Nejlepší krbová kamna 2024 – recenze, test, srovnání

Krbová kamna jsou jedním z nejefektivnějších prostředků vytápění v domácnostech. Víte je využít jako systém centrálního vytápění, ale také dokážou s přehledem plnit roli vedlejšího zdroje tepla.

Krbová kamna

Poradíme vám, jak si vybrat krbová kamna a doporučíme vám pětici produktů na základě dobrých recenzí.

Nejlepší krbová kamna

Názov Hodnotenie Detail
Blist Ambasador Roma E   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Thorma Borgholm   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Haas+Sohn Arktic 12   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Alfa Plam Elita   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Blist B1 EKO   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Krbová kamna – recenze

Na základě dobrých výsledků v testování a hodnocení pro letošní rok jsme si pro vás vybrali několik krbových kamen, která by vás mohla oslovit.

Proč právě krbová kamna?

Než se pustíme ke konkrétním parametrům a otázkám, které si před koupí musíte položit, tak vám popíšeme výhody krbových kamen a proč jejich koupi neprohloupíte. V bytech si v pohodě vystačíte i s radiátory, ale v domech si systém vytápění musíte vymyslet sami a zde na scénu přicházejí krbová kamna.

Nejenže dokáží produkovat útulné teplo, ale modely s teplovodním výměníkem dokáží vytopit více místností najednou nebo ohřát vodu v bojleru. Zároveň je nutné myslet na to, že pokud si krbová kamna koupíte, tak se stanou dominantou místnosti, a proto byste si měli dát záležet i na jejich designu.

Krbová kamna na dřevo

Existují několik modelů, vybírat si můžete z různých materiálových provedení (smaltové, ocelové, litinové). Lišit se mohou i ve způsobu vytápění. Jejich využití je univerzální – od rodinných domů až po chaty.

Modely krbových kamen

Před koupí je velmi důležité zvážit účel kamen. To znamená, že jak intenzivně jejich plánujete využívat – občasné přitápění nebo soustavné vytápění během celé zimy? Pomoci vám může kategorizování podle modelů.

Krbová kamna s plechovým pláštěm

Chcete-li vyřešit vytápění chaty / chalupy, kterou navštěvujete jen sporadicky, tak vám doporučujeme právě tento typ. Tato kamna jsou stavěny na nepravidelné topení a pokud jsou vybaveny dvojitým plechovým pláštěm, tak se dokáží velmi rychle ohřát.

Keramické krbová kamna

Keramické kamna jsou již více súce do domu, protože dobře kombinují funkční vlastnosti spolu s romantickým designem. Jsou trvanlivé, efektivně hřejí a také mají nízkou spotřebu paliva, takže i z ekonomického hlediska jsou výhodné. Dokáží dobře shromažďovat teplo a postupně jej uvolňovat do místnosti. Právě proto stačí, když do nich přiložíte dva až třikrát za den.

Keramické krbová kamna

Litinová kamna

Litinová kamna se dají označit jako kombinace dvou předešlých modelů z toho hlediska, že se dokáží rychle zahřát, ale zároveň akumulují sálavé teplo.

Peletová kamna

Peletová kamna sice neosloví svým minimalistickým designem každého, ale svůj nenápadný vzhled plně kompenzují vysokým výkonem a hlavně jednoduchou obsluhou zásobníku s automatickým podavačem na pelety. Topení je tedy podobně nenáročné jako na plynu.

Krbová kamna s výměníkem

V případě, že chcete využít krbová kamna na vytápění více pokojů nebo na napojení bojleru, tak budete potřebovat tento typ. Přes trouby koluje teplo do radiátorů a vytápí celou domácnost. Dražší modely mají také vyměnitelný výměník, který můžete nahradit záslepkou.

Krbová kamna s výměníkem

Výkon a topná plocha

Pokud již víte, jaký účel budou kamna splňovat a kde je umístíte, tak nejdůležitějším parametrem je výkon, který se přizpůsobuje velikosti prostoru. U kamen obvykle najdete přibližný údaj o vhodné vytápěné ploše, avšak je nutné počítat s tím, že v rovnici výpočtu výkonu hrají klíčovou roli tepelné ztráty.

Pro lepší představu uvádíme orientační hodnoty tepelných ztrát v různých objektech:

  • Zateplené novostavby: 20 kW na m3
  • Zachovalé a udržované domy: 30 kW na m3
  • Starší a špatně izolované domy: 40 až 50 kW na m3

Určitě doporučujeme, aby výkon kamen nepřevyšoval tepelnou ztrátu domácnosti, protože může dojít k zašpinění předního skla kamen nebo usazení kouřovodů. Pokud zase zvolíte slabší výkon, tak se kamna budou přehřívat a ve výsledku se sníží jejich celková životnost.

Tah komína a odvod spalin

S výkonem úzce souvisí i tah komína. Lidé se často dostávají do problémů při výměně kamen – u těch starých byl tah komína bezchybný, ale po koupi nových je odvod spalin najednou problémový. To je způsobeno právě tím, že každé kamna mají jiný výkon a vyžadují jiný minimální tah. Tah komína se dá změřit snímačem posuvu.

Krbová kamna - tah komína

Kromě tahu komína je třeba zjistit i jeho průměr a rozměry kouřovodu, abyste jej mohli pohodlně zapojit. Vyústění z kamen může být vrchní i boční a pokud je to nutné, tak klasický komín je možné nahradit fasádním. Při kontrole komína je třeba se zaměřit na to, zda je dobře vyspárovaný, jak dobře těsní a zda v něm nejsou žádné překážky.

Přívod vzduchu

Aby v kamnech dobře hořelo, tak musí být do nich zajištěn přívod vzduchu. Obvykle je toto vyřešeno "přirozenou" cestou, kdy do kamen jde vzduch přes netěsnosti, ale pokud máte dobře izolovanou místnost, tak by mohla nastat situace, že kamna nebudou mít dostatek vzduchu. V takových případech je nutné řešit externí přívod vzduchu.

Pokud jsou kamna určeny na externí přívod vzduchu, tak se do krbové vložky/pod pec napojí hadice dlouhá maximálně 5 metrů. Toto opatření je nezbytné při výkonu 7 kW a výše.

Čím topit a typy spalování

Krbová kamna jsou určeny hlavně na tuhá paliva, takže dřevo, brikety ze dřeva nebo uhlí, ekobrikety, pelety (odpad z dřevovýroby) a jako doplňkový zdroj tepla je využitelný biolíh. Od výkonu a typu spalování závisí i rychlost hoření paliva.

Známe 3 typy spalování:

  • Primární: Vzduch se do kamen přivádí zespodu přes popelník přičemž reguluje otvorem. Většinou se používá k zakládání ohně nebo pokud chcete, aby se palivo lépe "rozhořelo".
  • Sekundární: Zde jde o spalování zplodin, vznikajících hořením paliva, právě za pomoci primárního vzduchu. Slouží k oplachování skla a ovlivňuje vznik emisí, účinnost a efektivnost kamen.
  • Terciární: Terciární spalování zvyšuje celkovou dobu hoření a také celkovou efektivitu. Tímto spalováním se zplynuje zbytek plynů a emisních částic.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Krbová kamna se dají využít jako systém centrálního vytápění, ale lze je použít i jako vedlejší zdroj tepla. O parametrech už víte všechno, přesto máte ohledně výběru krbových kamen řadu otázek. Abychom vám s výběrem pomohli co nejvíce, připravili jsme pro vás odpovědi na ty nejčastější z nich:

Krbová kamna s výměníkem nebo bez? Které jsou pro mě lepší?

Tato otázka souvisí s tím, co od krbových kamen očekáváte. Chcete-li místnost pouze vyhřívat, postačí vám krbová kamna bez výměníku. Kamna s výměníkem můžete použít jako doplňkové vytápění. Ve výměníku tepla se ohřívá voda, která se pomocí čerpadla dostává do topení. Část tepla krbových kamen se tak používá pro přímé vytápění místnosti a zbytek na topení v domě nebo na ohřev vody.

Je třeba vybudovat externí přívod vzduchu?

Je to nutné pouze tehdy, pokud není možné zajistit ohnisku potřebné množství vzduchu z vytápěných místností. Externí přívod vzduchu je potrubí, přivádějící venkovní vzduch do krbové vložky s výměníkem, a to buď ze sklepa, ze střechy nebo z půdy.

Co všechno budu ke krbovým kamnům potřebovat?

Kromě krbového potrubí, kouřovodů a trubek, komínového systému, paliva a izolačních desek budete potřebovat krbové nářadí a vysavač na popel.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Když zima zaklepe na dveře a pocítíte ji v plné síle u vás doma, v garáži či na chatě, nezůstane vám na výběr ohřívače příliš mnoho času. Přinášíme vám proto přehled jednotlivých druhů elektrických i plynových ohřívačů spolu s jejich pozitivy i negativy. Poradíme vám, jak vyměnit hrubé... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(86.8%)
Datum publikování: 25.06.2017
Datum poslední aktualizace: 22.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek