Nejlepčí hoblovky protahovačky 2024 – recenze, test, srovnání

Hoblovka patří mezi druhy nářadí, které se mohou příležitostně sejít každému mistrovi. Určené jsou na zpracování dřeva, proto si najdou uplatnění především u řemeslníků, v truhlářských dílnách, ale iu kutily, kteří občasně pracují se dřevem.

Hoblovka pro kutily

Výběr hoblovky však rovněž podléhá určitým kritériím a ne vždy je zcela jednoduché se zorientovat v nabídce. Hoblovka s protahem je však rozhodně nářadí, které vám usnadní práci a ušetří množství času.

Nejlepší hoblovky s protahem

Názov Hodnotenie Detail
DeWalt DW733   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Scheppach HMS 1070   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Makita 2012NBX   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Metabo 0200033000   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Güde 55440   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Hoblovky s protahem – recenze

Dovolili jsme si pro vás vybrat ty nejlepší hoblovky, které v současnosti na trhu najdete. Na základě recenzí, testů, parametrů a hodnocení jsme vybrali konkrétní modely, které si blíže popíšeme. Zde je výběr těch nejlepších hoblovek.

Jak vybrat kvalitní hoblovku

Zda jste truhlář, tesař, se dřevem pracujete na stavbě nebo jen příležitostně, určitě hledáte hoblovací zařízení, které splní vaše požadavky. Pro profesionály jsou zde obvykle stacionární hoblovky s protahem, které jsou těžké a stoje mnohdy i tisíce eur. Pro domácí použití vám však stačí poloprofesionální, nebo tzv. hobby nářadí, které pro vás bude praktické a zároveň skladné.

Druhy hoblovek s protahem

Hoblovky tohoto typu se dělí na stolní, tzv. přenosné hoblovky a stacionární hoblovky. Funkčností se v podstatě nijak neliší. Rozdíl je právě v tom, že stolní hoblovky můžete přenášet. Váží obvykle do 50 kg a jsou mobilní. Uplatnění najdou hlavně u kutily do garáže či dílny.

Stacionární jsou určeny především do výroby k truhlářem či do průmyslových dílen, kde se nepřetržitě pracuje se dřevem a je potřebný velký výkon a práce se širokým záběrem. Jde o profesionální zařízení, které mají své stabilní místo. Pro běžné mistrů jsou však zbytečným nadstandardem.

Příkon elektromotoru

Jde o parametr, který určuje výkon samotné hoblovky. Čím výkonnější agregát, tím by práce měla jít lépe. Není o však vždy tak, no ve většině případů je práce s vyšším příkon plynulejší a rychlejší.

Hoblovka s průtahem

Existují hobby hoblovky s protahem, jejichž výkon se pohybuje na úrovni 1 200 W. Pro hoblování menších desek či latí to je dostačující, ale za srovnatelnou cenu seženete i hoblovky s příkonem okolo 1 500 - 1 600 W. Ty jsou pro domácí použijte ideální. Nad 2 000 W můžeme hovořit o poloprofesionálních hoblovky, které už zvládnou i větší zátěž.

Otáčky a šířka záběru

Často se setkáte s případem, kdy oba elektromotory s příkonem 1600 W mají rozdílnou šířku záběru. Může to být i tím, že pracují s různými otáčkami. Ty jsou obvykle na úrovni 6 000 až 9 000 otáček za minutu. Ani to však nemusí mít vliv na maximální šířku záběru.

Šířka záběru se pohybuje od 150 až do 260 milimetrů. Vyšší výkon rozhodně umožňuje pracovat s větší šířkou záběru, ale závisí také od otáček motoru za minutu. výkonnému motoru stačí pracovat i při nižších otáčkách a výsledek práce je stejně kvalitní jako při vyšších otáčkách.

Odběr materiálu a výška hoblování

Mluvíme o odběru dřevěných třísek. Ten je u tohoto druhu nářadí téměř totožným a liší se především citlivostí nastavení. Pohybuje se od 0 do 3 mm. Některé hoblovky mají přesnost nastavování citlivější jiné mají o něco větší odchylku. Hoblování probíhá na vrchním stole. Průtah na dolním stole. Rozmezí se pohybuje obvykle od 5 do 120 mm. Výkonnější hoblovky zvládnou průtah i okolo 150 až 160 mm.

Hoblovka

Odsávání pilin a hmotnost

Při práci by vám určitě vadilo, kdyby vám piliny létaly všude kolem. Pro komfort, ale i bezpečí při práci disponují hoblovky odsávacím hrdlem. Při každém zařízení je třeba se informovat, zda je vybaveno a dodáváno i s odsávacím zařízením. V popisu totiž často tyto informace nejsou obsaženy. Každopádně hoblovky jsou vybaveny odsávacím hrdlem případně je třeba dokoupit externí odsávání.

Hmotnost určuje především konstrukce a také elektromotor a jeho výkon. Najdete hobby hoblovky, které váží 20 až 25 kg. Pak jsou to však hoblovky, které váží i více než 50 či 70 kilogramů. V takovém případě by měly být samozřejmostí transportní kolečka nebo úchyty pro lepší manipulaci.

Na závěr jen vzpomeneme hlučnost. Obvykle se pohybuje od 80 do 110 dB, avšak s tím, že hoblovka bude během práce potichu, zřejmě nepočítá nikdo.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se pro hoblovku s protahem? Její koupi by měl předcházet průzkum a zvažování všech pro a proti. Podívali jsme se na časté otázky ohledně hoblovek s protahem a nabízíme vám na ně odpovědi.

Jak funguje hoblovka?

Hoblovka s protahem funguje na jednoduchém principu. Základem hoblovky je obráběcí válec, který bývá vybaven dvěma noži. Válec odřezává ze zpracovávaného dřeva určitou vrstvu, jejíž tloušťka se dá nastavit podle potřeby.

Jaké typy hoblovacích nožů se v hoblovce nacházejí?

Hoblovací nože se dělí na nože na tvrdé dřevo, nože na středně tvrdé dřevo a nože na měkké dřevo. Hoblovací nože na tvrdé dřevo jsou vyrobeny z materiálu s vyšším obsahem wolframu (6 – 18%). Hoblovací nože na středně tvrdé dřevo disponují menším podílem wolframu, jsou vhodnější pro práci s méně odolným materiálem. Hoblovací nože na měkké dřevo z nástrojové oceli bez přídavků wolframu jsou určeny pro opracování měkkého dřeva.

Které značky hoblovek s protahem jsou nejoblíbenější?

Při výběru hoblovky dejte přednost známým a osvědčeným značkám. K nejoblíbenějším se řadí značky Scheppach, Proma, Makita a Güde.

Vaše hodnocení:
(87.6%)
Datum publikování: 02.07.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek