Nejlepší lyžařské brýle 2024 – recenze, test, srovnání

Lyžařské brýle by měly být ve výbavě každého lyžaře. To platí i pro rekreační či občasné sportovce. Kvalitní brýle ochrání váš zrak před mechanickým poškozením i před škodlivým UV zářením, sněhem, mlhou nebo větrem. Navíc vám pomohou zlepšit viditelnost za nepříznivých světelných podmínek a tím umocní váš zážitek z lyžování.

Jak vybrat lyžařské brýle?

Pokud zvažujete koupi lyžařských brýlí, náš průvodce výběrem vám poradí, na jaké parametry byste se měli před koupí zaměřit. Prozradíme vám, proč jsou kvalitní lyžařské brýle důležité, po jakých brýlích sáhnout, pokud nosíte dioptrie, či jak se o brýle správně starat, aby vám co nejdéle sloužily. Nezapomněli jsme pro vás připravit pět tipů na vybrané produkty, které se mohou stát vhodným kandidátem na koupi a ani na odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů.

Nejlepší dámské lyžařské brýle

Názov Hodnotenie Detail
Scott Faze II   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Nugget Discharge   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Salomon Aksium 2.0   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Wedze G100 I   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Oakley Flight Deck   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Nejlepší pánské lyžařské brýle

Názov Hodnotenie Detail
Oakley Flight Deck   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Meatfly Zoomer   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Smith Squad   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Wedze G900 S3   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Oakley Canopy   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší dětské lyžařské brýle

Názov Hodnotenie Detail
Scott Agent jr.   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bollé Royal   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Giro Buster   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Wedze   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
POC POCito Retina   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Lyžařské brýle – recenze

Aby bylo vaše rozhodování, po kterých lyžařských brýlích sáhnout, lehčí, připravili jsme pro vás pět tipů na brýle od osvědčených značek. Jak jednotlivé modely obstály v našem mini testu? Zaměřili jsme se na parametry brýlí, ale i na jejich plusy a mínusy.

Proč si koupit lyžařské brýle?

Někteří lidé využívají při lyžování klasické sluneční brýle, jde většinou o lidi, kteří s lyžováním teprve začínají a nevědí, že takové brýle je dostatečně neochrání. Pokud chcete lyžovat pravidelně, ve výbavě by vám neměly chybět kvalitní lyžařské brýle.

Lyžařské brýle vás dokonale ochrání před sněhem, větrem nebo mlhou. Vaše oči samozřejmě chrání i před nebezpečným UV zářením nebo při neočekávaném pádu či nárazu. Běžné sluneční brýle se i po mírném nárazu zvyknou snadno rozbít, to při kvalitních lyžařských brýlích nehrozí, protože jsou mnohem odolnější.

Lyžařské brýle kromě samotných očí chrání i část vaší tváře. Běžné brýle navíc dokáží filtrovat UV záření pouze v omezeném množství, a proto váš zrak nechrání tak spolehlivě. Nezapomínejte, že na horách je slunce prudké a intenzivní, a tak je investice do kvalitních lyžařských brýlí nutností.

Brýle určené k lyžování dokáží efektivně zamezit i podráždění nebo mechanickému poškození očí větrem či proudem vzduchu při rychlé jízdě. Stejně dobře ochrání před odletujícími krystalky ledu či před větvemi stromů, které se vám mohou nečekaně postavit do cesty během rychlého sjezdu.

Jak vybrat lyžařské brýle

Výběr lyžařských brýlí vůbec není jednoduchý, před koupí musíte sledovat několik parametrů a měli byste zvážit i to, za jakého počasí je budete nejčastěji používat. Je důležité, aby vám brýle perfektně seděly, poskytovali vám dobrý výhled do všech stran, chránily vaše oči a během jízdy se vám nemlžily. Postupně vás provedeme všemi důležitými parametry, na které je třeba před koupí zaměřit.

Materiál brýlí

Rám brýlí se vyrábí většinou z plastu, ty nejlevnější modely jsou z běžného plastu, který je málo odolný, a proto vám po takových brýlích nedoporučujeme sáhnout. Raději si připlaťte za lyžařské brýle, při jejichž výrobě byl použit polykarbonát. Rám průzorů musí poskytovat dostatečnou ochranu očí před neočekávaným pádem, ale i před překážkami, které se mohou nacházet na svahu. Rámeček by měl být pružný a je vhodné, pokud mají brýle měkkou pěnovou vložku po celém obvodu, resp. ve všech bodech nárazu.

Lyžařské brýle s polykarbonátovým rámem

Skla musí v rámu dobře sedět a nemohou při první mírné kolizi prasknout. Co se týče čoček lyžařských brýlí, stejně platí, že si raději připlaťte za ty z polykarbonátu. Jsou odolnější vůči nárazu a při pádu je minimalizováno riziko úrazu, ke kterému by mohlo dojít po rozbití skel. Existují cylindrické i sférické typy průzorů, přičemž sférické jsou zakřivené ve vertikální i horizontální ose, díky čemuž mají lepší optiku. Je vhodné, pokud jsou brýle jednoduché a perfektně vám pasují k obličeji, netlačí vás, ale zároveň vám neodstávají od obličeje. Někteří výrobci přidávají na povrch skel takzvanou anti-scratch úpravu, která minimalizuje riziko poškrábání.

Velikost rámečku

Abyste se při lyžování cítili dobře, lyžařské brýle vám musí sedět. Rám by měl být rovnoměrně rozložen na tváři a nikde by vás neměl tlačit. Dbejte na to, aby vás netlačil ani na nose, protože brýle budou ovlivňovat i vaše dýchání.

Rámečky brýlí se vyrábějí ve více velikostech, pokud zvolíte nesprávnou velikost, nebudou vám rovnoměrně přiléhat k obličeji, čímž ztrácejí svou účinnost. Standardně se lyžařské brýle vyrábějí v několika pánských, dámských i dětských velikostech a na trhu natrefíte i na takzvané unisex brýle.

Pánské lyžařské brýle mají větší rámeček, který perfektně sedí mužům a širším tvářím. Dámské lyžařské brýle přinášejí elegantní design a jsou o něco užší, aby se rámeček přizpůsobil menším ženským tvářím. Dětské lyžařské brýle mají malý rámeček a většinou je seženete v různých barvách, aby svým designem zaujaly i nejmenší lyžaře. Unisex lyžařské brýle se vyrábějí s rámečkem střední velikosti a takovým barevným provedením, které sluší každému bez rozdílu pohlaví.

Kromě rozdělení brýlí podle toho, komu jsou určeny, se můžete setkat i s dělením podle velikosti obličeje. Zde rozlišujeme tři velikosti, a sice velké, střední a malé obličeje. Malé lyžařské brýle jsou vhodné pro děti nebo pro ženy a muže s drobnější tváří. Střední lyžařské brýle mají takovou velikost rámečku, která sedí většině lyžařů a velké lyžařské brýle jsou ideální pro větší obličeje nebo pro ty lyžaře, kteří mají rádi velké brýle v kombinaci s velkými skly.

Známe i nonframe lyžařské brýle, které dosahují nejlepší zorné pole. Jde o speciální druh brýlí s redukovaným nebo téměř kompletně odstraněným rámečkem. K jejich výhodám patří perfektní periferní vidění, snadná výměna skel a lepší těsnění, které zamezuje nežádoucím průnikům vzduchu.

Nezapomeňte, že brýle by měly být jednoduché a rám vám musí skvěle pasovat k obličeji. Pokud sáhnete po špatné velikosti, brýle vám nebudou držet nebo vás budou tlačit. Při špatné velikosti rámečku budete mít omezený výhled či otlačený nos. Pro vaše pohodlí je vhodné, pokud mají brýle obličejovou pěnu z měkkého materiálu.

Zakřivení a úprava průzoru

Průzor je sklo brýlí, přes které se dívá lyžař. Rozlišuje se podle zakřivení, barvy a světelné propustnosti. Zakřivení skel může být ploché (cylindrické) nebo sférické. Při cylindrickém typu jsou skla zakřivené pouze v jednom směru. Jde o levnější technologii, která oproti sférickému průzoru neposkytuje takový dobrý periferní výhled a brýle navíc více zkreslují. Brýle se sférickým sklem jsou zakřivené ve vertikální i horizontální ose. Díky tomu méně zkreslují a nabízejí i lepší periferní vidění. Počítejte však s tím, že za takové brýle si připlatíte o něco více. Pamatujte si, že i ty nejlevnější sférické průzory jsou lepší než ploché průzory.

Průzory lyžařských brýlí

Rozdíly v provedení průzorů mají zásadní vliv na optické vlastnosti brýlí. Kromě zakřivení skel sledujte i povrchovou úpravu či barvu skel. Setkat se můžete například se zrcadlovou povrchovou úpravou průzoru, která odráží více světla od svého povrchu. Z toho logicky vyplývá, že propouští méně světla k očím, a proto se hodí tam, kde pálí slunce. Zrcadlová skla jsou ideální pro lyžování ve vysokých horách, kde bývá ostré slunce.

Vhodnou povrchovou úpravou průzorů lyžařských brýlí je polarizační antireflexní vrstva, která nepropouští k očím sluneční paprsky odražené od sněhu. Polarizované průzory lepší brání před nepříjemným oslepením z prudkého slunce a minimalizují únavu očí. Takové skla slouží jako ochrana i před odleskem světla z ploch, jakými jsou například vodní hladiny či různé zamrzlé plochy.

Samozřejmostí každých brýlí určených pro lyžování by měla být UV ochrana. Ta je důležitá zejména při horském a vysokohorském lyžování. Je dobré, pokud mají průzory kromě UVA, UVB a UVC ochrany i přídavnou složku, která tlumí modrou část barevného spektra.

Světelná propustnost

Při výběru lyžařských brýlí nezapomeňte sledovat i světelnou propustnost průzorů. Tento parametr určuje, do jakých podmínek je průzor nejvhodnější. Průzor s malým procentem propuštěného světla (do 20%) se hodí do jasného slunečného počasí. Naopak vysoká světelná propustnost (okolo 90%) je ideální volbou pro zatažené dny nebo do mlhy. Lyžařské brýle s čirým sklem jsou určeny pro noční lyžování. Tyto brýle propouštějí 100% viditelného světla.

Pro lepší zorientování se v rámci světelné propustnosti jednotlivých průzorů vám přinášíme praktickou tabulku.

Označení Propustnost Vhodné počasí
S0 100 % – 90 % velmi zataženo, intenzivně sněžení, noční lyžování
S1 89 % – 43 % zataženo, šero, silná mlha
S2 43 % – 18 % slabá mlha, lehké sněžení, univerzální volba
S3 18 % – 8 % jasno až polojasno
S4 8 % – 3 % slunečno a jasno

Zbarvení průzorů

Vnímání barev je u každého individuální, před koupí si proto vyzkoušejte brýle v několika barevných provedeních. Výrobci nabízejí širokou paletu barev, přičemž v rámci barevného spektra existují barvy, kterou zlepšují kontrast.

Průzory se žlutým, oranžovým, růžovým nebo červeným zbarvením zvyšují kontrast a blokují více z modrého konce barevného spektra. Lyžař s takovými brýlemi lépe vnímá kontury, překážky či předměty na svahu. Navíc sníh nepůsobí agresivně a oslnivě. Hodí se i do mlhy či lehkého sněžení.

Lyžařské brýle s polarizační antireflexní vrstvou

Tmavé průzory (např. modré, fialové, zelené, šedé) jsou vhodné do slunečných dnů. Tyto barvy rovnoměrně tlumí barevné spektrum, proto přes ně lyžař vidí přirozeně bez většího zkreslení. Oči nejsou za jasného počasí namáhané a lyžařův zrak se díky tomu rychle neunaví.

Barvu průzoru vybírejte podle světelných podmínek, ve kterých se nejčastěji zvyknete lyžovat. Při výběru nezapomínejte i na citlivost svých očí, protože ta je u každého jiná.

Vyměnitelné průzory

Pokud lyžujete v rozličných světelných podmínkách, je vhodné sáhnout po brýlích, které mají vyměnitelná skla. S takovými brýlemi si můžete zvolit optimální průzor dle aktuálního počasí. Nemusíte mít tedy u sebe několik brýlí, ale stačí mít jen několik různých skel. Při koupi lyžařských brýlí s vyměnitelným průzorem zkontrolujte, jak snadno a rychle se dá sklo vyměnit. S vhodnými skly se bez omezení můžete lyžovat za ranní mlhy, během jasného dne i podvečer, když ubývá světlo.

Někomu neustále vyměňování skel nevyhovuje. Výrobci proto mysleli i na takové lidi a přišli s brýlemi s fotochromatickou úpravou. Takové průzory reagují na okolní světlo a samy upravují svoji propustnost. Na základě množství přicházejícího světla se pak dokáží automaticky ztmavit nebo naopak rozjasnit. Při lyžařských brýlích s fotochromatickou úpravou si dejte pozor na levné modely, ty mohou na změnu světla reagovat příliš pomalu, což pak lyžaři sníží komfort během jízdy.

Zamlžování skel

Při průzorech je velmi důležité všímat si i systém odmlžování. Mít během jízdy zamlžený výhled je nepříjemné a hlavně nebezpečné. S nedostatečným odmlžováním se setkáváme především při příliš levných modelech lyžařských brýlí.

Zamlžování lze předcházet takzvanou anti-fog vrstvou. Jde o základní technologii, kdy je během výroby na povrch průzoru nanesený tenký ochranný film. Právě ten má zamlžování předcházet.

V předcházení nežádoucího zamlžení pomáhá i dobrá ventilace. Brýle s kvalitním odvětrávacím systémem často nepotřebují žádnou další speciální povrchovou úpravu. Větrací otvory se obvykle nacházejí v rámečku, pevně přiléhajícím na obličej a někdy i v samotném průzoru. Nejlepší lyžařské brýle mohou mít i malý větráček napájený baterií. Systém odvětrávání si vybírejte podle toho, jak moc se zvyknete při lyžování potit. Větrací otvory by měly být umístěny tak, aby zajistily dobré odvětrávání, ale zároveň tak, abyste necítili během sportování "průvan".

Vhodné brýle na lyžařský svah

K minimalizaci zamlžení přispívá také dvojitý průzor. Ten funguje na principu vzduchové tepelné izolace, protože mezi jeho dvěma čočkami je zatavená malá vrstva vzduchu. Díky tomu mezi vnitřním a vnějším povrchem průzoru nedochází k velkým tepelným rozdílům. Právě teplotní rozdíly jsou totiž příčinou mlžení. Pokud vám to váš rozpočet dovolí, sáhněte po lyžařských brýlích s dvojitým průzorem.

Kompatibilita s přilbou

Kompatibilita lyžařských brýlí s přilbou je zásadním parametrem při výběru. Většina výrobců sice uvádí, že jejich brýle jsou kompatibilní s helmami dostupnými na trhu, ale lépe je před koupí si to ověřit. Ani nákup brýlí a helmy od stejné značky totiž není zárukou, že budou k sobě stoprocentně pasovat. S nekompatibilitou lze setkat například tehdy, pokud máte starší model přilby, ke kterému dokupujete novější model brýlí.

Abyste se při lyžování cítili komfortně, rám brýlí musí pasovat k přilbě. Mezi brýlemi a helmou by neměl být příliš velký prostor, protože by vám na vrchní část obličeje mohl foukat nepříjemný ledový vítr. Pamatujte si, že přilba vám nesmí tlačit brýle na nos.

Lyžařské brýle kompatibilní s přilbou mají upínací pásek posunut více dopředu, aby bylo zajištěno dobré kopírování tvaru přilby. Boční silikonové pásky by zároveň měly bránit klouzání se brýlí. U některých modelů brýlí je důležité zkontrolovat, zda přezka nastavitelného pásku sedí s klipem v zadní části, protože mnohé přilby mají vzadu klip pro uchycení. Pokud vaše přilba takový klip nemá, zkuste si vybrat brýle, které mají pogumovaný pásek, takový pogumovaný materiál po přilbě nebude klouzat.

Doporučujeme kupovat lyžařské brýle spolu s přilbou, aby byla zajištěna stoprocentní kompatibilita. Pokud přilbu už máte a sháníte jen brýle, vezměte si přilbu s sebou do obchodu a zkoušejte je spolu.

Lyžařské brýle OTG

V dnešní době nemají problém koupit si lyžařské brýle ani lidé, kteří nosí dioptrické brýle. Pokud tedy trpíte oční vadou a nosíte dioptrie, poohlédněte se po takzvaných OTG lyžařských brýlích. OTG (over the glasses) umožňují současné nošení dioptrií i lyžařských brýlí. Jsou o něco větší i hloubější a v jejich rámu najdete boční drážky, do kterých zapadnou postranní rámečky dioptrických brýlí. Nemusíte mít obavy, dioptrické brýle se do lyžařských pohodlně vejdou a nebudou vás na tváři tlačit.

Řešením pro lidi s dioptriemi může být i helma se štítem, na níž právě štít nahrazuje funkci lyžařských brýlí a dioptrie se pod něj bez problémů vejdou. Další alternativou jsou lyžařské brýle s dioptrickým klipem. Takové brýle jsou speciálně přizpůsobeny potřebám sportovců s chybou zraku. Díky speciálnímu klipu mají brýle široké možnosti použití. Přímo do klipu je možné osadit dioptrická skla, přičemž ergonomický tvar lyžařských brýlí s dioptrickým klipem zabraňuje foukání vzduchu pod skla brýlí. Brýle navíc dobře přiléhají k obličeji, čímž je během lyžování zajištěn potřebný komfort.

Správná údržba lyžařských brýlí

Aby vám lyžařské brýle co nejdéle bez problémů sloužily, je třeba o ně správně pečovat. Přenášejte je ve vhodném obalu, který zabrání poškození. Pokud máte skla brýlí z vnitřní strany mokré, neměli byste je čistit nevhodným hadříkem ani kapesníkem, protože by se mohla poškodit vrstva proti zamlžování. Lepší je nechat brýle vysušit na teplém a suchém místě. Pokud máte k dispozici speciální hadřík na brýle, většinou ji výrobce dodává jako součást pouzdra, můžete ji použít na jemné osušení skel průzorů. Dbejte na to, aby byl hadřík vyroben z mikrovlákna a nepouštěl ​​žádné chlupy či vlákna, které by mohly skla poškodit.

Lyžařské brýle s antireflexní vrstvou

Pár dobrých rad pro správný výběr

  • Lyžařské brýle nikdy nekupujte jen podle designu. Kromě toho, že se vám líbí, musí vám i dobře sedět. To, jak se v brýlích cítíte, je při výběru podstatné. Při zkoušení zkuste zakroutit hlavou do všech stran a nebojte se ani prudších pohybů. Pokud brýle drží na svém místě, nekloužou a ani vás nikde netlačí, našli jste správný model.
  • Při výběru vhodných lyžařských brýlí nespěchejte a pokud je to možné, vyzkoušejte si co nejvíce modelů. Jen tak zjistíte, který vám sedí nejlépe a ve kterém se cítíte nejpohodlněji. Při zkoušení zkuste vyjít před prodejnu na denní světlo nebo se alespoň podívejte přes okno ven. Pokud kupujete čiré čočky, které jsou určeny pro noční lyžování, vyzkoušejte si je v tmavé místnosti s jednou žárovkou. Takovým způsobem zjistíte, čí vás světlo na sjezdovce nebude nepříjemně oslňovat.
  • Nepodceňujte škodlivé ultrafialové světlo a vybírejte takové lyžařské brýle, které mají stoprocentní ochranu před UVA a UVB paprsky. Dlouhodobé vystavování očí zářivému slunci bez adekvátní ochrany vám může způsobit zdravotní problémy. Obzvlášť to platí při lyžování se ve vysokohorském prostředí, kde dokáže být slunce intenzivní.
  • Při výběru vhodných brýlí si zkontrolujte periferní vidění. Ujistěte se, že s nasazenými brýlemi dobře vidíte do všech stran. Ideální je, pokud mají brýle periferní vidění 180 stupňů ze strany na stranu, čili i do boků.
  • Levnější lyžařské brýle se vyrábějí z běžného plastu, tento materiál není odolný vůči nárazu a při pádu byste se mohli nepříjemně zranit. Proto nešetřete a upřednostněte bezpečnost. Sáhněte po brýlích, které mají čočky z polykarbonátu. Ten je mnohem odolnější než klasický plast. Co se týče rámečku, zvolte pružnější, protože sníží riziko zlomení během pádu. Je vhodné, pokud mají brýle pěnovou vložku ve všech bodech nárazu.
  • K drtivé většině lyžařských brýlí přikládá výrobce i ochrannou kapsu, která slouží k transportu a čištění brýlí. Dokupte si však raději tvrdé ochranné pouzdro, ve kterém budou vaše brýle ve větším bezpečí a nebude jim hrozit brzké zničení či poškrábání. Na čištění brýlí používejte hadřík z jemného mikrovlákna.
  • Je dobré, pokud brýle kupujete v předstihu. Z finančního hlediska se vám nevyplatí nákup přímo v lyžařském středisku, protože tam jsou brýle předražené a navíc nemáte k dispozici tolik různých modelů. Brýle proto vybírejte v osvědčeném obchodě, případně ve specializovaném obchodě s lyžařským vybavením. Ochotný a vyškolený personál vám navíc poradí s výběrem.

Cena a oblíbené značky

Cena lyžařských brýlí začíná už pod 250 Kč. V této cenové kategorii najdete jednoduché lyžařské brýle, které jsou určeny dětem a poskytnou pouze základní ochranu. Při výrobě levných brýlí byly použity méně kvalitní materiály a takové lyžařské brýle nabízejí méně známí výrobci.

Za kvalitní brýle, které jsou oblíbené mezi spotřebiteli, je třeba si připlatit. Popularitě se těší brýle v cenovém rozpětí od 750 do 4200 Kč. Jde o široké rozpětí, ve kterém si vhodný model najdou začátečníci, občasní rekreační lyžaři i ti, kteří chodí na svahy o něco častěji. V této cenové kategorii se už setkáte i s osvědčenými světovými výrobci. Tyto brýle vás ochrání dokonaleji, a proto se za ně vyplatí připlatit si.

Nejdražší lyžařské brýle stojí několik tisíc korun, ty jsou ideální volbou pro profesionální lyžaře. Pyšní se špičkovou kvalitou i skvělými ochrannými funkcemi. Pro běžné občasné lyžaře by byly zbytečně nákladnou investicí.

K oblíbeným a často kupovaným značkám lyžařských brýlí patří například Oakley, Smith, Bollé, Salomon, Atomic či Rossignol. Velké popularitě se těší také Uvex, Carrera, Roxy, Blizzard, POC nebo Quiksilver.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr jsme pro vás připravili odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Dozvíte se například to, zda potřebujete několik brýlí, pokud chcete lyžovat za různého počasí, jaké brýle si vybrat, pokud nosíte dioptrie, nebo co dělat v případě, pokud se vám lyžařské brýle rosí a zamlžují.

Nestačí mi na lyžování obyčejné sluneční brýle?

Občas můžete na svahu potkat lidi s klasickými slunečními brýlemi, avšak nedoporučuje se to. Brýle totiž nemají chránit jen před sněhem či nebezpečným slunečním UV zářením, ale i během nečekaného pádu. Kvalitní lyžařské brýle při pádu ochrání vaše oči i část obličeje. Běžné brýle se zvyknou po nárazu snadno rozbít. Navíc klasické brýle dokáží filtrovat UV záření pouze v omezeném množství, a proto nechrání tak spolehlivě.

Co je průzor při lyžařských brýlích?

 Průzor je sklo brýlí, přes které se dívá lyžař. Rozlišuje se podle zakřivení, světelné propustnosti i barvy. Jde o velmi důležitý parametr při výběru lyžařských brýlí, protože od kvality a parametrů skla závisí to, jak dobře přes ně bude lyžař vidět.

Existují lyžařské brýle i pro ty, kteří nosí dioptrické brýle?

Pro lidi, kteří nosí dioptrie, jsou k dispozici lyžařské brýle OTG (over the glasses). Ty se dají nosit přes běžné brýle, a to bez ztráty komfortu. Lyžař by se s nimi měl cítit pohodlně, proto při OTG brýlích nepodceňte správný výběr. Lyžařské brýle na dioptrické je nutné před koupí vyzkoušet, aby vám perfektně sedli a nikde vás netlačily.

Potřebuji několik brýlí, pokud chci lyžovat za různého počasí?

Na trhu je v nabídce mnoho lyžařských brýlí s fotochromatickou funkcí. Ty fungují tak, že jsou schopny reagovat na okolní prostředí, čímž dokáží své zabarvení přizpůsobit aktuálnímu počasí. Pokud chcete lyžovat za slunečného počasí, ale i během mlhy, vánice nebo v noci, sáhněte po lyžařských brýlích s fotochromatickou funkcí, případně po těch, které mají vyměnitelné skla.

Co mám dělat, pokud se mi zamlžují brýle?

Rosení a mlžení brýlí je velmi nepříjemná věc, která však mnohdy nesouvisí s kvalitou čoček. K zamlžení může docházet i při nesprávném zacházení ze strany spotřebitele. Nedoporučuje se po každé jízdě dávat brýle nahoru a dolů, tedy z obličeje na čepici a zpět. Také byste si brýle neměli sesunout na krk a dýchat na ně přes šálu. Vodní pára může v tomto případě zkondenzovat, i přesto, že brýle jsou opatřeny potřebnými ochrannými vrstvami. Vrstva proti zamlžování, kterou jsou potaženy skla, se může poškodit, pokud brýle nepřiměřeně často a hlavně nešetrně otíráte. Skla třeba čistit minimálně a používat na to co nejjemnější hadřík.

Mohu lyžařské brýle kupovat samostatně?

Lyžařské brýle se doporučuje kupovat spolu s přilbou. Pokud je kupujete samostatně, může se stát, že navzájem nebudou kompatibilní. Pokud přilbu už máte, doneste si ji do obchodu, ve kterém budete kupovat brýle. Přilba nesmí brýle tlačit příliš na nos, protože by vám to během jízdy mohlo způsobit problémy s dýcháním. Pozor si dávejte i na brýle, jejichž popruh je nutné vzadu spojit sponou. Tato spona nemusí sedět v držáku brýlí, který se nachází v zadní části přilby. Lyžařská přilba s brýlemi si prostě musí dokonale sednout, abyste měli z lyžování radost a cítili jste se komfortně.

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 10.12.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek