Glukometry s největší přesností 2024 – recenze, test, srovnání

Glukometry jsou skvělými pomocníky, kteří pomáhají diabetikům sledovat hladinu glukózy v krvi, díky čemuž mohou optimalizovat svůj denní stravovací režim. Jde sice o poměrně jednoduché zařízení, i tak najdete na trhu desítky jejich modelů, které se liší svými parametry.

Měření cukru v krvi

Pomůžeme vám zorientovat se v nich a vybrat si ten správný.

Nejlepší glukometry

Názov Hodnotenie Detail
Abbot FreeStyle Optium Neo   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sinocare Safe AQ Angel   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Contour Plus One   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sinocare Safe AQ Smart   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Beurer GL 50   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Glukometry – recenze

Diabetem trpí v České republice tisíce lidí. O hladinu cukru v krvi by se měli zajímat nejen diabetici 1., ale i 2. typu. K tomu, aby mohly být o svém stavu informováni, potřebují glukometr. Ať už Accu Chek, Next, Freestyle nebo One Touch, glukometr si můžete koupit v lékárně i z pohodlí domova. Jak si však vybrat takový, abyste s ním byli spokojeni a hladinu cukru v krvi měřil rychle? Podívali jsme se na několik oblíbených modelů a doufáme, že vám pomohou při rozhodování. Budeme rádi, pokud se o své zkušenosti s glukometry podělíte v komentářích pod článkem a pomůžete tak při výběru ostatním.

Co je glukometr a komu pomůže

Glukometr (nazývá se také glukometr) je přístroj pro měření hladiny krevního cukru (glukózy) v domácích podmínkách. Hladinu glukózy měří pomocí malého množství krve odebrané z prstu po vpichu tzv. lancetou (speciální tenká jehla) a nanesené na speciální měřící proužek.

Měření je založeno na sledování množství peroxidu vodíku, který vzniká z glukózy její reakcí s látkami obsaženými v měřícím proužku. Glukometry 1. generace fungovaly na fotometrickém principu, glukometr 2. generace měří přímo elektrický proud, který vzniká při této chemické reakci.

Měření cukru pomocí glukometru

Nejrozšířenějšími uživateli glukometrů jsou diabetici užívající inzulín, pro které je glukometr nezbytností pro optimalizaci denního stravovacího režimu. Používají ho i diabetici léčeni léky, ale ti si nemusí měřit hladinu glukózy tak často jako při léčbě inzulínem.

Glukometr vám pomůže také v případě, že máte zvýšené riziko vzniku cukrovky (tzv. prediabetes). Díky němu budete moci také optimalizovat svůj jídelníček a denní režim a možná i zabránit vzniku diabetu.

Základem je přesnost

Z hlediska konstrukčního provedení a metod měření je většina glukometrů pro domácí použití stejná.

Jejich nejdůležitějším parametrem je přesnost. V našich končinách udáváme glykémii v krvi v jednotkách mmol/l, v některých zemích používají hodnotu mg/dl. Většina glukometrů má jednotky nastavitelné, proto si vždy dejte pozor, v jakých jednotkách glykémii měříte.

Vztah mezi těmito jednotkami je následující:

 • hladina cukru v krvi v mg/dl = 18 × mmol/l
 • hladina cukru v krvi v mmol/l = mg/dl : 18

Sledování hladiny glukózy v krvi pomocí glukometru

Co se týče přesnosti, nejvyšší přípustná odchylka je 0,83 mmol/l při hodnotách glykemie do 5,55 mmol/l a 15 % při vyšších hodnotách glykémie. Přesnost měření mohou ovlivnit i mnohé jiné okolnosti – např. pokud je glukometr kalibrován na kapilární krev, naměřené hodnoty mohou být nižší až o 12 %. Při výběru se tedy přesvědčte, že glukometr je kalibrován na krevní plazmu, v tom případě budete moci naměřené hodnoty přímo porovnat s laboratorními výsledky při vyšetření u lékaře.

S přesností souvisí i rozsah měření, ten však bývá u většiny glukometrů přes 30 mmol/l, což je více než dostatečné.

Pokud se obáváte nepřesnosti, vyberte si glukometr, který je klinicky testovaný – to se týká většiny modelů prodávaných u nás. V tomto případě se vám tedy určitě nevyplatí šetřit, např. nákupem glukometru z Číny.

Další parametry a funkce glukometrů

 • Velikost vzorku – jde o objem krevního vzorku, která je potřebná pro úspěšné vyhodnocení glykémie. Udává se v mikrolitrech a čím je menší, tím je odběr méně nepříjemný.
 • Čas měření – jde o čas od vložení testovacího proužku do zobrazení výsledků na displeji. Obvykle se pohybuje okolo 5 s.
 • Automatická kalibrace – při glukometru, které tuto funkci nemají, musíte při každém novém balení testovacích proužků provést ruční kalibraci buď naskenováním kódu, nebo vložením speciálního čipu. Glukometry s automatickou kalibrací tento postup nevyžadují, nazývají se proto i codefree (bezkódové).
 • Synchronizace s PC nebo smartphonem – umožní vám propojit glukometr s počítačem či smartphonem buď prostřednictvím USB kabelu, nebo bezdrátově přes Bluetooth. Do počítače pak lze ukládat naměřené hodnoty do přehledných tabulek, počítat z nich průměr či znázornit jejich pomocí grafů.
 • Paměť – některé glukometry umožní ukládání desítek či dokonce stovek naměřených hodnot do interní paměti. Hodnoty si pak můžete kdykoliv zobrazit – nemusíte si je tedy zapisovat někam na papír. Lepší modely si také dokáží zapamatovat, zda jste glykémii měřili před nebo po jídle, případně znázornit hodnoty v přehledných grafech, abyste tak viděli, kdy vám glykémie stoupá a kdy klesá.
 • Displej – velký displej je potřebný zejména pro starší lidi, kteří mají problémy se čtením bez brýlí. Podsvícení vám pomůže údaje přečíst nejen ve zhoršených světelných podmínkách, ale také na silném přímém slunci.
 • Alarm – na glukometru si nastavíte, kdy si chcete glykémii změřit a ten vás v nastaveném čase upozorní zvukovým signálem.
 • Codefree – díky této funkci nemusíte glukometr kalibrovat při každém novém balení testovacích proužků.

Příslušenství pro glukometry

 • Testovací proužky – jde o speciální proužek s chemickou vrstvou, na který aplikujete odebranou krev a následně jej vložíte do glukometru, aby vyhodnotil glykémii. Proužky jsou jednorázové a každý glukometr používá svůj vlastní typ, takže nejsou mezi sebou kompatibilní. Mají zpravidla omezenou životnost a jsou citlivé na okolní prostředí, proto byste je měli uchovávat pouze v původním uzavřeném obalu.

Na měření glykémie jsou potřeba testovací proužky

 • Lanceta – speciální tenká jehla, která slouží na vpich do prstu pro odebrání vzorku krve. Vkládá se do odběrového pera s pružinou, jejíž natažením provedete vpich. Lancety jsou jednorázové, ve sterilním balení a do většiny odběrových per je můžete vložit více do zásoby. Jednorázovou lancetu nikdy nepoužívejte opakovaně ani se o ni nedělte s jinou osobou.
 • Autolanceta – jde o označení odběrového pera s nastavitelnou hloubkou vpichu.

Oblíbené značky a ceny glukometrů

Funkční glukometr seženete již za cenu cca 300 Kž, obvykle ale disponují pouze základními funkcemi. Lepší modely s pokročilými funkcemi, jako např. codefree či synchronizace s PC či smartphonem, seženete za cca 1 000 Kč.

Oblíbené značky jsou Accu Chek, Beurer, Medisana, iHealth či Wellion. Při nákupu si dejte pozor, aby byl glukometr klinicky testován a certifikován jako zdravotní pomůcka. Nákupem nejlevnějších modelů od méně známých značek v tomto případě rozhodně neušetříte.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jak si vybrat glukometr? Nač je dobrý? Proč ho potřebuji? To jsou jen některé ze základních otázek, na které jsme se snažili odpovědět v textu. Výběr glukometru však není jen o parametrech. Zajímáte se i o další "drobnosti" ohledně tohoto tématu. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, budeme se na snažit odpovědět na tomto místě. Pokud vás zajímá ještě něco, napište nám do komentářů.

Je bezkódový glukometr lepší?

Vzhledem k několika plusem tohoto typu glukometru ho můžeme jen doporučit. Glukometr s bezkódovým systémem nevyžaduje ruční kalibraci při použití nových testovacích proužků, dokáže se totiž nakalibrovat sám. Měření je přesné a spolehlivé.

Má každý glukometr vlastní proužky nebo mohu použít jakékoliv proužky do jakéhokoliv glukometru?

Každý glukometr má specifické proužky. Univerzální proužky, které byste mohli použít při jakémkoli typu glukometru neexistují.

Z čeho všeho se glukometr skládá?

Obecně sestává glukometr ze 4 základních částí. V balení se nachází měřidlo, testovací proužky, lancety a odběrné pero. Pokročilejší glukometry jsou spojením měřidla a odběrného pera, takže máte v 1 přístroji 2.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 14.02.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek