Nejlepší tenisové rakety 2024 – recenze, test, srovnání

Snížení klidové srdeční frekvence a krevního tlaku, zlepšení aerobních kapacit těla, zvýšení hustoty kostí, spalování tuku, zlepšení svalového tonusu či zrychlení metabolismu. To je jen krátká ukázka ze seznamu benefitů, které vašemu tělu přináší tenis.

Jak vybrat tenisovou raketu?

Pokud přemýšlíte, že se dáte právě na tento sport, poradíme vám s výběrem té nejlepší tenisové rakety.

Nejlepší tenisové rakety pro dospělé

Názov Hodnotenie Detail
Wilson Clash 100   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Babolat Pure Drive   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Head MX Spark Pro   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Artengo TR160   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Babolat Pure Aero Team   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší tenisové rakety pro děti

Názov Hodnotenie Detail
Babolat Pure Aero   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Babolat Pure Drive JR 26   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Head IG Gravity Jr. 21   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Artengo TR100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Wilson US Open 23   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Tenisové rakety – recenze

Prohlédli jste si prvních 10 náhodných raket a máte z toho úplný tenis? Nezoufejte. Ve výběru se vám pokusíme poradit i prostřednictvím našich recenzí na spotřebitelsky oblíbené tenisové rakety.

Jak vybrat tenisovou raketu

Při výběru tenisové rakety je třeba zohlednit několik aspektů. Kromě technických parametrů, mezi které patří její velikost, hmotnost, délka, tuhost rámu či typ výpletu, musíte vzít v úvahu i vaše zkušenosti, fyzické predispozice, cíle, intenzitu tréninku a styl hry. Tyto faktory jsou však i navzájem propojeny. Proto mějte na paměti, že výběr tenisové rakety musí být individuální a komplexní proces.

Nejdůležitější technické parametry

Každou tenisovou raketu tvoří 3 hlavní části, a to hlava s výpletem, střední část a rukojeť – grip. Abyste si vybrali kousek, který vám bude skutečně vyhovovat, je nezbytné věnovat pozornost každé z nich. Mezi nejdůležitější technické parametry patří: hmotnost a délka celé rakety, rozměry a výplet hlavy, rozměry rukojeti – gripu, profil, tvrdost rámu a balanční bod.

Délka tenisové rakety

Výběr rakety na základě délky není příliš náročný. Nejdůležitějším údajem je, že standardizovaná délka tenisových raket je 68,5 cm. Dostupné jsou však i modely kratší a naopak, i ty prodloužené s délkou od 69 až do cca 73,6 cm (to je zároveň maximální přípustná délka tenisové rakety).

Tenisové rakety pro děti

Pokud jste vysocí, sáhněte po prodlouženém modelu. Delší rakety jsou vhodné i pro ty, kteří touží po sebevědomém podávání a míček trefují nízko při zemi. Pozor, s delší raketou se náročněji manévruje, resp. při manévrování vynaložíte větší úsilí. Standardně dlouhé rakety jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé hráče, no a ty zkrácené využijí zejména děti a nižší hráči.

Hmotnost tenisové rakety

Hmotnost tenisové rakety je dalším parametrem, který má přímý vliv na její herní vlastnosti. Hmotnost tenisové rakety je uváděna vždy bez výpletu. Ve skutečnosti bude proto vážit vždy o nějaký gram či dva více.

Klasické rozdělení tenisových raket podle hmotnosti

  • Ultra lehké: pod 260 g
  • Lehké: 260 – 280 g
  • Středně těžké: 280 – 300 g
  • Těžké: nad 300 g

Těžší rakety jsou stabilnější, výkonnější, velmi dobře se ovládají, je jimi možné dosáhnout mnohem silnější, a tedy i rychlejší "odpálení" míčku, hráči poskytují výbornou kontrolu a přesnost. Jsou vhodné zejména pro profesionály, resp. zkušené tenisty, protože i ta nejmenší chybička je při hře s nimi více než poznatelná.

Nevýhodou vyšší hmotnosti je rychlejší únava hráče. Po lehčích raketách by měli sáhnout začátečníci až mírně pokročilí tenisté. Velmi dobře se s nimi manévruje, problémem je však horší přesnost a kontrola nad hrou.

Vyvážení tenisové rakety

S hmotností souvisí i vyvážení či stabilita tenisové rakety, o níž rozhoduje umístění jejího těžiště. Parametr o vyvážení rakety by měl být vždy uveden výrobcem (udává se v mm), takže si nemusíte vybírat pouze na základě pocitu. Raketa, a tedy i bod, kde se nachází těžiště, je měřen vždy od konce rukojeti směrem k hlavě.

Tenisové rakety s míčky

Klasické značení vyvážení tenisových raket

  • Do hlavy (hlava rakety je nejtěžší): nad 355 mm
  • Mírně do hlavy: 350 – 355 mm
  • Na střed (těžiště se nachází uprostřed): 340 – 349 mm
  • Mírně do ruky: 320 – 339 mm
  • Do ruky (nejtěžší je rukojeť): pod 320 mm

Po raketách s vyvážením do ruky, při kterých je rukojeť těžší než střed a hlava, sahají zejména profesionální a pokročilí tenisté. Tato alternativa hráči nabízí velmi dobrou kontrolu nad zasazením úderu na přesné místo. Celkové ovládání rakety je však o něco náročnější.

Rakety s vyvážením do hlavy jsou dobrou volbou pro začátečníky. Jejich specifikem je, že hráči napomáhají zesílit úder bez velké námahy a zvládnutí náročnějších technik hry. Ve srovnání s kousky s vyvážením do ruky jsou však "méně přesné" při hře na cíl.

Rozměry hlavy tenisové rakety

Hlava slouží na samotné "odpalování" míčku, proto je velmi důležitou součástí rakety. Údaj o jejích rozměrech je tradičně uváděn v cm² nebo in² (palce). Nejčastěji natrefíte na modely s rozměry 600 až 760 cm².

Standardní číslování hlavy tenisové rakety

  • Midsize: pod 600 cm² (93 in²)
  • Midplus 1: 601 – 644 cm² (93 – 100 in²)
  • Midplus 2: 645 – 659 cm² (100 – 102 in²)
  • Midplus 3: 660 – 689 cm² (102 – 107 in²)
  • Oversize: 690 – 739 cm² (107 – 115 in²)
  • Super oversize: nad 740 cm² (115 in²)

INFO: Hlava "obyčejných" tenisových raket, na které natrefíte v každém obchodě se sportovním vybavením, je většinou 650 cm². Midplus 2 tenisové rakety jsou zároveň těmi nejuniverzálnějšími.

Velikost hlavy ovlivňuje zejména na sílu, kterou dokážete vyvinout při úderu do míče (větší hlava = více síly, menší hlava = méně síly). Tenisové rakety s větší hlavou vám navíc poskytují větší úderovou plochu, díky čemuž nimi snáze zasáhnete letící míček, a jejich optimální bod zásahu (sweetspot) je také podstatně větší. Při hře s raketou s větší hlavou si tedy můžete dovolit více nepřesností.

Větší hlava je vhodnou volbou pro začátečníky. Menší hlavu ocení zejména pokročilejší hráči, protože takové tenisové rakety jsou mnohem přesnější a rychlejší (míček můžete "namířit" na konkrétní bod, přičemž poletí rychleji).

Sweetspot (optimální bod zásahu) tenisové rakety

Při prohlížení tenisových raket natrefíte často na výraz sweetspot. Jde o tzv. optimální bod zásahu, tedy bod, do kterého by měla narazit tenisový míček. Respektive, pokud míček narazí do sweetspotu, vaše hra bude nejefektivnější.

Tenisová raketa pro dospělé

Sweetspot může být menší nebo větší. Tenisové rakety s větší hlavou mají automaticky i větší sweetspot. Při nich si hráč může dovolit více nepřesností a chyb. Naopak, na menších tenisových raketách je menší i tento bod, při hře s nimi je proto nutná vytříbená technika a přesnost. Z toho nám logicky vyplývá, že modely s větším sweetspotom jsou vhodné pro začátečníky a ty s menším sweetspotom zas pro zkušenější hráčů.

Výplet tenisové rakety

Výplet, často nazýván jako srdce tenisové rakety, je další důležitou součástí hlavy, která rozhoduje o jejích mnoha vlastnostech. Někteří tvrdí, že výplet stojí za téměř 50 % herního výkonu, což, jak jistě uznáte, není málo. Při výběru rakety byste mu proto měli nepochybně věnovat dostatek pozornosti.

Důležitými parametry při výběru vhodného výpletu jsou:

  • Vzor výpletu
  • Napnutí strun
  • Průměr strun
  • Materiál strun

Vzor výpletu

Výplet tenisové rakety tvoří krátké (vodorovné) a dlouhé (vertikální) struny. Nejčastěji natrefíte na modely s řidším vzorem, který je tvořen 16 dlouhými a 19 krátkými strunami.

  • Řídký/otevřený vzor – 16 x 19/16 x 18 (tzv. open string pattern)
  • Hustý/uzavřený vzor – 18 x 20 (tzv. tight nebo closed string pattern)

INFO: Existuje několik typů výpletů, např. 16 x 20 či 18 x 19. Takové drobné rozdíly si však všimnete až tehdy, když se dostanete na vyšší hráčský level.

Řídký vzor výpletu je specifický tím, že se mezi jednotlivými strunami nacházejí větší mezery. Tento typ výpletu je popisován jako živější či svižnější, a to z důvodu, že se do něj míč při nárazu "ponoří" hlouběji. Rakety s řídkým vzorem výpletu jsou specifické optimálním bodem zásahu (sweetspot), lepší rotací (spin) a větším zrychlením při úderu do tenisového míčku.

Díky jmenovaným vlastnostem hráči poskytují větší sílu "v ruce". Největší nevýhodou řídkého vzoru výpletu je jeho kratší životnost. Jednotlivé struny se rychleji uvolní, proto se nevyhnete jeho pravidelné výměně.

Hustý vzor výpletu poskytuje hráči lepší kontrolu nad raketou, protože míček při nárazu neproniká příliš hluboko, proto nedochází k výraznému vychýlení rakety. Hustý vzor je ideální pro hráče, kteří mají problémy s klouby (např. pověstný tenisový loket) či s jinými částmi pohybového aparátu. Obrovskou výhodou je, že životnost hustého vzoru je ve srovnání s tím řídkým podstatně delší.

Průměr strun

Průměr strun je parametr, kterému mnozí začátečníci nevěnují pozornost, což je chyba. Obecně platí, že tenčí struny (ty s menším průměrem) stojí za silnější rotací celé rakety, zároveň však hráči poskytují lepší cit v ruce. Naopak, modely s hrubšími strunami rotují méně, díky čemuž má hráč lepší kontrolu nad raketou, a mají i delší životnost.

Výplet tenisové rakety

Struny se na základě tloušťky tradičně dělí na:

  • tenké s průměrem 1,2 – 1,24 mm
  • středně hrubé s průměrem 1,25 – 1,28 mm
  • hrubé s průměrem 1,3 – 1,35 mm

Otázkou zůstává, jak si vybrat raketu s takovým průměrem strun, který bude vyhovovat vám. Pokud si kupujete vaši 1. raketu v životě, doporučujeme sáhnout po kousku se středně hrubými strunami. Když se v hraní trochu zlepšíte, přičemž pochopíte i to, co je pro vás nejlepší, výběr strun s ideálním průměrem pro vás už nebude náročný.

POZOR: Průměr strun ve výpletu bude vždy trochu odlišný než průměr těch "v krabičce". Tak například průměr 1,3 mm strun z multivlákna bude po vypletení pouze 1,2 mm (cca o 7 – 8 % méně). Při strunách z monovlákna počítejte s asi 5 % zmenšením průměru.

Materiál strun

Další parametr, kterému nezvyknou začátečníci věnovat příliš velkou pozornost. V praxi však materiál, ze kterého jsou struny vyrobeny, stojí za mnoha vlastnostmi dané tenisové rakety. Na výběr máte struny z multivlákna, monovlákna, nylonu, ty přírodní a hybridní.

Nylonové struny

Nylonové struny jsou to nejlevnější, bohužel i nejhorší. Najdete je na drtivé většině raket, a to zejména na ty z kategorie "levné". Nylonové struny jsou velmi trvanlivé, to se jim nedá upřít, hráči však nenabízejí žádné jiné výhody.

Struny z monovlákna

Tyto struny jsou vyrobeny z polyesteru. Jde o kompromis, který může vyhovovat těm, kteří od rakety nevyžadují ten najexcelentnejší výkon a zároveň nemají žádné zdravotní problémy. Struny z monovlákna jsou velmi odolné, takže mají nadprůměrnou životnost, a hráči poskytují docela slušnou kontrolu nad úderem. Jejich vlastnosti oceníte i při spinu.

Nejtemnější stránkou strun z monovlákna je jejich absolutní neschopnost tlumit vibrace, v důsledku čehož zatěžují klouby (zejména lokty). Proto nejsou vhodné pro kohokoliv, kdo trpí jakýmikoliv problémy s pohybovým aparátem. Naopak, pokud hledáte raketu pro juniora, který má dostatek síly a žádné zdravotní problémy, monovlákno je velmi dobrou alternativou.

Struny z multivlákna

Multivlákno je tvořeno desítkami až stovkami mikroskopických vláken se speciálním opláštěním. Tyto struny jsou vhodné pro ty, kteří plánují hrát často, nebo pro ty, kteří mají problémy s klouby, protože multivlákno velmi dobře pohlcuje vibrace při nárazech míčku o raketu.

Tenisová raketa se strunami z multivlákno

Struny z multivlákna jsou obecně považovány za jednu z nejlepších voleb. Zlepšují sílu úderu, zachovávají si napětí, velmi dobře pohlcují vibrace a hráči poskytují komfort při hře. Největší nevýhodou tohoto materiálu je kratší životnost a horší kontrola nad úderem.

Přírodní struny

Přírodní struny najdete hlavně na profesionálních tenisových raketách, jsou tedy tím nejlepším, ale i nejdražším, co najdete na trhu. Hned na začátek vás upozorňujeme, že nejsou vhodné pro zastánce veganské filozofie, protože jsou vyrobeny z kravských střev.

Struny z přírodních vláken stojí za maximálním komfortem a kontrolou nad hrou. Drží si napětí, skvěle tlumí vibrace a hráči poskytují kontrolu nad každým úderem.

POZOR: Tenisové rakety s přírodními strunami nejsou vhodné na spinové údery.

Pokud toužíte po dokonalém citu v ruce, přírodní struny nejsou ideální. To platí i v případě, pokud hledáte něco levnější a trvanlivější. Přírodní struny jsou nejdražší alternativou s poměrně krátkou životností, která si navíc vyžaduje docela velkou pozornost.

Tyto rakety jsou náchylné na vlhkost (včetně deště během hry) a změny teplot. Proto musí být skladovány na vhodném místě. Komplikovanější je jejich předávání, při kterém byste měli za každých okolností využívat speciální termo vak.

TIP: Tenisová raketa s výpletem z přírodních strun je tou nejlepší volbou pro lidi trpící tenisovým loktem či jinými problémy s klouby na horních končetinách.

Hybridní výplety

V tomto případě už nemůžeme hovořit o samotných strunách, ale o celých výpletech. Hybridní výplety jsou tvořeny strunami z minimálně 2 rozdílných materiálů. Nejčastěji se setkáte s kombinací vlákna přírodního s monovlákna.

Hybridní výplety využívají zejména profesionálové, jelikož zkombinováním těch správných strun je možné dosáhnout ty nejlepší vlastnosti tenisové rakety. Samozřejmě, tato alternativa patří k těm dražším. Pokud tedy s tenisem teprve začínáte, vyberte si z některé z předešlých možností.

Vypnutí výpletu

Vypnutí výpletu je udáváno v kg. Na výběr máte tenisové rakety s měkkým a tvrdým výpletem. Za měkké jsou považovány výplety s označením cca 24 až 28 kg. Čím "více" kilogramů je uvedených při daném kousku, tím tvrdší je daný výplet.

Dětská tenisová raketa

Rakety s měkkým výpletem vám poskytnou lepší zesílení, proto jsou vhodné hlavně pro začátečníky. Ty s výpletem tvrdším poskytují větší kontrolu nad raketou a jsou ideální pro trochu zkušenější hráče. Za jakýsi obecně oblíbený průměr mezi tenisty jsou považovány výplety vypletené na 25 až 25,5 kg.

TIP: Při výběru tenisové rakety nepřehlédněte údaj o vypnutí krátkých a dlouhých strun. Dlouhé struny se zvyknou výpletu na cca 25, ty krátké na 24 kg.

Šířka/profil rámu tenisové rakety

Šířka nebo profil rámu tenisové rakety rozhoduje o tom, jak snadno nebo obtížně se vám s ní bude manévrovat, kolik síly budete muset vynaložit při úderech a jako přesné a rychlé budou. Rámy tenisových raket se dají rozdělit do 2 skupin:

  • Užší profily – 1,8 až 2,1 cm
  • Širší profily – nad 2,2 cm

INFO: Na trhu jsou dostupné i tenisové rakety s profily tenčími než 1,8 cm a taktéž s hrubšími než 2,2 cm (např. Až 3 cm). V prvním případě jde o kousky vhodné pro profíky, v tom druhém pro rekreační sportovce.

Tenisové rakety s užším rámem jsou vhodné spíše pro pokročilé hráče. Raketa je "rychlejší" a údery s ní jsou velmi přesné. Na druhé straně, musíte mít výborně zvládnutou techniky hry a být velmi přesní.

Modely s hrubším rámem ocení začátečníci, neboť na silnější úder není nutné vynaložit až tak velkou sílu. Jejich výhodou je i lepší tlumení vibrací při nárazu míčku. Pro tyto vlastnosti jsou vhodné i pro lidi trpící, už tolikrát zmíněným, tenisovým loktem. Nevýhodou raket s hrubším rámem je horší přesnost.

Tuhost rámu tenisové rakety

Tuhost rámu raket je uváděna pod zkratkou RA. Má vliv na silový potenciál rakety, tedy i na sílu, kterou při hře s ní musíte vyvinout vy. Tenisové rakety se na základě tuhosti rámu většinou dělí takto:

  • Pružný rám – pod 63 RA (poskytuje větší cit v ruce)
  • Rám se střední tuhostí – 64 až 67 RA (nachází se na většině raket)
  • Tuhý rám – nad 68 RA

Rám tenisové rakety

Tenisové rakety s pružnějším rámem jsou flexibilnější, v důsledku čehož dochází k větším ztrátám energie při úderu míčku o výplet. Míček se totiž do výpletu "ponoří" víc. Natrefíte sice i na tvrzení, že rakety s měkčím rámem fungují na principu katapultu, tedy že míček "odrazí" větší silou. To však není pravda, protože míček se do výpletu "ponoří" jen na velmi krátkou dobu. Energie je tedy raketou pohlcena, ne znásobena.

Jaké nám z toho plyne ponaučení? Že při hře s tenisovou raketou s měkčím rámem musíte vynaložit více energie. Naopak, kousky s tužším rámem se při nárazu míčku do výpletu nenaklápějí, takže absorbují méně energie. To je výhoda pro vás. Při koupi 1. rakety doporučujeme sáhnout po modelu se středně tuhým rámem. Časem uvidíte sami, zda pro vás bude vhodnější ten tužší nebo spíše měkčí.

Grip (rukojeť) tenisové rakety

Grip, tedy rukojeť tenisové rakety, je důležitý pro vaše dlaně. Grip je standardně osmihranný a má obvod od 120 do 140 mm. Informaci o jeho obvodu najdete pod označením L + číslo od 0 do 5.

  • Grip L0 – 102 mm
  • Grip L1 – 105 mm
  • Grip L2 – 108 mm
  • Grip L3 – 111 mm
  • Grip L4 – 114 mm
  • Grip L5 – 117 mm

INFO: Americké označení velikosti gripu je rozdílné: L0 = 4 0/8, L1 = 4 1/8, L2 = 4 1/4, L3 = 4 3/8, L4 = 4 1/2, L5 = 4 5/8.

Výběr rakety na základě obvodu gripu je velmi individuální. Raketa vám musí, jednoduše, padnout do ruky. Muži však obecně sáhnou po gripu L3 až L5 (menší grip je vhodný pro "menší", ten větší pro "větší" chlapy). Pro ženy jsou většinou vhodné modely s gripem L1 až L3 a pro děti ty s gripem L0 – L2.

Jak změřit správnou velikost gripu

Pokud se rozhodnete pro nákup tenisové rakety v kamenné prodejně, doporučujeme, abyste si grip pořádně "ohmatali". Jeho "zkoušení" by mělo probíhat takto:

  1. Uchopte grip do dlaně.
  2. Mezi palec a protilehlé prsty položte na grip ukazováček druhé ruky.
  3. Pokud je velikost gripu vhodná, váš ukazováček nesmí být ostatními prsty stlačený, nesmí se však kolem něj nacházet ani příliš mnoho prostoru – ideál je cca 1 až 2 mm z každé strany.

Nákup tenisové rakety přes internet je dnes více než pravděpodobný. V takovém případě si grip nemůžete vyzkoušet ručně – stručně, proto musíte vytáhnout pravítko a vše pěkně změřit.

Grip tenisové rakety

  1. Narovnejte dlaň a přiložte k ní pravítko.
  2. Pravítko musí kopírovat mezeru mezi prostředníčkem a prsteníčkem.
  3. Nyní naměřte vzdálenost od středu dlaně (nachází se na ní výrazná čára, pokud ji nevíte najít, dlaň mírně ohněte) po vrch prsteníku.
  4. Naměřená vzdálenost je ekvivalentem k jednotlivým velikostem gripu – např. pokud jste naměřili 111 cm, budete potřebovat grip L3.

TIP: Pamatujte, že grip je možné zvětšit, avšak ne zmenšit. Pokud tedy na vaší dlani naměříte hodnotu, která je někde "mezi" číslováním, např. 110 mm, vyberte si grip L2, tedy ten menší.

Jak vybrat vhodnou tenisovou omotávku gripu

Pokud si vyberete raketu s menším gripem, jeho obvod zvětšíte velmi jednoduše, konkrétně pomocí tzv. tenisové omotávky. Na výběr máte 2 typy omotávek, a to základní (basic grip), které se omotávají rovnou na grip, a vrchní (over grip).

Základní omotávka slouží hlavně ke zlepšení vlastností gripu – odvádí pot od dlaně, zabraňuje jeho klouzání atd. Vrchní omotávka je ideální právě na zvětšení průměru gripu. Ti, kteří si potrpí na pohodlí, nicméně po ní sahají i tehdy, když chtějí grip vylepšit ještě o něco více.

Každá tenisová raketa má na sobě originální základní omotávku už při její koupi. Při výběru proto nepřehlédněte ani tuto její část. Omotávky jsou tradičně vyráběny ze syntetických materiálů, jako je guma či různé druhy polymerů (např. neopren), a také z přírodní kůže.

Grip s omotávkou ze syntetických materiálů

Syntetické omotávky se nacházejí na většině běžně prodávaných raket. Syntetické materiály jsou levnější a uživateli poskytují více možností: jsou dostupné v různých tloušťkách, mohou mít všelijaké textury atd.

Výhodou syntetických materiálů je skutečnost, že jsou velmi pohodlné, a to i bez použití vrchní omotávky. Takže, pokud nechcete vaši raketu "regripovat" každou chvilku, jde o dobrou volbu. Gripy s omotávkou ze syntetických materiálů jsou vhodné i pro lidi trpící zraněními paží.

Grip s omotávkou z přírodní kůže

Gripy s omotávkou z přírodní kůže jsou pevné a hráči poskytují dobrou kontrolu nad raketou. Mohou se však klouzat, proto se na nich většinou instaluje i vrchní syntetická omotávka. Logicky, kožené omotávky jsou dražší, náročnější na údržbu i skladování, ale mají delší životnost. V minulosti šlo o absolutně nejlepší volbu. Dnes, když syntetické materiály vlastnostmi překonávají ty přírodní, je pravděpodobně lepší uvažovat nad touto alternativou.

Grip s omotávkou ze syntetických materiálů

Materiál tenisové rakety

Materiál, ze kterého je dána tenisová raketa vyrobena, také do jisté míry ovlivňuje její vlastnosti, ale i vaše pohodlí. Nejčastěji se setkáte s raketami grafitovými, hliníkovými a kevlarovými, narazit však můžete i na kousky z více materiálů.

Grafitové tenisové rakety

Z grafitu, který je specifický nízkou hmotností, jsou vyráběny ty nejkvalitnější tenisové rakety, přičemž může jít o různé třídy tohoto materiálu. Na trhu najdete modely ze 100% grafitu nebo kombinované (např. grafit + měď, skleněné vlákno, titan, wolfram či kevlar).

Čistě grafitové rakety jsou tužší, ocení je tedy zejména ti tenisté, kteří při hře využívají sílu. Rakety vyrobené ze směsi grafitu a některého ze zmíněných materiálů bývají o něco flexibilnější a mají lepší schopnost tlumit vibrace. Proto jsou vhodné pro méně fyzicky zdatné hráčů či děti, ale také pro začátečníky a osoby, které mají problémy s pohybovým aparátem.

Hliníkové tenisové rakety

Pokud hledáte lehkou raketu za méně peněz, hliník je tou správnou volbou. Na výběr máte kousky z dutého nebo trubicovitého hliníku, přičemž první verzi ocení hlavně začátečníci. Rámy z dutého hliníku jsou totiž pružnější a hráči poskytují lepší cit v ruce. Naopak, pomocí raket z trubicovitého hliníku můžete míček zasáhnout větší silou, proto jsou ideální pro ty zkušenější.

POZOR: Při výběru se zaměřte i na kvalitu hliníku. Ten příliš levný a nekvalitní totiž není odolný a má poměrně krátkou životnost.

Tenisové rakety z kevlaru a bóru

Oba materiály jsou si velmi podobné a zároveň se vlastnostmi příliš neliší od grafitu. Ve srovnání s ním jsou o něco lehčí, tužší a o něco více přenášejí vibrace. Borové i kevlarové rakety doporučujeme spíše pokročilejším hráčům. Pro začátečníka mohou být příliš těžké a obtížněji ovladatelné.

Výběr tenisové rakety na základě pohlaví, věku a hráčských schopností

Jak jsme zmínili na začátku našeho návodu, při výběru tenisové rakety je nutné zohlednit nejen jednotlivé technické parametry, ale také vaše hráčské zkušenosti, věk, tělesné proporce či pohlaví. To, které tenisové rakety jsou vhodné pro začátečníka, ženu či dítě, jsme uváděli i průběžně. V následujících řádcích však tyto informace doplníme a shrneme.

Tenisové rakety pro ženy a pro muže

Tenisová raketa pro ženu by měla být, logicky, lehčí a kratší. Ostatní parametry se odvíjejí od schopností dané hráčky. Obecně však platí, že ženy mají rády spíše modely s větší hlavou, tužším rámem, díky kterému stačí při hře vyvinout o něco menší sílu, a řidším výpletem. Velmi důležitým parametrem je velikost gripu. Ať jste začínající nebo pokročilá hráčka, nemá to žádný vliv na velikost vaší dlaně. Ženy by si proto měli zpravidla vybírat tenisové rakety s menším gripem.

Tenisová rakety pro ženy

Pro muže jsou vhodné spíše delší a těžší rakety, od cca 270 do 300 g, a to i v případě začátečníků či mírně pokročilých hráčů. Grip musí být větší, což dá rozum, a z hlediska tuhosti rámu je dobré sáhnout po něčem měkčím. Muži mají přece jen většinou o trochu více síly, hra s tuhým rámem by proto mohla být nepohodlná až nebezpečná.

Tenisové rakety pro začátečníky a rekreační hráče

Ať už s tenisem začínáte nebo hrajete zásadně rekreačně, tedy několikrát za sezónu a zásadně pro radost, budete potřebovat cenově dostupnou a odolnou tenisovou raketu, která bude "brát ohled" na vaše schopnosti.

Doporučujeme vám sáhnout po lehčím modelu s hmotností do 280 g a vyvážením do hlavy. Při hře oceníte i větší hlavu s větším sweetspotem, ideálně tu s rozměry nad 660 cm². Z hlediska délky byste měli sáhnout po standardní raketě (68,5 cm). Pokud jste do tenisové rakety ochotni investovat o něco více financí, určitě si vyberte kousek s rámem z grafitu v kombinaci s jiným materiálem. Pokud však potřebujete šetřit, vystačíte si i s hliníkem.

Tenisové rakety pro pokročilé

Pokud patříte k pokročilým hráčům, asi víte nejlépe i sami, jaká tenisová raketa je pro vás ta nejlepší. V tomto případě je navíc velmi náročné zhodnotit, které parametry jsou pro zkušeného hráče vyhovující obecně. Každý má jiný styl hry, jiné fyzické predispozice a techniku. Jediná rada, kterou vám můžete dát, je, že byste měli sáhnout po kvalitnějším kousku. Klidně se poohlédněte po něčem těžším, delším a měkčím.

Jak vybrat tenisovou raketu pro děti

Výběr rakety pro dítě je specifický, protože musíte myslet na jeho schopnosti a také na fyzické proporce a věk. Při koupi nezapomeňte zejména na hmotnost a délku. Dítě se při hře nesmí příliš trápit. To bude mít negativní dopad nejen na jeho výkon a motivaci, ale i na jeho pohybový aparát.

TIP: Na začátek je dobré sáhnout po strunách z multivlákna. Pro děti s většími hráčskými zkušenostmi se doporučují hybridní výplety. Ve chvíli, kdy váš mrňous dosáhne na maximum "ve své kategorii", může přejít na struny z monovlákna.

Hmotnost dětské rakety by neměla přesáhnout 230 g, což je však velmi individuální. Rozhodujícími faktory jsou proporce vašeho prcka (hmotnost, výška i síla). Ideálním gripem je většinou ten L0 až L2. Hlava by měla být větší, což však není pravidlem.

Jak vybrat tenisovou raketu pro děti?

POZOR: Všechny dětské tenisové rakety působí vysloveně asymetricky. V poměru ke kratší rukojeti totiž hlava působí vždy jako přehnaně velká.

Podobné je to i při výběru délky dětské tenisové rakety. V tomto směru se orientujte zejména podle výšky vašeho prcka. Nejlepším způsobem, jak vybrat vhodnou délku rakety pro dítě, je jednoduchý test. Dítě chytí raketu na konci gripu a spustí ji vedle nohy směrem dolů. Konec rakety by se měl nacházet v úrovni jeho kotníků. Pokud takovou možnost nemáte, orientujte se podle následujících informací.

  • Pro děti s výškou do 80 cm jsou vhodné rakety s délkou kolem 42 – 44 cm (cca od 3 let)
  • Drobečci s výškou od 100 do 110 cm budou potřebovat 48 až 54 cm raketu (cca od 5 do 7 let)
  • Když vaše dítě dosáhne výšky 120 – 130 cm, je čas na koupi rakety s délkou 57 – 65 cm (cca 8 – 9 let)
  • 140 cm vysokým hráčům pořiďte juniorskou raketu, která by měla být dlouhá asi 65 cm (cca od 9 – 10 let)

POZOR: Výběr dětské rakety by neměl být zaměřen pouze na technické parametry. Dítě totiž může patřit do kategorie začátečníky, ale i profesionály. Proto berte ohled i na jeho hráčce schopnosti.

Typy tenisových raket

Rakety se obecně dělí na silové, tradiční hráčce, tweenerové a tzv. moderní hráčské. Vybrat si ten správný kousek si přitom můžete i na základě tohoto rozdělení. V tomto případě budou důležité zejména vaše hráčské zkušenosti a styl hry.

Silové tenisové rakety

Silové (power) tenisové rakety jsou ideální pro hráče, kteří míček rádi zasahují větší silou, přičemž nemusí vynaložit hodně energie. Silové rakety jsou specifické:

  • nadprůměrně velkou hlavou, která má více než 667 cm2
  • nadprůměrnou délkou (68 – 73 cm)
  • tuhým rámem (nad 66 RA)
  • lehkou konstrukcí – něco kolem 226 až 269 g

Silové rakety jsou dobrou volbou i pro začátečníky, kteří si dosud nevypracovaly správnou techniku ​​a dovednosti na vyvinutí velké síly. Pro toto stádium tréninku je totiž příznačné, že hráč inklinuje ke kratším a kompaktnějším úderům. To je zároveň důvod, proč se silové rakety zvyknou nazývat i jako game improvement racket, tedy rakety na zlepšení hry. Vyhovovat mohou také nižším ženám a mužům či juniorům, kteří ještě nemají dostatek síly, nebo naopak, seniorům, kteří sílu už "ztratily".

TIP: Mezi populární silové modely patří například tenisová raketa Babolat Pure Drive 110, Head Titanium Ti.S6 či Wilson Hyper Hammer 5.3.

Klasické hráčské tenisové rakety

Klasické hráčské tenisové rakety se nazývají také jako rakety ovládací, i když toto pojmenování není úplně přesné. Z anglického control rackets jde však asi o nejbližší překlad. V praxi jde o přesný opak silových tenisových raket.

Při hře s tímto typem rakety je třeba vyvinout větší sílu, na oplátku však získáte lepší kontrolu a schopnost míčkem trefit na konkrétní cíl. Abyste si hru užili, musíte mít zvládnutou alespoň základní techniku ​​a disponovat dostatečnou fyzickou silou. Z těchto důvodů jsou klasické hráčské tenisové rakety ideální pro profesionální, ale i mírně pokročilé rekreační tenisty.

Klasická tenisová raketa

Hlavní vlastnosti hráčské tenisové rakety:

  • Malá hlava (cca 548 – 625 cm²)
  • Klasická délka (68,5 cm)
  • Tuhý až středně měkký rám (50 – 70 RA)
  • Vyšší hmotnost (311 – 357 g)

TIP: Z kategorie hráčských tenisových raket vám můžeme doporučit kousky jako Yonex vCore Pro 97, Head Graph. 360+ Prestige MP či Wilson Pro Staff RF97.

Tweenerové tenisové rakety

Tweenerové tenisové rakety mají středně velkou hlavu (632 – 671 cm2), standardní délku, střední tuhost (61 – 70 RA) a váží něco kolem 272 až 330 g. Díky těmto vlastnostem jde o velmi univerzální kousky, které využijí různě zkušení hráči a jsou vhodné pro různé styly hry. Tweenerové rakety v sobě spojují sílu a kontrolu, proto jsou něčím mezi raketami silovými a hráčskými. Jsou dobrou volbou zejména pro mírně pokročilé, ale i začínající a rekreační hráče.

TIP: Za velmi kvalitní tweenerové tenisové rakety jsou považovány například Babolat Pure Drive Team, Wilson Clash 100 či Head Graphene 360 ​​Speed ​​Lite.

Moderní hráčské tenisové rakety

S tzv. moderními hráčskými tenisovými raketami hraje mnoho současných vrcholových tenistů. V praxi jde o klasické hráčské rakety, které jsme si popsali výše. Mají však trochu vyšší hmotnost, větší hlavu a jsou tužší. Tyto vlastnosti stojí za vysokým rotačním potenciálem a zvýšeným výkonem.

TIP: Pokud vás oslovili právě moderní hráčské tenisové rakety, podívejte se na modely Babolat Pure Strike 16 × 19, Wilson Blade 98 16 × 19 v7 nebo Head Graph. 360+ Gravity MP.

Cena tenisových raket

Toto sportovní náčiní si koupíte již za necelých 500, ale i za více než 7 500 Kč. Samozřejmě, cena raket, které vidíte v rukou slavných tenistů, se může vyšplhat i na několik desítek tisíc.

Ve zkratce by se to dalo shrnout asi takto: V začátcích vaší tenisové kariéry vám postačí i levnější kousek za cenu od 1 000 do 2 000 Kč. Ve chvíli, kdy se v tenise dostatečně zlepšíte, byste do rakety měli investovat alespoň 2 500 Kč. Ceny tenisových raket se však odvíjí od mnoha faktorů, tuto radu proto berte opravdu pouze jako takové orientační mantinely.

Nejznámější značky tenisových raket

Pokud chcete jít na jistotu, vyberte si tenisovou raketu některé ze známých a, logicky, i ověřených značek. Mezi ty se řadí například tenisové rakety od Yonex, Wilson, HEAD, Babolat, Prince Sports či Dunlop. Upozorňujeme, že jde o dražší kousky.

TIP: Pokud hledáte vysloveně levnou tenisovou raketu, poohlédněte se v obchodech, jako je Sportisimo či Decathlon.

Tenisové rakety Yonex

Yonex je japonská značka, jejíž historie sahá až do roku 1946. Na českém trhu zdomácněla poměrně dávno. Yonex je výrobcem různého sportovního sortimentu včetně atletické obuvi či oblečení. Tenisové rakety Yonex jsou považovány za profi kousky.

Značka tenisové rakety

Tenisové rakety Wilson

I společnost Wilson vyrábí různý sportovní sortiment. Jde o americkou značku, ve které nabídce naleznete také velmi kvalitní tenisové rakety. Tím se často připisují vlastnosti, jako je vyváženost, snadná hra a ovládání či výborná kontrola. V nabídce značky Wilson najdete zejména rakety pro mírně pokročilé, pokročilé a profesionální hráče.

Tenisové rakety HEAD

Novak Djokovič, Roger Federer, Rafael Nadal, Juan Martin Del Potro, Alexander Zverev, to je jen krátký seznam hráčů, kterých můžete vidět hrát s tenisovou raketou HEAD v ruce. HEAD je celosvětově vnímána jako výborná rakouská značka, které se dá věřit a která vyrábí kvalitní i cenově dostupné rakety. Pro zajímavost, právě tato společnost se v roce 1997 stala první, která vyrobila titanovou a grafitovou tenisovou raketu.

Tenisové rakety Babolat

Tenisové rakety Babolat pocházejí z Francie a podobně jako v předešlých případech jde o zaručenou kvalitu. Babolat je jeden z nejstarších výrobců sportovního vybavení jako takového, a to včetně tenisových raket. Seznam světoznámých hráčů, kteří hrají právě s těmito kousky, je opravdu dlouhý. Jedním z nich je například Rafael Nadal.

Tenisové rakety Prince Sports

Prince Sports je další známou značkou z USA. V její nabídce se nacházejí tenisové rakety pro muže, ženy i děti. Oblíbenkyní tenisových raket Prince je například i známá Maria Šarapovová.

Tenisové rakety Dunlop

Tenisové rakety Dunlop byly zařazeny do více mezinárodních výběrů nejlepších značek roku 2021. Podobně jako v předešlých případech jde o společnost, která vyrábí velmi kvalitní modely pro profesionály, ale i začátečníky. Ze známých tváří, které hrají právě s raketami značky Dunlop, můžeme zmínit například i tenistku Dominiku Cibulkovú.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Věříme, že jsme vám prozradili opravdu vše, co potřebujete vědět při nákupu tenisové rakety. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik odpovědí na otázky, v nichž vám prozradíme to, co spotřebitelé zajímá nejčastěji.

Co stojí za lepším zesílením tenisové rakety?

Zesílení (tzv. Power) zvyšuje zejména velikost hlavy, hmotnost, tuhost rámu, délka a vyváženost dané tenisové rakety. Delší modely s větší hlavou, vyšší hmotností, tužším rámem a vyvážením do hlavy mají zpravidla i lepší zesílení.

Které vlastnosti tenisové rakety mají vliv na kontrolu nad míčkem?

Chcete-li mít dokonalou kontrolu nad tenisovým míčkem, vyberte si raketu s menší hlavou, tužším rámem a větším vypnutím výpletu.

Jak často měnit výplet na tenisové raketě?

Přesný interval výměny výpletu na tenisové raketě závisí na intenzitě jejího používání. Jedna věc je však jistá. Výplet budete muset vyměnit dříve či později, a to i v případě, že patříte k hráčům, kteří si s míčkem "hrají" jen několikrát během léta. První pravidlo zní, že pokud se vám výplet jakkoli poškodí nebo se uvolní, měli byste ho vyměnit okamžitě. Když výplet nebude viditelně poškozen, k jeho výměně byste měli přistoupit po každých 10 hodinách hraní. Samozřejmě, určitě si s ním vystačíte i trochu déle, vaše hra však bude méně efektivní.

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 09.02.2021
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek