Nejlepší veslovací trenažéry 2024 – recenze, test, srovnání

Běžecký pás, stepper nebo stacionární kolo vás už omrzely? V takovém případě to chce změnu, kterou může být právě veslovací trenažér. Tento stroj umožňuje procvičit celé tělo. Pomůže vám nejen při hubnutí, ale i nabírání svalů a zlepšování vaší kondice. Simulování záběrů při veslování zapojuje primárně horní polovinu těla, ale zapojuje i pánev a břišní svaly. Chcete mít veslařský trenažér i u vás doma? Poradíme vám, jak si vybrat.

Jak vybrat veslovací trenažér?

Pokud nemáte radi běh, cyklistika vás nebaví, ale chcete do svého tréninku zařadit kardio cvičení, veslovací trenažér je perfektní a plnohodnotná alternativa, která nabídne mnohem více. Pokud vám to prostory umožňují a pohodlně se vejde trenažér do vašeho bytu či domu, rozhodnutí možná právě padlo. Kromě kardio cvičení veslovací trenažér dostává vaše svaly i do kontrakční zátěže, a tak nenabíráte jen kondici, ale budujete i svalovou výdrž a dokonce zpevňujete svaly. Veslovací trenažér tak není určen jen výhradně na kondiční trénink.

Nejlepší veslovací trenažéry

Názov Hodnotenie Detail
Finnlo Aquon Evolution   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
StormRed Hurricane   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Domyos 120   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Capital Sports Flow M2   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Concept2 D PM5   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Veslovací trenažéry – recenze

Veslařský trenažér je díky všestranným účinkům na tělo skvělou volbou. Pokud chcete zhubnout, zlepšit svou kondici či zapracovat na svých svalech, měli byste nad ním určitě popřemýšlet. Chcete veslovací trenažér na doma nebo profi stroj? Výrobců a modelů je na výběr vskutku dost, proto může být náročné vybrat si vhodný model pro vaše potřeby. Připravili jsme pro vás recenze oblíbených modelů, které by vám mohly být nápomocné.

Rozdělení veslařských trenažérů podle účelu

V případě, že zvažujete možnost koupě veslovacího trenažéru, na výběr máte ze dvou základních kategorií. Pokud kupujete toto zařízení domů, v zásadě je jedno, po které z těchto kategorií sáhnete. Jde totiž o všeobecné dělení trenažérů podle účelu na domácí využití nebo sáhnete po komerčních veslovacích trenažérech, určených do posiloven, které jsou stavěny na vysokou zátěž. Zároveň se však musíte připravit i na to, že cena se pohybuje v úplně jiných cifrách. Pokud máte doma dostatek prostoru a nedělá vám problém průvan v peněžence, profesionální trenažéry jsou přirozeně lepší volbou.

Typy veslovacích trenažérů

Jednotlivé, konkrétně, typy veslovacích trenažérů se dělí podle technologie, kterou vytvářejí odpor. Jde tak v zásadě o brzdný systém, který využívají k tomu, aby vám veslování stěžovali a umožnily posouvat vaši výkonnost dál. Zátěž je při veslování totiž tvořena právě odporem, který je kladen vašemu pohybu. Na to se využívají různé technologie, které mají své charakteristiky, výhody i nevýhody.

Hydraulický veslovací trenažér

Jedním ze způsobů, kterým veslovací trenažér může vytvářet odpor, jsou hydraulické písty. Uvnitř válců je tekutina nebo vzduch a při pohybu vzniká odpor, který způsobuje eskalaci zátěže. Na těchto strojích se odpor, a tedy zátěž nastavuje mechanicky (ručně). Samotná simulace veslování není taková podobná skutečnému veslování, ale dostatečně zapojujete horní i dolní polovinu těla. Jsou cenově dostupné, mají menší rozměry a jsou tedy vhodné i do menších bytů.

Profesionální veslovací trenažér vhodný i pro domácí použití

Magnetický veslovací trenažér

Na trhu jde o nejrozšířenější druh veslovacích trenažérů. Na podobném principu fungují například i eliptické trenažéry nebo stacionární kola. Jak je zřejmé, hlavní roli hraje magnet – magnetická brzda. Odpor vzniká právě působením elektromagnetů, které čím jsou blíže k setrvačníku, tím je zátěž vyšší.

Magnetický trenažér je oproti hydraulickému mnohem tišší a zároveň je i regulace zátěže plynulejší. Regulace je možná mechanická i elektronická. V závislosti na výrobci a kvality konstrukce jsou cenově poměrně dostupné. Velmi autenticky simulují samotný pohyb reálného veslování. Majitelé kvalitních kousků ocení určitě i dlouhou životnost samotného odporového systému a bezúdržbovost.

Vodní veslovací trenažér

Klidně ho lze řadit mezi špičku na trhu. Je třeba říci, že v našich fitness centrech natrefíte na tyto zařízení velmi zřídka. Specifické jsou nejen technologií, kterou využívají, ale i vzhledem. Odpor a tedy úroveň zátěže totiž zajišťuje voda. V podstatě jde o to, aby co nejautentičtěji simulovaly přímý kontakt sportovce s vodou. Odpor tvoří lopatky, které tlačí proti vodě.

Ta je v uzavřené nádrži a úroveň odporu se mění množstvím vody, které v nádrži je a je v oběhu. Samozřejmě, regulace zátěže je v tomto případě méně komfortní, protože vyžaduje ne klasické otočení regulátoru, ale dolévání vody. Zároveň je takový trenažér i hlučnější, ale zvuk vody není otravný, ale spíše autentický. Cenová relace je však vyšší.

Vzduchově-magnetický veslovací trenažér

Jde o ideální kombinaci. Při tomto typu přístrojů je setrvačník osazen lopatkami. Tyto veslařské trenažéry jsou nejvíce využívány i profesionálními sportovci a vídáte je i v našich posilovnách. Při veslování je setrvačník svisle a lopatky vytvářejí proud vzduchu, který vás ovívá. Vhodné jsou pro vyšší i nižší postavy a vyznačují se kvalitní a permanentní konstrukcí. Zátěž se nastavuje elektronicky přímo na zabudovaném počítači. Velkou výhodou je právě velký rozsah při regulování zátěže. Veslovací simulátor velmi autenticky napodobuje pohyb těla ve veslice a zapojujete při něm horní i spodní polovinu těla.

Cvičení na veslovacím trenažéru

Indukční veslovací trenažér

Méně frekventovaný typ veslařského trenažéru. Především kvůli ceně, která je při těchto modelech velmi vysoká. Jejich výhodou však je tichý chod a možnost nastavení vysokého stupně zátěže. Odpor je zajištěn za pomoci elektromagnetické indukce. Regulace je velmi plynulá. Vyznačují se vysokou životností, robustní konstrukcí, bezúdržbovostí a praktickými funkcemi.

Regulace zátěže

Model od modelu může způsob regulace lišit. U levnějších, ale i některých dražších trenažérů se nastavuje zátěž manuálně otočným regulátorem. Tato regulace však není tak plynulá. Taková regulace je často u hydraulických veslovacích trenažérů s písty, ale i při mnoha magnetických zařízeních s magnetickou brzdou a odporem.

Ještě méně praktická je regulace zátěže při vodních veslařských trenažérech. Úroveň zátěže totiž závisí na množství vody, které je v oběhu. K zařízením je tedy manuál, který přesně uživatele informuje, kolik vody, jakou zátěž představuje. Během veslování vás tak limituje funkce regulace zátěže. Při změně zátěže je tedy nutné výkon přerušit. Existují i ​​dražší vodní veslařské trenažéry, kde se voda dostává do oběhu podtlakem a vypuštěním odtéká do jiné nádržky. Jde však o velmi komplikovaný a ne právě trvanlivý způsob regulace zátěže.

Nejlepší způsob regulace zátěže je elektronický. Toto nastavování probíhá za pomoci počítače (konzoly), kterým je model vybaven. Roli hraje při regulaci zátěže rovněž hmotnost setrvačníku (zátěžové kolo). Nastavit si můžete úroveň zátěže velmi rychle a plynule.

Pojezd veslovacího trenažéru

V tomto případě nejde jen o samotnou technologii pojezdu, ale i jeho délku. Veslařský trenažér disponuje sedlem, které se může po ose pohybovat buď to díky plastovým kolečkům, nebo je trenažér vybaven pojezdem s ložisky. První možnost je preferována u levnějších modelů. Plastové nebo silikonové kolečka se přirozeně časem opotřebují a je třeba je vyměnit. Naproti tomu, pojezd s ložisky je trvanlivý a tišší.

Pojezd veslovacího trenažéru s plastovými kolečky nebo s ložisky

Pokud patříte mezi vyšší lidi, řekněme nad 180 – 185 cm, důležité je sledovat i délku pojezdu. Přirozeně, délka pojezdu závisí i na rozměrech samotného trenažéru. Proto, pokud jste vyšší postavy, hledejte modely, které mají pojezd co nejdelší. Délka pojezdu totiž limituje váš záběr a při menší dráze pohybu může být používání méně komfortní a i méně efektivní, jelikož nevykonáváte celý rozsah pohybu.

Nosnost a rozměry konstrukce

Nosnost je rovněž parametrem, který při výběru musíte zohlednit. Masivní profesionální rotopedy si bez problémů poradí s hmotností uživatele i do 200 kg. Běžně však natrefíte na modely s nosností 100 až 150 kg.

Co se rozměrů týče, hlavním ukazatelem je posed. Výška trenažéru, sedací plochy by měla být ideálně alespoň 40 až 60 cm nad zemí. Mnohé trenažéry jsou blízko u země, což automaticky nemusí být nevýhoda, ale pro objemnější lidi i obecně může být používání komplikovanější. Délka konstrukce souvisí už se zmíněným pojezdem. Pokud jste tedy vyšší postavy, potřebujete i větší – delší trenažér.

Počítač veslovacího trenažéru

Konzola, displej nebo počítač veslařského trenažéru je součástí i těch nejlevnějších trenažérů. Při základních modelech zobrazuje počítač obvykle základní údaje, jako jsou čas, rychlost, spálené kalorie, ujetá vzdálenost a tepová frekvence. Displej zpravidla není ani podsvícený a je napájen klasickými alkalickými bateriemi.

Veslovací trenažér s monitorem na domácí použití

Ty veslovací trenažéry, které mají například elektronickou regulaci zátěže, umožňují její ovládání právě na počítači. Rovněž nabízejí i základní údaje nebo jsou vybaveny modernějšími a inovativnějšími konzolami. Displeje bývají podsvícené a umožňují vám zvolit si například výchozí programy. Nastavit si čas jízdy nebo ujetou vzdálenost. Doslova si tak můžete vyzkoušet závodní tempo jako na "vodě".

Specifikem jsou například soutěžní režimy – když závodíte sami se sebou a se svým nejlepším výkonem nebo se samotným počítačem. Při cvičení se tak zpotíte a zároveň i zabavíte. Někteří výrobci dokonce umožňují využívání aplikací, které lze propojit s trenažérem a vše si tak můžete podrobně zaznamenávat.

Cena veslovacího trenažéru

Záleží především od vás, jaký rozpočet si na veslařský trenažér vyčleníte a jaké máte přesně očekávání. Pokud však chcete kvalitu a alespoň částečně se chcete přiblížit pocitu jízdy na vodě, připravte se, že budete mít hluboko do kapsy. Veslařský trenažér nepatří mezi levné fitness zařízení.

Cenové relace můžeme rozdělit na tři základní kategorie. Modely nízké, střední a vysoké třídy. Pokud začneme od nejlevnějších modelů, jejich cena se pohybuje na úrovni 5 000 až 10 000 kč. Nejlevnější modely samozřejmě nedisponují takovým kvalitním pojezdem ani technologií regulace zátěže. Často doplácejí na levnější materiály a nestabilní konstrukci, která se používáním opotřebuje a začíná vydávat nepříjemné zvuky.

Profesionální veslařský trenažér

Modely střední třídy začínají nad hranicí 10 000 až do 17 000 Kč. Zde již můžete očekávat kvalitnější konstrukci i lepší spolehlivost. Nad hranicí 17 000 Kč už můžeme mluvit o modelech vyšší třídy, které by měly být zárukou kvality a spolehlivosti. Disponují kvalitním pohonem, efektivní technologií odporového systému a robustní konstrukcí, která něco vydrží. Cena profesionálních modelů se pohybuje od 25 000 až do 70 000 Kč a více. Mít takové zařízení doma by však byl až přehnaný luxus. Ideální je volit alespoň zlatou střední cestu.

Spolehliví výrobci

I v tomto segmentu najdeme více či méně spolehlivých výrobců, kteří v rámci cenových tříd vyrábějí kvalitní nebo méně kvalitní modely. Rozhodně se však spíše vyplatí investovat do ověřené značky, jako do neznámé a překvapivě levné náhrady.

Mezi běžně dostupné a ověřené značky veslovacích trenažérů patří inSPORTline, která v rámci segmentu fitness strojů nabízí širokou škálu produktů v různých cenových kategoriích. Absolutní špičkou jsou americké značky veslovacích trenažérů jako Concept, které jsou velmi oblíbené i v našich končinách. Opomenout však nesmíme ani značku Spirit Fitness nebo německou značku Finnlo či Hammer. Pokud byste hledali levnější, ale možná kvalitnější modely, poohlédněte se po modelech značek HMS nebo Capital Sports.

Na co ještě myslet při koupi?

  • Před koupí myslete na to, jaké máte prostorové možnosti. Veslařský trenažér je poměrně prostorově náročným zařízením. Pokud byste chtěli místo ušetřit, informujte se, zda má daný model sklápěcí konstrukci.
  • Praktické jsou také přednastavené nebo uživatelské programy či možnost připojení přijímače hrudního pásu.
  • Manipulaci s zařízením pomáhají transportní kolečka, pokud je váš trenažér má, určitě to oceníte.
  • Pokud si nejste jisti tím, že dokážete zařízení poskládat tak, aby fungovalo, vyplatí se, aby vám ho složil odborník. Vyhnete se tak případným chybám, které by později mohly zařízení poškodit.
  • Určitě se informujte u prodejce o prodloužení záruky a možnosti servisu, především pokud jde o dražší model. Někteří výrobci dokonce nabízejí doživotní záruku na své trenažéry jiní zase 3 nebo až 5 let.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Veslařský trenažér poskytuje jeden z nejlepších možných tréninků – procvičíte si velkou většinu svalů, zlepšíte svůj výkon a i zhubnete. O tom, jak si stroj na cvičení vybrat, už víte vše potřebné. Na závěr vám odpovíme ještě na pár otázek týkajících se především údržby a výhod veslovacího trenažéru.

Jaká je nosnost veslovacího trenažéru?

Nosnost se liší od modelu k modelu. Obecně však lze říci, že max. nosnost základních modelů je 100 kg. Čím je veslovací trenažér větší, tím má pevnější konstrukci a jeho nosnost se zvyšuje. Max. nosnost veslovacího trenažéru stoupá na 120, 130 až 150 kg.

Jaké jsou účinky veslování na tělo?

Veslovací trenažér poskytne tělu důkladný trénink zevnitř i zvenku. Na kompletní jeden záběr jsou potřeba svaly trupu i končetin, to znamená, že si díky tomu procvičíte svaly celého těla. Při cvičení stimulujete a posilujete své srdce a plíce, spalujete kalorie, čili hubnete. Výhodou je i to, že nezatěžujete klouby, protože veslujete vsedě.

V čem spočívá údržba?

Po cvičení je třeba stroj utřít, protože slaný pot může být pro materiály použité na jeho výrobu žíravý. Tímto způsobem prodloužíte životnost veslovacího trenažéru a udržíte jeho vzhled v pořádku celé roky.

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 04.06.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek