Nejlepší bubnové sekačky 2024 – recenze, test, srovnání

Patříte mezi ty, kteří vlastní rozlehlé louky, sady, pole nebo jste jen zanedbali pozemek, na kterém vám narostla tráva, doslova přes hlavy? Nyní asi přemýšlíte, jak si s takovou vysokou trávou poradit. Na traktor to ještě není a kosu do rukou brát nechcete, zároveň se najdou po pozemku roztroušené stromy či překážky. Jedinou možností pro takový účel jsou bubnové sekačky. Právě ty slouží k sečení hustého travního porostu.

Jak vybrat bubnovou sekačku?

Bubnové sekačky jsou určeny prioritně pro sečení travnatých ploch s velkou rozlohou a rovněž jsou vhodné do hůře přístupných terénů. Někde se totiž ani traktor nedostane. Právě tam ho zastoupí bubnová sekačka. Ta určitě nepatří do povinné výbavy každého domácího kutila, a proto si promyslete, zda bubnovou sekačku opravdu potřebujete a využijete její funkce. O levný špás rozhodně nejde.

Pokud jste se rozhodli, že bubnovou sekačku pro své účely využijete, zůstává vám si vybrat. Na trhu není nouze o různé modely. Méně i více kvalitní, dražší či levnější, ale v první řadě vybírejte podle důležitých parametrů. Které to jsou? Jak vybrat kvalitní bubnovou sekačku?

Nejlepší bubnové sekačky

Názov Hodnotenie Detail
Vari BDR-620B Lucina MAX   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Vari BDR-720 Adela Pro   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Vari DS 521Z Agatha   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Dakr Panter FD-2H RZS 70K   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Motor Jikov Green a.s. Stella SP   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Bubnové sekačky – recenze

Bubnová sekačka je vhodnou volbou pro velké travnaté plochy, poradí si s hustou i vyšší trávou. Jakou sekačku zvolit? V našich krátkých recenzích na to možná najdete odpověď.

Typ bubnové sekačky

Typologicky můžeme bubnové sekačky řadit do dvou kategorií. Podle způsobu sečení existují jednobubnové sekačky, dvoububnové sekačky a specifickou kategorií jsou diskové sekačky. Jejich fungování je založeno na stejném principu.

Jako bubnové sekačky, tak i dvoububnové sekačky jsou vybaveny bubnem, který je vybaven rotačními noži. Ty se kolem bubnu otáčejí a sekají vše, co jim stojí v cestě. Dvoububnové sekačky jsou náročnější na servis i údržbu. Zároveň však mají větší záběr sečení a to je tak rychlejší. Mají vyšší spotřebu pohonných hmot.

V případě diskových sekaček je údržba nejjednodušší. Disková sekačka však není vybavena bubnem a kopíruje terén podle toho, v jaké výši máte nastavený disk. Výsledná kvalita sečení je tak o něco nižší.

Pojezd a posed

Bubnové sekačky jsou velké a těžké stroje. Zakoupit si můžete takovou sekačku s pojezdem i bez něj. Naše rada však zní, že bubnová sekačka jedině s pojezdem. Při sečení větších ploch v členitějším terénu vám dá manévrování s takovým strojem zabrat a bez pojezdu se stane několikahodinová práce delší a více vyčerpávající. S pojezdem nemusíte řešit to, že budete muset přes kopeček tlačit sekačku více a z kopce zase brzdit, jediné, co budete řešit, je manévrování. Pojezd je velmi praktickou a pro většinu modelů i běžnou funkcí.

Nejlepší bubnová sekačka

Práci vám může usnadnit i posed bubnové sekačky. Především pokud kosíte větší louky či pole s vysokou trávou. Tehdy jistě oceníte, že nemusíte za strojem po členitém a hrbolatém terénu kráčet, ale můžete sedět na připojitelné "vlečce". Posed je opět funkcí navíc, no vězte, že práci vám dokáže značně urychlit a usnadnit.

Výkon motoru

Při výběru bubnové sekačky jeden z nejdůležitějších parametrů. Benzínové motory bubnových sekaček jsou stavěny na práci v náročných podmínkách. Proto musí mít i adekvátní výkon. Ze zkušeností a z doporučení je známo, že výkon by neměl být menší než 3 500 wattů. Výkon minimálně 4,5 koní by měl být dostačující na to, aby si poradil s hustou a vysokou trávou, a zároveň zvládal i členitý terén v kopci či svahu.

Některé motory mají také různé označení. Typický a nejvíce spolehlivý je motor s označením OHV. Jde o výkonný a odolný motor, který má vyšší hlučnost, ale vysoký výkon. Kvalitní je i motor OHC, který je tišší a úspornější. Motor se zkratkou SV je vhodnější do méně náročných podmínek. Najdou se však i modely s tímto motorem a vysokým výkonem.

Šířka záběru

Parametr, který dokáže práci pořádně urychlit. Pokud vynecháme dvoububnové sekačky, klasické bubnové sekačky s pořádným výkonem by neměly mít problém se záběrem od 50 do 70 cm. Výhodou širšího záběru je, že bubnová sekačka rychleji poseká sečenou plochu, protože dokáže sekat širší pásy.

Šířka záběru bubnové sekačky

Hmotnost bubnové sekačky

V rámci zahradní techniky jde o poměrně těžký stroj. Váha je tvořena především motorem, kvalitní ocelovou konstrukcí a také samotným bubnem a dalším příslušenstvím. Proto je právě pojezd nezbytnou funkcí. Hmotnost takovýchto sekaček bez dalšího příslušenství se pohybuje na úrovni 50 až 80 kg.

Další příslušenství, které hmotnosti přidávají, jsou štíty, které jsou po stranách i z horní části bubnu. Ty se starají o rovnoměrný záběr a zároveň eliminují odletující trávu. Plní tak i bezpečnostní funkci. V případě, že máte k sekačce připojitelný posed s koly, na hmotnosti zařízení přidá nějaký kilogram navíc také.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na sekání hustého travního porostu je nejvhodnější volbou bubnová sekačka. Jak si ji vybrat správně? Parametry výběru jsou však jedna věc, samotná koupě druhá. Ohledně výběru bubnové sekačky máte řadu otázek, na ty nejčastěji kladené jsme se rozhodli odpovědět.

Kvalitní značky bubnových sekaček? Které si vybrat?

Za kvalitní se považuje několik značek bubnových sekaček. K oblíbeným patří značky Vari, Hecht, Šupa a Motor Jikov.

Kolik stojí kvalitní bubnová sekačka?

Vzhledem k tomu, že bubnové sekačky jsou určeny pro sečení hustých porostů a poradí si i s vysokou trávou, využijete jejich spíše na louce a poli. Jde o robustní stroje, jejichž cena se pohybuje od cca 15 000 Kč. Levnější modely vám kupovat nedoporučujeme, obvykle se netěší velmi dobrým recenzím.

Je použití bubnové sekačky jednoduché?

Ano, je. Jelikož jsou bubnové sekačky vybaveny nastavitelnými řídítky, můžete výšku sekačky přizpůsobit své postavě. Ovladatelnost usnadňuje i pojezd.

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 23.03.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek