Nejlepší drtičky větví a štípače dříví 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Pokud často stříháte stromy nebo keře v zahradě, určitě jste už uvažovali, jak rozumně naložit se vzniklým odpadem. S drtičem nebo štípačem větví jej můžete znovu využít např. jako součást kompostu, palivo na topení či jako mulčovací materiál.

Drtič dřeva

Poradíme vám, jaké parametry si při výběru těchto strojů všímat a jak si vybrat ten správný model pro vaše účely.

Oblíbené drtiče větví

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO Easy Crush LH 2810   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Feider FBT220   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Weibang WB SH 4003E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bosch AXT 25 TC   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Fieldmann FZD 4010-E   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Oblíbené štípače dříví

Názov Hodnotenie Detail
Hecht 6700   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Scheppach HL 760 LS   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
VeGA LV1410PRO Vario   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Scheppach HL 810   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Hecht 670   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Drtiče větví – recenze

Drtiče větví jsou v zahradě, kde se nacházejí stromy a keře, neocenitelným pomocníkem. Drť se dá použít do kompostu, jako mulčovací materiál na ochranu rostlin či na zkrášlení skalky. Pokud si navzdory našemu návodu nebudete umět vybrat, nápomocné při výběru vám mohou být naše recenze.

S drtičem přísady do kompostu či na mulčování

Drtič větví pomocí drtících nožů rozseká větve na jemnou drť, která je ideálním mulčovacím materiálem. Díky ní ochráníte půdu před erozí, vysušením i promáčením a zabráníte růstu plevele. Také můžete drť použít jako základ kompostu či z ní vytvořit např. podestýlku do kočičích toalet.

Drtiče si poradí spíše s menšími větvemi stromů či keřů, které mohou být mokré a mohou mít na sobě i listy. Také si poradí např. s listy či odpadem ze zeleninových záhonů, při drcení byste měli střídat mokrý a suchý materiál, aby se drticí nože nezalepili. Do drtičů musíte zpracovávaný materiál natlačit silou.

Drtič větví

Drtiče jsou proto poměrně univerzálním nástrojem, který vám pomůže zpracovat téměř veškerý bioodpad z vaše zahrádky. Některým modelem můžete měnit šířku záběru nožů, díky čemuž získáte i s tímto strojem štěpku. Funkcionalitou takové drtiče přibližují štípačům dříví.

Nevýhodou drtičů je slabší výkon než při štípačích dříví a nutnost občasného broušení drtících nožů. Rovněž jsou obecně hlučnější než štípače dříví, protože pracují s vyššími otáčkami.

Štípač dříví připraví dřevo na topení

Štípač dříví využívá pro zpracování větví řezný kotouč, který si materiál vtahuje sám. Kotouč naseká větve na větší a tlustší štípky dlouhé cca 2 – 5 cm. Jsou vhodné jako palivo, mají totiž menší obsah vody a při hoření z nich zůstává méně popela. Můžete je použít i na provzdušnění kompostu, na mulčování jsou příliš velké.

Štěpkovač si poradí i s hrubšími větvemi, dřevo by však mělo být spíše sušší, ideálně úplně suché.

Štípače dříví jsou odolnější stroje vhodné pro náročnější využití. Pracují s menšími otáčkami, proto jsou méně hlučné než drtiče. Také se, na rozdíl od nich, pomaleji opotřebovávají.

Štepkovač dŕeva

Některé dražší stroje jsou univerzální a kombinují v sobě drticí i štípkovací mechanismus. Najdete na nich dva otvory, z nichž jeden je určen pro měkčí odpad a druhý na hrubé a suché větve. Tyto univerzální stroje jsou určeny pro náročné poloprofesionální či profesionální využití, čemuž odpovídá i jejich vysoká cena.

Elektrický, benzínový či za traktor?

  • Elektrické – jde o stroje hobby kategorie, určené do menších zahrad. Pohání jejich elektromotor, jehož příkon zpravidla přesahuje 2 kW, většina strojů atakuje hranici 3 kW, což se už blíží horní hranici pro běžnou 230 V zásuvku. Se 400 V elektrickými drtiči či štípači dříví se setkáte zřídka, silnější stroje mají již benzínový motor. Hlavní nevýhodou těch elektrických je omezená mobilita kvůli napájecímu kabelu. Nejsou proto vhodné pro práci na rozlehlých pozemcích. Jejich výhodou je nižší cena, nižší hmotnost a nižší hlučnost než u benzínových štípačů dříví.
  • Benzínové – jsou mnohem silnější než elektrické drtiče či štípače dříví, přičemž jejich výkon začíná někde na 4,5 kW. Pohon zajišťuje zpravidla 4-taktní benzínový motor, který nepracuje při takových vysokých otáčkách než 2-taktní motory, proto je jeho hluk snesitelnější. Také mu do paliva nemusíte přimíchávat olej, ale má náročnější údržbu. Hmotnost těchto strojů obvykle přesahuje 40 kg.
  • S externím pohonem – jde o drtiče a štípače dříví na poloprofesionální a profesionální použití. Jejich pohon zajišťuje externí hřídel z malotraktoru či traktoru.

Parametry drtičů a štípačů dříví

  • Příkon a max. průměr větve – se stoupajícím příkonem stroje stoupá i tloušťka větví, kterou zvládne zpracovat. Při příkonu přes 1 kW zvládne stroj 2 cm větve, příkon 2,5 kW vám umožní zpracovat 3 – 4 cm silné větve atd. Profesionální drtiče a štípače dříví s 18 Kw motory si poradí i s více než 10 cm větvemi.
  • Nádoba na odpad – některé stroje ní nedisponují, přičemž rozdrcený materiál z nich padá přímo na zem, což není vždy praktické. Sběrná nádoba může být z plastu či z textilie, přičemž s tou plastovou se obvykle jednodušší manipuluje. Jejich objem bývá 30 – 60 l, při větším objemu nemusíte nádobu vysypávat příliš často, na druhé straně, s těžší nádobou se i těžší manipuluje.

Válcový mechanismus drtičky

  • Hmotnost – začíná někde na 10 kg při nejslabších a nejjednodušších strojích. U profesionálních modelů s výkonem nad 7 kW může překročit i 100 či dokonce 200 kg. Hmotnost nepodceňte, pokud vybíráte drtič nebo štípač dříví pro použití na rozlehlém pozemku. Přestože většina modelů je vybavena kolečky, přesun několik desítek kg vážícího stroje je vždy náročný.
  • Provedení násypníku – dražší modely drtičů či štípačů dříví jsou vybaveny velkou násypkou ve tvaru trychtýře. Ta vám usnadní vkládání rozvětvených větví do stroje.

Funkce drtičů a štípačů dříví

  • Bezpečnostní pojistka – je základem každého bezpečného drtiče a štípače dříví. Neumožní vám spustit stroj, dokud není správně nasazen sběrný koš či násypka.
  • Bezpečnostní vypínač – vypínač by měl být při vkládání materiálu do stroje v dosahu ruky, být rychle nahmatatelný a jednoduše stlačitelný v případě nebezpečí.
  • Zpětný chod – přepnutím směru chodu můžete jednoduše vybrat větev či jiný materiál, který stroj ucpal.

Nejlevnější drtiče a štípače dříví již za 2 000 Kč

Tyto stroje najdete na našem trhu v desítkách různých modelů. Nabízejí ho nejlevnější značky jako např. Fieldmann, Hecht, Asist či Güde. Nejlevnější hobby drtiče a štípače dříví těchto, případně různých téměř neznámých značek seženete už za 2 000 Kč. Samozřejmostí v této cenové kategorii je slabý výkon a slabé konstrukční provedení, proto se hodí jen na krátkou práci kolem domu.

Kvalitnější modely elektrických drtičů a štípačů dříví na hobby použití nabízejí značky Al-KO, Stiga, Einhell, Black & Decker, MTD, Bosch, Dolmar či Ryobi. Jejich cena začíná někde na 5 000 Kč a končí cca na 15 000 Kč. Můžete je použít i pro seriózní práci na zahradě.

Ceny benzínových štípačů dříví a drtičů začínají na úrovni cca 15 000 Kč, jde o výkonné stroje určené pro práci na větších pozemcích. Samozřejmě, cena profesionálních modelů zpravidla přesahuje 25 000 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

S drtičem a štěpkovačem větví snadno zpracujete odpad, který vznikl při stříhání stromů a keřů v zahradě. Ať už hledáte štěpkovač nebo drtič větví, měli byste si před jeho koupí položit pár základních otázek. Na ty nejčastější jsme odpověděli:

Jaké dřevo dokáže drtič větví zpracovat?

Drtič větví zpracuje suché i trochu vlhčí dřevo, doporučuje se však, aby dřevo před zpracováním doschlo. Vyhnete se tak zalepení drtícího příslušenství. Při štěpkovači můžete kombinovat čerstvě odřezané větve s vysušenými, stroj se tak sám pročistí během práce.

Jak mám nastavit štěpkovač?

Štěpkovače se nastavují buď kolečkem, nebo pomocí imbusového klíče. Štěpkovač třeba zapnout a šroub pomalu přitahovat, dokud nedosáhnete požadovanou tloušťku zpracovaného dřeva.

Jak pracovat se štěpkovačem a drtičem bezpečně?

Při práci s těmito stroji nezapomínejte na brýle a rukavice. Ochráníte se tak před odlétajícími třískami a zabráníte poškrábání či zapíchnutí třísky do rukou. Stroje používejte pouze za příznivého počasí (když neprší) a vyhněte se zpracovávání znečištěných větví (zem, kameny apod.).

Starší modely, které se již neprodávají

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 14.02.2020
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek