Optoma HD144X projektor – recenze, zkušenosti

výborná svítivost
vysoká kvalita obrazu
podpora 3D obrazu
celkem výkonný reproduktor
funkce automatického vypnutí
dobrá konektivita
režimy isf
vysoký kontrast
samostatný herní režim
technologie dynamické černé

Hodnocení:
(79.6%)
Prohlédnout nejlepší nabídku

DLP projektor Optoma HD144X má nadprůměrnou svítivost, 3 400 ANSI lm, vysoké rozlišení (Full HD) a vskutku vysoký kontrast, až 23 000:1. O nadprůměrnou kvalitu obrazu se postará i technologie dynamické černé a podpora 3D obrazu. Na projektoru Optoma se nachází HDMI (včetně MHL) a USB vstup a integrovaný reproduktor s výkonem 10 W.

Technické parametry: nativní rozlišení = 1920 x 1080 px (Full HD), technologie projekce = DLP, kontrast = 23 000:1, svítivost = 3 400 ANSI lm, poměr stran = 16:9, max. úhlopříčka obrazu = 300", životnost lampy = 3 500 hod., hmotnost = 2,87 kg, rozměry (Š x V x H) = 31,6 x 10,8 x 24,4 cm, výkon reproduktorů = 10 W, hlučnost = 25 dB

Projektor Optoma HD144X si můžete v ✅ e-shopu Alza.cz koupit i na splátky.

Super obraz i se zapáleným světlem

Svítivost 3 400 lumenů nás na projektoru Optoma HD144X opravdu zaskočila, samozřejmě, jen v tom nejlepším slova smyslu. Video či jiný obraz si díky tomuto parametru lze přehrát klidně i za bílého dne, a to i na zahradě. OK, to už možná trochu přeháníme, faktem však zůstává, že při Optoma projektoru opravdu nemusíte čekat do úplné tmy ani zatemňovat spáry u dveří.

Optoma HD144X recenze

Propracované funkce pro opravdu dobrý obraz

Nativní rozlišení projektoru Optoma je 1920 x 1080 px, což znamená, že obraz přehrává ve Full HD kvalitě. To však není všechno. Má velmi vysoký kontrast, až 23 000:1, což je mezinárodní standard pro HDTV. Ani v tomto případě nemluvíme o úplném zázraku, na projektor je to však slušný výkon. Další funkcí, která zlepšuje kvalitu obrazu, je takzvaná technologie podpory černé. I ona souvisí s kontrastem, a tedy i jasností – ostrostí obrazu. Poslední vychytávkou je režim isf, který slouží k vyladění denního a nočního promítání.

Dobré zprávy máme také pro ty, kteří chtějí projektor využívat na hraní her. Optoma je totiž vybaven samostatným herním módem, který optimalizuje maximální kontrast spolu s jakousi živostí barev, čímž dochází ke zvýraznění detailů.

Tichý jako myška

Milým překvapením je integrovaný reproduktor s výkonem 10 W. Ti, kteří se zvuku trochu rozumí, určitě vědí, že nejde o to nejlepší, ale spíše slabší reproduktor. Ve srovnání s těmi, které jsme našli na jiných, a to i dražších modelech, je to však vskutku fajn skutečnost.

Už asi šípite, že naše přirovnání k myšce nesouvisí s reproduktory, ale s hlučností tohoto modelu. Má velmi tichý chod, mluvíme pouze o 25 dB, což je vskutku málo. Kladně hodnotíme i jeho docela kompaktní rozměry a hmotnost okolo 2,5 kg.

No a když už jsme u těch reproduktorů, tak v případě, že vám ty integrované nebudou vyhovovat, k Optoma můžete klidně připojit i reproduktory externí. Projektor je totiž vybaven 2 HDMI a 1 USB vstupem. Díky tomu je propojitelný s notebookem, smartphonem, klasickým USB, ale i smart zařízeními, jako je HDMI adaptér (např. Apple TV).

Chybičky se najdou

Co by to bylo za recenzi, pokud bychom jen a jen chválili? No a protože ani Optoma není ideální, několik chybiček jsme na něm našli velmi rychle. V první řadě nás zklamala absence SD slotu na paměťové karty. Nejde o nezbytnost, výrobce však mohl myslet i na zastánce této "technologie". Zklamáním je také nemožnost změny poměru stran obrazu. Ten je nastaven fixně na 16:9.

Optoma HD144X vstupy

Poslední špatnou zprávou je životnost této mašinky. Jelikož jde o klasický DLP model, jeho lampa vydrží svítit pouze 3 500 hodin. Ve srovnání s modernějšími LED verzemi je to asi tak 10x méně. Co už, za kvalitu se platí, a to i v podobě rychlejší smrti.

Zkušenosti a recenze

Recenze zákazníků hovoří o tom, že model Optoma HD144X je velmi kvalitní projektor s ještě kvalitnějším obrazem, dobrým zvukem a tichým chodem. Někteří mají pocit, že se příliš rychle přehřívá a jeho "nastartování" trvá déle.

Recenze a zkušenosti s projektorem Optoma HD144X

Pozitíva

výborná svítivost
vysoká kvalita obrazu
podpora 3D obrazu
celkem výkonný reproduktor
funkce automatického vypnutí
dobrá konektivita
režimy isf
vysoký kontrast
samostatný herní režim
technologie dynamické černé

Negatíva

vyšší cena
bez slotu na SD paměťovou kartu
bez možnosti nastavení poměru stran
kratší životnost lampy


Autor recenze: Viktória Hartmannová
Datum publikace: 16.12.2020
Nejlepší projektory 2023 – recenze, test, srovnání

Nejlepší projektory 2023 – recenze, test, srovnání

Jsme tu proto, abychom vám pomohli s výběrem nového projektoru. Nemusíte číst zahraniční recenze a platit si za výsledky spotřebitelských testů. Vše jsme za vás udělali. Prostudovali jsme si desítky recenzí, diskusí a hodnocení. Získali jsme placené přístupy k výsledkům testů. Všechny tyto zdroje jsme spojili a vytvořili jsme žebříček nejlepších projektorů, které vám doporučujeme.... Přečíst článek


Přidat komentář