Nejlepší parní generátory 2024 – recenze, test, srovnání

Toto zařízení můžeme najít i pod jménem parní žehlička, systémová žehlička, parní stanice nebo zmíněný parní generátor. Na názvu tak zcela nezáleží, spíše záleží na tom, jaký přínos může mít toto zařízení pro vás a vaši domácnost. Mezi typické domácí práce patří určitě i žehlení. A oblíbená činnost to právě není. Parní nebo systémová žehlička je skvělým pomocníkem, který vám dokáže tuto činnost usnadnit.

Jak vybrat parní generátor?

Na začátek je důležité si uvědomit, že ačkoli se parnímu generátoru říká také parní žehlička, oproti té klasické žehličce s funkcí páry se liší v několika ohledech. A není to jen vyšší cena. Tou se rozhodně nenechte v případě parní stanice odradit. A právě parní stanice je hlavním rozdílem, který dělá z parního generátoru schopného pomocníka při žehlení. Proč byste si parní generátor měli pořídit? Podle čeho si systémovou žehličku vybírat?

Nejlepší parní generátory

Názov Hodnotenie Detail
Tefal GV9820E0   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Philips PSG8030/20   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sencor SSI 0910RS   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Tefal SV8152E0   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Electrolux E5ST1-2DB   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Parní generátory – recenze

Nemáte rádi žehlení, přesto se mu musíte každý týden věnovat? Co tak si ho co nejvíce usnadnit? Parní generátor je skvělou volbou, avšak ne zrovna nejlevnější. Z dostupných modelů byste určitě chtěli ten nejlepší, ale vyzkoušet všechny by bylo trochu náročné. Připravili jsme pro vás proto recenze nejoblíbenějších parních generátorů, které by vám mohly být při výběru nápomocné. Pokud již zkušenosti s parním generátorem máte, případně se chcete na něco ohledně nich zeptat, napište nám do komentářů.

Parní generátor a jeho výhody

Jde o žehlící zařízení, resp. systém, který je tvořen dvěma částmi. První částí je žehlička samotná. Taková, jakou znáte. Druhou částí však je právě parní generátor či parní stanice, který generuje velký objem páry. Oproti napařovací žehličce je páry více a dokáže při žehlení působit mnohem déle a pod vyšším tlakem. Zvažte však, jak často žehlíte a zda funkce parního generátoru i využijete.

Parní generátor sestává z klasické žehličky a parní stanice

Pokud vás zajímá, jaký je rozdíl mezi parním generátorem a klasickou napařovací žehličkou, je zásadní. Zmíněný parní výkon je v případě parní stanice několikanásobně vyšší než u klasické parní žehličce. Vyšší je i tlak páry, kterým pára z parního generátoru proudí. Produkce páry ne já závislá na teplotě žehlící plochy žehličky. Rovněž při častém žehlení jistě oceníte, že hmotnost žehličky s parním generátorem je nižší, protože pára je do zařízení přiváděna prostřednictvím parní hadice.

Hlavní výhody

  • Žehlení je rychlejší a efektivnější
  • Několikanásobně vyšší parní výkon
  • Vyšší tlak páry
  • Nižší hmotnost žehličky

Hlavní nevýhody

  • Vyšší cena
  • Zabere více místa

Co zvážit před výběrem parního generátoru?

Před výběrem parní stanice či systémové žehličky byste měli zvážit několik parametrů. A ne jen těch technických. Popřemýšlejte nad tím, zda s ohledem na objem žehlení skutečně takové zařízení potřebujete. Rovněž počítejte s tím, že parní stanice zabírá místo a je dobré její vyčlenit samostatné místo, abyste ji nemuseli stále přenášet.

Pokud jste rozhodnuti, že parní generátor chcete a potřebujete, na řadu přicházejí funkce. Samozřejmě, čím více funkcí, tím dražší parní generátor. Pokud neplánujete využívat různé specifické vymoženosti tohoto zařízení, věřte, že si vystačíte i se základním modelem. Berte v úvahu, že pokud potřebujete funkci parního žehlení využít z minuty na minutu, parní generátor potřebuje nějaký čas. Ohřev vždy trvá o něco déle. V nabídce jsou modely, které ohřívají vodu rychleji i pomaleji. Dále si nastudujte různé technické parametry, které mohou při výběru sehrát důležitou roli.

Technologie ohřevu vody

Náš trh zná z hlediska technologie ohřevu vody dva druhy parních stanic. První druh ukrývá v parní stanici "velký" bojler, do kterého před začátkem žehlení nalijete vodu. Následně je třeba počkat, aby se voda ohřála. Během žehlení do něj vodu nemůžete dolévat. Počáteční ohřev vždy trvá nějaký čas v závislosti na topném tělese i objemu nádoby. Může to být sedm, ale i deset minut. Voda však vystačí pohodlně i na hodinu žehlení se štědrou dávkou páry.

Parní generátorem s bojlerem

Pak jsou na trhu vysokotlaké parní stanice. Těch je na trhu podstatně více a jsou také mnohem praktičtější. Ty disponují vyjímatelnou nádržkou na vodu s kompaktním bojlerem. Do něj putuje voda prostřednictvím malého čerpadla. Výhodou je, že vodu můžete dolévat i průběžně. Oproti napařovacím žehličky mají výhodu silnějšího tlaku páry. Žehlení je tedy efektivnější. Ohřev trvá podstatně kratší dobu, přibližně dvě až pět minut.

Materiál žehlící plochy

Výrobci dnes produkují modely s různými druhy povrchů. Obvykle jde o různé kombinace kovů s dalšími přídavnými prvky, které mají zajistit nejvyšší kvalitu žehlení bez přichytávání. Trendem je stále i keramika, která má perfektní vlastnosti.

  • Hliník a nerez – hliník a nerezová ocel (nerez) jsou většinou doménou levnějších modelů. To se týká obecně i klasických či napařovacích žehliček. Povrchy jsou velmi náchylné na poškrábání a také je jejich životnost kratší. Pokud je hliník nekvalitní, může poškodit dokonce texturu žehleného oblečení. Nerez je kvalitativně lepší, ale časem a častým zahříváním jeho kvalita degraduje.
  • Keramika – keramický povrch žehlící plochy je v poměru ceny a kvality velmi dobrou volbou. Především jeho tepelná vodivost a také dlouhá životnost jsou důvodem, proč je u výrobců i zákazníků takový oblíbený. Potřebné je však opatrné zacházení. Je poměrně náchylný na poškození.
  • Safír – je slitina vybroušená diamantem. Žehlicí plocha ze safíru je extrémně odolná a trvanlivá. Nevadí její škrábance ani tvrdší zacházení. Jde o jeden z nejkvalitnějších povrchů žehlicí plochy na trhu, což se projevuje i na ceně.
  • Durilium SteamGlide (Philips) nebo AirGlide (Tefal). Jde o specifický materiál, jehož přesné složení si výrobci přísně hlídají. Jde o kombinaci materiálů, jako keramika, antikor či smalt. Výsledkem je odolný, kluzký povrch žehlící plochy bez nutnosti přehnané údržby.

Parní výkon

Nejsilnější doména parních generátorů. Právě konstantní produkování páry je tím klíčovým parametrem, který dělá z parní stanice o třídu lepšího "parťáka" při žehlení. Množství páry, a tedy parní výkon hraje důležitou roli při rychlosti a efektivitě žehlení. Parní výkon se udává v gramech vyprodukované páry za minutu. Najdou se generátory s menším i větším parním výkonem. Při výběru záleží jen od vás, kterou variantu si zvolíte. Oproti napařovací žehličce však parogenerátory dosahují někdy i více než dvojnásobek produkovaného množství páry. Neměl by být nižší než 100 g/min. Najdou se takové parní stanice, které vyprodukují páru v objemu 150 až 200 g/min.

Při výběru parního generátoru je třeba si všímat parní výkon

Tlak páry

Další silná stránka parních generátorů je, že díky velkému tlaku, pod kterým s párou pracují, dokáží účinněji proniknout do struktur textilií a postarat se tak o kvalitnější výsledek žehlení. Čím je tlak páry vyšší, tím efektivněji proniká pára dovnitř oblečení.

Tak se při parních stanicích pohybuje od 4 do 10 barů. Opatrnost je tedy rozhodně na místě. Velká dávka horké páry pod tak vysokým tlakem dokáže způsobit opaření (popáleninu).

Nádoba na vodu

Při výběru hraje roli objem parní nádoby. Ten zohledněte i podle toho, jaké množství oblečení žehlíte. Na hodinu žehlení postačí nádobka s objemem kolem 0,8 až 1,2 litru. Pokud chcete, abyste vodu nemuseli dolévat déle než dvě hodiny, zaměřte se na parní generátory s objemem nádoby alespoň 1,8 až 2 litry.

U některých parních stanic lze nádobu vyjmout. To je praktické, pokud chcete vodu napustit například přímo z kohoutku. Pokud nádobu vybrat možné není, je třeba nalít ji tam za pomoci trychtýře nebo ji tam lít velmi opatrně.

Další praktické funkce

Kromě základních parametrů pro vás máme i manuál k specifickým funkcím, kterými mohou, ale i nemusí parní generátory disponovat. Často však může jít o funkce, které se právě vám mohou sejít, a proto se vyplatí o nich vědět a znát jejich účel. K takovým funkcím řadíme například funkci odvápňování, která je velmi praktická pro údržbu zařízení. Na škodu není ani parní ráz, resp. parní šok, kterým většina modelů disponuje. Zanedbávat netřeba ani bezpečnost a funkci bezpečnostního vypnutí.

Parní generátor může mít zajímavé speciální funkce

Parní šok

Jde o funkci, která souvisí s parním výkonem. Většina parních generátorů touto funkcí disponuje. Parní šok nebo parní ráz znamená uvolnění nárazově velkého množství páry. Jde o praktickou funkci v případě vertikálního žehlení. Popřípadě, pokud žehlíte nepoddajné tkaniny, záhyby a pod. Objem páry, který tyto systémové žehličky uvolní, se pohybuje ve stovkách gramů, 300 g/min. a více.

Odvápňování

Vodní kámen je nepřítelem všech zařízení, které pracují s vodou. Nevyjímaje napařovací žehličky nebo parní generátory. Odvápňovací systém žehličky vám značně usnadní péči o ni. Odvápňování funguje buď za pomoci chemického změkčování vody, nebo na základě mechanického odstranění za pomoci tlačítka na odvápňování, kdy dochází k narušení při tvorbě vrstvy vodního kamene.

Specifickou funkcí, která souvisí s údržbou je i samočištění. Parní generátor tehdy zahřeje vodu na vysokou teplotu, aby odstranil všechny nečistoty. Následně stačí vodu i s usazeninami vylít.

Vertikální žehlení

Opět funkce, kterou disponuje drtivé procento parních generátorů. Jde o mimořádně praktickou funkci v případě, že na žehlení nemáte dostatek času nebo jste si všimli, že je jistá část šatů pokrčená. Parní generátor umožňuje žehlit bezkontaktně bez dotyku žehlící plochy s látkou – ve svislé poloze. Využít lze tuto funkci iv případě čištění či osvěžení závěsů. Za pomoci tlaku páry totiž dokáže působit na strukturu tkaniny.

Automatická regulace páry

Díky této funkci sám generátor reguluje množství dávkované páry. Nemusíte tak neustále měnit dávkování manuálně. Parní generátor si nastaví takové množství páry, aby neublížil žádnému duhu textilie. Od hedvábí až po riflovinu. Moderní parní generátory jsou vybaveny i inteligentními snímači. Pokud však potřebujete přidat, protože se materiál nechce poddat, uděláte to jednoduše manuálně nebo za pomoci parního rázu.

Bezpečnostní vypnutí

Bezpečnost při zacházení s výkonným parním generátorem je opravdu nutná. Silný proud horké páry pod vysokým tlakem dokáže ublížit. Automatické bezpečnostní vypnutí je tu hlavně proto, aby se vypnula v době, kdy ji právě nepoužíváte. Zbytečně tak nespaluje el. energii.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Zaujal vás parní generátor? Mít ho doma se určitě vyplatí. Jak postupovat při jeho výběru, jsme vám prozradili. Ohledně výběru parního generátoru však máte řadu dalších otázek. Rozhodli jsme se vám výběr usnadnit i tímto způsobem. Na nejčastější otázky najdete odpověď na tomto místě. Pokud ještě něco chcete vědět, napište nám do komentářů pod článkem.

Jaké jsou základní rozdíly mezi parní žehličkou a parním generátorem?

Parní generátory, protože obsahují žehličku i parní stanici, jsou větší než klasické napařovací žehličky. Mají mnohem vyšší výkon, proto je žehlení s nimi rychlejší. Parní generátory produkují páru nezávisle na teplotě žehlící plochy, což umožňuje i při žehlení nejjemnějších materiálů použití maximálního množství páry. Tím, že žehlička parního generátoru neobsahuje nádobku na vodu, je o něco lehčí než parní žehlička.

Má parní generátor i nějaké nevýhody?

Ano, má. Kromě celkové hmotnosti a rozměrů parních generátorů je mínusem např. vyšší cena. Nejlevnější parní generátor koupíte od cca 2 000 Kč, ty nejdražší stojí kolem 13 000 Kč. Třeba počítat i s tím, že doba nahřívání je delší než v případě napařovacích žehliček.

Jak mám čistit žehlící plochu?

Závisí to od materiálu použitého na její výrobu. V případě Durilia stačí žehlící plochu pravidelně čistit vlhkou houbičkou bez obsahu kovu. Dělejte tak, dokud je žehlicí plocha ještě teplá. Nerezovou žehlící plochu čistěte až po vychladnutí vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Keramiku můžete také čistit vlhkým hadříkem. Nepoužívejte čistící prostředky, protože byste povrch žehlící plochy mohly poškodit. Pokud máte doma žehličku se safírovou žehlící plochou, můžete při jejím čištění použít houbu i hadřík. Jde o velmi odolný materiál, který tak snadno nepoškodíte.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Žehlení s parním generátorem Tefal, Philips, Braun, Rowenta – výhody, nevýhody

Žehlení s parním generátorem Tefal, Philips, Braun, Rowenta – výhody, nevýhody

Parní generátor, žehlička s parním generátorem či tzv. systémová žehlička. Pod všemi těmito názvy se ukrývá jeden a tentýž spotřebič, který dokáže žehlení prádla zkrátit o třetinu až polovinu času. Přečtěte si o jeho výhodách a nevýhodách. Poradíme vám také v tom, kdy nad jeho koupí... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 08.04.2020
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek