Nejlepší parfémy pro muže a pánské vůně 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vonět přitažlivě během celého dne touží nejen ženy, ale i muži. Chtějí se cítit pohodlně a svěže, což jim dokáže správná vůně zabezpečit. Ačkoliv se může zdát výběr parfému jednoduchý, není to tak. Víte, na co se při výběru vůně zabírat? Pomůžeme vám s tím.

Muž s parfémom

Jako první si třeba vybrat typ vůně, kterou chcete, protože kromě parfému máte na výběr i z toaletních a parfémovaných vod či kolínských. Pak přichází na řadu samotný výběr vůně.

Nejlepší vůně pro muže

Názov Hodnotenie Detail
Bentley Intense   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Paco Rabanne 1 Million   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Christian Dior Sauvage   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Lacoste Essential EdT 125 ml   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Hugo Boss No.6   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Pánské vůně – recenze

Parfémy ve velkém nenakupují jen dámy. I páni o sebe chtějí pečovat a chtějí především pěkně vonět. Správná vůně jim může dodat sebevědomí a vyvolat u nich pocit svěžesti během celého dne. Najít top parfém však může být náročné. Nejen z toho důvodu, že na výběr jsou různé druhy vůní (květinové, orientální, dřevité, kožené, cypřišové, kapradinových a citrusové), ale také proto, že v rámci druhů jsou pak ještě na výběr různé specifické odorata. Vyzkoušeli jsme několik oblíbených pánských vůní, které se těší mezi uživateli oblibě. Doufáme, že vám pomohou při výběru té nej vůně pro vás.

Typy vůní

Parfém, kolínská, toaletní či toaletní voda? Pokud nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl, čtěte dál.

Parfém

Nejsilnější a nejkoncentrovanější vůně, jakou si můžete koupit, je parfém. Jelikož obsahuje 20 až 40 % vonných složek, je natolik silný, že vám stačí pár kapek za uši a do oblasti loktů a budete příjemně vonět celý den. Vzhledem k tomu, že parfémy jsou nejdražší z typů vůni, většinou si jejich majitelé šetří na speciální příležitosti a během běžných dní používají jiný typ vůně.

Esprit de Parfum

Středem mezi parfémem a parfémovou vodou je Esprit de Parfum. Podíl vonných látek se pohybuje mezi 15 a 30 % a výdrž se pohybuje okolo 7 hodin.

Parfémová voda

Parfémová voda se označuje jako Eau de Parfum či Parfum de Toilette. obsahuje 10 až 20 % vonných látek, zbytek tvoří líh. Jde o nejprodávanější typ vůně. Má nižší intenzitu a kratší výdrž jako parfém  většinou okolo 5 hodin. Taková vůně je šetrná k pokožce a je vhodná pro každodenní použití.

Výběr mužského parfému

Toaletní voda

Podobné oblibě jak parfémované vody se těší i toaletní vody, které obsahují okolo 8 % vonných složek a okolo 80 % lihu. vydrží vonět přibližně 3 hodiny a patří mezi nejlevnější typy vůní. Toaletní vody jsou označeny jako Eau de Toilette.

Kolínská voda

Nejméně koncentrovaným typem vůně je Eau de Cologne, obsahuje okolo 3 % vonných látek. Vonět vydrží přibližně 1 až 2 hodiny. Kolínská voda se používá po holení na osušenou tvář. Jelikož jí třeba použít poměrně hodně, prodává se ve větších baleních jako například parfémované vody.

Eau fraiche

Jde o nejslabší vůni, v níž je podíl vonných látek jen 1 až 3 %. vonět vydrží přibližně 1 hodinu.

Výběr podle osobnostního typu a ročního období

Pravdepdoobne jste si to nikdy neuvědomili, ale při výběru podvědomě inklinujete k vůni, která je blízká vaší osobnosti. Sportovci sahají po energických a svěžích vůních, páni libující večírky volí těžké a výrazné parfémy, nenápadní muži si vybírají ověřenou klasiku a dobrodruzi vůně velmi často střídají. Kam se řadíte vy?

Parfémovat se

Na výběr má vliv také to, v jakém ročním období si vůni kupujete. V létě je vhodnější lehčí a osvěžující vůně, v zimě můžete sáhnout po výraznějších a korenistejších vůních, které snadněji proniknou přes hordu oblečení, kterou máte na sobě.

Výběr podle oblíbené barvy

Nákup nové vůně podléhá i vašemu momentálnímu duševnímu stavu a výběru oblečení. K bílému outfitu se hodí čisté, svěží, nevinné vůně, k černé barvě se hodí santalové dřevo a bergamot. Pokud máte rádi červenou barvu, pravděpodobně sáhnete po vůni s obsahem cedrového dřeva, zázvoru či mahagonu. K zelené jako barvě přírody a rozkvětu se hodí květinové vůně. Máte rádi modrou a korálovou barvu? Vaše vůně by měla obsahovat citrón, jablko, jasmín či konvalinku.

Složení vůně

Při výběru voňavky pravděpodobně narazíte na informace o třech částech vůně  hlava, srdce a základ. Hlava (vysoké tóny) je nejdůležitějším prvkem vůní  většinou jde o květinové a ovocné složky. Tato složka vás zaujme po aplikaci voňavky jako první, stejně ji jako první ucítíte. Druhou složkou je srdce (střední tóny), esence, kterou ucítíte hned po odeznění vůně hlavy. Obsahuje zvláštní a specifické vůně (např. Skořice, jasmín, růže) a cítit ji v rozmezí 2 až do 4 hodin. Celistvost vůně uzavírá její poslední složka  základ (nízké tóny). Jde o pomalu odezněním vůni, těžší, smyslnější. Doba jejího trvání do úplného vymizení je několik hodin (v závislosti na koncentraci).

Výběr parfému

Některé vůně mají lineární složení, což znamená, že voní po celou dobu nošení stále stejně a jejich intenzita se vytrácí jen pomalu. Vůni si vybírejte i v závislosti na prležitosti, kde ji budete nosit. Do práce bude vhodnější neměnící se vůně, na schůzku s dámou se více hodí nelineární vůně, která je zprvu svěží a ke konci smyslná.

Druhy vůní

Podle druhu vonného základu se vůně dělí na květinové, orientální, dřevité, kožené, cypřišové, kapradinové a citrusové.

Nejoblíbenější jsou květinové vůně, upřednostňují jejich spíše dámy, méně pánové. K oblíbeným patří vůně růže, jasmínu, konvalinky, fialky či kosatce. Vůně koření, vanilky, ambry, skořice či hřebíčku jsou těžké, smyslné a zároveň tajemné. Orientální vůně se hodí spíše na zimní období. Dřevité vůně (např. cedr a santalové dřevo) patří mezi pány k oblíbeným. Často se kombinují s jinými druhy vůní.

Kožené vůně, ke kterým se řadí vůně kůže, tabáku, medu a dřevného dehtu, patří k dražším volbám. Cypřišové vůně jsou sušší, extravagantní (bergamot, pačuli, dubový mech) a patří k tomu luxusnějšímu na trhu. V kapradinových vůních převládají tóny levandule, šalvěje, máty či kumarinu, jsou téměř výhradně pánské. Citrusové vůně mají lehce nahořklou aroma, jsou však velmi svěží a často se kombinují s květinovými vůněmi. Řadí se k nim vůně citronu, pomeranče, limetky či mandarinky.

Kvalita vůní

Tento faktor se měří podle délky trvání vůně. Ty zimní vydrží obvykle déle než letní, důvodem je to, že v nich bývají použity těžší tóny ve větší intenzitě. Letní vůně jsou svěžejší a lehčí. Kvalitní letní vůně vydrží 5 až 7 hodin, zimní až 10 hodin.

Aplikace parfému

Jak si vyzkoušet vůni?

V první řadě si vůni odzkoušejte pomocí testeru, papírového proužku, který slouží k rozpoznání vyhovující vůně. Následně si ji naneste na zápěstí, případně na vnitřek lokte, abyste zjistili, zda vám sedí. Vůně se rozvine po přibližně 10 minutách. Ideální je nechat ji působit celý den, abyste si odsledovali její délku, ale i vůni jednotlivých tónů. zkoušejte maximálně 4 vůně najednou, aby nesplynuli. V případě, že nemáte možnost na celodenní zkoušení, mezi testováním jednotlivých vůní si přivoňte k zrkám kávy, které neutralizují čichové buňky.

Pokud si vybíráte novou vůni, kupte si raději nejprve menší balení. Může se totiž stát, že vám po pár použitích přestane vonět.

Jelikož by vás měl parfém dělat přitažlivějším, nakupujte ho s partnerkou, případně nejlepší kamarádku. Teprve když získáte při výběru dostatečné zkušenosti, můžete si dovolit ji nakupovat i sami.

Jako parfém aplikovat

Parfém aplikujte na suché tělo ze vzdálenosti 6 až 16 cm ještě před oblečením se. Nikdy byste ho neměli aplikovat přímo na oblečení. určitě ho nemněte/nerozmazávejte, protože vtíráním do kůže se snižuje účinnost vůně, a vhodné není ani nastříkání parfému do vzduchu a projetí přes něj.

Parfém můžete aplikovat na více místs tenkou vrstvou kůže as dostatečným krevním oběhem, vždy si však vyberte jen jedno či dvě z nich. Vybrat si můžete spodní čelist, krk, rameno, hruď, vnitřní loket, předloktí a zápěstí. Vyzkoušet můžete i aplikaci na uši a podkolenní jamku.

V případě, že máte zájem o prodloužení účinku vůně, před aplikací si naneste na pokožku hydratační krém. Do navlhčené kůže se aroma nevsákne, což napomáhá dlouhotrvajícímu rozvinutí vůně.

Flakon s vůní uchovávejte v chladném tmavém prostředí, například ve skříni v ložnici. Neuchovávejte ho v koupelně, protože velké změny vlhkosti a tepla mohou způsobit rozpadávání se molekul parfému.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Ohledně správného parfému, resp. vůně už máte jasno, stále však máte při výběru nějaké otázky? Na nejčastěji kladené otázky při výběru panského parfému jsme se rozhodli odpovědět. Chceme vám usnadnit nejen samotný výběr, ale i následné používání parfému. Pokud vás ještě něco zajímá, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Kolik parfémů mám při výběru správné vůně vyzkoušet?

Při výběru parfému doporučujeme vyzkoušet max. 2 vůně najednou. Vůni aplikujte na zápěstí, každou na jedno. Čich je v parfumerii namáhán a po pár minutách už nemusí fungovat naplno. To, co vám napoprvé vonělo už na podruhé vonět nemusí.

Na jaká místa si mohu parfém aplikovat?

Nejvhodnější místa pro aplikaci parfému jsou ty, kde si dokážete nahmatat puls. Krk, zápěstí, ale např. i kloub loktů nebo zadní strana kolen jsou nejlepší. Parfémy obsahují oleje, které se díky proudění krve oteplují a vydrží vonět celý den.

Kolik parfému mám použít?

Jde o individuální záležitost, důležité je, abyste parfém cítili. "Okruh" vůně by měl být na vzdálenost rozpažených rukou. Pokud nevíte množství odhadnout, zeptejte se blízkého člověka, jestli to s aplikací parfému nepřeháníte, resp. zda si ho dáváte dostatek.

Starší parfémy, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 07.02.2020
Datum poslední aktualizace: 25.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek