Nejlepší malé jednodvéřové chladničky 2024 – recenze, testy, srovnání, zkušenosti

Pokud nežijete v domácnosti s jinými osobami, případně máte v kuchyni málo místa, je pro vás dobrou volbou tzv. mini chladnička. Na rozdíl od běžné chladničky spotřebuje méně energie, nestojí tak mnoho peněz a nezabere příliš mnoho místa.

Mini chladnička – jak si ji vybrat?

Představíme vám nejoblíbenější malé chladničky a poradíme, podle jakých kritérií byste si měli takovou chladničku vybrat.

Nejlepší mini ledničky

Názov Hodnotenie Detail
Gorenje R492PW   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
ETA 253590040E   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Amica VT 862 AM   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Klarstein Delaware   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Siguro TT-D160W   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nechlaďte zbytečně prázdný prostor

Asi největší výhodou mini chladniček je jejich nízká cena, která je často poloviční až třetinová oproti chladničkám běžné velikosti. Poloviční nebo třetinový je i vnitřní objem (zpravidla 30 – 150 l). Přesto jsou mini chladničky plnohodnotnými chladničkami, které vydrží nepřetržitý provoz, přestože na nich zpravidla nenajdete smart funkce vylepšující komfort použití.

Mini chladnička na nápoje

Malými chladničkami nebudete zbytečně chladit prázdný prostor, který i tak nevyužijete v případě, že jste v domácnosti sami a vaření nepatří mezi vaše koníčky. Díky svým kompaktním rozměrům se hodí např. i na chaty, do firemních kuchyňských koutků či na koleje.

S mrazákem i bez

Mezi mini chladničkami natrefíte i na modely s vestavěnou mrazničkou, ta má často malý objem v rozsahu 10 – 20 l, takže se hodí jen na občasné využití. Navíc ukrajuje z prostoru chladicí části. Ten má pak objem zpravidla do 120 l.

Pro mini chladničky s mrazničkou by měli výrobci udávat parametr zvaný mrazící třída, který se vyjadřuje počtem sněhových vloček a specifikuje teplotu, jakou mrazák dosahuje.

Mrazicí třída

Teplota 

Účel 

*

-6 °C

krátkodobé uchování polotovarů

**

-12 °C

krátkodobé uchování polotovarů

***

-18 °C

dlouhodobé skladování potravin

****

-24 °C

dlouhodobé skladování potravin

Mrazicí kapacita zase udává, jaké množství potravin dokáže mraznička zmrazit na teplotu -16 °C za 24 hodin. Při běžných chladničkách to je i přes 10 kg/24 h, při mini chladničkách obvykle pouze 2 kg/24 h.

Někteří výrobci tento parametr neudávají, mrazničky v takových chladničkách se tedy hodí skutečně pouze pro nouzové použití.

Pozor na termoelektrické chladničky

Některé mini ledničky se vyrábějí i se systémem termoelektrického chlazení. Na rozdíl od kompresorových v nich chlazení zajišťuje termoelektrický článek, který má mnohem nižší účinnost, slabší výkon a nedokáže vnitřní prostor zchladit na nízkou teplotu, protože se přehřívá.

Otevřená mini chladnička s jídlem

Navíc, jejich chladicí systém běží neustále a mají tedy vysokou spotřebu energie. Termoelektrickým chlazením zpravidla výrobci vybavují mini lednice do 50 l, poznáte je podle toho, že se řadí do horší energetické třídy, např. až C.

Jejich výhodou je nízká cena, jsou však vhodné pouze na chvilkové nouzové použití – např. dočasné zchlazení rychle se kazících potravin v kanceláři, na chatě či na koleji.

I jako vestavěné

Mini chladničky najdete jako volně stojící či vestavěné. Výhodou volně stojících je, že mají zpravidla výšku cca 85 cm, což je přibližně výška kuchyňské linky, takže ledničku můžete umístit vedle ní.

Základem je hlavní prostor, který obvykle obsahuje 3 police při menších modelech s mrazničkou, či 4 police u modelů bez mrazáku. Ve spodní části najdete plastový box na ovoce a v bočních dveřích 3 plastové přihrádky na menší láhve.

Kovové držáky na láhve či další úložné prostory obvykle v chladničkách tohoto typu nenajdete.

Na smart funkce zapomeňte

Jelikož mini chladničky jsou určeny pro nenáročné uživatele, pouze zřídka v nich najdete nadstandardní funkce. Standardem je mechanické ovládání termostatu. Přesné nastavení teploty tlačítky či informační displej nebo další pokročilé funkce zpravidla na tomto typu chladniček nenajdete.

Dítě před mini ledničkou

Některé modely jsou vybaveny automatickým odmrazováním, při kterém nevzniká na zadní straně chladničky námraza a kondenzovaná vlhkost stéká do sběrné nádobky na zadní straně chladničky. Tato funkce není samozřejmostí, některé mini chladničky tedy budete muset vypnout a nechat odmrazit ručně.

No frost systém s ventilátorem, který zcela zabrání tvorbě námrazy obyčejně na mini chladničkách nenajdete.

Úspornost nadevše

Většina minichladničiek s kompresorovým chlazením se řadí do energetické třídy A+, ale najdete i mnoho úsporných modelů v třídě A++ či dokonce A+++.

Mini chladničky jsou vybaveny malými kompresory, jsou proto poměrně tiché. Hlučnost horších modelů se zpravidla pohybuje nad 40 dB, při tišších modelech je to pouze 38 dB.

Další parametry a funkce mini chladniček

  • Akumulační doba – udává, po jakou dobu udrží mrazící část v mini lednici potraviny zmrazené při výpadku el. energie.
  • Hmotnost – nejmenší modely váží do 20 kg a jejich přenášení např. na chatu je tím pádem velmi jednoduché. Standardem při větších mini chladničkách je hmotnost kolem 35 kg.
  • Osvětlení – může být řešeno klasickou žárovkou, kterou občas budete muset vyměnit. LED osvětlení je úspornější a má životnost několik let.
  • Rychlé zchlazení – tuto funkci najdete na dražších modelech mini chladniček. Chladnička po jejím aktivaci dočasně sníží teplotu pod nastavenou úroveň, aby rychle zchladila potraviny, které si přinesete např. z obchodu.
  • Rychlé zmrazení – funguje stejně, jako při rychlém zchlazení, ale týká se mrazicí části.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Chladnička nechybí v žádné domácnosti. Ne každý však má doma dostatek prostoru na kombinovaný nebo dokonce americký model chladničky. V takovém případě je vhodné sáhnout po malé chladničce. Koupi nové chladničky odpovídá průzkum a zvažování všech pro a proti. Na nejčastější otázky ohledně výběru malé chladničky najdete odpovědi na tomto místě.

Kde koupit malou ledničku?

Malé chladničky má ve své nabídce několik známých prodejců. Doporučujeme vám např. e-shop Klarstein, Alza nebo Datart.

Které malé chladničky mají nejlepší recenze?

Dobrými recenzemi se mohou pochlubit chladničky značky Klarstein, AEG nebo Electrolux. Např. modely Klarstein Manhattan, Klarstein Geheimversteck nebo AEG RTB81421AW mají více než 90-procentní hodnocení.

Jsou malé chladničky tišší než klasické modely?

Rozdíl v hlučnosti je minimální. Malé chladničky mají hlučnost okolo 40 dB, takže jsou považovány za tiché.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 12.12.2019
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek