na tom Lenovo o něco lépe, a to zejména z hlediska poměru mezi cenou a výkonem. Pokud zapomeneme na cenu a budeme sledovat jen kvalitu a výkon, lepší volbou budou naopak notebooky HP. Při srovnání Lenovo a Dell je to o něco komplikovanější.

Lenovo versus Dell

 • Cena: Dell je jedním z hlavních konkurentů Lenovo (a nejen jí). Z hlediska ceny jsou notebooky obou těchto značek srovnatelné. Při troše snahy je můžete vlastnit již od cca 7 500 Kč. Při nejdražších kouscích ceny v obou případech přesahují 50 000 Kč.
 • Design: Dell se zaměřuje spíše na stavbu a výkon. Design nepatří k jejím silným stránkám. Notebooky Lenovo také nepatří k těm nejstylovějším. Až na pár výjimek, které vynikají ultra tenkým designem, vypadají jako obyčejné notebooky, které jsou navíc dostupné převážně v černé, stříbrné a výjimečně v červené barvě. Design je však u modelů Lenovo trošku napřed.
 • Výkon: Z hlediska výkonu jsou obě značky téměř totožné. Dell také Lenovo ve svých zařízeních využívají procesory Intel nebo AMD (AMD procesory o něco méně) a grafické karty značky NVIDIA. Velmi podobné jsou i úhlopříčky displejů. U obou výrobců najdete 11, ale i více než 17-palcové modely.
 • Výdrž baterie: Při porovnání výdrže baterií, vítězí Lenovo.
 • Zákaznická podpora: Dell se o své zákazníky stará poctivě, Lenovo je však v této sféře o něco zodpovědnější výrobce. Notebooky Lenovo mají zpravidla prodlouženou záruční dobu a zákaznické servisy najdete, doslova, na každém kroku.

Jak se dělí notebooky Lenovo – modelové řady a série

Všechny notebooky z dílny Lenovo jsou rozděleny do 5 modelových řad, které samotný výrobce označuje jako podznačky. První z nich je nejrozsáhlejší řada ThinkPad, ve které naleznete výkonné modely vhodné pro domácí i kancelářské použití. Pak je zde řada Yoga, která zahrnuje přenosné a výkonné kousky určené zejména pro byznys prostředí. Méně obsáhlejší je řada zaměřená na notebooky pro menší firmy Thinkbook a řada IdeaPad pro běžného spotřebitele. Speciálními modelovými řadami jsou notebooky Lenovo a Legion.

Lenovo ThinkPad L480

Notebooky Lenovo ThinkPad

Modelová řada ThinkPad zahrnuje 7 sérií notebooků, které jsou považovány za odolné a výkonné. Tyto kousky najdou využití zejména v kancelářích/firmách, ale i školách a jiných podobných institucích. Oblíbili si je také podnikatelé, kteří potřebují spolehlivý, rychlý a kompaktní notebook na časté přenosy. Výrobce Lenovo rozdělil modelovou řadu ThinkPad na 5 neoficiálních podkategorií:

 • Základní – série E a 11e
 • Střední – série L
 • Prémiová – série T a X
 • Top – série X1
 • Mobilní pracovní stanice – série P

Základní řada Lenovo ThinkPad E a 11e

Základní série notebooků ThinkPad E a 11e samotný výrobce popisuje jako ideální rovnováhu mezi silou a cenou. Do popředí dává i jejich kompaktní rozměry, slim design a odolnost. V sérii E se nacházejí modely za 10 000 až 32 000 Kč. Na první pohled zde převládají kousky s procesory Intel, na své si však přijdou i fanoušci AMD. Při reálném zhodnocení výkonu těchto notebooků je třeba podotknout, že nejde o to nejlepší na trhu, a to zejména z hlediska hardwaru, který je zpravidla tvořen slabšími procesory.

Střední řada Lenovo ThinkPad L (nebo Lenovo notebooky pro studenty)

Modely ze série L se dají zařadit přesně mezi byznys a spotřebitelskou linii notebooků. Obecně jsou považovány za ideální volbu pro studenty. Jsou vcelku odolné, i když o něco méně v porovnání se sériemi X a T, přenosy a také trochu méně citlivé zacházení však zvládnou bez větší újmy, mají spolehlivé funkce, zabezpečení i ochranu osobních údajů. Jejich slabší stránkou jsou různé "výstřednosti", jako např. 6-řadová klávesnice, která není ve tvaru klasického chicletu.

Prémiová série Lenovo ThinkPad X a T

Série ThinkPad X je specifická tenkými modely s vysokým výkonem, které jsou také jako stvořené na přenosy. Mají kompaktní rozměry a dlouhou výdrž baterie. Cena notebooků Lenovo ThinkPad X začíná na cca 30 000 a končí na 50 000 Kč. Série T zahrnuje odolné, produktivní a výkonné notebooky za cenu kolem 25 000 Kč. V této kategorii si na své přijdou opět studenti, podnikatelé, náročnější "běžní" uživatelé, ale i menší až středně velké firmy.

TOP série Lenovo ThinkPad X1

Robustní, výkonné, rychlé, ve zkratce, velmi dobré notebooky. To je základní specifikace modelů ThinkPad X1. V této sérii najdete převážně dražší notebooky, např. Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 (80 000 Kč), Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 LTE (60 000 Kč) či Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 7 (40 000 Kč).

INFO: Modely ThinkPad X1 Carbon jsou podle několika mezinárodních testů považovány za nejlepší notebooky na trhu v roce 2021. Stejně pozitivně jsou hodnoceny i notebooky X1 Nano.

Notebooky Lenovo Thinkbook

Malé až středně velké firmy, podnikatelé, ti, kteří potřebují kvalitní a výkonný notebook na práci z domu či jako "pomůcku" při studiu technicky zaměřené vysoké školy si přijdou na své právě při modelové řadě Lenovo Thinkbook.

Notebooky Thinkbook se z hlediska výkonu i ceny výrazně neliší od předchozí řady ThinkPad. Jde o výkonné, rychlé a odolné modely s množstvím funkcí, u nichž je důraz kladen zejména na bezpečnost (najdete na nich např. čtečku otisků prstů či TMP). Bohužel, na rozdíl od řady ThinkPad tyto kousky nedisponují TrackPointem. Notebooky Thinkbook jsou dále příznačné hliníkovými šasi. Výrobce v této řadě využívá procesory od Intelu i AMD (převážně Intel Core i5 a i7 nebo AMD Ryzen 5 a 7). Specifickým "rysem" pro tuto řadu je také to, že se nedělí na série, ale na 3 skupiny notebooků v závislosti od úhlopříčky displeje:

 • 13,3" (modely Thinkbook 13)
 • 14" (modely Thinkbook 14)
 • 15,6" (modely Thinkbook 15)

Lenovo Thinkbook 14

INFO: Notebooky Lenovo Thinkbook stojí od cca 15 000 do 30 000 Kč. Najdete mezi nimi i modely Yoga s otočným, 360 ° displejem a velmi kompaktními rozměry.

Notebooky Lenovo IdeaPad

Modelová řada IdeaPad je orientována na běžného spotřebitele. Tyto notebooky už proto nestojí od 25 000 Kč výše. Jejich cena začíná na spotřebitelsky přívětivých 5 000 Kč a končí nad hranicí 30 000 Kč. V modelové řadě IdeaPad najdete velmi pestrou škálu zařízení, od přenosných tablet PC přes modely s odpojitelnou klávesnicí až po klasické a trochu robustnější notebooky s různě velkou obrazovkou (od 13" do 19" úhlopříčky).

Při noteboocích IdeaPad se výrobce zaměřil převážně na kompaktnost a pokrytí potřeb co nejširší škály spotřebitelů (studenti, "obyčejní lidé", hráči nenáročných her...). V drtivé většině jsou vybaveny procesory AMD, v pár z nich však najdete i kousky od Intelu. Tyto notebooky mají i své méně světlé stránky, podobně jako konkurenční produkty v podobné cenové relaci. Pro běžné uživatele či studenty jsou však jako stvořené.

TIP: Za nejlepší model z řady IdeaPad byl cca rok dozadu považován 15" notebook IdeaPad S340 s Intel procesorem.

Série modelové řady Lenovo IdeaPad

 • Notebooky Craetor: velmi výkonné, vhodné na tvorbu obsahu
 • Notebooky Duet: modely 2v1 s odnímatelnou Bluetooth klávesnicí
 • Notebooky Flex: jsou příznačné dlouhou výdrží baterie, multimediálnosťou a konvertibility
 • Notebooky 500: kompaktní multimediální a herní modely, které jsou jako stvořené na časté přenosy
 • Notebooky 300: střední třída notebooků s různým výkonem a mnoha konfiguracemi
 • Notebooky 100: modely se základními funkcemi, středním až slabším výkonem za velmi přijatelné ceny
 • Notebooky S: extra tenké, levné, středně až méně výkonné modely na denní používání v domácnosti či menších firmách
 • Notebooky L: cenově dostupné základní kousky na klasické použití, ale také na hraní nenáročných her

Notebooky Lenovo Yoga

Modelová řada Yoga vám může trochu poplést hlavu. V minulosti byly takto označovány flexibilní, konvertibilní modely. Ještě i dnes se název Yoga objevuje i u noteboocích z jiných řad (např. Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 LTE Mineral Grey), které jsou vybaveny 360 ° panty – otočnou klávesnicí/displejem. Z Yoga Lenovo se však časem stala i samostatna modelová řada, kterou tvoří extra tenké, konvertibilní notebooky a ultrabooky rozděleny do 3 oficiálních sérií.

Notebooky Lenovo Yoga Duet

Notebooky Lenovo Yoga Duet jsou specifické odnímatelnou Bluetooth klávesnicí, vysokým výkonem a inovativními vlastnostmi. Do této série paří např. model Lenovo Duet 3 10IGL5 s 10,3-palcovou úhlopříčkou, dotykovým displejem, 4-jádrovým procesorem Intel Pentium, 8 GB RAM, 2 USB-C porty a OS Windows 10 Pro za cenu kolem 10 000 Kč, dražší Lenovo Duet 3 10IGL5 LTE s 2-jádrovým Intel Celeron, nebo levnější Lenovo Duet 3 10IGL5.

Notebooky Lenovo Yoga 2v1

Pokud natrefíte na konvertibilní notebook s 360 ° panty, tak víte, že jste natrefili právě na sérii Yoga 2v1 (tyto modely zpravidla nejsou označeny jako "2v1"). Jde např. o notebooky Yoga 9i za cca 40 000 Kč, 14-palcové Yoga 7i za 30 000 Kč nebo model Lenovo Yoga C940-14IIL za téměř 45 000 Kč.

Lenovo Yoga 710

Notebooky Lenovo Yoga Slim

Modely ze série Yoga Slim nejsou vybaveny 360 ° panty. Výrobce se v tomto případě zaměřil na kvalitní (Yoga Slim notebooky jsou zpravidla vyráběny z kovu) designové provedení a ultratenký design. Notebooky Yoga Slim stojí od 20 000 do 40 000 Kč, využívají výkonné procesory jako Intel Core i7 i či AMD Ryzen 7. V této řadě najdete např. Lenovo Yoga Slim 7 Dark Moss, Lenovo Yoga Slim 9 Shadow Black či Lenovo Yoga Slim 7 Pro Slate Grey.

Modelová řada notebooků Lenovo

Notebooky s jednoduchým názvem Lenovo jsou určeny zejména pro studenty a nenáročného zákazníka. Jde o základní modely, u kterých se výrobce zaměřil na kvalitní zabezpečení a vysokou produktivitu. Notebooky Lenovo patří do kategorie levnějších zařízení, které jsou rozděleny na několik sérií. Mnoho z nich se dnes už neprodává, což však neznamená, že je nemůžete vlastnit.

Repasované notebooky Lenovo

Ano, možností, jak vlastnit levný kousek od tohoto výrobce, je sáhnout po repasovaném notebooku z řady Lenovo. Pokud se rozhodnete pro takové řešení, ať se líbí, tady je krátká charakteristika jednotlivých sérií této modelové řady.

 • Notebooky Lenovo série B: Jsou vyrobeny z plastu, vybavené staršími procesory (ty mohou být zrepasované – vyměněny), paměťovou kartou o velikosti do 1 GB a disponují možností vlastní konfigurace s přídavnými prvky.
 • Notebooky Lenovo série G: Jsou určeny pro denní používání, disponují jen základními funkcemi a malým počtem doplňků pro zvýšení výkonu. Výdrž jejich baterie se pohybuje v rozmezí od 4 do 5 hod., komponenty jsou jednoduché, výrobním materiálem je v zásadě plast. V novějších modelech se zřídka nachází i grafická karta a Blu-ray čtečka.
 • Notebooky Lenovo řada S: Jde o velmi kompaktní a lehké modely určené pro přenos. Z hlediska výkonu jsou na tom v porovnání s předchozími sériemi o něco lépe. Pro notebooky ze série S je příznačná dlouhá výdrž baterie (výrobce se zaměřil zejména na jejich přenositelnost). Ještě stále jde o plastové, ale vcelku odolné kousky.
 • Notebooky Lenovo série A: I tato série lahodí těm, kteří hledají levný notebook na časté přenosy. Více než 9-hodinová výdrž baterie, cca 10-palcová obrazovka, možnost použít integrovaný stojan, to je ve zkratce série Lenovo A.
 • Notebooky Lenovo série U: Opět jednou jde o velmi kompaktní, lehké kousky, tentokrát však v o něco stylovější provedení. Výdrž jejich baterie se pohybuje do 6 hod., jsou vyrobeny z leštěného nebo speciálního tvrzeného plastu.

INFO: Podle webu Windowscentral (mezinárodně uznávaná online platforma, která se zaměřuje na zprávy, recenze a další informace, které souvisejí s Microsoftem) je koupě použitého notebooku Lenovo skvělou volbou, pokud jej chcete využívat na základní operace.

Herní notebooky Lenovo Legion

Lenovo Legion jsou notebooky z prémiové hráčské řady určené pro široké spektrum hráčů. Jsou vybaveny nejnovějšími grafickými kartami NVIDIA GeForce, širokými konfiguracemi, optimálním chladicím systémem a RGB LED klávesnicí. Do roku 2020 byly všechny notebooky Legion zařazeny do jediné série Y. Dnes výrobce nabízí 2 série, konkrétně Lenovo Legion 7 a Legion 5, přičemž ještě stále můžete narazit i na "doprodej" kousků z původní Y série.

Lenovo Legion Y540-15IKBM

Herní notebooky Lenovo Legion i7/7

Herní notebooky Legion 7 jsou nejvýkonnější z celé řady. Jejich cena začíná na 30 000 a končí na 55 000 Kč. Jsou vybaveny procesory Intel Core i7 (notebooky Legion i7), Intel Core i5, např. v případě kompaktního modelu Lenovo Legion Slim 7 15IMH5 Slate Grey nebo procesory AMD (notebooky Legion 7). Zpravidla mají USB-C konektor, podsvícenou klávesnici, baterii s kapacitou od 71 do 80 Wh a OS Windows 10 Home. Některé modely disponují čtečkou otisků prstů.

Herní notebooky Lenovo Legion i5/5

Řada Lenovo Legion 5 zahrnuje střední až nižší třídu herních notebooků s 17,3- nebo 15,6-palcovou úhlopříčkou. I v tomto případě si můžete vybrat mezi modely s procesorem od Intelu (jsou označeny jako notebooky Lenovo Legion i5) nebo od AMD (Lenovo Legion 5). Cena této modelové řady se pohybuje od 30 000 do 40 000 Kč. Kapacita baterie, OS a doplňky jsou podobné jako u Legion 7.

Herní notebooky Lenovo Legion Y

Jak bylo řečeno výše, jde o původní sérii notebooků z řady Legion. Dnes se z ní prodává už pomálu modelů za cenu kolem 30 000 Kč. V sérii Y najdete i notebooky pro tvůrce obsahu, tzv. Studio Edition, a LCD Full/Quad monitory za cenu okolo 10 000 Kč. Z hlediska výkonu jde také o jakousi zlatou střední cestu, která nemusí být dostatečná pro náročnější hráče.

Notebooky Lenovo – recenze

Je těžké shrnout všechny spotřebitelské zkušenosti s notebooky Lenovo. Pokud bychom však chtěli udělat jakési základní shrnutí toho, jak tyto kousky vnímají uživatelé, mohli bychom říci, že notebooky Lenovo jsou považovány za výborné z hlediska ceny a výkonu.

Spotřebitelé si na nich pochvalují i ​​kvalitní zpracování, zejména odolnou konstrukci, kompaktní rozměry a nízkou hmotnost (Lenovo nabízí mnoho ultraslim modelů stvořených pro přenos), používání výkonných procesorů od Intelu i AMD, kvalitní zabezpečení osobních údajů, zákaznickou podporu, výkon baterií a množství bezpečnostních prvků, např. Trackpoint příznačný pro notebooky z modelové řady ThinkPad.

Samozřejmě i v tomto případě platí, kolik lidí, tolik chutí, proto není těžké natrefit i na recenze, které jsou vysloveně negativní. Této skupině zákazníků na noteboocích Lenovo vadí hlavně nižší výkon. A věru ano, některé modely jsou skutečně trochu slabší a zároveň dražší. Jde však spíše o výjimky, které potvrzují pravidlo.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 10.03.2021
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek