Nejlepší stolní mixéry 2024 – recenze, test, srovnání

Stolní mixéry z mnoha našich kuchyní téměř vymizely a nahradily je jednodušší tyčové. V posledním období zažívají renesanci, za kterou jsou zodpovědné zejména oblíbené smoothie nápoje. Stolní mixéry vám však toho připraví mnohem víc.

Jak vybrat stolní mixér?

V článku vám prozradíme, na co je můžete použít, jaké jsou jejich výhody i negativa a dáme vám několik tipů, jak si správný stolní mixér vybrat.

Nejlepší stolní mixéry

Názov Hodnotenie Detail
Tefal BL811D38   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sage SBL920   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
G21 Excellent   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
ETA Vital Blend 3100 90000   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Lauben VB01   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Stolní mixéry – recenze

Stolní mixér Eta, Bosch, Sencor, Russell Hobbs nebo Tefal? Otestovali jsme různé modely známých výrobců. Jako vybrané stolní mixéry dopadly?

Vysoký výkon, omezená mobilita

Stolní mixéry mají oproti ručním výhodu zejména v tom, že pracují s uzavřenou mixovací nádobou. Díky tomu se mohou roztočit na vysoké otáčky, aniž jste se obávali rozstřikování mixovaných surovin. Na druhé straně jste při nich plně odkázáni na tvar čepelí a výkon motoru, protože zpracovávané suroviny s nimi nemůžete stlačovat tak, jak s tyčovými mixéry.

Stolní mixéry jsou zpravidla vybaveny elektromotory s vysokým výkonem, ale jsou poměrně těžké a jejich mobilita je tedy značně omezená.

Příprava smoothie ve stolním mixéru

K některým výrobci dodávají i příslušenství, které rozšíří jejich funkcionalitu (nástavec na sekání ořechů či zeleniny, nástavec na mletí), většinou jsou ale jednoúčelové. Umožní vám mixovat např. ovoce či zeleninu na smoothie, různé omáčky, husté polévky či dresinky, těsto na lívance nebo palačinky.

Klasický design i smoothie mixér

Stolní mixéry najdete nejčastěji v 2 provedeních:

  • Klasické mixéry – nazývají se také blendery a skládají se z robustní základny se silným elektromotorem ve spodní části a mixovacího nástavce, na který se připevňuje mixovací nádoba. Ta je otevřená a svrchu je během mixování chráněna víčkem, aby se obsah nerozstřikl ven. Tyto mixéry mají obvykle příkon okolo 1 000 W a poradí si téměř se vším, co do nich vložíte, včetně ořechů, semínek či ledu. Někteří lidé s nimi vyrábějí např. i arašídové máslo, které vyžaduje rozmixování na velmi jemnou směs.
  • Smoothie mixéry – skládají se taktéž ze základny s elektromotorem, ta je obvykle méně robustní, protože příkon těchto mixérů se pohybuje v rozmezí 200 – 1 000 W. Mixovací nástavec je zpravidla oddělitelný a nádoba se k němu připevňuje dnem vzhůru – po připevnění se spolu s nástavcem připevní k základně. Jelikož nádoba je uzavřena, nemusíte se bát rozstříknutí. Tyto mixéry jsou určeny zejména k přípravě oblíbených ovocných či zeleninových smoothie nápojů. Přípravu arašídového másla, drcení ořechů či ledu zvládají jen některé výkonnější modely.

Výkonu nikdy není dost

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru stolního mixéru je jeho elektrický výkon, resp. příkon. Čím je vyšší, s tím tvrdšími surovinami si mixér pořadí, zároveň platí, že pro menší množství surovin postačí příkon nižší.

Kvalitní stolní mixér

Minimum při nejmenších smoothie mixérech s objemem nádoby do 1 l bývá cca 200 W, standardem je 600 W. Při velkých mixérech s 2 l nádobami se setkáte s příkonem okolo 1 000 W, nejlepší modely dosahují příkon i přes 2 000 W.

Pokud chcete drtit led, semínka, ořechy či často mixovat kořenovou zeleninu, vyberte si mixér s co nejvyšším příkonem.

Rozmixuje, poseká, nadrtí

Stolní mixéry jsou zpravidla určeny na mixování. Jejich mixovací čepele si sice poradí i se sekáním ořechů či drcením ledu, k některým se ale dodávají speciální nástavce, případně i nádoby, určené k mletí ořechů, máku či kávy, případně sekání zeleniny, sýrů, masa apod.

Při výběru si všímejte zejména materiál hlavní mixovací nádoby. U dražších modelů je ze skla, které je robustnější a odolnější než plast. Vydrží tedy bez problémů i nárazy mraženého ovoce či kostek ledu.

Do plastové nádoby obvykle nemůžete vkládat horké suroviny – horké polévky či omáčky proto můžete zpravidla připravovat pouze v mixéru se skleněnou nádobou.

Další parametry a funkce stolních mixérů

  • Max. otáčky – při nejslabších smoothie mixérech se pohybují okolo 10 000 ot./min. Pro kvalitní mixování a drcení semínek či ledu byste měli volit model s alespoň 20 000 ot./min., přičemž ty nejkvalitnější dosahují často až dvojnásobné hodnoty.
  • Pulzní režim – umožňuje stiskem tlačítka či otočením otočného voliče do této polohy okamžitě spustit mixér na plný výkon.
  • Hlučnost – ne každý výrobce ji pro své mixéry udává, ale pohybuje se zpravidla kolem 80 dB. Závisí od otáček a tvaru čepelí, výkonu elektromotoru i typu zpracovávaných surovin.
  • Vaření a ohřívání – nejdražší modely mixérů vám umožní připravovat i teplé polévky, omáčky či zeleninové pyré. Pomůže vám s tím funkce vyhřívané dolní desky, jejíž teplota je obvykle nastavitelná.
  • Pojistka proti přehřátí – jde o tepelnou pojistku zabudovanou v elektromotoru, která při jeho přetížení a přehřátí motor dočasně odpojí od přívodu el. energie. Pojistka je obvykle vratná a po vychladnutí se mixér opět rozběhne.
  • Bezpečnostní pojistka – nedovolí vám spustit mixování, dokud není správně nasazena mixovací nádoba.
  • Příslušenství – výsadou smoothie mixérů je bohaté příslušenství v podobě několika přenosných nádob s víčky na pití. Díky nim si můžete vy i další členové vaší domácnosti vzít svůj oblíbený nápoj s sebou do práce či do školy. K blenderům se zpravidla tyto nádoby nedodávají. Dalším téměř nevyhnutelný příslušenstvím je tzv. utláčadlo, které slouží k mačkání surovin v mixovací nádobě směrem dolů, aby k nim dosáhli mixovací nože.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Stolní mixér je vhodný nejen pro sekání, mixování a drcení. Se speciálními nástavci dokáže také namlít a nasekat potraviny. Při výběru je třeba si samozřejmě všímat parametry a technické vlastnosti spotřebiče, ovšem zaměřit se třeba i na jeho praktické použití. Před koupí si odpovězte na několik základních otázek.

Co v případě, že se na mixéru otupí čepele?

Většina mixérů má čepele vyrobeny tak, aby vydržely co nejdéle, někteří výrobci garantují, že se jejich čepele neotupují. Pokud však k tomu přece jen dojde, je třeba kontaktovat výrobce a objednat si u něj náhradní díly.

Jaká je dostatečná velikost mixovací nádoby?

Pro čtyřčlennou rodinu je vhodnou volbou mixér s nádobou o objemu 1-2 litry. Tento objem postačí na mixování i sekání potravin.

Jakým způsobem mohu prodloužit životnost mixéru?

Pokud chcete, aby vám mixér dlouho a dobře sloužil, nesmíte ho přetěžovat. Všímejte si proto příkon spotřebiče. Na běžné základní použití vám postačí mixér s příkonem 500 wattů. V mixéru mixujte pouze potraviny, na které je určen. Nástavce a nože mixéru třeba důkladně vysušit, pokud v nich zůstane voda, zanesou se a poškodí.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 11.10.2017
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek