Nejlepší set-top boxy 2024 – recenze, test, srovnání

O zařízení, které se nazývá set-top box se mluví už několik let a rozhodně tedy nejde o žádnou horkou novinku. Důvod, proč se o set-top boxu říká, je jednoduchý a týká se každého, kdo si rád vychutná příjemně strávený večer před televizní obrazovkou. Toto zařízení je velmi důležité v souvislosti s přechodem standardu televizního vysílání z DVB-T na DVB-T2. Jaký set-top koupit pro váš televizor? Jak funguje set-top box v praxi? Více v našem článku.

Jak vybrat set-top box?

Pro mnohé je orientace v této problematice enormně složitá a nejsou si jisti, zda vlastně set-top box potřebují a zároveň podle čeho ho vybírat. Je pravda, že v souvislosti s přechodem na novější digitální standard DVB-T2 by vám měl poradit i váš poskytovatel televizního signálu, ale není na škodu se v dané problematice orientovat, případně si pořídit set-top box svépomocí dle vašich požadavků.

Nejlepší set-top boxy

Názov Hodnotenie Detail
O2 TV Box 2023 193156   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Mascom MC721T2   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
VU+ Zero 4K   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tesla TE-3000   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
X96Q   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Potřebuji set-top box?

Set-top box potřebujete v případě, že váš televizor nepodporuje nový digitální standard DVB-T2. Do roku 2021 by měl v rámci celé Evropské unie nahradit starý formát DVB-T nový digitální formát DVB-T2. Signál tohoto nového formátu, jednoduše, nedokáží některé starší televizory dekódovat. Řešením je tedy buď to koupě nového televizoru, který má zabudovaný tuner a dokáže signál formátu DVB-T2 přijímat, nebo si zakoupí uživatel set-top box zařízení, které signál přeformátuje. V každém případě koupě set-top boxu je mnohem méně nákladným řešením než koupě nového televizoru.

Jako set-top box funguje?

V jednoduchosti, set-top box dokáže dekódovat televizní signál do takové podoby, aby dokázal televizor ve výstupu nabídnout kvalitní obraz a zvuk. Díky přechodu na nový formát DVB-T2 (nový vysílací standard) dosáhne televizor vyšší kvalitu přenosů a k dispozici je i více programů. Jejich hlavní schopností je tedy transformace signálu do takové podoby, aby ji dokázal zpracovat váš televizor.

Základní parametry výběru

Abychom si na začátek ujasnili, které parametr si při výběru set-top boxu k televizoru všímat, vyjmenujeme si ty nejdůležitější:

 • Typ set-top boxu (signál)
 • Konektivita set top boxu
 • Počet tunerů
 • Funkce
 • Design
 • Cena

Dělení set-top boxů podle typu signálu

Výrobci set-top boxů dělí své produkty do více kategorií a právě to je někdy důvod, proč má samotný zákazník v tomto segmentu opravdu zmatek. Namísto dělení set-top boxů podle typu signálu se můžete setkat s dělením podle výbavy, funkcí nebo také podle typu připojení. K dalším parametrům dělení se dostaneme později, nejdůležitější je však základní dělení.

Set-top box – typ signálu

Jednoduché kabelové set-top boxy

Tyto set-top boxy mají za úkol transformovat digitální signál na analogový a to prostřednictvím kabelového připojení DVB-T. Umožňují v jednom momentě sledovat či nahrávat pouze jeden program na jednom televizoru. Určené jsou jen pro pozemní vysílání a dekódování signálu DVB-T2.

Jednoduché satelitní set-top boxy

Tento model má pro změnu zadání odlišné, vzhledem k transformaci digitálního signálu, který je přijímán přes satelit – parabolu. Jde o formát DVB-S (S jako satelit). Televizor však musí být vybaven čtečkou dekódovacích karet, pokud ne, poskytovatel satelitního vysílání vám ji pronajme nebo si pořídíte set-top box se schopností dekódování DVB-S2 signálu.

Hybridní set-top boxy

Pokud máte požadavek kombinování obou druhů přenosu, satelitního i kabelového, prioritou pro vás bude set-top box hybridní, který si poradí i s formáty DVB-T → DVB-T2 i DVB-S → DVB-S2. Musíte však počítat s tím, že cena takovýchto set-top boxů je vyšší.

IPTV – internetové vysílání

Internetové televizní vysílání si opětovně vyžaduje jiný typ set-top boxu, který v základu podporuje formát IPTV. Toto vysílání je však zpravidla řešeno s poskytovatelem takové služby, který by vám měl přesně říct, jaký typ set-top boxu pro internetové vysílání budete potřebovat.

Způsob připojení set-top boxu

Pokud si plánujete obstarat set-top box, jeden z parametrů, který musíte znát, je konektivita televizoru. Potřebujete totiž vědět, jakým způsobem připojíte set-top box k televizoru. Většina moderních televizorů využívá HDMI konektor. Pravda však je, že televizory, které jsou vybaveny HDMI konektorem, jsou obvykle novější a mají zabudovaný digitální tuner DVB-T2 a v takovém případě je tedy koupě set-top boxu neopodstatněná. Není to však pravidlem. Set-top boxy s HDMI konektivitou nabízejí nejvyšší kvalitu obrazu.

Konektory set-top boxu

Starší televizory, které nejsou vybaveny HDMI vstupem, mají obvykle SCART port. Pokud tedy není k dispozici jiná možnost připojení, hledejte set-top box se SCART připojením. Kvalita obrazu může být sice nižší, ale stále není špatná. Set-top boxy s tímto druhem připojení jsou rovněž levnější.

Pokud jde o opravdu starý televizor, a není k dispozici ani HDMI, ani SCART připojení, jedinou možností je způsob připojení přes anténní kabel. Tento vstup má integrovaný každý televizor. Tyto set-top boxy disponují RF modulátorem, jehož úkolem je provádět obrazový výstup do analogového, aby ho dokázal zobrazovat i starší televizor.

Set top-box se dvěma tunery

Klasické jednoduché set-top boxy jsou vybaveny jedním tunerem, ke kterému může být připojeno pouze jedno zařízení a současně může být spuštěn a nahrávaný jen jeden program. Samozřejmostí není ani možnost nahrávání. Pokud však chcete, aby dokázal set-top box dekódovat signál do dvou televizorů, potřebujete duální set-top box, který je vybaven dvěma tunery. Spuštěny můžete mít současně i dva programy na dvou televizorech a jeden z nich lze pohodlně i nahrávat. Cena duálních set-top boxů je však oproti jednoduchým vyšší.

Set top box s pevným diskem – možnost nahrávání

Často je najdete i pod označením PVR. Jde však o funkci ne o typ set-top boxu. Tyto zařízení jsou vybaveny pevným diskem, který umožňuje nahrávání televizních programů přímo do paměti set-top boxu. Za jiných okolností se využívá externí paměť (USB, externí hard disk...). To, zda můžete nahrávat a zároveň jiný program sledovat, je už otázka na množství tunerů, které set-top box má. Pokud je tuner jen jeden, nahrávat a zároveň přehrávat jiný program nedokážou.

Set-top box s dálkovým ovladačem

Set-top box pro počítač

Přestože jde o nejméně vyhledávané zařízení v této třídě, zachycovat digitální signál a přenášet jej můžete i do počítače. Sledovat tak televizní programy můžete přímo na obrazovce počítače. Programy můžete přímo nahrávat na jeho pevný disk. Takový set-top box využívá konektivitu USB portů. Překvapivě, takové řešení není ani úplně nejdražší.

Funkce a další vlastnosti

 • Ovládání set-top boxu – ovládání je zpravidla možné přímo na zařízení, ale stejně tak je k většině set-top boxů dodávané dálkové ovládání, kterým můžete set-top box aktivovat a využívat jeho další funkce.
 • Nahrávání televizních programů – funkci nahrávání umožňují obvykle zařízení, která mají zabudovaný pevný disk, integrované úložiště. Velikost úložiště obvykle není nijak velká. No samozřejmě u zařízení, které takovou funkci mají k dispozici, je možné využít externí úložiště v podobě externího pevného disku nebo flash disku, připojitelný přes USB port a můžete tak programy nahrávat. Takové set-top boxy mají označení PVR.
 • HbbTV – funkce, jejíž pojmenování je i hybridní vysílání. Jeho podstatou je, že kromě televizního signálu (pozemní – satelitní) lze přijímat i vysílání obsahu z internetu. Potřebné je takový přístup získat u poskytovatele telekomunikačních služeb. Takovou službu oceníte i v případě, že váš program zmeškáte a můžete si ho tak přehrát z internetového archivu (Magio, UPC, Orange TV...). K hybridní formě vysílání patří i IPTV, což je internetové vysílání kombinované například s kabelovým.
 • DivX – jde o jeden z nejběžnějších formátů, které set-top boxy dokážou dekódovat a vy tak můžete přehrávat z externího úložiště oblíbené filmy nebo videa.
 • Time shift – přesně ta funkce, která umožňuje během filmu odskočit si na toaletu nebo udělat popcorn, aniž jste něco zmeškali. Sledování v reálném čase můžete pozastavit nebo přetočit dozadu podle toho, kterou část programu jste zmeškali.
 • Sleep timer – nebo klasický časovač je funkcí, kterou každý velmi dobře zná. Některé set-top boxy nabízejí v rámci rozhraní možnost nastavení, kdy se má set-top box aktivovat a kdy se má naopak vypnout. Například tím můžete jednoduše omezit čas dětem strávený při sledování televize.
 • H.265/HEVC – toto označení se používá pro nejnovější standard – kodek, který využívá právě formát DVB-T2 v České republice. Set-top boxy, které disponují formátem DVB-T2 by tento formát měli dekódovat automaticky, existují však starší set-top boxy, které dokáží transformovat pouze kodek H.264/AVC.
 • USB vstup – rozhraní USB je velmi důležité z hlediska konektivity set-top boxu. Především jde o připojení externího úložiště (flash disky, externí pevné disky).
 • Cl slot – jde o integrovaný modul, kterým může být set-top box vybavený. Jde o placenou službu poskytovatele televizních služeb. Cl slot umožňuje čtení dekódovacích karet a vy tak máte zpřístupněny kódované stanice nebo určité programy. Tuto službu je třeba řešit s poskytovatelem satelitního – kabelového vysílání.
 • EPG elektronický programový průvodce je jednoduchá, ale velmi praktická funkce. Pokud nemáte potřebu vždy si kupovat televizní program nebo hledat, jak se daný program volá v teletextu, stiskem tlačítka na ovladači se dostanete k možnosti zobrazit seznam všech naladěných televizních stanic a také máte k dispozici jejich 7-denní vysílací program.

Set-top box čtečka dekódovacích karet

 • MHP – inovativnější set-top boxy dovolují využívání interaktivních aplikací, například můžete realizovat nákupy z digitální knihovny poskytovatele televizních služeb (TV archiv, Netflix, HBO).
 • Multiplex – souvisí s citlivostí tuneru. Při ladění programů na jedné frekvenci může nacházet několik kanálů. Při nedostatečné citlivosti tunelu se může stát, že set-top box nebude schopen kanály dekódovat a může docházet k vypadávání obrazu nebo zvuku.
 • Firmware – každý set-top box má v sobě zabudovaný jednodušší nebo složitější software, který disponuje firmware zabezpečujícím aktualizace set-top boxu. Aktualizace je důležitá z hlediska podpory nových jazyků nebo připojení k internetu. Set-top boxy s Wi-Fi stáhnou aktualizace online, v případě offline firmware aktualizace můžete stáhnout z internetu a nainstalovat. Pokud set-top box aktualizaci nenabízí, jeho verze je výchozí a finální.
 • České menu – z hlediska uživatelské optimalizace je dobré, pokud výrobce set-top boxu nabídne uživateli rozhraní set-top boxu v jemu přirozeném nebo příbuzném jazyce pro snadnější a rychlejší orientaci v rámci nabídky.
 • Jednoduchost ovládání – přehlednost a intuitivnost je v případě set-top boxu také velmi vítaná vlastnost. Jednoduché ovládání je klíčové i v případě, že se zařízením budou základní úkony provádět i technicky méně zdatné osoby. Někdo je zastáncem multifunkčnosti, jiný se zase vystačí se základem, který mu bude stačit.

Design set top boxu

Design rozhodně není parametrem, který by měl zásadní vliv na funkčnost zařízení. V zásadě jde jen o preference samotného uživatele a roli může hrát hmotnost a rozměry samotné. Většina tradičních set-top boxů vypadá jako DVD-přehrávač. Malé černé, šedé nebo bílé krabičky, které mají na zadní straně několik vstupů a konektorů a na přední malý digitální displej.

Přední strana je tvořena buď to menším, nebo větším displejem, který nabídne základní informace při zapínání, vypínání nebo ovládání set-top boxu. Na délku dosahují obvykle 10 až 20 cm a na výšku od 5 do 15 cm. Levnější modely jsou zpravidla tlustší, no menší. Co se hmotnosti týče, nepřesáhne 3 kg. Samotné barevné provedení jsou různé. Konstrukčně jde o hranaté tvary, které pohodlně zapadnou pod televizor na televizní stolek. Levnější modely někdy působí méně kvalitním dojmem.

Cena

V tomto segmentu je cenové rozpětí opravdu široké. Základní jednoduché set-top boxy obvykle koupíte už od 600 Kč. Jejich design je jednodušší, mají jeden tuner a obvykle nenabídnou žádné funkce navíc. Pro dekódování pozemního či satelitního signálu však postačují.

Malý černý set-top box

Duální či hybridní modely, které disponují i ​​interním úložištěm jsou již o něco dražší a klidně počítejte s investicí od 1 000 do 2 500 Kč. Umožňují však nahrávání programů, mají řadu praktických a uživatelsky přátelských funkcí, které uživatel využije. Ve vyšší cenové hladině nad 2 500 Kč již můžete očekávat set-top boxy s více tunery, interaktivní rozhraní a rozsáhlou konektivitu.

Jak zapojit set-top box?

Prvním krokem, který musíte v případě zapojení set-top boxu udělat, je připojit ho do elektrické sítě nebo k napájecímu adaptéru, který zapojíte přímo do televizoru. Pokud je k set-top boxu dodáván dálkový ovladač, zkontrolujte, zda jsou v ovladači baterie. Zpravidla bývají součástí balení.

Následně zapojte koaxiální kabel, kterým připojíte set-top box přímo s anténou. Buď ho musíte dokoupit, nebo je přímo součástí balení. V souvislosti se zapojením nezapomeňte ještě propojit váš set-top box s televizorem. To je v případě dnešních televizorů realizované nejčastěji za pomoci kabelu HDMI. Opětovně, může být součástí dodávky nebo bude nutné jej dokoupit.

Následně, pokud je zapojen set-top box a je propojen s televizorem, po zapnutí set-top boxu a televizoru by mělo zobrazit menu set-top boxu. Pokud se tak nestane, potřebné je zvolit v rámci zdrojů správnou konektivitu (HDMI). Drtivá většina set-top boxů začne stanice ladit automaticky nebo tuto funkci vyvoláte její označením. Během několika minut set-top box dokončí ladění, optimalizuje všechny procesy a následně můžete sledovat všechny kanály v požadované kvalitě v novém standardním formátu DVB-T2.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jak vybrat set-top i to, jak ho zapojit, jsme vám už prozradili. Na závěr vám nabízíme ještě odpovědi na často kladené otázky ze strany uživatelů.

Jaký set-top box zvolit pro kabelovku?

Pokud potřebujete set-top box pro příjem kabelového vysílání, potřebujete model s DVB-C tunerem.

Má každý set-top box dálkové ovládání?

Ano, všechny modely jsou dodávány s dálkovým ovládáním. Pokud byste chtěli ovládat televizor a set-top box jedním ovladačem, můžete si pořídit univerzální ovladač.

Existují set-top boxy, které umožňují převod obrazu v 4K rozlišení?

Ano, k dispozici jsou i set-top boxy, které umožňují převod obrazu v Ultra HD rozlišení. Pokud máte doma běžný televizor, takové zařízení nepotřebujete, protože rozdíl mezi HD a Ultra HD na běžném televizoru ani nepoznáte. Navíc běžné relace ani nejsou v 4K rozlišení vysílány.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(86.8%)
Datum publikování: 27.08.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek