Nejlepší moka kávovary 2023 – recenze, test, srovnání

Možná z minulosti znáte tzv. moka konvičky, nazývané také maďarským slovem kotyogó (čti koťogó). Mnoho lidí je má doma, ale kvůli úspoře času přesedlali na přípravu klasické zalévané kávy. Moka konvička vám nabídne v kombinaci s kvalitní kávou zážitek, chuťově se blížící zážitku z espressa – to vše bez drahého kávovaru.

Jak vybrat moka konvičku/kávovar?

V článku vám prozradíme, jak koťogó (moka konvička) funguje, jaké jsou jejich výhody, představíme vám nejoblíbenější modely a poradíme, jak si jednu z nich vybrat.

Nejlepší moka konvičky

Názov Hodnotenie Detail
Bialetti Moka Express 4   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Bialetti Venus 6   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Pezzetti Steelexpress 0,2 l   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Tescoma Paloma 6   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Banquet Bria   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Moka konvičky – recenze

Nechcete investovat do drahého kávovaru, přesto si chcete dopřát chutnou kávu? Moka konvička je pro vás vhodnou volbou. V následujících recenzích se dozvíte o plusech a mínusech oblíbených modelů.

Chuť espressa bez drahého kávovaru

Moka konvičky dokáží dostat z (kvalitní) kávové suroviny chuť podobnou espressu, a to za zlomek ceny oproti běžnému espresso kávovaru.

Podobně jako uvedené zařízení, i moka konvička funguje na principu tlaku páry. Ta vzniká ve spodní části, která je naplněna čerstvou vodou.

Při ohřívání nad bod varu začne vznikající pára tlačit na vodní hladinu a vytlačovat horkou vodu přes úzké hrdlo směrem nahoru. Ta putuje přes zásobník s čerstvě namletou kávovou surovinou, s níž se smíchá. Hotový kávový nápoj stoupá nahoru přes soustavu filtrů a úzké hrdlo, ze kterého tryská do horního zásobníku, kde se postupně ochlazuje.

Káva z moka konvičky chutná jako z běžného espresso kávovaru

Samozřejmě, pára ani zdaleka nedosáhne takový tlak jako čerpadlo v espresso kávovarech (15 barů oproti tlaku páry odhadem 2 – 3 bary), proto extrakce kávové suroviny a ani chuť hotového nápoje není dokonalá. Oproti typické zalévané kávě je však mnohem lahodnější.

Nejlevnější moka konvičku koupíte již za cenu okolo 150 Kč, takže pokud chcete objevit nové chutě kávy, nemáte důvod tento způsob přípravy nevyzkoušet.

Jak vybrat moka kávovar

Výběr moka konvičky podléhá, ​​podobně jako výběr kteréhokoli jiného typu kávovaru, jistým specifikům. Přečtěte si, co si třeba při výběru všímat, abyste byli s výsledkem spokojeni.

Pozor na typ ohřevu

Originální moka konvičky byly vyhotoveny z (potravinářský neškodného) hliníku a měli osmiúhelníkový tvar. Hliník je vynikající vodič tepla a dokáže tedy rovnoměrně rozložit teplotu po celé ploše. Nelze ho však použít s indukčním ohřevem (s plynovým a přímým elektrickým ano).

Moka káva

Z toho důvodu výrobci sahají po také potravinářský neškodné nerezavějící oceli, kterou lze bez obav použít s každým typem ohřevu. Paradoxně, klasické moka konvičky vyrobené z hliníku působí odolnějším dojmem, protože mají často silnější stěny.

I s vestavěným ohřevem

Na trhu nejsou výjimkou ani moka konvičky s vlastním ohřevem, ať už s vestavěným topným tělesem nebo indukční deskou. Na jejich použití tedy nepotřebujete žádný externí zdroj tepla, pouze běžnou elektrickou zásuvku. Jejich výkon závisí na objemu, zpravidla se pohybuje v nižších hladinách než výkon rychlovarných konvic.

Od nich si propůjčili tzv. bezdrátovou technologii, kdy je topné těleso přítomné v samotné konvičce, se kterou je základna propojena speciálním kruhovým konektorem. Konvička je tak bezdrátová a v základně se může otáčet kolem své osy.

Tyto modely jsou samozřejmě dražší, ale nabízejí několik funkcí zvyšujících komfort – např. udržování teploty kávy po určitý čas, časovač apod.

Není šálek jako šálek

Nevýhodou moka konviček je, že v nich musíte vždy připravit maximální množství kávy – zásobník musíte celý naplnit kávovou surovinou. K některým modelům výrobci dodávají i zásobník na poloviční množství.

Příprava kávy v moka konvičce

Kvůli hospodárnosti byste si tedy měli vybrat konvičku s objemem, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Objem konviček se udává v ml, přičemž zpravidla jde o využitelný objem zásobníku na vodu. Výrobci ho totiž doporučují plnit po bezpečnostní ventil, kdy zůstane cca 40 ml rezerva.

Kapacita moka konviček se udává i v přepočtu na šálky hotového kávového nápoje. Zde si dejte pozor – jde o malé 30 ml espresso šálky, přičemž v našich končinách jsme zvyklí na cca 100 – 150 ml velikost.

V praxi se setkáte i s moka kávovarem na 1 šálek, nejčastější kapacita je ale 2, 4, 6 či 9 šálků.

Využitelný objem

Kapacita v espresso šálcích

Kapacita v běžných šálcích

50 ml

1

0

100 ml

2

0,5

150 ml

3

1

200 ml

4

1,5

300 ml

6

2

500 ml

10

2,5

Tabulka 1 - přibližné srovnání objemů a porcí kávy z moka konviček

Mnozí výrobci vyrábějí jeden model ve více objemových variantách.

Další parametry a funkce moka konviček

  • Bezpečnostní ventil – jde o přetlakový ventil, který uvolní tlak páry v případě jejího nahromadění v zásobníku na vodu, např. v důsledku ucpání kávovaru. Zabrání tak poškození konvičky.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jak připravit kávu v koťogo kávovaru? Jaké jsou výhody moka kávovaru? Toto jsou jen některé z praktických otázek, na které byste si měli odpovědět ještě před koupí moka kávovaru. Na nejčastější otázky najdete odpovědi na tomto místě. Pokud vás zajímá ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Jaké jsou největší výhody moka konvičky?

Jednoduchá příprava kávy, její zvláštní chuť a nízká investice na úvod jsou největší plusy tohoto typu kávovaru. Výhodou je i možnost použití téměř kdekoliv. Mínusem je nutnost připravit vždy maximální množství kávy v kávovaru. Moka kávovary jsou však poměrně malé a pokud pijete kávu z klasické šálky, nevýhoda to pro vás nebude.

Jak si připravím kávu v moka konvičce?

Příprava kávy v koťogu je velmi jednoduchá. Do spodní části stačí nalít vodu, do sítka nasypat mletou kávu a zapnout ohřev. Ohřevem vzniká vodní pára, která se přes namletou kávu dostane do horní nádoby.

Potřebuji ke koťogo kávovaru i mlýnek na kávu?

Není to nutné, do koťoga můžete nasypat i hotovou umletou kávu. Pokud si však chcete vychutnat skutečně čerstvou kávu, budete mlýnek na kávu potřebovat. V našem článku se dozvíte, jak si vybrat ten nejlepší mlýnek na kávu.

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 19.12.2019
Datum poslední aktualizace: 26.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek